Bezplatné noviny pro Mělnicko?

melniknoviny.czV tomto týdnu přistálo ve schránkách domácností na Mělnicku a Kralupsku páté číslo bezplatného měsíčníku „Noviny Mělníka a okolí“. Páté a poslední. Vydavatel to zdůvodnil nedostatkem inzerentů a zároveň malou reakci čtenářů na ni. Troufáme si říct, že ne vždy je chyba u čtenářů nebo inzerentů. Už s prvním číslem jsem si byl jistý chybami, které vydavatel udělal. Jaké to byly?

Předně výběrem měst a obcí k distribuci. Největší ekonomická síla se soustřeďuje ve městech a velkých obcích. A to jak kupní síla, tak firmy, které by mohly o inzerci stát. Z tohoto pohledu zařazení do distribučních míst obcí jako jsou Hostín, Chvatěruby, Spomyšl, Vraňany a zároveň opomenutí sídel jako Neratovice, Libiš, Kostelec nad Labem je prvním důvodem neúspěchu.

Druhý důvod – grafika. Noviny nešetřily a tiskly se v plné barevnosti. Proč pak ale proboha grafika působila zastaralejším dojmem než Týdeník Mělnicko nebo Mělnický deník? Proč nebyl prodáván smysluplný formát inzerce na první stránce novin?

Třetí důvod – inzerenti. Souhlasím s redakcí, že prodat inzertní plochu v dnešní době, kdy firmy osekávají marketingové náklady není lehké. Takže se na to musí chytře. Počínaje zajímavou inzercí možnosti inzerovat (ne pouze kontaktem na člověka odpovědného za inzerci), aktivitou při prodeji. Pokud jsou například volby, jsou politické strany a subjekty velmi ochotné inzerovat v čemkoliv, co míří lidem do schránek a má nějakou čtenost. Stejně tak, pokud Škodovka uvádí na trh nový model Rapid a pořádá k tomu největší marketingovou kampaň své historie, tak sakra oslovím její prodejce. Pokud Na trhu bojují automobilky o každého klienta a Hyundai má rozpočet na reklamu větší než Škoda-Auto, tak se snažím oslovit prodejce Hyundai nejen z Mělníka, ale také z blízkého okolí (Zdiby). A když už nějakou automobilku ulovím, tak oslovím další prodejce, kterým už můžu říkat – Škodovka tam má Rapida, dejte tam cenu Renaultu Megane, který je levnější a není to budget car.

Čtvrtý důvod – trpělivost. Respektive v tomto případě netrpělivost. Zabalit to po pěti měsících je prostě brzy. Nové médium má penetraci do čtenářů minimálně 8-10 čísel. Když jdu do nějakého podnikatelského projektu, nemůžu mít rozpočet na půlku.

Pátý důvod – sebepropagace. Víte o tom, že Noviny Mělníka a okolí (šestým důvodem by mohl být blbý název…) mají i svůj web www.melniknoviny.cz ? Ne? Nedivím se. Podle počítadla na webu ho navštívilo za půl roku 421 čtenářů. WTF? 421? iSoutok.cz funguje měsíc a půl a když si ho nepřečte 421 unikátních čtenářů za týden, říkáme si, co je špatně. Mimochodem, pohled do naší kuchyně – cílíme na 3.000 unikátních čtenářů za měsíc. Noviny Mělníka a okolí prostě nikde jinde než ve schránkách nebyly vidět. Když se hraje fotbal Neratovice-Libiš, kam přijde 400 lidí, tak se postavim před vchod na stadion a rozdávám. To samé vinobraní. Nemluvě o nulové spolupráci s informačními servery na Mělnicku, blogery z Mělnicka, s městy a obcemi (určitě by na svůj web minimálně odkaz daly).

A tak by šlo pokračovat. A proč to vůbec řeším? No proto, že sám mám kalkulaci na bezplatný měsíčník pro Kralupy, Mělník, Neratovice (a Libiš). A vím, že když by se to dělalo pořádně a nechtěl to mít člověk jako obživu, ale jako koníček, dá se to ufinancovat. Zvláště, když konkurence v Mělnickém deníku je slabá, Týdeník Mělnicku fokusuje na jiné čtenáře a tak nejrelevantnější konkurencí je týdeník Babiše 5+2, ten ale zase není distribuován do schránek.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz