ČSSD v Neratovicích chce referendum o hernách

Sociální demokraté z Neratovic se rozhodli sbírat podpisy na petici za uskutečnění referenda o úplném zákazu výherních automatů ve městě. Přesunu problémů do Libiše, vzniku černých heren ani úbytku osmi milionů na sport a kulturu v rozpočtu města se neobávají. Referendum by se konalo současně s volbami do zastupitelstva. Ptali jsme se Stanislava Šnaidra /ČSSD/, zmocněnce přípravného výboru.

Domníváte se, že zrušení heren ve městě by vedlo k omezení gamblerství a rušení nočního klidu, nebo by vedlo k "turismu" a přesunu problémů do sousední Libiše? Neobáváte se vzniku "černých" heren? 

My můžeme říci, že lidé obecně hazard neschvalují. Přináší zisky do rozpočtu města, ovšem způsobuje rozvraty v rodinách, sociálně vyloučené lokality a velké náklady na kurátory, léčení a následnou sociální péči. Věříme, že na naši vyhlášku o zákazu hazardu by v relativně krátké době odpověděli okolní obce a také uveřejnili vyhlášku o zákazu hazardu. Problém bychom tak nepřelévali do okolních obcí. 

Vzniku černých heren se pochopitelně obáváme, ale na druhou stranu Neratovice nejsou tak velké město, aby se dala dlouhodobě tajit existence černých heren, natož pak v rozsahu současných legálních heren.

Považujete úplný zákaz heren za lepší řešení, než vymezení míst, kde by herny mohly být provozovány bez toho, aby byli rušeni občané města? Považujete současnou regulaci hazardu v Neratovicích za nedostatečnou?

Takto otázka vůbec nestojí. Otázka stojí tak, že si myslíme, že se jedná o natolik závažnou věc, že by o ní měli rozhodnout občané v referendu. 

Rušení nočního klidu je jeden z mnoha problémů, které herny a hrací automaty přinášejí. A patří spíše mezi ty méně závažné, i když pro lidi, kteří bydlí u některé herny může být významný. Gamblerství je těžká mentální nemoc, která přináší řadu sociálních a ekonomických problémů. 

Přejeme si, aby v Neratovicích proběhla o této problematice diskuse a občané města se po zralé úvaze rozhodli, čemu dávají přednost do budoucna. 

Příjmy z hazardu jsou městem rozdělovány spolkům a oddílům. Z čeho by byly tyto peníze pro spolky a oddíly nahrazeny? 

Hazard nepřináší do městské pokladny pouze příjmy, ale doprovodné jevy spojené s hazardem také zvyšují výdaje města.

Pokud se občané Neratovic rozhodnou pro nulovou toleranci k hazardu, může to mít naopak kladné dopady na městskou kasu. Uvědomme si, že peníze, které naházejí lidé do hracích automatů, nepřestanou existovat se zákazem hazardu. 

Je samozřejmě na místních podnicích, aby nabízely takovou kvalitu služeb, že se tyto peníze v ekonomice města ještě několikrát otočí. To samozřejmě povede k vyššímu výběru daní, jejichž část jde do rozpočtu města.

Máte odhadnuto, jaké náklady by město mělo s uspořádáním referenda a domníváte se, že by se ho zúčastnilo závazné procento voličů? 

Usilujeme o to, aby se referendum konalo současně s komunálními volbami, což náklady na referendum podstatně sníží. Zároveň mají komunální volby vždy jednu z nejvyšších volebních účastí, což by se jistě dobře odrazilo i u hlasování o hernách.

V případě samostatného referenda, je situace o něco horší a v nedávné době se uskutečnilo např. v městské části Praha 8. Zde se drtivá většina občanů, vyjádřila pro zákaz hazardu, avšak pro nízkou volební účast není toto referendum platné a závazné. 

Neratovice minulý rok vynaložily na konání prezidentských voleb asi 324 tisíc Kč. Je pravděpodobné, že o vyšší částku by nešlo. 

Kde je možné Vaši petici podepsat? 

Občané si mohou naši petici stáhnout kliknutím na odkaz na webu www.cssd-neratovice.cz. Zatím máme dvě sběrná místa v Neratovicích, kterými jsou TOP Kavárna naproti gymnáziu a rodinné centrum Nebozez. Kromě toho velká část Neratovičáků zná alespoň jednoho člena naší místní organizace osobně, takže předpokládáme, že nás budou kontaktovat, když budou chtít petici podepsat nebo nám předat vyplněné podpisové archy osobně.

Budeme pořádat také petiční stánky, i když potřebný počet podpisů dokážeme získat pouze tehdy, když občané Neratovic podpoří myšlenku referenda o otázce hazardu aktivně.

Pokud se tak nestane, je to pro nás signál, že je občanům Neratovic hazard lhostejný a že s ním spojený nárůst kriminality, osudy dětí gamblerů (a nikdo si své rodiče nevybírá) či vyvádění velkých sum peněz z místní ekonomiky chápou jako nutnou daň za "svobodu" prohrát v herně přídavky na děti či peníze na školní pomůcky.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Hazard - zvýšení výdajů (Tom, 10.6.2014 10:23:23) Odpovědět

  Dobrý den,
  v úvodu píšete, že příjem do rozpočtu města Neratovice z hazardu je osm miliónů. Dále pan Stanislav Šnaidr v jedné odpovědi říká ... ale doprovodné jevy spojené s hazardem také zvyšují výdaje města. Otázka je jednoduchá. O kolik?
  Děkuji za odpověď.
  Jinak já jsem pro zákaz.

 2. pro Toma (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 10.6.2014 13:45:36) Odpovědět

  Dobrý den Tome,
  zatímco příjem měst z hazardu lze zjisti jednoduše (rozpočet města nebo zaslaným dotazem) výdaje lze spíše jen hádat, než odhadovat. Ž8dná taková čísla v rozpočtu nenajdete.
  To je jako s tím, jestli kuřáci více státu zaplatí, nebo např. vyššími náklady na léčbu více spotřebují. Může existovat x studií a mohou dojít k rozdílným výsedkům.
  Souhlasím, že herny jsou zlem. Ale zda je zákaz řešením už přesvědčený nejsem. Kuřáka také neodnaučíte kouřit tím, že mu to zakážete.

 3. Zákazy (Tom, 10.6.2014 14:37:40) Odpovědět

  Děkuji za odpověď. Mě v dnešní době opravdu fascinuje, jak jsou všichni strašně chytrý a argumentují, že kuřák, alkoholik, hráč, odčerpává spoustu peněz ze státního rozpočtu. A když se jich ( dnes už opatrně) zeptáte kolik, tak člověka div nezabijou pohledem. Protože každý přeci ví, že je to hodně!
  K těm zákazům. To je na delší diskuzi. Jenom stručně ( uznávám, že nepřesně), hazard zakázat, respektive povolit, ale za jasných pravidel, která se musí hlídat a dodržovat. Což je asi utopie. Zákaz kouření - ne.

 4. Tom (Irena Krausová, 10.6.2014 19:14:47) Odpovědět

  Chápu, souhlasím.

 5. K referendu (Irena Krausová, 10.6.2014 19:18:06) Odpovědět

  =komentář byl na přání autorky odstraněn= ADMIN

 6. Automaty (Stanislav Šnaidr, 10.6.2014 22:29:25) Odpovědět

  Problém závislosti člověka na automatech nekončí jen tím, že se člověk zadluží. Může z důvodu dluhů zanedbávat své děti, ztratit zaměstnání, začít s trestnou činností ve snaze zajistit si peníze na automaty. A povinnosti města nekončí u vystěhování dotyčného z bytu nebo uložením pokuty... S tím má město výdaje. Člověka zákazem hraní na automatech nevyléčíte, ovšem dost dobře se Vám podaří zajistit, aby další také nespadli do neštěstí.

 7. pro: Tomáš Malina (Irena Krausová, 11.6.2014 9:08:40) Odpovědět

  Prosím , odstrante můj příspěvek, není objektivní, neměla jsem v době jeho psaní dostatečné informace.
  Standovi Šnaidrovi se tímto omlouvám. I.K.

 8. manipulace (manipulace, 12.6.2014 11:04:44) Odpovědět

  Otázka v požadovaném referendu je dokladem manipulace s lidmi. Je tam možnost ANO x NE. Chybí možnost vyslovit se pro přísnou regulaci hazardu.

 9. Herny (Hamouz, 10.7.2014 20:43:44) Odpovědět

  Dobry den zacal bych referendem o zakazu pujcovani penez vsem financnim institucim a pak si nebudou mit hraci kde pujcit a je po problemu!!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz