Ctirad Mikeš: Školka není potřeba. V koalici pnutí nemáme.

Mělnický starosta Ctirad Mikeš se opět ostře pustil do sociální demokracie. V rozhovoru, který poskytl Parlamentním listům, se také vrací ke komunálním volbám, ke svému odchodu z ČSSD, k práci radniční koalice nebo důvodu, proč nová školka na Mělníku nebude.

Ctirad Mikeš se vrací ke komunálním volbám a uvádí, že tak suverénní vítězství nečekal, ale věřil, že s kandidátkou odborníků uspěje. Připomíná také fakt, že mezi 21 zastupiteli je pouze 6 se stranickou legitimací.

Ke svému odchodu z mělnické ČSSD uvádí, že jej dodnes mrzí, protože ve straně strávil 17 let. ČSSD prý mohla s Mé město sestavit na radnici vládnoucí koalici. V odpovědi doslova uvádí, že: ,,ČSSD si totiž neuvědomila, že úspěch ve volbách je závislý na místních osobnostech, a ne pouze na kandidujících stranících.”

Mělnický starosta si také neodpustil komentář k současnému vedení ČSSD: ,,Musíme si uvědomit, že při posledních parlamentních volbách byl v čele strany Bohumil Sobotka, ale hlavním managerem volební kampaně pan Milan Chovanec. Tehdy ČSSD dosáhla nejhoršího volebního výsledku za posledních 20 let. Bez nových tváří, za kterými stojí volební úspěchy na komunální úrovni, nemůže ČSSD počítat s výrazným volebním úspěchem. Problém ČSSD, ale i jiných politických subjektů, je kredit jejich navržených kandidátů. Málokdo je považuje za věrohodné osobnosti. Jedná se o personální nouzi, jde čistě o recyklaci stále stejných lidí. Systém vnitrostranické demokracie, kdy celá členská základna se bude podílet na výběru kandidátů, nic nevyřeší. Není totiž z čeho vybírat.”

Radniční koalice podle starosty ukazuje v zastupitelstvu svou pevnou soudržnost a mezi jejími členy není pnutí. K Mělníku ještě starosta uvádí, že žádná další mateřská školka není potřeba.

Celý rozhovor se Ctiradem Mikešem nalezntete zde: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Starosta-Melnika-Problemem-tradicnich-stran-je-kredit-jejich-navrzenych-kandidatu-369215

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. ježiš to jsou kecy (xox, 9.4.2015 23:20:12) Odpovědět

  Z a17 let na tom byla čssd ve volbách různě, tak ať si odpustí kecy, proč odešel, včetně recyklace, Ted se zrecykloval on odchodem a že nedokázal v Mělníku postavit MO (ani MO) na věrohodných lidech, podle všeho, proč by jinak bral jiné na kandidátku, je jeho výsledek práce. Děkujeme, že jste odešel z ČSSD a neplácejte nesmysly pane Mikeš. Zviditelňovat se můžete jinak. Třeba zas zastavíte vlastním tělem povodeň, nebo tak něco.

 2. K rozhovoru C. Mikeše (D. Jašek, 12.4.2015 23:45:44) Odpovědět

  1. Platí, že nejen politické strany jsou tvořeny politickými osobnostmi, ale i, že politické osobnosti jsou vytvářeny politickými stranami. Ctirad Mikeš vyhrál volby na Mělníku nejen proto, že byl úspěšným starostou, ale i proto, že byl dlouhodobě „recyklován“ sociální demokracií jako někdo, kdo ji reprezentuje a zastupuje; a koho právě sociální demokracie do jeho prvního starostování protlačila a po celou dobu podporovala, včetně nemalé podpory ze strany sociálně demokratického vedení kraje. Symbolický kapitál, který do Mikeše sociální demokracie během jeho starostování vložila, byl jeho odchodem ze strany několik měsíců před komunálními volbami promrhán – proto se nelze divit, že mělničtí sociální demokraté dopadli ve volbách tak, jak dopadli, a že Mikešovo jednání místní socani považovali za neférové a místo nabídnuté koalice zvolili opozici.
  2. Mikešovo dělení volebních kandidátů na „odborníky“, které prý prosadil na svou kandidátku a „straníky“ není nic jiného než rétorická figura, které nemá výpovědní hodnotu. Nebo možná má, ale docela jinou, než její autor zamýšlel: vypovídá o tom, že obecní politiku – podle Mikeše - nemají dělat lidé, kteří v daném městě žijí, resp. bydlí – pokud bydlí (tj. v Neratovicích Neratovičané, ve Všetatech Všetatané a na Mělníku Mělničané), ale - v prvé řadě a vlastně jen - „odborníci“ ( „protože občané chtějí mít v zastupitelstvu odborníky, kteří mají společenský kredit“, říká Mikeš). Nic proti lidem, kteří umí, a navíc jsou čestní a v dané obci žijí, ovšem kdo určí, kdo umí a kdo neumí, kdo je čestný a kdo čestný není, kdo je tedy „odborník se společenským kreditem“? To je úkol neskromný, nezbývá proto, než aby se role arbitra zhostil autor tohoto sdělení: neboť „odborníky se společenským kreditem“ jsou samozřejmě všichni ti, kteří šli s Mikešem do voleb („věřil jsem, že záměr jít do voleb s odborníky, za kterými stojí úspěch v jejich civilních zaměstnáních, bude úspěšný.“) Ale ona hra na „odborníky“ volbami neskončila - pokračuje i při obsazování Komisí Rady města. Nezaznamenal jsem, že by po skončených volbách proběhla veřejná diskuse o počtu, náplni práce a obsazení jednotlivých komisí; že by představitelé Mělníka vyzvali své občany, aby se – pokud se cítí být „odborníky“ – do práce v komisích přihlásili. Naopak, jednotlivé komise se z velké části obsadily straníky, ať již jim říkáme „odborníci se společenským kreditem“. Nejpočetněji jsou v komisích zastoupeni kandidáti Mikešova hnutí; mnohoobročním rekordmanem – s výjimkou starosty a místostarostů - pak Petr Limprecht (Mé město), který se cítí být povolán pro odbornou práci hned ve třech komisích. Podtrhnuto a sečteno: občana nám na Mělníku vytlačuje politický odborník.
  3. Zatímco k „otevření nové mateřské školy“ se slovy před volbami a písemně po volbách zavázaly všechny politické subjekty, které jsou zastoupeny v koalici (viz odstavec Sociální služby Koaliční smlouvy), podle vyjádření starosty žádná nová mateřská škola nebude, protože jí není potřeba. Zato máme na čtyři roky vystaráno o 2. uvolněného místostarostu, o kterém před volbami nemluvil nikdo, jelikož nikdo nepředpokládal, že by ho zapotřebí bylo. Doufejme, že nebude i nadále, a že se nedočkáme slibované reorganizace chodu obecního úřadu, opsané podle návodů z amerických příruček pro střední management. Zárukou nám jistě bude nový tajemník, vybraný na základě férového a otevřeného výběrového řízení ...
  David Jašek


end is near

Kontakt

iSoutok.cz