Babišova čistka v kralupském Meru

Po desítce let ve vedení společnosti MERO skončil její generální ředitel a dříve finanční ředitel Jaroslav Pantůček. S ním museli z vedení odejít i další lidé. Budou čistky pokračovat a proč k nim došlo?

Odvolání ředitele MERO je paradoxní. Provedli jej lidé zastupující Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem, který chce stát řídit jako firmu. Jenže odvolal by v Agrofertu ředitele, který firmu opakovaně dovedl ke stamilionovým ziskům a po celých deset let ji vedl bez skandálů a průšvihů, za což získal v roce 2013 ocenění Best Board? A proč si nechal odvolání líbit premiér Bohuslav Sobotka, který v roli ministra financí kdysi do čela firmy právě Pantůčkovi pomohl?

Byznys a politika

Zatímco důvody Andreje Babiše je možné tušit v jeho podnikání (Agrofert vydělává na dodávání biosložek do paliv), u Bohuslava Sobotky může být důvodem jeho hrobového mlčení vnitrostranická politika. Jedním z vyhozených lidí je totiž i Libor Lukášek, který byl vnímán jako Pantůčkova spojka k sociální demokracii, čímž se sám Lukášek uvnitř MERO netajil. Jenže právě to může být důvodem, proč odvolání vedení MERO přešel pan premiér bez protestů - Libor Lukášek byl totiž vnímán jako partner Jaroslava Tvrdíka (údajně si spolu byli velice blízcí již při působení v ČSA, tuto informaci však nemáme jak ověřit), premiér má však mnohem blíže k jinému muži zákulisního byznysu - tím je advokát Radek Pokorný. A pozor, právě tento advokát zastupoval Babišův Agrofert v roce 2010 při arbitráži kvůli Unipetrolu. Podle zdrojů uvnitř Mero je možné, že odvolání Pantůčka má příčinu v tom, že se nehodlal vzdát spolupráce se svými osvědčenými podřízenými (zejména Lukáškem) a nahradit je lidmi od Babiše.

Budou čistky pokračovat?

Jedno je nyní jisté. MERO ovládl Babiš. Ministerstvo financí do vedení nominovalo lidi, kteří jsou Babišovi blízcí od doby, kdy se pokoušel ovládnou Unipetrol - Stanislava Brunu a Otakara Krejsu. Oba nominoval Babiš nejprve do dozorčí rady, ta po několika měsících odvolala původní vedení společnosti a určila Stanislava Brunu novým ředitelem. A jak je známo z jiných podniků řízených Ministerstvem financí, kdo se Babišovu vedení nepodřídí, skončí. Čistce v Meru tak nemusí být konec.

zdroje:

Radek Pokorný:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/248334-sobotkuv-tajemny-muz-pokorny-ten-ktery-hybe-pristim-premierem/

http://www.mapovani.cz/zdenek-bakala-a-okd/temne-mraky-nad-sobotkou/166

http://ekonomika.idnes.cz/pokorny-do-sedmnacti-jsem-se-staral-o-ovce-fif-/ekonomika.aspx?c=2004M235H01G

Stanislav Bruna, Otakar Krejsa:

http://echo24.cz/a/iJu7t/babisova-stara-parta-z-unipetrolu-obsadila-ropovody

Ocenění Best Board:

http://www.allforpower.cz/clanek/spolecnost-mero-zvitezila-v-soutezi-o-nejlepsi-spravni-organ/

Poděkování:

MAT za info

Zaměstnancům Mero za info

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Babiš - opravdová hrozba pro ČR (J. Dohnal, 5.2.2015 9:48:19) Odpovědět

  ANO - bude líp. Krásný a jednoduchý slogan + kobliha v ceně 5 Kč. Tohle mu stačilo a už má pod palcem značnou část republiky. Dřív byla obava z Grosse, Paroubka nebo Topolánka. Ale přes všechny problémy to byli normálně zvolení politici na čele demokratických stran. Pan Babiš (nebo chcete-li agent StB Bureš) je však úplně jiné kafe - není známo kde vzal finance na svůj rozjezd podnikání, motají se kolem něj exponenti bývalého režimu a jako vlastník silné mediální skupiny některá témata cíleně potlačuje. Ještě si s ním užijeme.

 2. Volili jste ho (Naďa, 5.2.2015 15:30:37) Odpovědět

  Jo Babiš. Z toho nás ještě bude hodně dlouho bolet hlava.

 3. Nejen Mero... (Matěj Paděla, 10.2.2015 17:15:51) Odpovědět

  Bohužel se nejedná jen o Mero, ale několik dalších podniků... viz dnešní článek:
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/devet-vernych-tak-ziskal-babis-vliv-ve-statnich-firmach/r~da1dfe68ac6311e4ab15002590604f2e/

 4. ANO - bude hůř (Jiří Dohnal, 11.2.2015 9:31:00) Odpovědět

  Nenápadně dochází k jedné zásadní změně - Babiš chce ovládnout prostřednictvím Pelikána celou justici! Doporučuji komentář Lenky Zlámalové: http://echo24.cz/a/wkhZk/kdy-nastoupi-babisovi-prokuratori. Demokratické strany ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 mají v Poslanecké sněmovně většinu a musí se proti této hrozbě postavit - jinak bude vážně zle. Pro Babiše a jeho estébáky samozřejmě líp...

 5. Echo (Jarda, 11.2.2015 11:53:50) Odpovědět

  Ja teda Babise zvlast nemusim, ale jak muzete jeste brat echo24 za seriozni zdroj, tomu se divim :D

 6. Širší záběr médií (J. Dohnal, 11.2.2015 13:54:06) Odpovědět

  Souhlasím, že nelze čerpat pouze z jednoho zdroje. Proto se snažím kombinovat Echo, Respekt, HN, Neviditelného psa, Reflex a Aktuálně. Myslím, že z těchto zdrojů už lze o panu Babišovi a jeho aktivitách získat slušný přehled - a nic hezkého to věru není.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz