Chybí radnici koncepce využití existujících budov?

Město chystá vznik nové školky pro 48 dětí. Starosta ve svém okénku píše o spalovně, připomněl nám tím jiný projekt. Kdo minule sliboval, že ve městě už nevznikne nové obchodní centrum?

Mělník chystá stavbu nové malé školky

Podle vyjádření mělnického místostarosty Milana Schweigstilla plánuje město začít ještě letos s výstavbou nové školky. Dvoutřídka by měla vyrůst u parku Na Podolí za hasičskou stanicí. Současná kapacita školek (660 dětí) je nedostatečná, nová školka ji zvedne o 48 míst.

Je to samozřejmě skvělá zpráva. I umístění školky u parku se zdá jako dobrý nápad. Každá minuta, kterou děti stráví venku je pro ně obohacením a blízkost parku určitě bude lákat k častým vycházkám a pobytu na vzduchu. Nelze napsat čerstvém, protože lokalita je přeci jen dopravou dost zatížená…

Nabízí se ale jiná otázka. Není to tak dávno, co město řadu objektů prodávalo. Například nedostavěný hotel u zimního stadionu, který dnes díky soukromému investorovi občanům slouží jako domov pro seniory. Čím to, že město nedokáže pro některé své objekty najít využití a soukromý investor je pak promění ve fungující a prosperující celek? Nebo jiný příklad - město rozhodlo o stěhování knihovny a teprve pak hledalo účel, pro který bude historická vila Karola sloužit. Je to nedostatkem důvtipu a předvídavosti na straně radnice? Je to nedostatkem financí na investice? Je záměrem radši stavět na zelené louce, než rekonstruovat existující stavbu? A není to nakonec podobné s přístupem města k Domu energetiků na spodním náměstí, který se zastupitelé rozhodli zbourat?

Starostovo okénko

Nevídaná věc! Ve svém pravidelném okénku starosty v měsíčníku Mělnicko se tentokrát starosta nevěnoval celostátním, ale místním záležitostem. A to konkrétně nyní hojně diskutované spalovně odpadů v Počapelské elektrárně. Starostu za místní téma chválíme, pro čtenáře je určitě zajímavější znát jeho názor na spalovnu, než na Zemana s Babišem. Přestože nám článek přijde spíše jako popis stavu, než popis postoje starosty (ostatně stejným způsobem starosta reaguje vždy, když přijdou na přetřes přístavy a jejich dopad na život města), stojí to za přečtení. Zmiňuje totiž některé dosud opomíjené aspekty provozu spalovny odpadů, třeba rozdílné složení odpadu z měst, obcí, sídlišť, nebo vilové zástavby.

A nám to připomíná jeden nedávný projekt, který se na Mělníku realizoval. Kompostéry. Město získalo dotaci na nákup plastových kompostérů a ty rozdávalo zájemcům. Vyhodnotil někdo tento projekt? Ví město, kolik kompostérů ještě slouží svému účelu? Nebo smyslem takové dotace bylo peníze získat (protože je formou dotace někdo nabízel), utratit (protože i na plastových ohrádkách se dá slušně vydělat) a lidem rozdat, protože lidé dostávájí věci zadarmo rádi? O kolik tun kompostovatelného odpadu, který neskončil v popelnicích, je každý rok na Mělníku nyní méně? Kolik činí díky tomu úspora města za svoz odpadu? Bylo by dobré odpovědi na otázky znát. protože dobrý městský politik ví co chce dělat, dělá to, a realizované kroky následně hodnotí. A platí to jak u zásadních projektů, jako je spalování odpadů, tak i u těch malých, jako jsou kompostéry. Vždy jde totiž o lidi. Ti totiž nesou na svých bedrech zátěž za politická rozhodnutí svých zastupitelů…

Hokejisté titul krajských mistrů neobhájí. No a co.

Již v prvním kole vyřazovacích bojů skončila letos sezona mělnických hokejistů, kteří předtím dokázali vyhrát dlouhodobou část soutěže. Některým fanouškům je to málo.

My tuto kritiku nesdílíme. Pro nás jsou hráči borci. Podmínky pro hokej na Mělníku nejsou jednoduché. Ani pro funkcionáře, kriticky limitované penězi, ani pro hokejisty, kteří se sportu mohou věnovat jen ve svém volném čase a na úkor svých rodin. Výsledky, kterých mělničtí hokejisté v těchto podmínkách opakovaně dosahují, jsou obdivuhodné. Radost, kterou dávají stovkám diváků také. Někdy to vyjde lépe, někdy hůř. Je to sport. A tak alespoň touto cestou - klobuk dolů před všemi, kteří hokej na Mělníku dělají. Jednoduché to nemáte.

Perličky z volebních programů 2014

Vybudovat nový útulek pro zvířata v nouzi a zookoutek jako vzdělávací centrum ekologické výchovy. (Mé město)

Nesouhlasíme se žádným dalším otevřením nákupních center v našem městě, budeme chránit mělnické podnikatele. (ČSSD)

Po realizaci urbanistické architektonické soutěže zajistíme přípravu a realizaci projektu Revitalizace náměstí Karla IV. V rámci tohoto projektu počítáme s odstraněním nedostavěného sálu na náměstí Karla IV a do doby ukončení diskuzí nad využitím této plochy zde zřídíme klidovou zónu a parkovací stání. (ODS)

Nashledanou za týden!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. využití objektů (Karel, 5.3.2018 15:23:26) Odpovědět

    Podivujete se nad (ne)využitím městských objektů a jejich následným zvelebením soukromými investory. Město nemůže něco zrekonstruovat a následně tam provádět výdělečnou činnost. A všeobecně se ví, že města, kraje, stát nemohou fungovat jako soukromníci. I když jeden pán ve vrcholné politice se snaží tvrdit opak. Píšete o VVS a jejím bourání. sami jste museli zaznamenat, že spousta lidí je pro, ale spousta je proti. Co je správně?? To musí někdo(vedení města) rozhodnout a pak už tou cestou jít.
    Co se týká hokejistů, také nerozumím kritice některých fandů. Měli by si uvědomit, že kluci nejsou kapela, aby pořád vyhrávali. Už jen to, že opět vyhráli skupinu zaslouží uznání. Je samotné to vyřazení určitě mrzí, ale takový je sport!!!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz