Červen 2016

Proč půjdou peníze z radarů na odměny?

/30.6./ Jak jsme již uvedli, Mělník se rozhodl utratit přes dva miliony (které navíc ještě nevybral) z předpokládaných pokut z radarů v obci Chudolazy na odměny úředníků a strážníků.

,,Vážení, my nejsme schopni aktivizovat a mobilizovat a odměňovat dobré úředníky. Máme záměr, aby lidi byly odměňováni ne za práci kterou udělají kvalitně, ale kterou udělají navíc. A bez stimulace těchto zaměstnanců nemůžeme dosáhnout špičkových výkonů a musíme povzbudit, podpořit a diferencovat mzdové záležitosti. Proto bereme tyto peníze z nahodilých příjmů. Je to na letošní rok, prosimvás…. Dáme vedoucím odborů možnost aby odměnili podřízené, jinak prosímvás nezměníme sitauci na této radnici,” hájil rozpočtové opatření starosta.

Dotazy: Nebylo by lepší snížit počet zaměstnanců a odměny vyplácet z ušetřených mezd a souvisejících nákladů? Nebo snížit počet místostarostů na jednoho? Nebo zmenšit odbor školství a kultury, když veškerá kultura provozovaná městem je sjednocena pod Mekuc?

A z čeho se odměny zaplatí v dalších letech, pokud se městům odebere pravomoc měření rychlosti provádět?

PS: Odměny kvalitním úředníkům a strážníkům přejeme. Vadí nám však, když se peníze na odměnu berou z pokut řidičům. Obecně to motivuje ne k opatřením pro bezpečnost provozu (v obci Chudolazy…), ale k vybrání co nejvíce pokut. A to je prostě špatně.

Politici se stravují vtipnou kaší

/30.6./ Letošní rok nuda nebude. Postarají se o to volby. Sice budou až na podzim, ale to nebrání politikům exhibovat již z kraje léta. Účinnost takových kampaní je prakticky nulová, jen o málo smysluplnější, než kdyby Lídl nyní inzeroval, že na podzim budou levné banány. Hejtman Petera na nás vybafnul ze schránek heslo: ,,ochráníme kraj před migrační vlnou.” Pomineme li fakt, že do našeho kraje žádná migrační vlna zatím nešplouchla, můžeme tedy očekávat stavbu plotů a kontrolních stanovišť na hranicích kraje? A co příznivci migrace ze sociální demokracie? Neměl by nyní zastupitel Šanda označit hejtmana za neonacistu, publikovat několik rozhořčených článků a ze strany odejít?

Starosta Mikeš, který bude do zastupitelstva kraje kandidovat mezi Starosty a nezávislými v letáku této strany píše: ,,Záleží na nich (voličích, pozn. red.), jestli pošlou do vedení kraje nezávislé osobnosti, nebo dají hlas poslušným straníkům, za kterými žádná práce pro občany není vidět.” Pan starosta zřejmě mluví z vlastní zkušenosti, neboť byl straníkem 14 let (jsou lidé co tvrdí, že byl straníkem déle) a v minulém volebním období z něj, jako z poslušného straníka, ČSSD dokonce udělala starostu.

Pozadu však nezůstává ani pravice. ODS Mělník na svém facebookovém profilu zveřejnila fotografii kandidátů do kraje s číší vína v ruce a textem: ,,včera naši kandidáti dřeli na přípravě volební kampaně.” Že někteří dokážou v této straně dřít jako koně, to už víme. A tak doufáme, že se kandidáti v tom horku nepředřeli. To by zas bylo v álejích nablito…

Vysoká škola politického marketingu

/29.6./ O zastupitelstvu, které proběhlo v pondělí na Mělníku ještě hezkých pár řádků napíšeme. Začneme však tím, co by se měli naučit volení představitelé ve všech městech. A nejen oni, ale vlastně každý politik či úředník, který je placen, nebo by rád byl placen lidem.

Ve vystoupení občanů si dva občané stěžovali na nějaký konkrétní nedostatek. Reakcí starosty bylo, že ihned požádal o zanechání telefonického spojení s tím, že s místostarostou přijdou daný problém zkontrolovat, a to za účasti stěžovatelů. S tím, že nejpravděpodobněji se podaří věc na místě prověřit již ve čtvrtek.

Je to přesně ta reakce, po které ať se problém vyřeši či nikoliv, nemůže občan o starostovi a místostarostovi říct nic kritického. Jejich reakce zanechá kladný dojem. Náklady na to nejsou tisíce či desetitíce za billboardy, plakáty, letáky, ale jen a pouze obětovaných několik desítek minut času.

V některých okamžicích není komunální politika věda. A právě v takových drobnostech hledejte odpověď na otázku, proč pak některé věci projdou aniž by na podpoře starosty veřejností zanechaly velké šrámy.

Spolanu si koupil její majitel

/27.6./ Spolana změnila majitele. Prodala ji společnost Anwil (kterou vlastní PKN Orlen) a koupila společnost Unipetrol (kterou vlastní PKN Orlen). PKN Orlen je většinově kontrolovaná polským státem. Cena za většinový balík akcií byla 1 milion euro. Že se to zdá jako nesmyslná transakce?

Menšinoví akcionáři se domnívají, že za převodem akcií na jinou část firmy může být snaha ,,přehodit odpovědnost za ekologické zátěže a nutnost investic do nových technologií.”

Poněkud lépe už zní skutečnost, že Unipetrol má podle finančníků na svých účtech k dispozici až deset miliard korun, ze kterých by právě modernizace výroby mohla být financována. V polovině roku 2017 totiž vyprší povolení k provozu elektrolýzy, která vyrábí meziprodukty pro výrobu PVC, což je dnes hlavní činností Spolany.

Průměrná mzda ve společnosti v loňském roce činila 25.491,- korun. Společnost ke konci roku 2015 dávala práci 692 lidem.

Spolana v loňském roce hospodařila při tržbách kolem pěti miliard se ztrátou 115 milionů. Zda je změna - nezměna majitele nadějí na lepší zítřky je opravdu těžké odhadovat…

Peníze z radarů

/24.6./ Mělnický úřad se dohodl s obcí Medonosy, že jakožto nejbližší úřad s dopravním odborem bude provozovat úsekové radary v obci.

Po prvních měsících provozu došel úřad trojčlenkou k přesvědčení, že tento rok vybere na výpalném od řidičů dvacet milionů. Dvojnásobek, než město dříve očekávalo.

A teď kvízová otázka. Co s těmi deseti miliony navíc město udělá?

a) použije je na snížení svého dluhu za revitalizaci

b) navýší prostředky na odměny zaměstnancům radnice

c) navýší prostředky na odměny zaměstnanců městské policie

d) rozfrcá je na publikaci o Palachovi, zapojení veřejnosti do procesu plánování revitalizace parku na Polabí, opraví plot u domu dětí, dva chodníky a dvě silnice a další drobné akce

Chcete znát správnou odpověď? Pak vězte, že hned tři možnosti jsou správně. A možnost a) to není…

Přesný rozpis rozfrcu si můžete přečíst v materiálu pro zastupitele č. 113 (na 27.6.2016), ke stažení na stránkách města.

Oběti komunistické totality si památník nezaslouží?

/23.6./ Tento týden proběhlo nenápadné, leč významné výročí - 25 let od odchodu okupačních vojsk z Československa po bratrské pomoci z roku 1968. iSoutok chtěl tuto událost připomenout symbolickou vzpomínkou na oběti komunistického režimu a položením květin… jenže se ukázalo, že nějak není kde. Na Mělníku, v Neratovicích ani v Kralupech nenajdete památeční místo, které by zločiny komunistů připomínalo (narozdíl např. od obětí holocaustu). Vzpomínku na 248 popravených, 8000 zemřelých v lágrech, 450 při pokusu překročit hranice do Německa nebo Rakouska, 205000 politických vězňů prostě nebylo kde uctít.

Přitom by stačilo tak málo… Vysadit strom a dát k němu vzpomínkovou tabulku, třeba s textem, jaký je v Praze.

Národ, který si nepřipomíná svou historii je odsouzen k jejímu opakování (byť dnes nesvoboda nepřichází z Moskvy). Najde se v zastupitelstvech měst někdo, kdo by se této myšlenky chopil, nebo máme památník zbudovat partyzánsky svépomocí?

text na památníku obětem komunismu v Praze

Praha půjde k zemi

/22.6./ Bývalý hotel Praha v Kralupech půjde k zemi už letos. Stavba stará bezmála sto let, která je architektonicky zajímavá, nebude zachována navzdory tisícovce podpisů na petici za její záchranu. Budova byla jedna z mála v centru, která nebyla zničena americkým náletem na konci druhé světové války. Na jeho místě vznikne parkoviště doplněné zelení.

Město budovu koupilo za deset milionů, bourání bude stát pět milionů a další peníze spolkne úprava plochy na parkoviště. Demoliční práce budou hotovy do konce roku. Budova marně hledala využití skoro dvě desetiletí.

iSoutok dodává: Co nezvládnou bombardéry, zvládne zastupitel zvednutím ruky…

Sláva konzumu!

/21.6./ Copak to roste za stavbu u Tesca na Mělníku? Zvědavost lidí na Mělníku je veliká. A my máme odpověď. Roste tam nové obchodní centrum, velikostí srovnatelné s Family centrem, u kterého bude parkoviště. Součástí stavby bude další mělnický kruhový objezd, který bude napojen na příjezd na parkoviště Tesca (přijíždět se tedy bude z Vodárenské, nikoliv z Bezručovy ulice). Stavba by měla být dokončena do konce letošního roku. Obchodní prostory by měly prý zaplnit prodejny KIK, drogerie Rossman, hračkářství Dráčik. První dvě zmíněné firmy tak vyklidí stávající obchodní prostory a je velká otázka, zda tyto nezůstanou prázdné…

Po dostavění průtahu se pak očekává vznik nových zón s nabídkou obchodů a služeb podél jeho trasy (na bývalém řepném place).

A aby toho nebylo málo, na prodej je další pozemeček, kde by mohla vyrůst nákupní hala.

Okamura vyplísnil Šandu

/20.6./ Neratovický zastupitel a lídr sociání demokracie Pavel Šanda v posledních měsících poněkud ztratil aktivitu (i Aktivitu - spolek). Naposledy byl viděn na setkání Tomia Okamury a jeho SPD s občany Neratovic, které proběhlo minulý týden v hospodě U Stejskalů. Dokonce ve stejném sále, kde dříve Pavel Šanda slavil první máj s komunisty.

Tentokrát však Nuclear Boy neratovické politiky nedorazil podpořit své myšlenkově spřízněné druhy. Na závěr vystoupení se pokusil vyvrátit některá tvrzení českého národovce s moravsko - japonsko - korejským původem. Se zlou se potázal. Okamura na jeho adresu zvýšeným hlasem prohlásil: ,,.. není to mítink ČSSD, udělejte si vlastní mítink za vlastní peníze… styďte se, že jste zastupitel…,” čemuž osazenstvo sálu bouřlivě aplaudovalo. Podívat se můžete zde.

O srážce s volem se říká, že je horší než srážka s lokomotivou…

Petice z Kralup

/17.6./ V Kralupech lidé podepisují petici proti dovážení kalů z Ostravy k likvidaci do místní spalovny. Petice má jednu takovou zvláštnost… Její spoluautorkou je zastupitelka a lékařka Jana Homolová, která byla do zastupitelstva zvolena na kandidátní listině hnutí ANO. Petice je určena ministru životního prostředí, který je do funkce nominován také hnutím ANO.

Trochu to připomíná situaci, kdy maminka s dětmi sepisují petici, aby tatínek přišel z hospody…

Žáci v mešitě

/16.6./ V květnu navštívili žáci neratovických škol mešitu. Na žáky čekal imán s poutavým vyprávěním o islámu. Žáci se zapojili do her, jako byla islámská svatba čtyřicetiletého muže s dvanáctiletou holčičkou, kamenování nevěrnice nebo instruktáž, jak provést halal porážku zvířete. Na děti pak čekal zábavný program v nedaleké tělocvičně, kde proběhlo házení bot na bezvěrce a oddělování zvířat na čistá a nečistá. Dívky si domů odvezly darované burky a chlapci výtisky koránu.

Tento příběh je fikce. To by bylo řevu, kdyby byl pravdivý. Vyměňte však víru…. a dočtete se o takovém výletu i v oficiální radniční tiskovině…

žáci v židovském muzeu

Zdroj: Listy města Neratovice

Zmizí problém s ubytovnou a s ním i ubytovna?

/15.6./ Město Mělník na svém webu oznámilo, že České přístavy ukončí provoz ubytovny NOVA, do které se stahovaly problémové osoby, které v okolí páchaly trestnou činnost.

A teď otázka - kam se tyto osoby nastěhují? Budou rozesety po městě, nebo se přemístí na jinou z mělnických ubytoven? Přestěhují se za hranice města? Přestanou v okolí nového bydliště páchat trestnou činnost?

A druhá otázka - co udělají přístavy s ubytovnou? Srovnají se zemí, navezou další tuny zeminy a vytvoří další nový prostor pro přepravní kontejnery? (více kontejnerů = více kamionů)

Ne každá zpráva, která se tváří jako dobrá, musí se jako dobrá jeviti i v průběhu času…

A na stupních vítězů najdete…

/14.6./ Docela zajímavým čtením jsou tabulky znečišťovatelů ovzduší. Podívali jsme se na Mělnicko a zajímalo nás, zda do vzduchu nejvíce škodlivin vypustí Spolana, Česká rafinérská nebo EMĚ. Údaje jsou dostupné naposledy za rok 2014. Čeho vypustí podniky do vzduchu nejvíce?

Česká rafinérská přispěla do ovzduší 1 342 tunami oxidu siřičitého. EMĚ se ani náhodou nenechala zahanbit - 6 212 tun oxidu siřičitého, 4 321 tun oxidu dusíku a hlavně 3 163 682 tun oxidu uhličitého. Vedle těchto čísel je Spolana s 947 tunami oxidu siřičitého úplný žabař.

Pokud vás zajímá, kolik škodlivin vyprodukuje třeba krematorium, autolakovna nebo supermarket, údaje naleznete zde.

Uprchlící vítejte?

/14.6./ Mezi komunálními politiky na Mělnicku naleznete dva, kteří jsou zastánci přijímání uprchlíků. Argumetny mají různé (obohatí to naši kulturu, budou nám vydělávat na důchody, žádný terorista by se do Evropy neplavil na člunu atd.)

No, možná by pánové měli svůj názor přehodnotit. Zatím to spíš než na vzpruhu ekonomiky vypadá na zatížení sociálního systému, a těch uprchlíků se sklony k terorismu bude možná víc, než těch doktorů a inženýrů…

A tak je asi celkem štěstí, že ani jeden z pánů není ve vedení svého města a také to, že do naší země se uprchlíci zatím fakt nehrnou. (Tedy ne že by to bránilo vzniku nejrůznějších urban legend o tom, jak se uprchlíci budou stěhovat do budovy bývalé pojišťovny na Mělníku nebo jak v Neratovicích budou bydlet v současném Tescu…)

Chlor 2016

/13.6./ Zítra proběhne v Neratovicích a blízkém okolí taktické cvičení s poetickým názvem ,,chlor 2016.” Neratovická radnice zveřejnila informaci občanům o plánovaném mimořádném cvičném spuštění sirén, ke kterému dojde v některých obcích hned dvakrát.

Jako by občany Neratovic sirény či chlor děsily… Například pamětníci minulých dob na internetu píší: ,,Za Svůj Život jsem mezi lety 1984 - 1999 až 2003 Zažil nespočty Úniků Chlóru v Neratovicích. Převážně v Letech 1984 až 1995 to bylo nejhorší, Děti chodily do škol s rozleptanými plícemi a s kapesníkem přez pusu.”

Pravda, dnešní děti, jak často slýcháme od starších generací, toho méně vydrží :-).

Tento způsob jara zdá se být plavcům poněkud nešťastný

/13.6./ V Kralupech byla zrušena plavecká soutěž ,,kralupský kilometr,” a to přes rekordní nahlášenou účast 26 plavců. Důvodem ke zrušení byla nízká teplota vody - 11 stupňů.

iSoutok dodává, že jako náhradní program se bohužel nepromítalo Rozmarné léto…

Byznysové retro a odvaha

Na byznysové retro občas člověk narazí v ulicích našich měst. Výroba knedlíků z Neratovic či prodej brambor na Mělníku vypadají spíš na retro, než moderní provozovnu 21. století. Občas narazíte i na odvážné podnikatele, jak dokládá nápis na jedné z mělnických výloh (inzerovat gumu do praku nápisem přímo na skleněné výloze za odvážný druh marketingu považujeme). Budeme rádi, když se s námi podělíte o další podobné úlovky.

Knedlíky z Neratovice

Prodej brambor na Mělníku

Guma na prak na výloze

Neratovice zrušily zastupitelstvo

/8.6./ Informace z titulku rozjásala jak kritiky vedení města, tak zastánce autoritářského vedení či socialistické revoluce. Nejedná se o však zrušení zastupitelstva jako takového, pouze o zrušení jednoho jeho konání, které mělo mít na programu odsouhlasení dotačních smluvních dokumentů. Ty nakonec stačí odsouhlasit v řádném termínu.

Nicméně možná je zrušeného zastupitelstva škoda. Krátký program by dal více prostoru na diskuzi občanů se zastupiteli, stejně tak zastupitelů mezi sebou. Sám Masaryk často říkal, že demokracie je především diskuse. A že má své chyby, protože občané mají své chyby. Ostré hrany některých témat tak mohly být poněkud obroušeny. Tak snad v řádném termínu…

Práce v přístavu pokračují

/8.6./ Úpravy terénu v mělnickém přístavu od včerejšího odpoledne podle obyvatel Čertovky opět probíhají. Vzhledem k tomu, že podle města do konce šetření probíhat neměly, buď již bylo řízení ukončeno, nebo probíhají v místě, kde nejsou v rozporu s povolením města. Bohužel, na webu města není o řízení s přístavy a jeho výsledku žádná informace, přitom se jedná o záleitost pro obyvatele této části města dost zásadní…

Mělník a nový územní plán

/7.6./ ČTK přinesla zprávu o chystaném novém územním plánu města Mělníka. Hned v úvodu se píše věta, která je klíčová: ,,Dřívější návrh kritizovali někteří obyvatelé, podle nich výstavbu limitoval příliš.”

Takže bude opravdu hodně zajímavé sledovat, které nestavební pozemky se stanou zastavitelné. Proč? Protože dříve starosta Mikeš v online rozhovoru v únoru uvedl: ,,Nechci zde uvádět důvody, proč po zastupitelstvu 16.1. 2016 se rozjela kampaň proti mé osobě. Ukazuje se, že se bude týkat i dalších radních města Mělníka, protože středem zájmu těch, kteří nyní napadají především mě, je záležitost připravovaného územního plánu.”

Znamená tedy současný klid v zastupitelstvu, že s dotyčnými dospělo vedení města ke shodě? 

Mělnická nemocnice - rozvoj nebo krize?

/6.6./ Rozdílné pohledy se nabízejí na mělnickou nemocnici. Zatímco provozovatel se chlubí, jak do areálu i zdravotnického vybavení investuje (34, resp. 17 milionů), někteří lidé (včetně zastupitelů) jsou mírně řečeno poněkud nervózní například z personálního stavu tohoto zdravotnického zařízení.

Ještě aby ne. Nemocnice zaměstnává přes 600 lidí a je tak jedním z největších zaměstnavatelů. Zároveň vliv města na ni je zcela minimální a přitom případná krize v ní může mít na místní politiku značný dopad. A tak není divu, že na veřejnost prosakují různé fámy. Například ta, že město zvažuje odkup polikliniky, nebo ta, že celá nemocnice je na prodej.

To první se nezdá reálné prostě proto, že město ještě stále vypořádává dluh za revitalizaci a na velké investice ze svého nemá peníze. U toho druhého zas mluví proti docela solidní ekonomické výsledky vlastníka. A tak nezbývá než doufat, že se nemocnici bude dařit a vlastnit ji bude rozumný majitel. A město za její stav po hospodách netepat.

Mělničáné ve Slavii

/3.6./ Po příchodu čínských majitelů do prvoligového fotbalového klubu Sk Slavia Praha v něm své pozice posilují někteří lidé spojení s Mělníkem. Například Martin Krob, který trénuje mládež FC Mělník, se stal novým generálním ředitelem klubu a pravou rukou Jaroslava Tvrdíka. Trénování mládeže na Mělníku se však hodlá věnovat dále, pozici generálního ředitele tuzemského zastoupení automobilky Mitsubishi opustí.

Právník Stanislav Servus, který je členem kontrolního výboru zastupitelstva, u soudu zastupoval slávistické fanoušky, kterým policie při pochodu na derby se Spartou dala na Čechově mostě po papuli za použití světlic.

Je jen dobře, když se lidé z Mělníka dokáží prosadit v pražském rybníku plném dravých ryb. Zkušenosti, které zde naberou, třeba jednou využijí ve prospěch města…

Další kandidát do party

/2.6./ Známe další jméno uchazeče o senátorský post za obvod Mělník. V podzimních volbách nasadí svého kandidáta i KSČM, bude jím stínový ministr kultury a kandidát na hejtmana Zdeněk Štefek. Stručná vizitka: 42 let, krajský radní pro kulturu, pochází z Buštěhradu u Kladna. Dříve pracoval například jako skladník, prodejce párků nebo zmrzlin. Pak se vrhnul na IT a byl například správce sítě KSČM nebo vedoucí úseku organizačně technického zabezpečení informačního systému ÚV KSČM.

Když může být za komunisty radní pro zdravotnictví úpravářka vody z psychiatrické léčebny, co by nemohl být senátorem za Měnicko prodavač párků z Buštěhradu

Takové to domácí protestování… 

/2.6./Protože nás baví popichovat, dovolíme si ještě jeden píchanec k tématu neratovického přístaviště. Má ho zainvestovat někdo jiný, než město. Pozemek patří někomu jinému než městu. Protesty jsou namířeny proti vedení města. Chápete? (Očekáváme reakce, ideálně na úplně jiných webových stránkách, ve smyslu, že investor chce s umístěním stavby dát na názor zastupitelstva. Ve skutečnosti je to ale vždy podle pravidla kdo platí, rozhoduje…)


end is near

Kontakt

iSoutok.cz