Duben 2016

Skončí nevýhodný pronájem krematoria?

/29.4./ Tématu pronájmu mělnického krematoria firmě PAX Bohemia jsme se věnovali již před rokem v článku ,,Otázníky kolem byznysu se smrtí na Mělníku.” Nyní dorazil na zastupitelstvo jednatel konkurenční pohřební firmy Elpis. Současný pronajímatel platí absurdních 155 tisíc ročně. Nový zájemce nabízí městu, že bude platit 170 tisíc měsíčně. Dále firma nabízí městu za každý žeh dvojnásobek současné platby (120,- místo 60,- korun).

Celkem zajímavé téma pro zastupitele, možná i kontrolní nebo finanční výbor, nemyslíte?

Mělník nebude mít jedno, ale rovnou dvě kina

/28.4./ Obdivuhodně jde za svým cílem občanka paní Riegerová, která kromě několika návštěv zastupitelstva a požadování otevření kina na Mělníku uspořádala na podporu své myšlenky také petici. Tu podepsalo během krátké chvíle 1.643 občanů. K petici se hlásí také mělnická buňka ODS, která na svém Facebooku píše např.: ,,My na Mělníku kino chceme, a nejsme v tom sami.” Což vyznívá trochu paradoxně, když to bylo právě za dob, kdy tato strana byla ve vládní koalici nad městem, kdy byla zamítnuta významná finanční injekce na digitalizaci tehdejšího kina Sokol. Opravdu vřele doporučujeme přečíst tento článek Mělnického deníku.

Starosta Ctirad Mikeš na petici reagoval na zastupitelstvu slovy: ,,Město je schopno v rámci revitalizace a obnovy MKD vytvořit zde podmínky pro promítání. Co nelze - obnovit kino jako premiérové. My předpokládáme, že tady bude kino ve dvou verzích - kino pro veřejnost jako součást kulturního domu a v rámci rekonstrukce domu služeb počítáme zde s využitím prostor pro určité sociální nebo zájmové skupiny, kde by bylo umožněno promítání.”

Promítací sály budou pro určitou omezenou skupinu lidí jistě fajn, třeba bude moci být obnoven mělnický amatérský filmový festival, třeba budou na promítání zase chodit školy atp. Nabízela by se však i cimrmanovská provokativní otázka: ,,Dvě kina? A není to málo, Ctirade Mikešoviči?”

kino Mělník

V roce 2012 zastupitelé peníze na zachování premiérového kina neuvolnili.

Nyní uvažují o dvou sálech, z nichž ani jeden premiérovým kinem nebude.

Strážníci z Kralup na útěku

/27.4./ Pět strážníků uteklo z kralupské městské policie za lepším výdělkem do Prahy. Místo pětičlenných směn tak v Kralupech nyní slouží jen tříčlenné. Možná by pomohlo zapojit do náborové kampaně (nebo rovnou do hlídkové činnosti) plyšáky ze služebny.

plyšáci na služebně

repro youtube.com

Co je veřejný zájem?

/26.4./ Hezký příklad situace, kdy proti sobě stojí dva veřejné zájmy byl k vidění na včerejším jednání zastupitelstva. Stál proti sobě lokální zájem na odkoupení půlky parku (Sady Ant. Junka) od soukromého majitele za více než 4 miliony korun a zájem zbytku obyvatel města z jeho jiných částí. Zastupitelé se rozhodli peníze za půl parku utratit (a upřednostnit tak tento výdaj před jinými, například před vybudováním chodníku u hlavní komunikace na Chloumku).

Proti koupi s logickým argumentem vystoupil místostarosta Milan Schweigstill (a zastupitelé zvolení za TOP09 pak také koupi v hlasování nepodpořili). Proti jeho věcným argumentům promluvili jak starosta, tak s emocemi opoziční zastupitel Petr Kowanda, který doslova prohlásil: ,,…chápu na druhou stranu postoj pana Mgr. Schweigstilla, on není z Mělníka, takže mu to nic neříká ten park, on si tam nehrál, hrál si jinde, proto takhle mluví…” Není to první vystoupení pana Kowandy v tomto duchu a tomuto stylu rétoriky se divíme. Pan Kowanda je vzdělaný, chytrý člověk a tyto věty by nemusel mít zapotřebí.

Zmínit musíme také licoměrný přístup zastupitelů k ochraně městských parků. Někteří ze zastupitelů neváhali před časem zvednout ruku pro prodej jednoho z parků, vlastně celého náměstí, místnímu podnikateli, který si zde vystavěl vilu a park obehnal plotem. No a nyní někteří stejní hájí odkup půlky parku v jiné části města za cenu 980,- korun za m2. Bylo by zajímavé dohledat, za kolik byl m2, když park prodávalo město…

A cenu města získává… důvěrník STB in memoriam

/25.4./ V lednu jsme glosovali záměr neratovického zastupitelstva obnovit udílení cen města Neratovice. Mimo jiné jsme psali: ,,Nejsme proti takové aktivitě. Ať město ocení mimořádné výkony a zásluhy svých občanů. Upřímně však přebytek osobností ve městě nevidíme a bojíme se, aby ceny nedopadly jak státní vyznamenání na Hradě…”

Nyní již výsledek známe a naše obavy se poněkud naplnily. Cenu města získala in memoriam někdejší ředitelka gymnázia Mgr. Ladislava Novotná. Komise asi nepřihlédla k faktu, že osoba stejného jména a narození je evidována jako důvěrník STB… Jaký je to paradox ve srovnání s tím, že ani za komunistů nebyli papaláši tehdejšího režimu čestnou městskou funkcí vyznamenáni.

Pro udělení ceny hlasovalo 15 zastupitelů (včetně kompletního vedení města), 4 se zdrželi (Černohorský, Hornák, Kroužecký, Landová).

Podivuhodný případ Kryštofa Marounka

/22.4./ Mělnické zastupitele čeká projednání dalšího třaskavého materiálu - tentokrát zápisu z jednání Finančního výboru. Materiál se týká záležitosti, která se řešila již na minulém jednání zastupitelů - totiž zadávání zakázek formou objednávky bez výběrového řízení firmě jednoho ze zastupitelů. Ve zkratce se to podle materiálů finančního výboru odehrálo takto:

1. Počátkem března 2015 se na radnici scházejí vedení města, zástupci FC Mělník a technických služeb (mimo jiné zastupitel K. Marounek) a diskutují jak zabezpečit sekání a údržbu areálu, který FC Mělník využívá. Zastupitel Marounek jednající zde za Technické služby města Mělníka (dále TS) konstatuje, že ty nemají ve svém rozpočtu na tuto údržbu peníze. 

2. 5. března vzniká společnost s ručením omezeným Techsport Mělník, vlastníkem a jednatelem je zastupitel a zaměstnanec TS v jedné osobě pan Marounek.

3. TS navrhují vedení města, aby údržbu zeleně v areálu FC Mělník prováděla společnost Techsport Mělník. Městu podle tajemníka TS oznámily, že údržba v jejich režii by stála 382.000,- korun. Město bylo podle tajemníka schopno uvolnit na tuto činnost jen 330.000,- korun.

4. Město Mělník každý měsíc údržbu zeleně u firmy zastupitele a zaměstnance TS služeb ojednává, firma vždy vystaví fakturu na maximální částku uvedenou v objednávce. Celkem za rok 2015 325.000,- korun.

5. Na minulém zastupitelstvu zazněla informace, že práce v areálu fakticky prováděl jeden ze zaměstnanců TS, který ve volném čase pracoval pro firmu Techsport Mělník. Zda byla pro práci využita technika firmy Techsport, nebo technika TS zatím nikde nezaznělo.

Pokud by vás to zajímalo podrobněji, stáhněte si podklady pro jednání zastupitelů a přečtěte si materiál č. 74. A pak si rozhodněte sami, zda máme být rádi, že nám bylo ušetřeno 57.000,- z veřejných peněz, nebo zda se jedná o další chucpe v podání radnice.

Mizejicí cyklopičogramy

/21.4./ Na Mělníku máme silnici 21. století (Pražskou) a na ní, pro ty dva cyklisty co tam denně projedou, ty cyklopičogramy nebo jak se to jmenuje. Spíš by se ale hodilo napsat - měli jsme. V pruhu směrem z města se totiž dopravní značení nastříkané na silnici moc hezky loupe, že ho na některých místech chybí dobrá půla. Stejně tak jeden z přechodů podléhá poněkud neobvykle rychle zubu času a na vozovce již skoro zaniká. Neměl by si toho někdo odpovědný všimnout? A neměl by to někdo u dodavatelské firmy reklamovat?

Šmejdobijec z Mělníka

/20.4./ Soukromý detektiv (dříve vyšetřovatel (s určitými vazbami na předlistopadovou kontrarozvědku), soudní vykonavatel, úředník soudního exekutora a nyní vlastník firmy na vymáhání dluhů) Zbyněk Prousek se stal ústřední postavou včerejšího vydání MF Dnes. Sám o své iniciativě tři roky sledoval ,,šmejdy” a dal dohromady seznam 69 firem, 34 lidí a 11 ,,bílých koní,” u kterých má podezření, že za šmejdským byznysem stojí. Informace předal premiérovi a státnímu zastupitelství. Chtělo by se tleskat. Šmejdům zneužívajících lidi se sníženými vlastními schopnostmi i my přejeme, ať je dostihne osud jejich obětí.

Při hlubším zamyšlení nad servírovaným příběhem však vyplynou na povrch některé otázky. Proč svůj čin medializoval a proč jeho příběh prodala právě MF Dnes? Proč mluví o tom, jak kvůli vyšetřování šmejdů ohrozil finanční chod své firmy, když jím zmíněná firma Zbymar vykazuje za rok 2013 dle vlastního dokumentu v obchodním rejstříku příjem ve výši 2 tisíce korun? Mimochodem, za další roky v rozporu se zákonem své hospodaření firma nezveřejnila. Proč informace shromažďoval po tři roky, než se s nimi na státní zastupitelství obrátil? A proč se obracel na premiéra?

Všechno ukazuje, že je to jen začátek příběhu člověka se zajímavou a pestrou minulostí a možná ještě zajímavější a pestřejší budoucností. Vždyť pan Prousek ještě v loňském roce hájil např. exekuce nemovitostí u malých dluhů. Nevěříte? Podívejte se zde.

Světová premiéra v Kralupech

/19.4./ Jsme rádi, že kromě příkladů, jak se to dělat nemá, narážíme i na příklady, jak se to dělat má. A platí to nejen pro představitele měst, ale i pro občanské iniciativy. Kladným příkladem je ta kralupská za výstavbu sochy Švejka. Organizátoři totiž vybrali od veřejnosti již přes 537 tisíc korun. Od veřejnosti, tedy dobrovolných dárců. Nešli cestou, že by začali podávat žádosti na město, kraj a parazitovali tak se svým soukromým záměrem na veřejných rozpočtech, a tedy i na penězích těch, kteří by přispět na sochu Švejka nechtěli. Už to samo o sobě by bylo na kladný příklad. Zdaleka to však není vše. Na podporu sbírky se daří pořádat různé akce (motomanévry, cyklomanévry, cesta speciálního pivního tácku na severní pól) včetně té nejnovější - světové premiéry digitálně vyčištěného filmu z roku 1956 v kralupském kině. Promítání bylo doprovázeno občerstvením z vojenské polní kuchyně s obsluhou v dobových uniformách, živou hudbou, zpěvem a podle očitých svědků i hromadnými výkřiky: ,,socha bude.”

Jo a jen tak mimochodem, díky těmto pár nadšencům se o Kralupech píše v celostátních médiích - například v Lidovkách.

Škoda, že se podobně nedokáže například Mělník přihlásit k filmům o básnících, jejíchž další díl měl premiéru před pár dny. Počkat - on vlastně Mělník kino nemá a s nějakým originálním nápadem, jak to zařídit (například premiéra v pojízdném kině bratří Čadíků na mělnickém náměstí) nikdo nepřišel...

Knihovna v obchoďáku za 15 mega!?

/18.4./ Někdy přijde zpráva, se kterou fakt nevíme jak naložit. Chytat se za hlavu? Smát se? Klepat si na čelo? Divit se? Nebo se těšit, že na Mělníku vznikne něco supermoderního?

Radnice rozhodla o stěhování knihovny z vily Karola do obchoďáku na náměstí. Současné umístění v historické a historicky cenné budově prý nevyhovuje. Poněkud chybí zmínka komu nebo čemu (budiž, asi vozíčkářům, protože knihovna není bezbarierová, budiž, asi nemá prostory pro depozitář, ale ten přeci může být v jiné budově) a tak se rozhodne o stěhování. Do neperspektivní budovy na náměstí. Názor čtenářů, názor letitých zaměstnanců nevíme, jestli někoho před rozhodnutím zajímal. 

Někdo může říkat, že se alespoň prázdné prostory obchoďáku v majetku města zaplní a do mrtvého prostoru začnou chodit lidé. Jenže… město stále nerozhodlo, co bude s historickou vilou po odstěhování knihovny. Tipujeme, že nějaká hlava pomazaná přijde s tím, že zde budou reprezentační prostory města a třeba galerie s obrazy Mělníka, fonotékou s hudbou, která zde v regionu vznikla nebo má vztah k Mělníku, Vltavě, Labi apod. Prostě něco, co bude využíváno mnohem méně než knihovna a bude to stát zas nějaké peníze navíc. Že by se vila prodala, případně směnila za nějaký pozemek, k tomu snad opravdu nedojde.

No a pak je tu ještě další věc, a tou jsou náklady. Člověk tak nějak chápe, že každá změna, stěhování, úprava nových prostor něco stojí. Že to ale v případě stěhování knihovny do obchoďáku má stát ,,patnáct až sedmnáct milionů,” to je pak přesně ta informace, se kterou člověk neví, jak naložit. Za ty peníze by totiž asi šlo postavit knihovnu úplně novou. A když si to pak dáte do souvislostí s tím, na co město peníze nemá… je to zpráva, se kteoru nevíme, jak naložit.

Mělnickému zastupiteli vykradli restauraci

/14.4./ Policie pátrá po neznámém pachateli věku 20-30 let, který nezjištěným způsobem vnikl do restaurace hotelu Olympionik a ukradl zde cigarety, hotovost a na oslavu úspěšného lupu také láhev sektu. Ke krádeži došlo v noci na pondělí 7.3., fotografii pachatele nyní policisté zveřejnili. Hotel Olympionik provozuje zastupitel Rudolf Kraj.

Připomínáme, že nedávno policisté odmítli zveřejnit kamerový záznam u ukradeného psa, protože jeho hodnotu určili pod pět tisíc korun… 

zloděj

Neznámý lapka má asi velké štěstí, že ho Ruda ,,mlátička" při krádeži nechytil...

Vlaky budou jezdit častěji

/13.4./ Na lepší vlakové spojení se mohou těšit občané měst na Mělnicku. Kraj se rozhodl navýšit dotace Českým drahám na tyto spoje:

Kralupy - Praha (celotýdenně interval 30 minut)

Praha - Neratovice - Všetaty a Všetaty - Mělník (posílení spojů ve špičce + víkendový interval 60 minut)

Rozšíření provozu by se mělo týkat také trati Mělník - Mšeno či Kralupy - Kladno.

Na trase Praha - Neratovice - Všetaty - Mělník by také v průběhu roku měly být nasazovány modernizované či nové vozy.

Hejtman Petera k tomu řekl: „Naším cílem je zrychlit a zkvalitnit železniční dopravu ve středních Čechách tak, aby se stala atraktivnější pro veřejnost. Chceme, aby nabídka železniční dopravy byla natolik lákavá, že jí dají cestující přednost před individuální dopravou autem.“

Věříme, že hejtman půjde vzorem a začne po kraji cestovat po železnici a také věříme, že občané vědí, že ne ,,kraj,” ale oni všichni si ve svých daních navýšení spojů a lepší kulturu cestování zaplatí… To nepíšeme proto, že bychom měli něco proti železnici, to právě naopak. Píšeme to proto, abychom si všichni stále uvědomovali, že každá dotace je placena z peněz nás všech...

3D mapy už i pro Mělník, Neratovice a Kralupy

/12.4./ Společnost seznam.cz provozující mapy.cz přidala od včerejška do 3D náhledů map 22 nových měst a mezi nimi i Mělník, Neratovice a Kralupy. Nad centry měst se tak můžete libovolně pohybovat, nebo se proletět ve virtuálním dronu. 3D modely jsou docela povedené, tak se na město podívejte z nové perspektivy.

Mělník 3D

Neratovice 3D

Kralupy 3D

(zdroj: 3D náhled, mapy.cz)

No comment

/12.4./ Nejmenovaný zastupitel nejmenovaného města na Mělnicku: ,,Já bych ty diskuze na internetu omezil. Lidi pak mají pocit, že můžou kecat do všeho.”

Řidiče budou šikanovat už i v Neratovicích

/11.4./ Během jednání zastupitelů v Neratovicích vyšlo najevo, že město se chystá ,,na několika místech” provádět úsekové měření rychlosti a detekce jízdy na červenou. Začne se během několika dnů v ulicích Kostelecká a v ulici U závor.

Proč úsekové měření považujeme za šikanu? Není to preventivní opatření, je to čistá represe. Nezohledňuje fakt, který by měl být při postihu rozhodující - tedy zda řidič přestupkem někoho ohrozil či nikoliv. A hlavně místní brzy poznají kde se měří a před úsekem a za ním si to klidně posviští sedmdesátkou, aby nahnali ztracený čas… Však občané Mělníka by mohli vyprávět…

Mělník hledá referenta propagace

/8.4./ Město Mělník vypsalo výběrové řízení na referenta propagace. Na starost bude mít navrhování, zajišťování a organizaci propagačních akcí, vedení agendy dotací a grantů v oblasti kultury, organizace akcí pořádaných městem a spolupořadatelství na akcích dalších subjektů.

Jeden úředník stojí město kolem půl milionu korun ročně. Na agendu kultury má město zřízený post místostarosty. Nejlépe fungující a propracovanou propagaci má ve městě MKD (včetně velmi povedeného originálního grafického stylu). S výjimkou vinobraní nejnavštěvovanější akce ve městě pořádají místní nadšenci, nikoliv město. Tak jsme docela zvědaví, zda přínos takového pracovníka vyváží ty půlmilionové náklady.

PS: A oficiální městský facebook stále v nedohlednu, koncepce komunikace zpracovaná komisí uložena k ledu…

Město zpoplatní další parkovací místa

/7.4./ Mělnická radnice se rozhodla zpoplatnit horní část ulice Kapitána Jaroše. Reaguje tak na přání podnikatelů, kteří zde vlastní prodejny. Prvních 30 minut se zde bude parkovat zdarma, placený čas bude končit dříve než v jiných ulicích - již v 16 nebo 15 hodin.

Zní to jako docela dobré řešení, snad se v praxi osvědčí.

Květiny ve městě

/7.4./ Z měst v posledních dvou dekádách docela zmizely květinové výzdoby. Na starších snímcích lze najít, jak byla centra měst díky květinovým výzdobám barevná. Snímek jedné současné v plném rozpuku z mělnického náměstí jsme dostali na náš mail. Líbí?

květiny

Policista v sextě

/6.4./ Policista se vypravil do neratovického gymnázia a se studenty sexty a septimy strávil dvě hodiny. V debatě se zaměřil na téma vandalismus a extrémismus. ,,Zde seznámil studenty s druhy extremismu a v čem spočívá jeho nebezpečí. „ Síla extremistů vychází z lidské nevědomosti. Jedinou možností, jak s jejich propagandou bojovat, je komunikace, otevřenost a nabízení alternativy“, řekl. Policista rozebral se studenty například trestné činy narušující soužití lidí a trestné činy proti lidskosti.” (Zdroj: Policie ČR).

Jenom nevíme, jestli by se taková debata nehodila spíš na nějakej učňák…

Úředníci z Kralup budou školit místo úřadovat?

/5.4./ Vedení Kralup by rádo zřídilo ve svém úřadě školící středisko pro úředníky. Školiteli by byli vedoucí odborů a vzdělávali by úředníky z okolních obcí a měst. Radnice již usiluje o zíkání dotace na zřízení školícího centra a jeho provoz. Záměr popisuje pro Mělnický deník místostarosta Libor Lesák: ,,Každý úředník obecního nebo městského úřadu musí podle zákona projít během roku několika školeními, která většinou zajišťují různé agentury. A za každé takové školení se platí i několik tisíc korun. To je jeden z důvodů, proč jsme dospěli k názoru, že vzdělávání úředníků zajistíme u nás na úřadu.”

Upřímně nevíme, jaká je to zpráva pro kralupské občany. Na jednu stranu úřad nějaké peníze ušetří, na druhou budou vedoucí odborů část své pracovní doby vzdělávat ostatní úředníky, místo aby se věnovali řízení svých odborů.

Ještě dovětek k mělnickým hrdinům na ledové ploše

/5.4./ V rozhovoru pro Mělnický deník uvedl trenér hokejistů: „Musím smeknout před našimi hráči, kteří drželi tým nad vodou a nevykašlali se na něj. Odešlo najednou pět obránců. Jeden mi oznámil, že už nechce hrát, jeden šel raději na matějskou, třetí tvrdil, že jde do práce, i když odjel na hory, čtvrtý šel do lesa na dřevo a pátý byl údajně nemocen.”

Celkem chápeme, že sezona se protáhla skoro na dvojnásobek, celkem chápeme, že na amatérské úrovni může mít práce či rodina přednost ale stejně… Možná by neškodilo kabinu od slabších článků očistit.

Domobrana na Mělníku a v Neratovicích?

/4.4./ V souvislosti s migrační krizí začali někteří politici podporovat vznik domobran v České republice. A organizátoři domobran na mapě míst, kde jsou již organizováni tvrdí, že na Mělníku a v Neratovicích již domobránci jsou. Rádi bychom s někým z domobrany přinesli rohovor, proto Vás prosíme o kontakt, pokud některého z domobránců znáte. Kontakt nám můžete zaslat anonymně přes odkaz ,,Napište nám."

Hoši, jste hrdinové

/4.4./Mělničtí hokejisté si parádně prodloužili sezonu a do posledních minut posledního zápasu bojovali o postup do třetí nejvyšší soutěže. Po vítězství v play off své skupiny krajské ligy zvítězili v baráži a v rozhodujících zápasech s týmem David servis z Českých Budějovic po venkovní prohře 2:4 doma až chvíli před koncem přišli o vítězství a remizovali 4:4. Skvělých hokejových zážitků a fantastických zvratů předvedli hoši hned několik, takže nezbývá něž smeknout klobouček a těšit se na příští sezonu.

Názvy ulic

/4.4./ Poštovní mapy jsou docela zajímavou kuriozitou - mají totiž pojmenované ulice, které v některých případech v normálních mapách ani názvy nemají. Hledali jsme zajímavé názvy. A o několik se podělíme:

Mělník: Farma, Klamovka, Klidná, Křivá, Konečná, Myslivecká, Nad Kamnennými závorami, Oranžová, Rozhled, Skladištní

Neratovice: Jedová, Levá, Kolmá, Lomená, Přechodná, Přímá, Malá

Kralupy: Bezejmenná, Cesta brigádníků, Henningsdorfská, Jodlova, K Erzu, K Nové silnici, Krátká, Křivá, Lososnice, Makarenkova, Na Cikánce, Nad Benzinou

Aprílové glosy naleznete ZDE.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz