Deset let od povodní 2002 – kniha, která dává smysl

V srpnu roku 2002 zasáhla Mělnicko první ze dvou velkých povodní v posledním desetiletí. Stoletá voda pak přišla i v roce 2006. Města si tuto událost připomínala různě – v Kralupech setkáním, na Mělníku vztyčením hranatého šutru, jehož horní hrana je ve výšce vody v roce 2002, Neratovice přešly událost pietním mlčením (nekonalo se nic). K povodni se ve vzpomínkách vrátili i radniční tiskoviny. Nejsmysluplnějším počinem mi přijde vzpomínková kniha, kterou napsal Obřístevský autor Miroslav Sígl. A ještě smysluplnější mi přijde, že je kniha volně dostupná na internetu. Listovat knihou můžete ZDE.

Kniha je sice příliš věnovaná přímo obci Obříství a vzpomínkám autora na řádění vodních živlů přímo v jeho domě, přesto je dobrou připomínkou náhlosti událostí tehdejších dnů. Když sám zalovím ve vzpomínkách a vrátím se do roku 2002, vybaví se mi nejvíce ta náhlá nejistota. Povodeň se mě nijak nedotkla, ostatně panelákových se dotkla pouze v Kralupech a velmi, velmi okrajově Mělnických, ale v člověku byl pocit nejistoty najednou velmi silně přítomný. Nebylo to snad ani z blízkosti zatopené Spolany a opakujících se úniků chloru, byl to spíš pocit určité ztráty bezpečí, jistoty že přírodní živly přeci v tuzemských končinách nemívají ničivou sílu. V tomto ohledu moje vnímání rok 2002 změnil.  Jaké jsou Vaše vzpomínky na povodně 2002 a 2006? Pište do diskuse.

Celý odkaz na knihu: http://msigl-povoden2002.pageflip.cz/

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Kralupy (Kamil, 5.9.2012 15:34:11) Odpovědět

    Díky za dobrý tip. Zažil jsem povodně v paneláku hned u Vltavy, takže pocity z toho mám dodnes. Hlavně zážitek to odstřelování remorkéru. Knihu jsem jen prolétl. Určitě se do ní později začtu.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz