Arriva vydržela na kolejích jen čtvrt roku

Pouze tři měsíce vytrvala snaha společnosti Arriva prosadit se na kolejích s vlakovým spojením Kralup a Prahy. Soukromá společnost nedokázala získat pro svůj provoz stejné podmínky jako státní České dráhy a svých osm spojů zrušila.

Arriva, která je dceřinou firmou Deutsche Bahn provozuje v tuzemsku zejména autobusovou přepravu. V letošním roce koupila například společnost Veolia transport. Známá tak je i na na mělnicku, kde provozuje spojení mezi Mělníkem, Neratovicemi a Prahou. Koncem září se pak pokusila uspět i na železnici. Kraj však neposkytl tomuto přepravci stejné podmínky, jako Českým drahám, kterým jsou spoje dotovány a Arriva se musela z trhu stáhnout.

Nerovnost podmínek, kdy kraj rozhodne o tom, které spoje kterého přepravce bude dotovat a které ne se odehrává nejen na železnici, ale i v autobusové přepravě. Kraj má možnost sám se rozhodnout, které linky bude dotovat. Situace je pak na trhu podobná, jako kdyby ve městě byly dvě pekárny a jedné by kraj přispíval padesátník na každý upečený rohlík… O tom, že by pro druhého pekaře nepanovaly totožné podmínky rpo podnikání, není pochyb.

Oficiálně Arriva uvedla, že nemohla zajistit cestujícím z důvodu rekonstrukce trati dostatečný komfort. Podle všeho byl ale zakopaný pes právě v absenci příspěvků kraje. Arriva, která patří k příjemcům dotací v autobusové dopravě, si ovšem nechtěla kraj takovým prohlášením rozhněvat.

Zdroj: Hospodářské noviny

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz