Co se stane (či nestane) v roce 2014 na Mělnicku?

Začátek roku nás přiměl k netradičnímu kroku. Pomocí kávových sedlin, siderických kyvadel, učení Kabaly, výkladu tarotových karet, rýžových zrn a slupek cibule jsme si zahráli na věštce a předpověděli události roku 2014 v Mělníku, Neratovicích a Kralupech.

Politika - Mikešova hvězda nepohasne

Volby do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu vyhraje ve všech třech velkých městech našeho okresu hnutí ANO. Druhé místo obsadí TOP09, překvapivě až třetí skončí ČSSD. Při podzimních volbách zastupitelů měst nedojde k zásadním obměnám zastupitelstev. Ve všech třech městech dostane nejvíce hlasů od voličů ČSSD, ovládne ale pouze dvě radnice. Na Mělníku bude pokračovat ve funkci starosty Ctirad Mikeš, po jeho boku budou staronově dva místostarostové. V Kralupech obhájí po dlouhých a složitých jednáních starostovský post Petr Holeček, byť STAN skončí ve volbách až druhý. V Neratovicích bude dále vládnout žena - ovšem jiná, zvolená na kandidátce ČSSD. Věštba byla v tomto ohledu nejednoznačná, není možné předpovědět, zda se starostkou stane předsedkyně socialistů paní Soukupová, nebo nezávislá kandidátka z kandidátní listiny ČSSD, která v minulých volbách kandidovala za nezávislé uskupení. Nicméně pomáhat jí budou místostarostka se zaměřením na oblast sportu, kultury, vzdělávání a sociálních věcí a místostarosta pro městský majetek a investice. Do voleb již nepůjde uskupení ,,Neratovice - jinak,” kandidáti z této kandidátky však budou kandidovat za různé jiné subjekty. Předvolební období bude na Mělníku a v Neratovicích plné osobních útoků, v jejichž důsledku padnou i trestní oznámení pro pomluvu. Ty však Policie do voleb nevyšetří a po volbách odloží. Místní organizace ČSSD Neratovice se bude nádále ,,vážně zabývat situací ve Spolaně” (viz. ZDE, zatím stále bez odpovědi :-) ). Na Mělníku budou hlavní volební témata neuspokojivý stav městských financí, revitalizace Náměstí Karla IV., útulek pro opuštěná zvířata, zavážení vehlovického podzemí popílkem z elektrárny a propojení politiky a podnikání ve městě. V Kralupech a v Neratovicích to bude zaměstnanost, zdravotnické služby, sociální péče a fungování městské policie.

Prezident Miloš Zeman bude uvažovat o říjnové či listopadové návštěvě Mělníka, z plánované cesty ale sejde, protože do něj v noci narazí skříň a bude kvůli tomu indisponován. Nevěřili byste, jak jasně může být skříň a Zemanovo koleno vidět v kávové sedlině. Místo něj navštíví Mělník jiný příznivec Aspen institutu - předseda sněmovny Jan Hamáček. Tématem jeho soukromého jednání s představiteli města bude zájem institutu o spolupráci na získání městských nebo soukromých pozemků pro výstavbu obydlí pro zámožné přistěhovalce. Výsledkem bude předložení návrhu na úpravu územního plánu města v oblasti polí pod Chloumkem.

Po Mělníku i Kralupech, které již mají nové moderní logo města, bude vyhlášena soutěž o moderní logo Neratovic. Soutěž bude sabotována recesisty, kteří navrhnou například motorák na náměstí, utrmáceného Vojtěcha sedícího s hlavou v dlaních na skále nebo jachtu a dvouveslici na slepém rameni Labe. Do finále tak postoupí jediné dva schůdné návrhy - ztvárnění jezu na Labi a kamenného nápisu MILUJI. Do výběru loga se zapojí i občané v anketě Listů města Neratovice, nicméně výběr loga neusnadní. Z občanů budou hlasovat jeden pro jez a jeden pro MILUJI. Třetí odevzdaný anketní lístek bude naplatný.

Živelné pohromy a extrémní počasí

Nás v letošním roce nečekají. Pouze v únoru přijde náledí a sníh a v létě dvakrát vyplaví některé domy přívalový déšť. Lidé budou na jaře nadávat na déšť, v létě na horko a v zimě na zimu. V Kralupech dojde v roce 2014 k požáru menšího obytného domu, jediné ztráty se naštěstí budou počítat pouze na majetku. V průběhu roku dojde ke dvěma haváriím prostředků hromadné dopravy, naštěstí se obejdou pouze s lehkými zraněními.

Zaměstnanost - velké firmy přežijí

Všichni významní zaměstnavatelé rok 2014 přežijí. Pouze Mělnická nemocnice, neratovická Spolana budou propouštět zaměstnance po desítkách. Spolana bude mít významného soupeře v novém ministru životního prostředí, který je sice jejím bývalým ekonomickým ředitelem, nicméně před nástupem na ministerstvo pracoval pro konkurenční Babišovu Lovochemii. Žádný velký investor se neobjeví, lidé tak budou nadále nuceni dojíždět za prací do Prahy. Stále více lidí bude mířit mezi zaměstnance Škody Auto. Do Mladé Boleslavy a zpět tak začne z Mělníka přes Mšeno jezdit speciální zaměstnanecký autobus.

Kultura a společnost

Na mělnickém zámku se uskuteční za velkého zájmu bulvárních novinářů koncert Ivety Bartošové. Macura nedorazí. Mělnické vinobraní projde ,,reformou,” po které ho navštíví pouze devět tisíc lidí (oficiální odhady města budou nafouknuté na dvanáct tisíc účastníků). Vinobraní se bude reformovat několik následujících sezón, až se počtem návštěvníků stane méně významnou akcí, než Mělnický košt, který naopak každým rokem poroste. Mělnické farmářské trhy se budou těšit stálé oblibě, v Neratovicích ani v Kralupech se obdobný formát bohužel nechytne. Nejvíce dětí se v okrese narodí v Mělnické nemocnici. V Neratovicích dojde k neúspěšnému loupežnému přepadení pošty. Herečka Čvančarová opět otěhotní. Vzpomínková akce na Jana Palacha vzbudí větší zájem významných hostů u Mělnického památníku, než v jeho rodných Všetatech. Například zástupci francouzské ambasády totiž usoudí, že ve Všetatech se nedá nikde dobře najíst a nebudou si chtít nechat ujít každoroční scénku na radnici s hledání klíčů od mělnické custodie, kterou místní nekorektně nazývají monstrance (podle našeho zjištění totiž neobsahuje ostatky ani hostii, pouze prázdný prostor na ní a dá se tak z ní, například po volebním vítězství, popíjet šampaňské, případně by mohla posloužit jako popelníček, pokud by prezident nakonec skutečně dorazil). Monstrance (abychom se drželi mělnické mluvy) je umístěna v kanceláři starosty. A stalo se nedílnou součástí výkonu této veřené funkce před významnými hosty custodii v jejím skříňovém úkrytu obnažovat. Bez ohledu na to, zda ji, před dotyčným hostem již někdo dříve obnažil. Letiště v Hoříně zůstane rozorané.

Sport

Žádná medaile ze Soči na Mělnicko nedorazí. Neratovičtí fotbalisté dosáhnou na nejlepší umístění od svého návratu do divize, přestože jejich tým půjde do jarních bojů oslaben. Brankář Patrik Mailna, který v Neratovicích hostuje ze Slavie, přestoupí po sezoně do Bohemians 1905 a stane se tam brankářskou jedničkou. Mělničtí hokejisté se dočkají příslibu města, že potřebná rekonstrukce stadionu proběhne v roce 2015.

Věštba je věc osudná. Může vyjít vše, nemusí vyjít nic. Ale jak to v životě bývá nejčastěji, bude to tak nějak někde mezi :-).

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. . (Pinka, 13.1.2014 13:17:17) Odpovědět

    Hihi. S Mikešem se pletete. není tak populární jak si pořád myslíte. S nehodou prostředku hromadné dopravy vám to již vychází - vlak na trati Praha Kralupy :-(

  2. čssd Nera (I., 6.3.2014 8:15:28) Odpovědět

    vám taky moc nevyšlo :)). Lídra na starostu už máme, Pavla Šandu ;).


end is near

Kontakt

iSoutok.cz