Červenec 2016

Pěkné věci s motivem Mělníka

/29.7./ Mělník výrazně vylepšil nabídku upomínkových předmětů s motivy města. Dostupné jsou nejen v informačním centru, ale i v některých obchodech. A některé mohou stejně dobře jako pro turisty posloužit i jako dar z Mělníka. Například čokoláda v plechové krabičce, sklenice a příslušenství na víno a další. Tento krok byl zvládnutý na jedničku.

Věříme, že ho bude následovat i další. Totiž vytvoření okruhu pro pěší i cykloturisty, dodání cyklostojanů k památkám, které zvou k navštívení a jednotná vstupenka na věž, ke studni, do muzea apod. Dosud tak příchozí turista musí trasu městem vymýšlet sám… (a nejčastěji proto skončí jen návštěvou vyhlídky, zámku a náměstí).

Potrhaný luxus na zámku

/28.7./ Čtenář Vendelín se s námi podělil o zážitek z návštěvy mělnického zámku: ,,O víkendu jsem měl návštěvu, kterou jsem prováděl po městě a chtěli vidět samozřejmě i mělnický zámek a známou zámeckou restauraci s úžasným výhledem do krajiny.

Když jsem s nimi přešel přes zámecké nádvoří a vešel do chodby vedoucí k zámecké restauraci zděsil jsem se, co tam každému návštěvníkovi majitelé zámku manželé Lobkowiczovi ukazují! - v chodbě vedoucí do nejdražší restaurace na Mělníku je několik starožitných zámeckých křesel a všechna mají velmi roztrhané potahy na sedáku!! No strašná ostuda! Mí hosté se podivili: zámek pěkný, opravený, tak proč to tu Lobkowiczové takhle vystavují? To to nóbl princezně Zdence nevadí? Jsou to snad nějací trhani?

Musím přiznat, že jsem se v tu chvíli za ně strašně styděl!!!”

Děkujeme jak za příspěvek, tak za zaslané fotografie, které jsou důkazem, že velký dojem dokážou udělat i maličkosti…

Zámek Mělník

Komplikovaná situace některých zastupitelů

/27.7./ Být zastupitelem je čest. Závazek veřejnosti a voličům. Odpovědnost zastupitelů lidem je mnohem větší, než u krajských nebo celostátních politiků, protože blízkost s voliči je opravdu každodenní. Oproti tomu je finanční odměna za mandát až žalostně malá. Možná by stálo za zvážení, zda by nemělo v naší zemi dojít ke změně, kdy bude méně úředníků a radní bude práce na plný úvazek. Úředníky, narozdíl od místních politiků, totiž nevybíráme.

Ne vždy je ale pozice zastupitele jednoduchá. Někteří jsou totiž zaměstnanci města, jiní mají v nějaké městské instituci zaměstnány rodinné příslušníky, jiní jsou na městu částečně závislí se svým podnikáním. Svoboda rozhodování takových lidí je pak logicky trochu omezena. Zejména těch, kteří jsou v opozici.

Tak si to vemte - uvedeme několik hypotetických příkladů, jejichž možná podoba s realitou je čistě náhodná. Jste předsedou výboru, který má kontrolovat činnost samosprávy, ale zároveň jste zaměstnancem městské organizace, která podléhá přímo starostovi. Zákonitě musíte zvažovat, zda se vaše přísné a pečlivé posuzování např. zadávání zakázek nemůže odrazit na vašem osobním ohodnocení v práci.

Nebo jste radní a máte manželku po mateřské, která hledá práci. Do Prahy už dojíždět nechce. Práci pro ni vám nabídne ředitelka kulturního zařízení. Logicky pak očekává vaši podporu, např. při rozhodování o rozpočtu pro její instituci.

Nebo jste opoziční politik, velmi schopný, znalec v oblasti stavebnictví. Jenže… bude posuzování při výběru městských dodavatelů, kde v komisi sedí vedení města spravedlivé, když budete vedení města tvrdě kritizovat?

Nebo jste starostou, bydlíte v pronájmu a vaše přítelkyně čeká dítě. Je těžké nepodlehnout pokušení, dát po vzoru Masaryka morálku ještě nad zákon a říci jí - fakt to není vhodné, abys získala městský byt. Vydělávám dost na to, abychom si nějaké důstojné bydlení pořídili. Vždyť jen rekonstrukce toho bytu by stála tolik, jako půlka 3+1 na sídlišti. A budeme to mít blíž do školky.

Nebo živnostník, jehož krámek se nachází v obchodním domě. A obchodní dům je v majetku města. O výši nájmu rozhoduje zastupitelstvo.

Ne, ne. Situace některých zastupitelů není jednoduchá. Mějme pro ni tedy lidské pochopení. Každý řešíme své životní starosti a každý je řešíme tak, jak umíme a jak můžeme. A u zastupitelů občas platí, že jejich možnosti jsou u některých starostí přirozeně větší. Važme však při volbách, zda vnitřní konflikty některých zastupitelů nejsou natolik silné, že i jim samotným prospějeme, když je příště nezvolíme. Jenže… najdeme vůbec na kandidátkách lidi, kteří takové konflikty mít nebudou a přesto jsou schopní městu pomoci? A kteří nevymění před volbami slibované principy za kolečko salámu k snídani po volbách navíc?

Starosta mezi lovci bobříků

/26.7./ Starosta Kralup Petr Holeček, krajský zastupitel, kandidát na senátora a bývalý poslanec navštívi tento měsíc prázdninový tábor kralupských skautů. Skauti vztyčili státní vlajku a zakřičely své pokřiky. Starosta si prohlédl jejich stany, zkontroloval, zda mají uklizeno a rozdal jim sladkosti.

Kardinální otázka - vědí skauti, že od cizích lidí si nemají sladkosti brát?

O Senát se bude možná ucházet rekordní počet kandidátů

/25.7./ Vypadá to, že o senátorský post bude v podzimních volbách v obvodu se sídlem v Mělníku usilovat nejméně osm kandidátů. Připravili jsme jejich pravděpodobný přehled a pár zajímavostí z dosavadních voleb. V článku ,,Kdo chce být senátorem ..." se tak dočtete i o tom, že kandidát sociální demokracie to zkoušel již dříve v jiných barvách, že se do Senátu nedostal starosta Mikeš nebo že z jedné rodiny to už zkoušel muž i žena...

Hospodský marketing

/25.7./ Genderové pracovnice a feministky procházející se Mělníkem musejí padat do mdlob. Například u vchodu do jedné z místních hospůdek se nachází tento slogan lákající ke vstupu ošklivé a obézní ženy. Otázkou je, kolik mužů od návštěvy odradí představa potemnělé místnosti plné ošklivých a obézních žen...

Naštěstí ještě nejsme národ plný magorů a dokážeme pochopit nadsázku, vtip, ironii. Nebo snad už ne?

hospodský marketing

Mraky nad Mělníkem a konspirační teorie

/22.7./ Pošuků se najde vždycky dost. Někteří sedí v zastupitelstvech, někteří věří na chemtrails. Neboli na to, že letadla křižují oblohu a vypouštějí jedy, aby lidé byli nemocní. Více se dočtete třeba na wiki.

No a nyní CNTV ukázala fotografie mraků a podezřelých kondenzačních par za letadly nad Mělníkem. Snímky do internetové televize poslal její divák a uvedl, že ,,takové mraky mají jen v americe a teď byl nad Mělníkem.”

Na video se můžete podívat ZDE a zpestřit si tak léto a obohatit obzory…

V Jablonci se mluví o Mělníku

/21.7./ V Jablonci zateplovali školku. Zakázku vyhrála firma patřící částečně spolustraníkovi jabloneckého radního jménem Pleticha (nomen omen?). Z výběrového řízení byly vyřazeny čtyři z devíti firem. Proč o tom píšeme? Kvůli jakoby nepodstatné zmínce jednoho jabloneckého politika: ,,To, že se tohle řeší v Mělníku a ne na půdě zadavatele, tedy města, mi přijde docela nestandardní. A nestandardní zadání vedou k nestandardnímu výsledku.” (zdroj zde) Podle věštníku veřejných zakázek výběrové řízení administrovala firma Tendra, která sídlí v ulici Legionářů na Mělníku. 

Gympl hledá nové vedení

/20.7./ Konkurz na nového ředitele Gymnázia Jana Palacha na Mělníku probíhá takřka bez povšimnutí veřejnosti, přestože se jedná o pozici významnou pro celé město. O pozici ředitele se údajně ucházejí tři zájemci, jejich jména však oficiálně nesmí pedagogický sbor znát. Členové výběrové komise jsou totiž zřizovatelem školy (Středočeský kraj) vázáni mlčenlivostí. Stane se ředitelem některý ze členů pedagogického sboru (a zastupitel města) nebo přijde někdo zvenku?

Kralupy soutěží na Instagramu

/19.7./ Prázdninovou fotosoutěž spustila kralupská radnice na Instagramu. Do konce srpna můžete posílat fotografie, které jste pořídili v Kralupech a vítězem se stane autor, jehož fotografie posbírá nejvíce ,,lajků.” Vítěz obdrží cosi (radnice to nazvala ,,zajímavá cena”) z rukou starosty. Ještě, že ne třeba z nohou nebo z…. no nechme toho :-).

Každopádně soutěžní fotografie naleznete zde, více info o soutěži pak zde. A najdete tam i regulovčíky v akci!

A přeci se na Mělnicku dělá cider!

/19,7./ Jak nás upozornil čtenář Roman, přeci jen se na Mělnicku cider dělá. Jmenuje se Pan Jablíčko, vzniká v echt domácí výrobě a ochutnat ho můžete třeba v Němém medvědovi. Príma a jen houšť!

Bude místo komunitního centra knihovna?

/18.7./ Neratovičtí zastupitelé se rozhodli neprodat církvi část kulturního domu. Římskokatolická církev zde chtěla zřídit komunitní a liturgické centrum. Zastupitelé se rozhodli preferovat případnou spolupráci s církví formou dlouhodobého pronájmu nebo hledat vlastní možnosti využití prostor.

Vedení města požádalo vedení společenského domu o návrh využití nemovitosti. Do nyní nevyužívaných míst by se mohla přestěhovat například knihovna. Dalším důvodem je snaha města získat na rekonstrukci budovy dotaci, o kterou by církev žádat nemohla.

Dost možná tímto rozhodnutím námluvy s církví skončí. A jedna hysterie (viz zde či zde) bude nahrazena jinou (spory o podobu fasády, využití prostor, atd.).

Online objednání na úřad už i v Neratovicích

/14.7./ Neratovický úřad spustil online objednávání na registr vozidel, evidenci řidičských průkazů, pasů, matriku, silniční správní úřad (co ty města už všechno nedělají…) nebo ohlašovnu trvalého pobytu. Služba je dostupná z městského webu, na kterém je možné také sledovat počet čekajících a odbavených klientů a průměrnou dobu čekání.

Ne že by byl systém tak vysoké úrovně, jako používají na všech úřadech třeba v Estonsku, ale i tak potěší. Každý krůček, byť malý, který vede ke zlepšení služeb pro občany je dobrým krůčkem.

Dodejme, že stejnou možnost mají občané Kralup již od října 2015 a občané Mělníka od ledna 2016.

Máme nejlepšího regulovčíka v kraji!

/13.7./ V Kralupech a v Mělníku proběhlo klání regulovčíků. Kdyby Vás zajímalo, kdo je regulovčík, tak je to policista, který se snaží pomocí gest řídit dopravu v křižovatce (a nejčastějším gestem je gesto zmaru nad neumětělstvím řidičů). Policisté, kteří se soutěže účastnili museli prokázat, že znají dopravní předpisy, umí řídit auto a zajet s ním slalom, nebo oživit mrtvolu.

Nás může těšit, že v krajském kole uspěli místní a Karel Pavlík z dopravní policie Mělník stejně jako v loňském roce zvítězil. Více informací přinesl Český rozhlas.

Nevděčná role místostarosty Schweigstilla (do které se obsadil sám)

/12.7./ Nevděčná role připadla na mělnického místostarostu Schweigstilla. Bič na sebe ale upletl z poloviny sám. Investicím a stavebním akcím se totiž věnovat chtěl. A to i těm ,které neběží v režii města jako investora a faktickou odpovědnost tak za ně místostarosta nemá.

Proč je role nevděčná? Protože na stavební práce, investice (dělá však město vůbec nějaké ze svého?) se každý druhý člověk cítí odborníkem a tedy i povolaným kritikem.

Místostarosta pro sebe připravil oprátku instalací nevzhledných balisetů, kterých se město dosud nezbavilo a stal se díky nim terčem vtípků i při Mělnické jizerské padesátce. Každý jeho krok je od zelených oblud hyzdících historické centrum města pod drobnohledem.

A přes maximální snahu omezit dopad probíhajících dopravních staveb na provoz ve městě, přes články o tom, jak se konec komplikací v dopravě blíží a v září by město mělo být průjezdné po opravených a nových komunikacích, klidný podzim ho nečeká. Začne se prý totiž opravovat nový most. A pak? Pak nedej bože, aby se plynule přešlo do oprav komunikací dokončovaných nyní. Kvalita provedení některých povrchů (a podloží, tzv. kufrů) nedává úplně naděje na dlouholetý bezproblémový provoz…

Velké plácnutí do vyschlé louže?

/11.7./ V dubnu vyšla série článků inspirovaná soukromým očkem z Mělníka, který ve volném čase (a také na objednání jedné klientky) působil jako lovec prodejců na předváděcích akcích, tzv. šmejdů. Jeho práce vzbudila veliká očekávání, jeho zjištění putovala nejen do médií, ale i na státní zastupitelství. Po čtvrt roce z toho všeho je zatím jen další článek.

Je to konec? Nebo se bude něco dít dál?

Už i v Neratovicích…

/10.7./ Se vaří pivo. Do výroby lahodného moku (a zde to sedí doslova) se pustil pivovar Kaberna vařící Kabrnáček osmičku, Kabrňák jedenáctku a Kabrňák čtrnáctku. Najdete jej na Hlavní ulici č.p. 129 v Mlékojedech (takže autem nejezděte přes Neratovice, ale kdo by jezdil na pívo autem, že :-)) a jak se na malovýrobu sluší má i malovýrobní otevírací hodiny pátek 17-22, sobotu a neděli 15-20.

Pořád ale čekáme na nějaký pořádný cider z Mělnicka. Přitom jablek a ovoce tu roste... Nebo o nějakém víte? Kdyžtak prosíme o komentář či mail.

Hvězdy vinobraní?

/7.7./ Na koho se letos můžete těšit na Mělnickém vinobraní?

V pátek na hlavní scéně vystoupí Čechomor, v sobotu Mandrage (šrouby a matice s sebou), v neděli slovenští No name.

Popravdě řečeno, ve srovnání s programem z jiných let nějak nevnímáme přínos zaplacené agentury na zajištění části programu, protože ten se úrovní nijak nevymyká. Ale třeba díky agentuře město ušetřilo značné prostředky na honoráři umělců. V loňském roce například náklady na vystoupení Gipsy.cz dosáhly tisíc korun na minutu vystoupení (+ DPH + autorské poplatky + občerstvení).

Pětašedesátkrát

/7.7./ Víte, kolikrát se v jediném zápise z jednání zastupitelstva objeví slovo dotace nebo jeho nějaká podoba? V zápise z jednání neratovického zastupitelstva z června se objevuje 65x.

Jak hluboko systém dotací do společnosti prorostl, je patrné i z rozpravy zastupitelů.

Zastupitelka Landová, která je velmi (a záslužně) společensky aktivní řešila fakturu, kterou obdržela za podíl na spotřebě elektrické energie v budově hasičárny v Mlékojedech, kterou spolek paní Landové na některé své aktivity využívá. A pro pochopení, jak to s dotacemi chodí, je klíčová tato část rozpravy:

,,Mgr. Kořanová souhlasí, že to není věc na zastupitelstvo, ale ptá se, zda je to první rok takhle vysoká faktura? Ing. Landová uvádí, že v loni dostala nějakou malou dotaci, ze které to zaplatila, ty rozdíly zaplatila ze své kapsy.”

Neboli, když dostanete dotaci, náklady vás nezajímají tak, jako když máte stejnou věc uhradit ze své kapsy.

(Druhou věcí je, že pokud město po zavedení plynového vytápění hasičárny zapomnělo změnit příkon napětí a dále platilo vysoké měsíční sumy za jistič a nikomu ty částky nebyly divné, že je to také minimálně na odebrání osobního ohodnocení zodpovědného úředníka.)

Výdaje na mzdy rostou na úřadě raketovým tempem

/4.7./ V roce 2015 schválili zastupitelé původně na platy zaměstnanců 53,6 milionu korun, v průběhu roku rozpočet navýšili a v loňském roce na zaměstnance vynaložili 58,9 milionu korun.

Letos nejprve schválili 57 milionů korun, v upraveném rozpočtu 61 milionů korun. Nyní z výnosů radaru v obci Chudolazy přihodily další 2 miliony na odměny.

Neboli pro rok 2015 se původně počítalo s mzdovými náklady 53,6 milionů letos se počítá s 63 miliony. Meziročně na mzdy a odměny zaměstnanců města přibylo téměř 10 milionů korun.

Je to tím, že mzdy zaměstnanců města vyrostly meziročně téměř o pětinu? Nebo tím, že tolik přibývá zaměstnanců?

Přístavy se ekologizují (rozuměj zvyšují svoji kapacitu)

/4.7./ Vedení města se perem starosty vyjádřilo k situaci v českých přístavech na Mělníku. Radnice zveřejnila i článek předsedy představenstva přístavů. Dověděli jsme se několik zásadních věcí:

- v přístavech neprobíhá rozšíření jejich kapacity, ale ,,Ekologizace kontejnerového terminálu” (tak se totiž projekt jmenuje, navzdor tomu, že kapacitu zvyšuje)

- současný provoz v přístavech je vlastně pohodička, protože krajem schválená dokumentace umožňuje nárůst kamionů až na 310 za den (současný provoz 129) a přeložení 558 kontejnerů (nyní se překládá 326).


end is near

Kontakt

iSoutok.cz