Do osmnácti nepřístupno! Přesto zajímavé…

Do osmnácti jsou některé věci v životě člověka nepřístupné. Hanbaté filmy, alkohol a cigarety, řízení auta atd. Jednou z nepřístupných věcí jsou i volby. Volby přitom přinášejí mnohem víc zajímavých čísel, než pouze výsledek určující, kdo nám bude z kterého místa vládnout. Jedním z těchto čísel je počet lidí starších osmnácti let (tedy lidí s volebním právem) v každém samostatném sídle.

Když porovnáme údaje o počtu oprávněných voličů z nedávno proběhlých voleb prezidentských, zjistíme, že na Mělníku bylo 15.571 lidí 18+, v Kralupech 14.301 a v Neratovicích 12.889. Pokud vezmeme stejný údaj z doby před deseti lety, vyjdou nám zajímavá čísla. V roce 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR bylo oprávněno volit na Mělníku 15.756 občanů, v Kralupech 14.093 a v Neratovicích 12.646.

Porovnáním těchto údajů zjistíte, že:

-          V roce 2013 žije trvale na Mělníku o 185 občanů starších osmnácti let méně, než v roce 2002

-          V Neratovicích žije naopak o 243 trvale hlášených starších osmnácti let více než před deseti lety

-          V Kralupech žije o 208 plnoletých více, než před deseti lety.

Co z těchto čísel plyne? Dá se z nich usuzovat, že Kralupy i Neratovice lákají svoji blízkostí k Praze občany stěhující se za prací, zatímco Mělník se tomuto trendu vyhýbá. Naopak nárůst počtu obyvatel malých obcí blízce sousedících s Mělníkem (Malý Újezd, Velký Borek apod.) může být dán vystěhováváním se z Mělníka z důvodu nedostatku cenově dostupných stavebních parcel, které tyto obce nabízejí. Zájem o bydlení v Kralupech a Neratovicích a zároveň vystěhovávání se z Mělníka může být i příčinnou paradoxu na trhu, kdy v nejatraktivnějším z těchto měst (Mělníku) jsou ceny bytů pod úrovní dalších dvou velkých sídel Mělnicka. Každopádně pak platí, že volby přinášejí spoustu zajímavých čísel…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz