Červnové glosy

Napsali jsme báseň na téma mé město. Okolí kralupského nádraží připomíná města s uprchlíky. V kašně se koupati či vodu píti se přísně zakazuje. Sociální demokraté se sešli s voliči. Všichni voliči nepřišli. V Neratovicích se kácely stromy, žádná petice se nekoná. 

tajemný tajemník

Báseň pro Mé město

V tiskovině Mé město, která se jmenuje stejně jako volební uskupení starosty Mikeše a je občas k nalezení ve schránkách mělnických domácností, vyšly v tomto měsíci variace mladých spisovatelů na téma ,,Mé město". například Lili M. napsala báseň Pražská ulice:

Já bydlím tam,

kde je to fajn.

Je to Pražská ulice,

to ví každá opice.

Jaroslav V. napsal báseň Mělník:

Jsem na Mělníce.

Jsem na základce.

tady se dobře bydlí

a mně se tu líbí.

Do dalšího čísla jsme se rozhodli přispět také. Zde je náš výtvor:

Úředníky z radnice,

občas skolí opice.

Potkávám je u oběda

s pivem v ruce v putyce.

Věříme, že se náš básnický dokureality příspěvek zalíbí a příští měsíc jej najdeme ve schránkách...

To nejsou uprchlíci, to jsou místní...

Od čtenáře z Kralup: ,,Vyzvedl jsem návštěvu na nádraží a vedl ji ulicí, kde na lavičkách posedávala a popíjela asi dvacítka lidí. Návštěva se mě ptala: ,,Ty vole, to sou ty uprchlíci, ne?" Nebyli. Byli to místní...."

Nepijte vodu z kašny

Město Měník vydalo zprávu, že voda v městských kašnách není vhodná na cachtání ani na pití pro lidi i zvířata. V jakém je to rozporu s původním určením kašen, které sloužily často jako jediný zdroj vody ve městech! Naštěstí zatím žádného dobrosera nenapadlo napsat městskou vyhlášku, kterou by se cákání, cachtání a pití vody z kašen zakázalo…

Tamtamy nelhaly, nový tajemník nastupuje

Na Mělníku se všechno vykecá, takže zpráva o tom, že nově vybraným tajemníkem města bude pan Studený nelhala. Věříme, že naplní náročná očekávání, která ve svém únorovém článku o výběru nového tajemníka (tehdá se ještě prý nevědělo, kdo to bude) popsal místostarosta Petr Volf: ,,Z hlediska výkonu funkce se jedná o velmi náročnou pozici, která mimo jiné klade vysoké nároky na znalost zákonných norem pro chod státní správy i samosprávy. Současně vyžaduje osobnostní předpoklady pro vedení lidí, rychlé a pružné myšlení, schopnost řešit problémy, efektivně komunikovat, schopnost plánovat a také určitou úroveň vzdělání.” Na Mělníku to nebude mít lehké, ale drobnou útěchou mu může být, že jeho dva předchůdci po konci ve funkci nemuseli úřad opustit, ale pracují zde na jiných pozicích. Doufejme tedy, že náročné úkoly zvládne a nebudou se nám časem na úřadě hromadit tajemníci, jak ve hře Cimrmanova divadla horníci v dole...

Pochavala sociálním demokratům

Pochvalu si zaslouží dva neratovičtí zastupitelé ze sociální demokracie - paní Soukupová a pan Šanda. Rozhodli se uspořádat setkán s voliči i mimo dobu volebního klání. Je úplně jedno, kolik lidí přišlo, podstatné je, že dostali šanci. Můžete namítat, že zastupitele může občan kontaktovat kdykoliv například mailem, ale podle nás živou komunikaci z očí do očí prostě nic nenahradí.

V Neratovicích se zase kácejí lípy

Bez ohledu na vegetační klid (ale s ohledem na podmínky dotace) probíhá v Neratovicích kácení lipové aleje v Masarykově ulici. Stromů je škoda, snad je, podobně jako v ulici 28. října, nahradí nové. Případ učebnicově ukazuje, jak jsou města nucena porušovat psaná či nepsaná pravidla, aby splnila podmínky úředníků hlídajících, aby vybrané daně byly utraceny v souladu s pravidly. Prostě logika a zdravý selský rozum dostávají zase jednou pěkně nafrak…

Fastfoody na Mělnicku nejedou?

Párkrát už regionem proběhla fáma, kdeže se bude otevírat první ,,mekáč." Jak ukázala naše anketa, jeho dosavadní nepřítomnost však dosud nikomu příliš nechybí. 40% hlasů bylo pro variantu, že nechtějí ve městě žádný řetězec rychlého občerstvení. Až dále se v počtu hlasů umístili KFC (28%), Parkys (14%), Bageterie Boulevard (9%), Mc Donald's (6%) a Burger King (2%).

V Neratovicích budou mít nové turbíny za 165 milionů

Vodní elektrárna v Lobkovicích dostane nové turbíny v ceně bratru 165 milionů korun. Ty dosavadní sloužily 70 (!!!) let, jsou z roku 1944. Úžasné stroje si můžete prohlédnou na fotografiích u článku na webu Českého rozhlasu. Dodáváme: Jestlipak protektorátní úředníci vybrali nabídku s nejnižší cenou? A vydrží nové turbíny také 70 let?

Kdo z koho

2.6. se v kralupské ulici srazil bagr s nákladním autem. Dodáváme: Ani bagrem náklaďák nepřetlačíš…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. pochvala soc-dem Neratovice (občan, 11.6.2015 13:43:07) Odpovědět

  Na pozvánce je jiné logo, než má ČSSD- je černé, (růže má být červená na logu), náhoda? nikoliv. V názvu chybí MO = městská organizace. Nera vizionáři asi již budují něco jiného, než jsme zvyklí u ČSSD. Uvidíme, co budou novelizovat dál.Třeba mile překvapí.

 2. Už jsou skoro vykácené.... (Anna Spěváčková, 15.6.2015 7:47:06) Odpovědět

  Mám námitku: NIKDO nenutí města k tomu, aby kácela zelené stromy, aby vůbec kácela stromy. Město Neratovice mohlo zvolit několik variant: v zadávacích podmínkách požadovat ulici Masarykovou jako jednosměrnou a lípy by mohly zůstat (to už zde jednou bylo, ale Morava a jeho pohůnci zvolili obousměrku, porušili územní plán, a pokáceli významné stromořadí, které vysázeli Sokolové na počest konce války). Teď se situace opakuje. Nebo mohla starostka |Mrzílková svolat mimořádné zasedání zastupitelstva a říci: Když máme kácet zelené stromy, nechceme dotaci. Nechceme ničit přírodu kvůli dotaci. (Vládne natolik vrchnostensky, že by ji zastupitelé poslechli...) Ale vy to hodíte na úředníky a neberete v úvahu vinu vedení města na devastací stromů.

 3. Jakou máme starostku.... (Anna Spěváčková, 15.6.2015 7:58:29) Odpovědět

  Hned co jsem se dozvěděla o kácení lip a jak starostka Mrzílková hájí postup radnice, napsala jsem jí e-mail, uznávám, byl poněkud citově zabarven, ale snad pochopíte moje rozpoložení. Také vzhledem k tomu, že starostka mi zásadně nebere telefon a učila ekologii a biologii....

  From: Anna Spevackova [mailto:spevackova@seznam. cz]
  Sent: Wednesday, June 10, 2015 9:15 AM
  To: Starosta (-ka)
  Subject: kácení živých stromů

  Paní starostko,

  že se nestydíte nechat pokácet 62 zdravých ZELENÝCH živých stromů? S hnízdy, s hmyzem, který zde žije? To jste ekoložka? Víte vůbec, co to slovo znamená? Je to hnus, co se tady za Vás děje. Místo, abyste o tom s lidmi mluvila, přestanete s nimi hovořit, neodpovídáte na dopisy (ač je to Vaše povinnost ze zákona), neberete telefon. Tak jedná jen primitiv a hlupák. Ale ne starosta, který byl zvolen, aby pečoval o občany a je za svou funkci placen.

  Mgr. Anna Spěváčková

  No a paní starostka mi mimořádně odpověděla:

  Mrzílková Lenka (Lenka.Mrzilkova@neratovic e.cz)
  RE: kácení živých stromů
  10. 6. 2015, 14:28:38
  Komu: spevackova@seznam.cz
  Kopie: cerepustak@radiomedic.cz, deda.ce@seznam.cz, renata-cervenkova@seznam.c z, honza.dlask@seznam.cz, vldominik@gmail.com, miroslav.falta@spolana.cz, jhornak.cz@gmail.com, Mistostarosta (-ka), alda.kocourek@gmail.com, katerina.koranova@zs-mpb.c z, rkrouzecky@gmail.com, pavlakuk1@seznam.cz, mischa33@seznam.cz, marek.lenc@seznam.cz, novozamskym@tiscali.cz, mil.poriz@seznam.cz, Rajchertová Markéta, jaroslava.soukupova@seznam .cz, pavelsanda@neratoviny.cz, r.wiesner@seznam.cz


  Paní Spěváčková,

  přeji Vám všechno dobré.

  S pozdravem a hmyzu zdar

  Mgr. Lenka Mrzílková
  starostka
  Město Neratovice
  tel. 315 682 700, 315 650 300
  starosta@neratovice.cz
  www.neratovice.cz

  Všimněte si, že naší výměnu emailů rozeslala všem zastupitelům.

 4. A vy se divíte? (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.6.2015 13:42:09) Odpovědět

  Vážená paní,
  a vy se divíte? Mám-li být upřímný, paní starostce se nedivím. Myslím, že vzhledem k obsahu vašeho mailu je reakce paní starostky zcela přiměřená.
  Krásný den a přijměte přání všeho dobrého i ode mne!

 5. starostka ekoložka? (Emerich Erdos, 8.7.2015 11:45:00) Odpovědět

  Překvapilo mě zvolání "to jste ekoložka"? pokud si správně pamatuji definici ekologie, jde o nauku o vztazích mezi živými organismy, o dlouhodobou ekonomii, o ekonomii přírody - definic je hodně, obecně je ale ekologie poměrně teoretická nauka / věda. Proč by starostka města měla být ekoložka? Proč ne třeba entomoložka, nebo metroložka?
  Jsem si jistý, že ani pí Spěváčková není ekoložka (tím nepopírám, že je ekologická aktivistka).

 6. Devastace Neratovic (Jiri Navratil, 9.7.2015 23:48:58) Odpovědět

  Pane Erdosi,slovickareni o tom kdo je ekolozka, je v celku k hovnu, kdyz v predmetne ulici padne 65 lip, ktere ma nahradit novych pouze necelych 30 kusu. Nebo myslite, ze zelen v centru mesta ekologicky nahradi alej ke hrbitovu? Ja si to teda rozhodne nemyslim!

 7. in res: Devastace Neratovic (Emerich Erdos, 10.7.2015 7:04:31) Odpovědět

  upřímně řečeno, nevím. Neratovice považuji za tak ošklivé město, že se jim snažím co nejvíce vyhýbat. ME

 8. město nic nemuselo (Anna Spěváčková, 11.7.2015 8:37:00) Odpovědět

  Znovu musím opakovat, že město nebylo nuceno vůbec k ničemu. NEMUSELO žádat o dotaci na Masaryčku, která byla v přijatelném stavu. NEMUSELO rekonstruovat ulici na obousměrku, jednosměrka by zaručila zachování lip, které by se nemusely kácet. NEMUSELO vybudovat drahé cyklopruhy ze zámkovky v ulici, kde je minimální provoz. Cyklostezky stejně vedou odnikud nikam, město totiž nemá koncept cyklodopravy včetně sítě cyklostezek a dalších tras.Máme sice cyklodopravy, ale zatím není zřejmé k čemu. Kdyby nebyly cyklostezky, lípy by byly zachovány. Město si mohlo klást podmínky, jak má ulice vypadat. Takže kdo je odpovědný za zločin likvidace stromů? Především starostka a zastupitelé, kteří pro dotaci hlasovali (neomlouvá je, že si jako obvykle nenechali předložit projektovou dokumentaci ani se nezajímali o způsob rekonstrukce). Pak úředníci. Starostka dokonce vyjádřila své pohrdání kácením stromů za vegetace s hnízdy ptáků a hmyzem pozdravem v emailu: Hmyzu zdar! Neznám obec, kde by se starosta choval tak opovržlivě a urážlivě k občanům a jejich životu jako v Neratovicích. Starostka Mrzílková (nejen ona, i lidé v jejím okolí včetně úředníků) různě ohýbá pravdu nebo dokonce plánovitě lže. (V lednových Listech zveřejnila, že bude uspořádána schůzka s občany kvůli parkovišti na poli, pak to VEŘEJNĚ na zastupitelstvu popřela!). Už jsme si zvykli na to, že politici lžou a mnozí i kradou a považujeme to za samozřejmé? To je se s námi hodně špatné. Pak si je asi zasloužíme.)

 9. oprava (Anna Spěváčková, 11.7.2015 8:40:45) Odpovědět

  Správně mělo být: máme koordinátorku cyklodopravy, omlouvám se.

 10. k příspěvku č. 5 (Anna Spěváčková, 11.7.2015 12:19:03) Odpovědět

  Pane Emerichu Erdosi. Zřejmě netušíte, že starostka Mrzílková je středoškolská exučitelka; vystudovala obor TV a biologii a určitý čas učila ekologii. Chce-li někoho něco učit, musí obor důkladně znát a mít o něj zájem. Vzpomínám na své učitele češtináře - spisovatele, biology - entomology, botaniky, lichenology a pod., kteří šířili lásku ke svému oboru a předváděli nám, co je to učitel. Ne ten kdo papouškuje přečtené, jehož slovům se nedá věřit, ale člověk, za nějž mluví činy. Je ostuda, když starostka, která učila ekologii, schvaluje pokácení stromů a ještě za zelena, prosazuje zničení dvou a více hektarů půdy, není schopná se zasadit o ozdravění města, naopak, klidně shlíží na ničení vegetace, hmyzu při údržbě travnatých ploch a pod. A ještě odmítá o tom hovořit s lidmi. Vy to považujete za normální? Já ne.

 11. E. E. : divím se (Anna Spěváčková, 13.7.2015 8:02:19) Odpovědět

  Bylo by přirozené, že Vy, přírodovědec a myslitel, jak Vás představil v rozhovoru iSoutok, budete stát na straně lidí, kteří hájí zachování vegetace a odsoudíte počínání starostky Mrzílkové, jejího spolku a rektálních úředníků.

 12. rektální úředníci? (Miroslav Wagner, 13.7.2015 10:33:04) Odpovědět

  Paní, nešplouchá vám na maják? Rektální je podle slovníku cizích slov "související s konečníkem." Co jste chtěla vyjádřit slovním spojení "rektální úředníci?"

 13. ..... (Anna Spěváčková, 14.7.2015 8:58:01) Odpovědět

  Přemýšlejte......

 14. k příspěvku č. 10 (Emerich Erdos, 14.7.2015 20:25:58) Odpovědět

  Dobrý den,

  nesouhlasím s Vámi. Pro to, abych o někom prohlásil, že je ekolog, podle mého názoru nestačí fakt, že vystudoval obor, kde byla ekologie např. jedna z mnoha zkoušek a následně je učil na základní / střední škole. Notabene když jde o zkoušky na peďáku, kde není technická úroveň studia vysoká, což je dáno jednak dvouoborovostí studia, druhak tím, že jsou studenti zahlceni pedagogickými předměty na úkor odborných (nehodnotím, jestli to je / není dobře). Sám bych o sobě nikdy nenapsal, že jsem přírodovědec, to by mě hanba fackovala (takovou věc uvedl myslím p. Malina z isoutok.cz). Třeba o vedoucí katedry organické chemie na PřF UK (mimochodem občanka Nera) bych s klidnou myslí napsal, že je organický chemik, o sobě, který má z organické chemie 3 zkoušky, ze kterých stihl prakticky vše zapomenout, bych to neuvedl.

  No a druhý, asi významnější bod: člověk, který má hluboké teoretické znalosti ve svém oboru, přeci tímto oborem nemusí žít, nemusí ho milovat, nemusí se chovat v souladu s hlavním prousem v tomto oboru, ne? Příklad: Goebbels - doktorát o romantickém dramatu 18. století. Myslíte, že vždy jednal v souladu s ideály romantismu? Stalin - pravoslavný kněz (opravdu vždy v politice podporoval pravoslavné myšlenky?). Mengele - antropolog, lékař, odborník na rozštěp horního rtu (nezponevěřil se někdy lékařské etice?). ...

  Obecně s Vámi ale souhlasím v tom, že bez zeleně nelze žít.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz