Ctirad Mikeš: Kandiduji za nezávislé a naposledy

A je to venku! Starosta Mělníka Ctirad Mikeš /ČSSD/ na naše dotazy potvrdil to, o čem iSoutok informoval již před několika týdny. V podzimních volbách kandiduje za nezávislé. Kandidátku sestavil z lidí, které považuje za odborníky a osobnosti. Pro kandidaturu bude nezávislý subjekt sbírat podpisy, potřebuje jich přes 1.500. Kdo se politicky se starostou spojil a bude v roce 2016 kandidovat do Senátu? Přečtěte si celý rozhovor!

Pane starosto, můžete již oficiálně potvrdit, že při podzimních komunálních volbách budete kandidovat na kandidátce spojující občany napříč politickým spektrem?

Mohu potvrdit, že jako starosta města Mělníka kandiduji na kandidátce nezávislých. Jedná se o kandidátku občanů, odborníků, kteří jako patrioti chtějí věnovat část svého volného času potřebám města.  

Co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo?

Jsem hluboce přesvědčen, že komunální politika je o osobnostech, občanech, za kterými stoji profesionalita a vysoká odbornost. Občané, kteří ve svém profesním  životě prokázali své schopnosti,  se mají podílet na vedení našeho města. Funkce starosty mi ukázala, že dobře vést město není o sympatiích k idee, ale o tvrdé práci. Bez schopných a pracovitých občanů ani sebelepší starosta město vést nemůže.

Někteří občané si tento krok vysvětlují jako Váš odklon od sociální demokracie. Je tomu opravdu tak?

Zůstávám členem ČSSD. Kandidovat za nezávislý subjekt neznamená, že přestávám být sociálním demokratem.

Můžete prozradit některá jména, která Vás na kandidátní listině doprovodí?

Kandidátka je plná osobností, které splňují výše uvedené kritérium, tedy odbornost a vůli pomocí našemu městu. Z lékařů zde najdete MUDr. Jana Leichta a MUDr. Jaromíra Karbana, ze sportovců, trenérů a mezinárodních rozhodčích Petra Limprechra, Kryštofa Marounka, Stanislava Bardu, Stanislava  Kotka a Patrika Suchého, za integrovaný záchranný systém Ing. Martina Legnera, Ing. Jana Hadrbolce a Ladislava Hošmánka. Oblast kultury a památkové péče reprezentují Mgr. Jiří Dohnal a Martin Klihavec,  vinaře a oblast ochrany životního prostředí Vilém Kraus a Mgr. Ing. Karel Opočenský CSc., podnikatele Jiří Kašparec, Ivan Fadrhonc, Ing. Miroslava Váchová, MVDr. Radek Bayer a Ing. Lubor Byzov, oblast sociální Mgr. Adriana Rohde Kabele. Kandidátka je sestavena jako tým,  který chce jako dobře namazaný stroj věnovat svému městu veškeré své schopnosti.

Kdy zhruba plánujete seznámit veřejnost s vaším volebním uskupením?

Kandidátka musí získat na 1500 petičních podpisů. Sběr petičních hlasů zahajujeme v pondělí 9.6. 2014.

V médiích jste se vyjádřil, že na starostu kandidujete naposledy. Lze to chápat tak, že v případě úspěchu v komunálních volbách zamíříte v roce 2016 do Senátu?

Na starostu kandiduji naposledy, důvod je jednoduchý. Funkce starosty je náročná manažerská práce s pracovní dobou  12 a více hodin denně včetně některých víkendů, která se dá naplno dělat  maximálně 8 let, tedy dvě volební období. Pokud do této doby starosta neučiní to, co město potřebuje, pak již není přínosem. Nemám v současné době ambici kandidovat v roce 2016 do senátu, v tu dobu mi bude již 60 let.

Panu starostovi děkujeme za odpovědi.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Dotaz (Karel, 6.6.2014 21:34:18) Odpovědět

  Dost rád bych dostal odpověď na to, co někteří členové týmu, který chce jako dobře namazaný stroj věnovat svému městu veškeré své schopnosti, věnují ze svých schopností nyní? Když se tak třesou na další volební období. nemám pocit, že by něco ze schopností třeba pana doktora Leichta, nebo pan Vilém Krause (ale jsou tam i další). bylo nyní, kdy jsou zastupitelé, Mělníku něco platné. Krom toho, že si např. pan Kraus zajistil lepší místo na Vinobraní z placené do neplacené zóny, protože v placené to nevynášelo!

 2. Zvracím (Marie, 6.6.2014 23:16:26) Odpovědět

  Na kandidátce se najdou sice odborníci,ale také kariéristé včele s Mikešem. Např. pan Kraus určitě dobrý vinař,ale to je tak vše. Minulé volby kandidát za ODS ještě mám od něj plakátek, kde slibuje, že ODS a nikdo jiný v životě, co si mám o tom myslet???Prostě změna kabátů. A ti dva strážníci, jo uměj dávat botičky a to je vše. Současní zastupitelé věčně mlčící na zastrupitelstvu. A někteří vděční zaměstnaci MěÚ Mělník to mě taky dostalo. No prostě zvracím. Tak tyhle pány já volit nebudu, lidi vezměte rozum do ruky a nepodepisujte jim tu kandidaturu.

 3. prosím o respekt (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 7.6.2014 8:43:59) Odpovědět

  Dobrý den,
  prosím komentující o respekt a slušnost. Jsem rád, že se pan starosta vyjádřil před termínem startu své kampaně a domnívám se, že bude dobré dát mu podpisem šanci kandidovat, ikdyž sám bych volil jen část z jeho kandidátů a z toho, že nekandiduje za stranu, jíž je členem, jsem mírně řečeno rozpačitý.
  Komentář ohledně stánku na Vinobraní a pana Krause pak považuji za nefér. Zvažte prosím, zda jsou podobné komentáře vhodné a zda neposouvají případnou diskuzi směrem, který není pro čtenáře přínosný.
  Děkuji!

 4. ????? (Jiří, 7.6.2014 10:05:14) Odpovědět

  Musíte být korektní, jinak budete potrestaní špagátem. Svoboda slova je chiméra, kritika je nepřípustná. Kdo není s námi, je proti nám. Podpisujte, i když nesouhlasíte.

 5. v pořádku (Jiří, 7.6.2014 10:24:05) Odpovědět

  Jestli někdo kandiduje do zastupitelstva, měli bychom znát PŘEDEM jeho kompletní životopis, včetně výčtu jeho předchozích zásluh především v občanských aktivitách, ale i záporných vlastností (lačnost po majetku, sobectví, nespolehlivost, zbabělost, psychická labilita, asociální postoje...), které by zpochybňovaly jeho kandidaturu tak, aby to šlo ověřit. Měli bychom vítat každou informaci o kandidátech, ne se pohoršovat a vyzývat diskutující k falešné ultrakorektnosti.

 6. Kandidátka a odborníci... (Jirka, 7.6.2014 12:41:09) Odpovědět

  Nemohu se ubránit dojmu, ale panu starostovi v týmu chybí schopný ekonom a stavař, protože stav majetku města (zejména budov) je natolik tristní, že pokud se nezačne opravovat a následně účelně spravovat, dojde k velkým škodám a může dojít až k jeho ztrátě. Protože už nebude efektivní budovu opravovat, ale rovnou odstranit. A na realizaci nové již finance nebudou. Když se podíváte na příklad na stavebně technický stav plaveckého bazénu, haly Bios, autokempu, šaten na letním koupališti, vč.přilehlého sportovního areálu, vnitřních instalací školek a škol, obou úřadů, tak je zcela evidentní, že současný stav údržby, trvající více než jedno volební období, je naprosto nedostatečný až destruktivní.

 7. odborníci???? (Karel, 7.6.2014 19:10:53) Odpovědět

  Za mně tam chybí teda nejen stavař, ekonom, ale i schopný manažer, kterým starosta bohužel není.

 8. Souhlasím s Karlem... (Jirka, 8.6.2014 8:24:50) Odpovědět

  S tím, že pan starosta není schopný manažer lze souhlasit. Je to taková slabá korouhvička ve větru, která se snaží předem vytušit přicházející směr větru. Je to jenom politik.

 9. odborníci (Irena Krausová, 8.6.2014 9:45:15) Odpovědět

  Nepřipadá mi složité dosadit odborníky přímo na úřad. Ani najmout si na konkrétní úkol poradní tým.

  Možná jsem idealista, ale všechny strany mají v úvodu, že jim jde o rozvoj města. To je základ, ze kterého se snad dohodnou. Lidem města je myslím celkem jedno, kdo má jakou politickou příslušnost, ale aby město fungovalo.

  Tak snad starosta Mikeš ví, proč to dělá. Možná změní názor. Možná je to dobré rozhodnutí.

 10. Pro Tomáš Malina (iSoutok) (Karel, 8.6.2014 12:08:08) Odpovědět

  Prosím o informaci, co vám přijde neslušné na kometářích výše? Docela by mě to zajímalo. Děkuji.

 11. Co dělají pro město nyní? (Karel, 8.6.2014 12:20:05) Odpovědět

  máte pocit, že současnému vedení jde o dobro města a něco dobrého pro město dělá? Krom toho, že město-starosta rozdává "kšefty" svým známým, kteří s ním nyní i kandidují mimo jiné i na kandidátce?
  Paní Váchové zastupitelstvo schválilo výměnu pozemků, na které město dobře minimálně 2 miliony prodělalo. Kašparec (jehož manželka dlouho na městě pracovala) má Mělnickou zeleň,,takže pro město zajišťuje služby, proběhlo na to výběrové řízení? Hošmánek je přímý podřízený starosty, šéf policei, který byl na místo dosazen nikoli vybrán ve výběrovém řízení. Pan Barda - fotbalový funkcionář, jehož fotbal má oproti jiným podobným skupinám od města výhody. Jsou ty i další, ke kterým by se dalo vyjádřit. na této kandidátce je všechno špatně. Možná, že ty náhodné spojení spolu nesouvisí, ale spíš to náhoda není. Je mi z toho zle. Naivně si doufám, že přijde do komunálu někdo nový ...

 12. Pro Karla (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 9.6.2014 9:23:43) Odpovědět

  Dobrý den Karle,
  věta: "Krom toho, že si např. pan Kraus zajistil lepší místo na Vinobraní z placené do neplacené zóny, protože v placené to nevynášelo!" mi nepřijde košer. Oproti tomu např. věta "Pan Kraus má špatnou docházku na zastupitelstva," mi košer přijde. Je totiž možné veřejně dohledat pravdivost takového tvrzení.
  Ale možná je má míra vkusu příliš upnutá a nechtěl bych,aby se iSoutok stal pouze místem přestřelek a půtek.

 13. Pro p.Malinu (arnošt, 9.6.2014 12:37:35) Odpovědět

  Pane Malino, nevím co je nebo není košer, ale pravdou je, že pan Kraus při vinobraní měl stánek v placené části jen v pátek.Od soboty byl stánek přestěhován do neplacené části. Mám dojem, že kdyby stejnou možnost dostali i ostatní prodejci, tak v placené části nikdo nezůstal.

 14. košer / není košer (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 9.6.2014 13:37:00) Odpovědět

  Dobrý den,
  pokud by žádost o přesunutí stánku (nebo posunutí vstupu do placené zóny) podalo více stánkařů a bylo vyhověno jen panu Krausovi, tak by to samozřejmě nebylo košer. Nemohu to však posoudit, nemám k tomu relevantní informace.
  Pro Karla (komentář č.11) - nemám pocit, že by jedinou náplní práce starosty bylo "rozdávání kšeftů známým". Nevnímám starostu pouze kriticky nebo pouze nekriticky. Kriticky se ovšem stavím k informacím uvedeným bez podkladů, viz. zmínky o paní Kašparcové, Váchové. V čem souhlasím - není dobré, když lidé žijící z peněz města usilují o posty v jeho vedení. A to se týká jak zaměstnanců organizací zřízených městem, tak podnikatelů žijících z městských zakázek nebo představitelů občanské společnosti závislých na příspěvcích města.

 15. Obcan mesta (Soder, 10.6.2014 16:37:37) Odpovědět

  Mikes neni ani Melnicak-tak proc tolik snahy o "nase mesto"??? Zije a bydli ve Vsetatech (kde nebyl uspesny v komunalni politice). Tam mu to nevyslo-tak, aby naplnil literu zakona a mohl kandidovat na Melniku - se prihlasil na trvaly pobyt na Melnik (do bytu sve sekretarky) a sup muze kandidovat......takze druhe obdobi zkusi opet "jako obcan mesta Melnika"

předchozí
1 | 2 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz