červen 2017

Jak dopadli opilci za volantem?

/30.6./ Historie naší země má mnoho případů známých osob, které řídili pod vlivem alkoholu. Podívejme se, jaký byl jejich osud.

Jedním z posledních propíraných případů je fotbalista Čermák, který po posledním ligovém kole minulé sezony v podnapilém stavu boural do stromu. Vážné škody způsobil pouze na svém voze. Kvůli této nehodě byl vyřazen z reprezentačního výběru, přišel o mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Dostal pokutu 160 tisíc korun, pokud by nezaplatil, skončí na 4 měsíce ve vězení. V krvi mu bylo naměřeno 1,5 promile. Na 20 měsíců dostal zákaz řízení. Kromě zákonné odpovědnosti tak vyřazením z reprezentace nesl i odpovědnost morální.

Historie zná i případy opilých starostů za volantem. Například v roce 2011 byl tehdejší starosta pardubické městské části přistižen za volantem s 2,77 promile alkoholu. Žádnou škodu nikomu nezpůsobil. Nejprve se rozhodl odstoupit, ve městě však vznikla petice s téměř tisícovkou signatářů, která mu doporučila ve funkci setrvat. K odstoupení proto starostu nakonec vyzvali jeho kolegové ze ,,Sdružení pro Pardubice.” Sám starosta okolnosti opilé jízdy komentoval slovy: ,,Jsem fanda fotbalu, bylo mistrovství světa, popil jsem a pak se stalo to, že jsem usedl za volant.” Zastupitelé starostu navzdory petici za jeho setrvání, kterou podepsala téměř pětina všech občanů, výraznou většinou odvolali (11 ze 14ti zastupitelů bylo pro konec starosty). Tři roky poté byl exstarosta Hromádko do zastupitelstva zvolen, pracuje však pouze jako řadový člen bez funkcí.

Čerstvější je událost z obce Suchý na Blanensku. Místostarosta obce byl přistižen za volantem s 0,4 promile (nedopustil se tedy trestného činu, jako starosta Mikeš). Místostarosta se veřejně přiznal, že vypil dvě piva a věc komentoval: ,,Hned jsem volal starostovi, co se mi povedlo, chtěl jsem složit funkci - starosta mi to ale vymluvil, že je to jen klukovina. … Dojeli jsme pozdě na setkání s přáteli, které nebylo u nich doma. Manželku pak začala bolet hlava, trpí na migrény. Tak jsem řekl, že nemusí řídit, že ji odvezu. Do vedlejší dědiny bych nejel, tohle bylo 200 metrů od domu, říkal jsem si, že po dvou pivech se nemůže nic stát. Teď nespím, nejím, jenom nad tím přemýšlím.” Místostarosta, který pracuje jako neuvolněný (politická funkce není jeho zaměstnáním) rezignaci opakovaně na zastupitelstvu nabízel, ve funkci však po přesvědčování všech zastupitelů zůstal.

Z funkce odstoupil náměstek primátora Ostravy, který byl přistižen s alkoholem za volantem v lednu. ,,V uplynulých dnech jsem absolvoval jednu z největších zkoušek své politické kariéry. A protože vím, že politik musí reflektovat nejen svou vlastní práci, ale i to, jak se jeho činnost jeví veřejně, rozhodl jsem se rezignovat,“ uvedl Štěpánek pro České televizi. Náměstek tvrdil, že chtěl vůz pouze přeparkovat na lépe osvětlené místo, protože v jiné části parkoviště mu byl vůz několikrát vykraden. Politik žádnou škodu nezpůsobil, přišel na rok o řidičák a dostal pokutu 40 tisíc korun.

V únoru 2016 způsobil pod vlivem alkoholu nehodu poslanec Štěpán Stupčuk. Policistům lhal, že auto neřídil, usvědčily ho však záznamy z kamer. Odmítl dechovou zkoušku. Přišel o řidičák na dobu dvou let, zaplatil do fondu pro oběti trestnýc činnů 150 tisíc korun, poslancem zůstal.

Nahlédněme i do zahraničí. Švédská ministryně Hadžialičová rezignovala poté, co byla přistižena s 0,2 promile alkoholu v krvi. Množství odpovídá přibližně dvěma sklenkám vína vypitým dvě hodiny před jízdou. „Byla to největší chyba mého života. A přebírám za ni odpovědnost. Chápu, že jsem řadu lidí zklamala. Jsem na sebe naštvaná a hluboce toho lituji,“ komentovala svou rezignaci ani ne třicetiletá politička.

Co zaznělo při jednání o odvolání starosty?

/29.6./

Ctirad Mikeš
“Udělal jsem něco, co mě možná do konce mého života ovlivnilo. Já jsem měl v úmyslu rezignovat. Přestože jsem to spáchal mimo výkon své funkce starosty a to co jsem udělal se nedělá. Na druhé straně za mnou přišli kolegové s tím, že je to můj privátní problém, a že o důvěře mé osobě nemám rozhodovat já sám osobně, ale jedině Zastupitelstvo města Mělníka, které mně do této funkce delegovalo.”

Rudolf Fidler:
,,Politik v této funkci by měl mít čistý morální kredit, čistý štít a bez ohledu na to, kdo to je, by se mělo měřit stejným metrem pro každého. … Vy jste všude psal, že z toho vyvodíte plnou politickou odpovědnost, u mě plná politická odpovědnost je vzdát se funkce, nebrat si zastupitele, své zastupitele, za rukojmí, aby rozhodovali o téhle věci.”

Alena Herinková:
,,Po slovech které tady zazněly mi přijde důležité říct, že prostě budu hlasovat tak, jak jsem se já rozhodla, a to dokonce po konzultaci se spoustou mých přátel, spoluobčanů a podobně. Jako nehlasuji jenom za sebe, prostě tak to je.”

Marie Housková:
,,Platí presumce neviny. To je za A. A za B chci říct, že já hlasovat nebudu vůbec, protože si myslím že je to otázky cti a morální odpovědnosti pana starosty a zastupitelstvo o tom nemá rozhodovat.”

Zbyněk Šnajdr:
,,Já to nechci pane starosto nějak rozmazávat, osobně vás mám rád, vím, že jste udělal spoustu práce pro město, ale bohužel pro mě je neslučitelná vaše funkce starosty s tím vším, co se bohužel stalo. Mě je to fakt líto, kdybych vám v tu chvíli mohl nějak pomoc, udělám to.”

Ondřej Tichota:
,,Myslím si, že všichni jsme o tom hrozně dlouho uvažovali, teda jsem si o tom jist, a já osobně jsem došel k tomu, že jako zastupitel se necítím být tím, kdo má o této konkrétní věci rozhodovat. Je to na panu starostovi, na jeho sdružení, a já v tomto hlasování se zdržím, protože si myslím, že ve výsledku tu politickou odpovědnost, respektive ten politický soud budou muset vynést voliči v příštím roce, pokud pan strosta tedy bude kandidovat.”

Občan města 1:
,,Já už vidím šachy kolem toho delší dobu, protože jste nedejchnul, nikdo neví, kolik jste měl vlastně promile, mohl byste nám říct, kolik jste měl alkoholu v krvi? (starosta odpovídá, že to ví, ale sdělit to vzhledem k probíhajícímu šetření nemůže) A to jste naboural svoje auto, nebo služební auto? (starosta odpovídá, že služební) Takže já to vidím tak - vy jste na tom vlastně zastupoval město, protože jste tam byl služebním autem, je to mimo vaší služební povinnost, takže by vám mohli odhlasovat dvěstěčtyřicet tisíc odměny, protože to nebylo vaší pracovní náplní a reprezentoval jste město, protože to ví celá republika, tak byste mohl dostat těch stodevadesátosm tisíc, který jsou na reklamu jako MEKUC, a ještě byste mohl dostat na vánoce zase další třináctej plat, takže suma sumárum půl melounu je doma a vlasně se nic nestalo, že?”

Občan města 2:
,,Jsou i lidé, kteří vás přišli podpořit, byť nás samozřejmě ten skutek mrzí, byli bysme nejradši, kdyby se nestal, ale vnímáme vaše kvality a vaši odvedenou práci a tímto vás podporujeme.”

Občan města 3:
,,Myslím si, že alkohol za volant určitě nepatří, to je pravda. Ale když jsem se nad tím vším zamýšlel, tak jsem přemýšlel i o tom, co člověka může k takovému jednání přivést. Myslím si, že pan starosta je taky člověk, a může se dopustit takového zkratovitého jednání. Když si šáhneme všichni do svědomí, tak si myslím že tam najdeme každej nějakou takovoudle věc, kterou jsme kdysi mohli udělat nebo udělali, bohudík to třeba nedopadlo tak, jak to dopadlo v tomto případě. Když jsem to zvažoval všechno, tak si myslím, že pan starosta se k tomu postavil jako chlap. Jak ho znám, tak přijme všechny důsledky, a když jsem mluvil i se spoustou občanů, tak musím říct, že převažuje většina, která chce aby pokračoval ve své funkci. A já si myslím, že by v té funkci pokračovat měl. Nebude to pro něj jednoduchý, on to určitě sám ví, víme to i my, ale já si myslím, vzhledem k tomu všemu, co udělal pro město, jak se vždy zachoval, ať už to bylo i k tomuto činu, tak nechme ho v klidu pracovat do konce volebního období. Takže já osobně se přikláním k tomu, aby nebyl odvolán.”

Referendum nebude, zastupitelé ho zrušili

/28.6./ Dubnové zastupitelstvo drtivou většinou hlasů (15 z 20ti přítomných) rozhodlo o konání referenda o demolici VVS, aby červnové zastupitelstvo referendum zrušilo (13 z 19ti přítomných). S návrhem na zrušení referenda přišel do zastupitelstva místostarosta Petr Volf a zaslouží si za tento krok naše veliké uznání. Nebál se postavit na stranu zdravého rozumu a principů zastupitelské demokracie. Všechna čest, takto silný politický krok jsme od místostarosty za jeho působení ve funkci ještě nezaznamenali, a popravdě ani nečekali. Těší nás, že zastupitelé nakonec sami pro zrušení referenda použily argumenty, o kterých jsme psali již před osmi týdny (a to jsme tehdy ještě hrubě podhodnotili předpokládané náklady).

Porovnejme, jak který zastupitel hlasoval o referendu v dubnu a nyní:

hlasování o referendu k demolici VVS

Jak vidíte, pouze čtyři ze zastupitelů se v hlasování vyjádřili shodně, jako na předminulém zastupitelstvu.

Místo starosty odvolali zastupitelé referendum

/27.6./ Nejhorších pět týdnů svého života (jeho vyjádření…) má starosta Mikeš za sebou a po včerejším zstupitelstvu si může oddechnout. Dělat si srandu, že si může na oslavu bouchnout šampus či otevřít jeho oblíbeného Jelzina by bylo nevhodné, starostu už se skleničkou v ruce asi moc vídat nebudeme. Zastupitelé se rozhodli jej ponechat ve funkci. Jaké jsou odpovědi na otázky, které jsme včera uvedli?

1) Nezaznamenali jsme, že by byly problémy s online přenosem. I zvýšený počet diváků technologie zvládla.

2) Zaměstnanci Městské policie a policista (zastupitelé Limprecht, Patera, Šlégl) hlasovali pro odvolání starosty, pedagogičtí pracovníci hlasovali jak pro odvolání (zast. Němcová) tak se zdrželi hlasování (zast. Schweigstill, Volf) a byli i proti odvolání (zast. Liptáková).

3) Jednání se nezúčastnili pouze dva zastupitelé (Marounek, Kraj), absence tak byly zcela v normě.

4) Starosta Mikeš navrhl doplnit program o návrh na odvolání starosty, všichni přítomní zastupitelé souhlasili.

5) Ne.

6) Pouze malá část zastupitelů svůj postoj zdůvodnila.

7) Nejde zachraňovat něco, co nemáte :-)

Pro odvolání starosty hlasovali:

P. Limprecht (Mé město)
I. Němcová (TOP09)
Z. Šnajdr (ANO 2011)
P. Kowanda (ČSSD)
P. Patera (ČSSD)
R. Fidler (KSČM)
R. Šlégl (KSČM)

Proti byli:

J. Kašparec (Mé město)
S. Kotek (Mé město)
J. Liptáková (Mé město)
A. Herinková (TOP09)

Zdrželi se nebo nehlasovali:

S. Barda (Mé město)
V. Kraus (Mé město)
M. Legner (Mé město)
M. Schweigstill (TOP09)
P. Volf (Mělničané)
C. Mikeš (Mé město)
M. Housková (Mé město)
O. Tichota (TOP09)

PS: Nezodpovězena zůstala otázka, zda má starosta svěřené služební auto k soukromému využívání a zda za to odvádí daň z příjmů. Nepodařilo se nám vyhledat, že by takové rozhodnutí Rada města nebo Zastupitelstvo přijali…

V příštích dnech přineseme nejzajímavější výroky z jednání a také informace o příjemném překvapení - zrušení nesmyslného referenda o bourání VVS.

Nejsledovanější zastupitelstvo posledních let je tu

/26.6./ Dnes proběhne zřejmě nejsledovanější jednání zastupitelstva Mělníka za několik let. Jeho výsledek - setrvání starosty obviněného ze spáchání trestného činu ve funkci - je na 99% jisté, občany však bude bedlivě sledováno, jakým způsobem k takovému výsledku jednání dojde. Co nás bude nejvíce zajímat?

1) Poběží internetový přenos? Zhruba týden prosakuje informace, že by online přenos z jednání zastupitelstva mohl mít ,,neočekávané technické problémy.”

2) Jak se k vážnému prohřešku starosty postaví zastupitelé, kteří jsou v občanských profesích strážníci, zdravotníci, pedagogičtí pracovníci?

3) Kolik zastupitelů se omluví? Dosud byly absence zastupitelů výjimkou, dnes se očekává absence až pěti zastupitelů.

4) Dostane se odvolání starosty na program? Podle dřívějších informací starosta projednání svého odvolání navrhne, ale nenajde se 11 zastupitelů, kteří by bod na jednání zařadili. V návrhu programu bod není.

5) Budou všichni zastupitelé z opozice pro odvolání, a budou všichni přítomni?

6) Jaký postoj zvolí starostovi koaliční partneři a zdůvodní veřejně své rozhodnutí?

7) Nerozhodne se Ctirad Mikeš přeci jen zachránit svoji občanskou čest a nerezignuje?

Svět motorů o Mikešovi: Bravo!

/22.6./ V aktuálním vydání nejprodávanějšího tuzemského motoristického časopisu Svět motorů se mělnický starosta Ctirad Mikeš dostal do rubriky Objektiv týdne. Jako kladný příklad. No, posuďte sami:

Svět motorů

Zdroj: Svět motorů (25/2017)

Přehledně - komu patřilo a patří Mělnicko

/22.6./ Vzhledek k rozvířené diskuzi na téma vztahů některých politicky exponovaných osob k týdeníku (měsíčníku) Mělnicko přinášíme historii vlastnických vztahů k firmě, která toto médium vydává (Mělnicko s.r.o., dříve JOL). Zdrojem informací je obchodní rejstřík (justice.cz).

17.1.1997: Jan Lhotský, Olga Waksmundská - zakladatelé

19.7.2006: Roman Roubíček 50%, Jan Lhotský 25%, Olga Waksmundská 25%

22.8.2011: Roman Roubíček 75%, Jan Lhotský 25%

2.2.2012: Luboš Pašek 38%, Petr Ullrich 37%, Jan Lhotský 25%

20.5.2015: J.V.P. stavební (vlastníci Petr Tauchman, Hana Kowandová, jednatel Jiří Váňa) 75%, Jan Lhotský 25%

24.11.2015: Jiří Váňa 50%, Hana Kowandová 25%, Petr Tauchmann 25%

4.2.2016 - dosud: Jiří Váňa 100%

Město žije. Díky odvaze a nadšení (některých) jeho občanů

/21.6./ Je radost vidět, jak v některých ohledech město Mělník žije. O víkendu se konal další, čtyřiadvacátý (!!!) ročník Mělnické jizerské padesátky. Nedávno proběhl první (a podle ohlasů účastníků by rozhodně neměl být poslední) festival minipivovarů, kromě kýčovitého vinobraní se v kalendáři pevně usadily dvě důstojné slavnosti vína.

Všechny tyto akce mají něco společného - nevymyslelo je ,,město.” Na jejich počátku byl odvážný nápad jednotlivců nebo skupinek lidí něco udělat. Zkusit to.

Je namístě všem těmto lidem poděkovat. Byť již dnes pravděpodobně všechny tyto akce město podporuje (finančně a poskytnutým zázemím), řada lidí na jejich přípravě pracuje hodiny a hodiny zadarmo nebo s vidinou malé odměny, když akce dobře dopadne a nezkazí ji třeba nepřízeň počasí. Dělají to, protože chtějí, a protože je to baví.

A to je třeba ocenit. Nejlépe tím, že bez ohledu na rozmary počasí na tyto akce přijdeme. To je pro organizátory ocenění lepší, než čtvrtmilionová odměna za práci ,,manažera akce.” Dámy a pánové, vy, kteří děláte z Mělníka živé město proto, že chcete aby takový byl, ne proto, že za to dostanete odměnu, máte naši hlubokou úctu.

Spalovna již za sedm let?

/20.6./ A zatímco lidé na Mělníku řeší starostu a jeho divokou jízdu v alkoholovém opojení, zapomíná se na jiné velké téma. Připomněl ho článek v internetovém magazínu Čti doma. Jedná se o snahu energetické skupiny ČEZ na zprovoznění spalovny odpadů v prostorách současné Elektrárny Mělník.

Projekt, kdy by pomocí vlaků a kamionů byl do mělnické spalovny odpadů dovážen k energetickému a tepelnému využití odpad z širšího regionu rozhodně nespí. Dokládají to slova mluvčí ČEZu: ,,Pravdou je, že nezávislé studie Středočeského kraje vyhodnotily lokalitu elektrárny Mělník jako vhodnou pro vybudování ZEVO. My jsme pak vypracovali vlastní technologické analýzy a úvodní studie proveditelnosti.”

Co přesně je ono ,,ZEVO?” Jedná se o zařízení na energetické využití komunálního odpadu, teplo ze spalování by pak posloužilo k výrobě elektřiny a k vytápění (pražských) domácností. Původní objem odpadu se spálením zmenší na jednu desetinu, hmotnost na čtvrtinu. Vzniklá škvára se využívá ke stavebním účelům. Spálením deseti tun odpadu dochází k úspoře až sedmi tun hnědého uhlí.

Nevýhodou projektu je nutnost skladovat (a překládat) odpad určený ke spálení a další nárůst železniční i kamionové dopravy.

Starosta Mikeš se dříve vyjádřil, že: ,,Odpad je vhodným palivem, když je dobře připraven, může být jeho výhřevnost srovnatelná s hnědým uhlím.” Spalovnu, která by měla být v provozu nejpozději za sedm let, mělničtí radní podmiňují výstavbou potřebné dopravní infrastruktury.

Otázka do referenda je již navržena

/19.6./ Otázka, která padne v říjnovém referendu, je již připravena. Podle návrhu, který míří do zastupitelstva bude jediná a bude znít: ,,Souhlasíte s demolicí budovy výchovně vzdělávacího střediska (VVS, HOLD), čp. 3270 a 3422 za účelem revitalizace náměstí Karla IV. a přilehlého okolí?” Otázku může ještě změnit či doplnit rozhodnutí zastupitelstva.

Z dokumentu zároveň vyplývá, že náklady na konání referenda dosáhnou 382.120,- korun, přičemž největší nákladovou položkou jsou odměny předsedům a členům volebních komisí (celkem 84 osob) a personální a organizační zabezpečení vč. tisku a distribuce hlasovacích lístků.

Referendum proběhne společně s volbami do Poslanecké sněmovny 20.-21. října tohoto roku. Závazné bude, pokud se jej zúčastní alespoň 35% oprávněných voličů a zároveň se alespoň 25% všech oprávněných voličů vysloví ANO nebo NE. Otázka je navržena tak, že v případě druhé z možností nestanovuje, co má město s budovou dělat, tedy může ji např. nechat dále chátrat.

Starosta obviněn

/16.6./ Podle zprávy serveru novinky.cz byl mělnický starosta Ctirad Mikeš obviněn z trestného činu kvůli řízení pod vlivem alkoholu. Jaké množství zakázané látky bylo v jeho krvi zjištěno Policie ČR neuvedla, jisté však je, že se jednalo o více než jedno promile.

Článek uvádí, že starosta si kolizi s lavičkou a zaparkovaným autem vůbec neuvědomil. Pro TV Prima dříve popsal svou jízdu od zemědělské školy na náměstí Míru ,,chtěl jsem jen přeparkovat.”

Starosta dále trvá na tom, že neodstoupí, pouze navrhne, aby se hlasovalo o jeho odvolání. Vzhledem k tomu, že 9 zastupitelů Mé město pro odvolání hlasovat nebude (a možná tak věc ani nebude zařazena na program jednání), museli by být prakticky všichni zbylí zastupitelé aktivně pro odvolání. Což se vzhledem k avizované neúčasti na jednání zastupitelstva a potřebě 11 hlasů z 12ti zbývajících zastupitelů (mimo Mé město) nestane. Odvážnější a mužnější řešení by bylo, kdyby starosta odstoupil a nechal veřejně hlasovat o svém opětovném zvolení do funkce. Pro znovuzvolení by naopak on v tu chvíi potřeboval alespoň 11 hlasů. K takovému kroku se však nechystá.

Na Mělníku tak v politické funkci zůstává starosta obviněný z trestného činu, z vlády odcházejí ministři, aniž by jim bylo jakékoliv trestní obvinění sděleno, politické strany na Mělníku se tváří, jako by se nic nestalo a k situaci se nevyjadřují, noviny o věci nepíší, karavana jede dál…

Balisetům je přes rok a půl

/14.6./ Již déle než rok a půl jsou v křižovatce ,,u soudu” a v ulici Pražská umístěny zelené patníky zvané balisety (zlidovělo však jiné označení…). Mezitím se o nich hodně diskutovalo, hodně napsalo, svůj život ale žijí dál. V srpnu loňského roku citoval Mělnický deník místostarostu Milana Schweigstilla: ,,V příštím roce by měly balisety nahradit ostrůvky, ale pouze na křižovatce v městské památkové zóně, v dalších částech Pražské ulice zůstanou.” Prozatím však konkrétní termín jejich demontáže a nahrazení ostrůvky není znám…

Mezitím si někteří zvykly, některým se dokonce líbí (ne kvůli vzhledu, ale kvůli funkci), a někteří si je vychvalují. Třeba ředitel Městské policie dříve prohlásil: ,,Ve svých 51 letech jsem již dávno pochopil, že každá nová věc v naší společnosti vyvolává jak negativní, tak i pozitivní reakce. Z profesního hlediska se musím zabývat tím, že se nám v uvedeném úseky s balisety rapidně snížil počet dopravních přestupků na úseku rychlosti, a dle mých informací zde nedošlo k žádné dopravní nehodě v souvislosti s těmito "panáčky". A za obecně vhodné řešení je v dnešním článku iDnes.cz označil i nejmenovaný dopravní inženýr se slovy: ,,Je to nejjednodušší, nejrychlejší, nejlevnější a nejefektivnější řešení.” Zároveň však uvedl, že mají být pouze ,,dočasným řešením, umístěným do doby získání stavebního povolení a provedení stavebních úprav”.

Kolik měsíců či let znamená pojem ,,dočasný” pro balisety na Mělníku? Dočkáme se letos jejich konce?

Jen čtvrtina města má ,,městský rozhlas”

/13.6./ Kdysi to byla naprosto samozřejmá věc - každá vesnice i každé město mělo svůj obecní či městský rozhlas. Zejména na venkově sloužil a slouží nejen při krizových situacích, ale také pro přání k narozeninám, oznámení výkupu králičích kožek či příjezdu veterináře na očkování domácích zvířat. Mělník je v tomto ,,sto let za vopicema,” protože věřte nebo, ale území svého města hlásiči nepokrývá. Ty sice jsou od roku 2009 instalovány v počtu 38 ks, ale pouze v části města, která je (respektive do stavby protipovodňové hráze byla) ohrožena povodní. Ve zbytku města jsou funkční pouze sirény.

Mělník je jedno z posledních měst, které varovný systém schopný posloužit pro hlášení nemá. Nejde o to, že by nám hlášení o výkupu králičích kožek chybělo, k tomu ve městě fakt není rozhlas potřeba, ale o případy, které starosta Mikeš popisuje v článku pro Mělnický deník: ,,Ve městě a okolí je také řada míst, kde by mohlo dojít k nějaké havárii. Jde například o čpavkové hospodářství na místním zimním stadionu nebo o neratovickou Spolanu, která se stejně jako Mělník nachází na Labi, a vítr většinou vane kolem vody.”

Během příštího roku by měl být podle informací v článku varovný systém schopný hlásit dobudován. Dlouhých devět let od jeho pořízení pro čtvrtinu území města. Osm let prostě byly jiné priority.

Pokud by Vás zajímalo, v jakých lokalitách již funguje, jsou to tyto. A pokud by Vás zajímalo i umístění sirén, tak seznam je zde v dolní části stránky.

Referendum je šancí pro Milana Schweigstilla

/12.6./ Referendum o bourání Ameriky je velkou šancí na politický restart místostarosty Milana Schweigstilla. Proč?

Milan Scheigstill byl v minulých i předminulých volbách nositelem změny a narušení starých pořádků. To mu přineslo řadu hlasů voličů a nakonec i pozici místostarosty. K výkonu funkce přistoupil odvážně a vzal si na sebe náročnou agendu investic. A skutečně se ve městě začaly dít věci (některé však připravované dlouho před Schweigstillovým příchodem na radnici).

Jenže investice a změny veřejných prostor s sebou nesou omezení, nepořádek, rizika nespokojenosti občanů. A na postojích veřejnosti k místostarostovi je to znát. Nyní je však před Milanem Schweigstillem veliká příležitost znovu oslovit širokou skupinu voličů. Totiž těch, kteří chtějí zbourat Ameriku a zahájit revitalizaci spodního náměstí.

Pokud se starosta zachová jako čestný muž a dodržé své slovo, že je starostou naposledy, nebude se k referendu ostře vyjadřovat. V zastupitelstvu pak kromě Scheigstilla a jeho zastupitelů převažují překvapivě spíše názory nebourat či nechat rozhodnout lidi. A to je příležitostí pro restart prvního z místostarostů. Pokud se totiž postaví do čela zastánců bourání a revitalizace, spojí ho společné téma s významnou skupinou voličů ve městě. A pokud stejný názor převáží i v referendu, nebudou mít voliči důvod svěřovat nejvýznamnější urbanistický zásah do podoby centra města v polistopadové éře někomu, kdo měl názor váhavý nebo dokonce opačný. Milan Schweigstill tak má před sebou šanci stát se opět tváří změn. Podaří se mu ji využít?

Referendum - peníze a nedostatek lidí

/11.6./ Někteří bystřejší novináři si již začínají všímat, že referendum s sebou ponese nejen mnohé náklady, ale také komplikace. Zastupitelé bez nějakého rozmyslu, podkladů a tedy i znalostí náležitostí obecních referend schválili jeho termín jako shodný s podzimními volbami. Kromě výhody ve vyšší účasti voličů to však nenese očekávané úspory (hlasovací lístky do referenda musí být samostatná zásilka), nese to však komplikace. Například tu, že pro sčítání hlasů musí být v každém volebním okrsku (Mělník jich má 20) samostatná komise, odlišná od té volební. Na sčítání hlasů voleb + referenda bude potřeba více než stopadesát lidí! Přičemž někdy bývá problém naplnit počtem členů, a to navzdory finanční odměně, i ty běžné volební sčítací komise.

Náklady na referendum se podle střízlivého odhadu starosty (hezké slovní spojení, že? :-) ) budou blížit čtyřem stům tisícům korun.

Připomeňme, že navíc stále není jasné, o jaké otázce či otázkách budou vlastně občané hlasovat. Každopádně pochvalu zaslouží Mělnický deník, že se do takového článku pustil.

Mělníku rostou náklady na deratizaci - bude nová vyhláška?

/9.6./ Přemnožení holubů a hlodavců se stává pro Mělník citelnou zátěží. Město je nuceno provádět deratizace a odchyty, které ročně představují náklady ve výši převyšující milion korun. Dříve město řešilo i problémy s přemnožením nutrií a se škodami, které napáchaly a v jejichž důsledku musel být další více než milion korun investován do revitalizace tůně u autobusového nádraží a oprav koryta Pšovky. Jen v posledním čtvrtletí minulého roku došlo k odchytu 1 500 holubů. Na likvidaci holubího trusu pak muselo město u některých objektů povolat i horolezce.

Na regulaci populace některých druhů tak město vydává každý rok částky srovnatelné např. s ročními příspěvky na činnost všech dobrovolných hasičských sborů a více než na prevenci kriminality, nebo civilní obranu.

Vzhledem k ochotě a jednotě, s jakou zakázali zastupitelé svobodné kempování na území města očekáváme brzký přísný zákaz krmení holubů a nutrií…

Rodí se již lídří komunálních voleb?

/8.6./ Mělnicko na svém webu mělo anketu ke komunálním volbám v roce 2018, kterou ovládla KSČM (40%) a ANO 2011 (34%). Výsledky ankety komentovat nebudeme, velmi nás ale zaujal text článku a doporučujeme jej k přečtení. Uvádí totiž jména očkávaných příštích lídrů kandidátek - Zbyněk Šnajdr (ANO), Milan Němec (ČSSD), Rudolf Fidler (KSČM), Ctirad Mikeš (Mé město), Tomáš Martinec (ODS), Milan Schweigstill (po vyloučení z TOP09 není zatím volební subjekt znám), Tomáš Vojta (TOP09) a v čele nového volebního subjektu by se prý mohl objevit Martin Pecina. Anketa nepočítala s některými aktivními politickými subjekty, např. KDU-ČSL, Svobodnými, Soukromníky nebo Stranou zelených, což je škoda.

Zatímco některá jména jsou očekávaná, opětovná kandidatura současného starosty by vzhledem k jeho dřívějším vyjádřením byla překvapivá. Příští volby však budou bezpochyby jedny z nejzajímavějších v historii a proto se dá očekávat i ostrá předvolební kampaň. Doufejme, že se nebude odehrávat formou dehonestujících kampaní, ale že se dovíme, co chce kdo pro město udělat a jakým směrem ho vést. Pouhá volba ,,menšího zla” by se vzhledem k závažným rozhodnutím, která město čekají, mohla lidem šeredně vymstít…

Rekonstrukce mostu, výběr dodavatele a hospodaření města

/7.6./ Městu Mělník se podařilo získat dotaci na opravu starého mostu ve výši padesáti milionů korun. Z vlastních zdrojů tak za jeho opravu zaplatí pouze dva. Počítá se, že most by po této generálce měl s dílčí údržbou vydržet dalších 30 - 50 let. Získání dotace je nepochybně úspěchem radnice. Jedná se totiž o jednu z vůbec největších dotací, kterou kdy město obdrželo.

V souvislosti s mostem je však třeba registrovat některé souvislosti. Tou první je fakt, že kolem výběru dodavatele je již značně živo. Jedná se o velkou zakázku, kterou by chtěla získat řada firem. A to nejen místních, protože objemem je zajímavá i pro stavební giganty typu bývalého působiště současného ministra dopravy (SKANSKA). Místní firmy to pochopily a snaží se s velkými hráči stavebního trhu dohodnout na subdodávkách výměnou za znalost místního prostředí a pracovní kapacity v místě. Výběr dodavatele tak bude velice sledovanou událostí. A velkým rizikem i odpovědností pro radnici.

Druhou souvislostí je fakt, že město již několik let o nutnosti most opravit vědělo, ale nebýt dotace, peníze by nemělo. Je celkem pochopitelné, že žádný z dnešních politiků nebude ve vedení města za 30 - 50 let, a kde tedy město vezme na příští generálku mostu jim je fuk. Ale přesto… zodpovědné by bylo udělat generel městského majetku vč. jeho očekávané životnosti a předpokládaných oprav či obnovy a potřebné peníze předem šetřit. On totiž Mělník zažívá po ekonomické stránce zlaté časy, tolik peněz v rozpočtu nikdy dříve neměl, ale významné přebytky hospodaření a investiční rezervy nevytváří. O to bolestivější bude vyrovnat se s příští ekonomickou krizí.

O hřbitov se nikdo nestaral

/6.6./ Město Mělník v uplynulých dvou letech rekonstruovalo za pomoci grantu (7 mil.) a vlastních zdrojů (až 2 mil.) židovský hřbitov. 140 let staré pohřebiště o rozloze 2.752 m2 se 122 náhrobky a 21 hrobkami patří k největším ve středních Čechách, poslední obřad se zde konal v polovině druhé světové války. Hřbitov byl slavnostně otevřen v prosinci, nedávno byl zpřístupněn i veřejnosti. A právě návštěvy si začaly brzy stěžovat, že hřbitov nikdo neudržuje a zarůstá plevelem. O údržbu hřbitova se prý původně slíbila starat židovská obec. A protože stav začal být dosti neutěšený, rozhodlo město, že se o údržbu zeleně začnou radši starat technické služby.

Ty tak dostávají na svůj hrb další a další úkoly (nedávno např. provoz budovy na autobusovém nádraží). Stejně tak rekonstruovaná památka zaměstnává městskou policii, která musí hřbitov monitorovat, a to nejen pomocí kamery.

Pokud se věc opravdu udála tak, jak se nyní po městě vypráví, bylo by dobré, aby město příště slibům dávalo písemnou podobu, a nemuselo tak na svá bedra přijímat další a další náklady, které nakonec zaplatí jeho občané.

Město kupuje inzerci

/5.6./ Zastupitelé rozhodli o uvolnění částky 198.000,- korun na propagaci Mělnického kultuního léta (MEKUL). Kampaň má být zaměřena na Prahu, jejími hlavními prostředky budou billboardy (11ks), plakáty, letáky, inzerce v médiích (zejména MF DNES), spoty a rozhovory v rádiu. Předpokládaný počet návštěvníků (materiál pro zastupitele neuváděl, zda celkový, nebo odhad nových návštěvníků přivedených inzercí) je 5-7 tisíc. Materiál také neuvádí, zda nákup inzerce provede město přímo, nebo jej zadá prostřednictvím nějaké agentury, ani zda tento marketingový mix navrhl nějaký úředník, radní, MEKUC či už právě nějaká oslovená agentura.

Nejvíce nám však vadí jiná věc, než poněkud neúplný materiál. Totiž - pokusilo se město zajistit propagaci akce zdarma? Například výměnou prostoru v radničním tisku? Mělničtí občané mohli být v Mělnické radnici zváni na kulturní program pražských městských částí, pražáci mohli být zváni na MEKUL. Občana by taková propagace nestála ani korunu...

Jisté je, že smlouvu o nákupu inzerce lidé neuvidí. Město totiž peníze poslalo formou dotace MEKUCu, který narozdíl od města povinnost zveřejňovat smlouvy a objednávky v registru smluv nemá.

Mělnické muzeum je druhé nejlepší v zemi

/2.6./ Mělnické regionální muzeum je často bráno s mírným despektem, jeho pracovníkům je dáván za vzor MKD. Cítit to bylo několikrát i při jednání zastupitelstva. Muzeum to má přitom těžké. Mělník davy turistů netáhne. Stálé expozice (vinařství, kočárky) také nejsou žádným extra lákadlem k opakovaným návštěvám, a tak to pracovníci muzea musejí dohánět spoustou výstav a akcí. Jenom v červnu jich bude probíhat šest.

A možná právě za svou mimořádnou aktivitu si mělnické muzeum vysloužilo veliké ocenění - v soutěži, kdy o úspěchu či neúspěchu rozhodují sami návštěvníci získalo to mělnické druhé nejlepší hodnocení v zemi. A to je skvělý výsledek práce, kterou zaměstnanci odvádějí! Dočkají se nyní v muzeu uznání i od města?

Městská policie vydala článek ,,Podnapilý řidič”

/1.6./ S nemalým napětím jsme čekali na vyjádření Městské policie Mělník ke karambolům pana starosty způsobeným pod vlivem alkoholu. A zda vůbec nějaké bude. K našemu překvapení jsme se dočkali.

Zpráva pod titulkem ,,Podnapilý řidič” uvádí: ,,Ve 21:07  hodin na linku 156  oznámila žena, že v prostoru náměstí Zborovského porazilo osobní motorové vozidlo lavičku. Ve 21:10 hodin na linku 156 oznámila další oznamovatelka, že do prostoru náměstí Míru přijelo jí neznámé osobní motorové vozidlo, černé barvy, které je poškozené v  přední části (nabourané). Toto následně nabouralo do zdi objektu. Dále oznamovatelka sdělila, že řidič odešel do živnostenské provozovny.  Hlídka MP se dostavila do uvedené provozovny, kde byl uvedený muž zadržen. Celá věc byla předána hlídce DI PČR, která si celou věc převzala k dalšímu šetření a řešení. Hlídka MP byla nápomocna hlídce PČR při prováděných úkonech.”

Přibývá také svědectví, která uvádějí, že ,,vozidlo černé barvy při snaze zaparkovat do budovy úřadu nenarazilo pouze jednou, ale třikrát či čtyřikrát,” nebo že řidič vozidla spíše než na alkohol zamířil do živnostenské provozovny jako do úkrytu před blížící se policejní hlídkou, nebo že řidiče v závěsu následoval jeden mělnický občan, brzy možná i politik, a po lidech na zahrádkách restaurací se dožadoval svědectví, takže již při svém prvním zveřejnění fotografií na sociálních sítích moc dobře věděl, kdo je pachatelem. Ale znáte to, kolem velkých příběhů se vždy vyrojí legendy, které se od pravdy vzdalují tu více, tu méně, a tak prosím i k těmto svědectvím tak radši přistupujme a počkejme si na výsledek.


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz