Aleš Kocourek:  „Je mi ctí být Neratovičák“

Aleš Kocourek patří mezi výrazné osobnosti soudobých Neratovic. Daří se mu rozvíjet vlastní podnikání, ze živnostníka se stal významným zaměstnavatelem v regionu. V roce 2010 se stal zastupitelem a radním za TOP09 a je hlavním autorem pravidel pro veřejné zakázky města. Ve volném čase se rád potápí.

V Neratovicích jste dlouhou dobu znám především díky podnikání, jako podnikatel jste dostal i několik ocenění. Jak náročné je v dnešní době zajistit práci pro své firmy a zaměstnance?

Bydlím v Neratovicích od roku 1973 či 1974, kdy jsem se sem jako malý kluk přestěhoval s rodiči ze Slaného.

Po absolvování střední školy jsem vystudoval Czech Institute Of Marketing, Vysokou školu Ekonomie a Managementu – obor Ekonomie a management a Vysokou školu finanční a právní – obor Řízení podniku a podnikové finance.

Podnikat jsem začal jako OSVČ v roce 1991, v oboru natěračské a výškové práce, k nimž postupně přibyly jednoduché práce stavební.

Od poloviny devadesátých let vlastním, vedu a rozvíjím stavební společnost KASTEN spol. s r.o specializující se na pozemní stavitelství a rekonstrukce bytových domů a občanských staveb. Společnost KASTEN spol. s r.o. se každým rokem dynamicky rozvíjí. Během své mnohaleté existence jasně prokázala, že je firmou stabilní a pro své zákazníky je solidním a spolehlivým partnerem. Pravidelně se umisťuje v první desítce nejúspěšnějších českých stavebních firem v soutěžích Svazu podnikatelů ve stavebnictví MID‐TOP STAV a TOP STAV. Špičková kvalita, inovátorství, týmová práce a trvalý zákaznický přístup byl oceněn 1. místem v prestižní soutěži Hospodářských novin Firma roku 2010 ve Středočeském kraji.

V roce 2000 se jeden ze zákazníků dotazuje, zdali ve firmě existuje systém řízení se dle norem řady ISO 9000. Jeho požadavek položil základní kámen k tomu, co se dnes skrývá za logem KASTEN „Za skvělou stavbou pečlivá firma“.

KASTEN spol. s r.o. je od roku 2001 řádným členem Cechu pro zateplování budov, sdružení právnických a fyzických osob činných v oboru zateplování budov.

Společnost je členem Hospodářské komory ČR, a Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

V roce 2002 je v KASTENu zaveden a certifikován systém řízení kvality dle ISO 9001:2009, v roce 2006 certifikován systém environmentálního managementu dle ISO 14001:2005 a rok nato systém ochrany zdraví a bezpečnosti práce OHSAS 18001:2009.

Od roku 1996 do jejího prodeje a fúze koncem roku 2011 se společností Planet A, a.s jsem byl jednatelem a spoluvlastníkem společnosti KASTEN NET spol. s r. o., která poskytuje na Neratovicku a Mělnicku profesionální služby v oblasti poskytování kompletních telekomunikačních služeb přenášených s využitím Internet Protokolu a distribuovaných prostřednictvím metropolitních optických a vysokokapacitních bezdrátových sítí.

Kolem „mateřské„ firmy KASTEN spol. s r.o. vyrostlo několik dalších, jejichž předmět činnosti vhodně doplňuje a rozšiřuje původní stavební specializaci.

Například:

STAVIVA.COM spol. s r.o. dodavatele materiálu pro řemeslníky, kutily a stavebníky

SNEP spol. s r.o. realizující dodávky a montáže různých typů lešení.

Holding realizuje prostřednictvím dceřiných společností několik vlastních realitních a developerských projektů v Čechách a na Slovensku.

A jak se nám dnes žije?

Konec krize stavebnictví je v nedohlednu. Podle statistických údajů celkový stavební trh již 5 rokem klesá, od roku 2008 činí jeho pokles 25%. Přetlak firem na trhu a nedostatek zakázek vede ke stále větší ochotě přijmout zakázku i s nulovou nebo dokonce zápornou marží. Celkem se ve stavebnictví pohybuje něco málo přes 60 000 právnických osob - akciovek a společností s ručením omezeným. Očekává se, že krachy začnou teprve nyní. Letos, a hlavně v příštím roce.

Co s tím? Nebrečíme, pracujeme. V současné době zaměstnává naše firemní skupina téměř 100 lidí v trvalém pracovním poměru. Aktivním působením na stavebním trhu, zvláště v oblasti privátních investorů, s maximální péčí o zákazníka podpořenou soustavným zvyšováním kvalifikace pracovníků, se stavební společnosti KASTEN až do roku 2011 dařilo plynule zvyšovat obrat ze stavební činnosti až k výši 372 mil. Kč. Obrat skupiny se blížil k 500 mil. Kč. Jsme si vědomi rozdílů, které jsou mezi privátními a veřejnými investory v tom, že oba chtějí nejnižší cenu, ale soukromý investor se obvykle nejdříve podívá, jestli je firma za nabízenou cenu vůbec schopna zakázku realizovat. Je pro něho výhodná dlouhodobá spolupráce s konkrétním partnerem, o němž ví, že postaví třeba o trochu dráž, ale včas a kvalitně. V roce 2012 následoval propad v obratu, který se našemu týmu díky dobrému jménu, stálým inovacím a aplikací best practises podaří v letošním roce stabilizovat, s cílem aby i 19 rok naší činnosti byl v kladných hospodářských výsledcích.

Od roku 2010 jste také zastupitelem města Neratovice. Co se Vám na městě líbí a co byste rád změnil?

Mám Neratovice rád. Žiji zde téměř 40 let. Je to můj domov, je mi ctí být Neratovičák. Se všemi klady i zápory, jejich definice by zabrala na mnoho stran textu. Do toho se zde nechci záměrně pouštět. Jen nastíním několik, pro mne osobně nepalčivějších bodů – komunikační otevřenost, sociální dopady hazardu, rovné příležitosti, efektivní správa města a jeho majetku, podpora kulturní, sportovní a spolkové činnosti.

Byl bych rád, kdyby Neratovice bylo město zejména pro lidi. A kdyby se jeho obyvatelé hrdě cítili, být jeho nedílnou součásti. Myslím zejména na veřejný prostor, dopravu, infrastrukturu i městskou mobilitu jako prostředek modernizace města pro moderní obyvatele, přinášející konkurenceschopnost regionální i globální. Je prima, že kdokoliv, mladí, staří, děti i psi, může spočinout na trávě pod stromy, v klidu uprostřed města.

Působíte dojmem aktivního člověka, který si po práci nesedne do křesla před televizi. Co nejraději ve volném čase děláte?

Ve volném čase se snažím být primárně dobrý manžel a otec. Chovat se slušně, dělat správně věci správně, pomáhat druhým, chránit přírodu.

Pokud jde o hobby, zajímám se o sportovní, technické a jeskynní potápění, vysokohorskou turistiku, zimní táboření, cestování, fotografování.

Mám rád hudbu i divadlo.

Mohou se naši čtenáři na svět očima potápěčů podívat?

Jistě. Jako předseda výboru klubu rekreačních, sportovních a technických potápěčů Skryté světy o.s., si Vás dovoluji pozvat na 3. ročník Fotografické výstavy SVĚT TICHA – Ozvěn 35. ročníku mezinárodního festivalu potápěčské fotografie PAF Tachov, probíhá díky sponzorům a partnerům až do konce července ve vestibulu Společenského domu v Neratovicích. Návštěvníci mohou na 111 vybraných fotografiích, zapůjčených festivalem PAF Tachov, ocenit jak originalitu nápadů autorů z celého světa, tak pojetí a samozřejmě technicky dokonalé provedení vystavených podvodních fotografií.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz