E. Erdos: Na Mělníku je lépe než v Gabonu

Mistr Emerich Erdos. Důchodce, přírodovědec, myslitel. Význam jeho vstupu na mělnická diskuzní fóra se dá srovnat pouze s příchodem Roberta Rosenbergra do filmového průmyslu. Říká se, že byl jediným, kdo by dokázal ve volbách na Mělníku porazit Ctirada Mikeše, kvůli osobním sympatiím se mu však nepostavil. Přečtěte si rozhovor o tom, jak se žije na Mělníku, o volbách, o ostudě města, která se snad dočká konečného řešení a mnohém dalším. Rozhodně stojí za přečtení!

Pane Erdosi, jak se podle Vás žije na Mělníku?

Šalom aleichem! Celkem dobře, jistě lépe než ve srovnatelně velkém městě v Gabonu, byť možná hůře než ve švýcarském letovisku. Ještě lépe by se v Mělníku žilo, kdyby zde existovala širší nabídka pracovních možností, mám na mysli např. lehkou, tichou a čistou průmyslovou výrobu na okraji obce apod., třeba něco jako mají Kralupy, nebo Neratovice.

Co říkáte na výsledek komunálních voleb?

Potěšilo mě, že kandidovalo velké množství subjektů, volič měl skutečnou možnost výběru. Mám určité obavy z toho, že zcela klíčový resort kultury bude zřejmě svěřen p. Volfovi, jehož uskupení je reprezentováno jedním mandátem.

Obecně - starosty Dr. Mikeše si velmi vážím a považuji jej za košatého, téměř renesančního, člověka. Před několika lety jsem požádal radu městyse Všetaty, aby zvážila udělení čestného občanství p. Mikešovi. Starosta Baloun nebyl mé žádosti bohužel příznivě nakloněn, mj. s odůvodněním, že Dr. Mikeš byl v té době de iure obyvatelem Mělníka. Podařilo se mi alespoň docílit toho, že je C. Mikeš uveden v dokumentu, kterému osobně říkám „Balounův seznam“, tj. v seznamu „Lidí, obdařených talentem“ na stránkách městyse Všetaty.

Domníváte se, že se městu konečně podaří vyřešit jeden z problémů, který občany trápí a není rozhovoru, ve kterém na něj nevzpomenou - přístup na židovský hřbitov. Zcela nevhodně (z historického kontextu) se na něj dosud chodí kolem pecí (byť pekárenských)?

Teď jste trefil hřebík na hlavičku a pojmenoval důležité téma, které jistě trápí většinu obyvatel Mělníka, bez ohledu na věk, či vyznání. Ano, jde o určitou ironii, v blízkosti hřbitova se kouří z pecí, hřbitov je střežen pobíhajícími psy a obehnán vysokou zdí. Připomíná tak zcela jinou instituci.

V širším kontextu mě trápí i to, jak je židovská kultura vnímána mezi námi Židy. Např. můj souvěrec rozhodl o náboženském vzdělávání svých potomků nikoliv u rabína, ale u pana faráři s odůvodněním, že zatímco rebe probírá jen Starý Zákon, od faráře je možnost dozvědět se o Starém i Novém Zákonu. Získat za své peníze co nejvíce, toť krédo mého souvěrce!

Jak by podle Vás bylo možné posílit cestovní ruch na Mělníku?

Především formou propagace paroplavby na Vltavě, propojující centra dvou významných tuzemských měst, Prahy a Mělníka. Mělník by si rovněž zasloužil výrazně lepší letecké spojení s Prahou, po likvidaci letiště v Hoříně došlo k výraznému zhoršení dostupnosti hlavního města. V širším centru rovněž citelně chybí dobíjecí stanice elektromobilů.

Infrastruktura, toť nejvyšší cíl jednadvacátého století!

V dlouhodobějším hledisku bych zvážil výstavbu umělé hory v okolí Mělníka, řekněme nějakých dva tisíce metrů. Takový počin by však jistě přesáhl hranici jednoho volebního období.

Co říkáte na rozmáhající se kebaby ve městě? Nejedná se o ohrožení kultury naší civilizace?

Ano, rozhodně jedná. Jedinou možností obrany je tyto podniky nenavštěvovat. Řečnická otázka – není existence prodejců kebabu v Mělníku důkazem toho, že existuje prostor pro zlepšení kvality služeb normálních (rozuměj většinových) mělnických hospodských a restauratérů?

Nejnavštěvovanější událostí ve městě je vinobraní. Bývá vnímáno jako svátek alkoholu, zábavy a nezřízeného sexu. Co říkáte na údajný nápad skupiny občanů založit jeho protiváhu? Tedy oslavu, která by byla založena na abstinenci, klidu a celibátu?

Vinobraní má aspekty „světské“ zábavy desítky let, dost možné již od doby svého založení. Rozhodně by mu neuškodila určitá obroda, návrat ke kořenům, se zaměřením na burčák a víno a utlumení části, která nemá vztah k vínu.

Vytvoření protiváhy vinobraní je chvályhodný nápad. Pro odlišení od vinobraní by bylo možné alternativní oslavu zorganizovat půl roku po konání vinobraní, tedy v polovině března. Nepochybuji, že by se našlo množství občanů, kterým bude blízký výše uvedený střídmý koncept oslav, a akce se zúčastní i přes chladné počasí. Jako klíčový trhák programu si dovedu představit předčítání absurdních dramat u mostu, který nebyl pojmenován po Václavu Havlovi.

Na Mělníku se údajně formuje skupina obyvatel, kteří chtějí založit novou politickou stranu - Stranu Evropského Rozvoje (SER). Už nyní se prý chystají jít do příštích komunálních voleb s úderným heslem ,,SER na radnici". Myslíte, že může mít tato iniciativa u občanů úspěch?

Ano, bude líp!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. - (Hanka Mat., 21.10.2014 12:13:22) Odpovědět

  Ta hora je cool nápad. V létě na bike a v zimě na lyže.

 2. - (Honza, 22.10.2014 8:35:25) Odpovědět

  Je úžasné, jak moderně a mladě dnes dokáži senioři myslet. Takové lidi by pan Mikeš a Schweigstill měli zapojit do vedení města.

 3. Honza (Anna Spěváčková, 24.10.2014 14:31:26) Odpovědět

  Souhlas. Ještě by to měli vědět ve vedené měst.

 4. překlep (Anna Spěváčková, 24.10.2014 14:32:03) Odpovědět

  vedení

 5. KOŠT (bartoš, 26.10.2014 10:24:05) Odpovědět

  Vinná noc, Košt..
  Mělník má akce napojené na víno..Vinobraní je pak už jen organizovaný bordel, kšeft

 6. pod to se podepíšu (I.B., 26.10.2014 20:30:32) Odpovědět

  Konečně rozumný názor. Vinobraní zrušit!

 7. dementi (Emerich Erdos, 3.11.2014 13:23:45) Odpovědět

  Dobrý den,

  rád bych dementoval informaci z úvodu článku, který říká, že se mi nepostavil. EE


end is near

Kontakt

iSoutok.cz