Emoce jako prostředek politického boje

Do mělnické poitiky nám někteří vnáší nebezpečnou věc - emoce. Povyšují je nad rozum. Doplatí na to občan. Zelení formulovali svůj postoj ke spalovně. Zatím zřejmě jako jediní. A co slibovali Mé město a TOP09 a nezávislí v roce 2014?

Emoce nejsou dobrým rádcem

Na Mělníku se plánují další dopravní stavby, které tentokrát zapříčiní, že doprava včetně nákladní bude projíždět hustě obydlenou Bezručovou ulicí. Nedivíme se, že to tamnější obyvatele štve a ptají se, zda je to nutné.

Asi ano. Když dosud žádný z politiků nedokázal prosadit velký obchvat Mělníka, projíždí prostě tranzitní doprava městem. A ještě nedávno projížděla Bezručovkou zcela běžně. Bez toho, abychom se na čas omezili v jedné části města, se těžko pohnou věci kupředu v jiné. Nakonec občané bydlící kolem Nádražní a Řípské ulice se také museli omezit, a to dlouhodobě, aby se Bezručovce od nákladní dopravy ulevilo. A ten velká obchvat, sakra, najde se někdo, kdo si nebude klást malých cílů, ale bude chtít mít vizi na déle než jedno volební období?

Elektrárna Mělník se s největší pravděpodobností zčásti během několika let přemění na spalovnu odpadů. Ta představa nikoho netěší. Pálit odpad? Vždyť co všechno se dostane do vzduchu? A ta dopravní zátěž...

Všem lidem, kteří takto (nebo mnohem peprněji, co si budeme povídat...) reagují plně rozumíme. Naše prvotní reakce nejsou jiné. Chce to ale zapojit i rozum. Slovy slavného literárního detektiva - šedou kůru mozkovou. A hledat odpovědi na otázky.

Je pálení komunálního odpadu horší, než pálení uhlí?

O kolik tun víc se bude dovážet odpadu, než se dováží uhlí?

Je ekologičtější odpad skládkovat a v elektrárně dál pálit uhlí (a k tomu plyn), aby byla elektřina a teplo?

Neměli bychom, pokud bojujeme proti spalovně, bojovat i proti současnému provozu elektrárny? A proti Kralupské a Malešické spalovně?

Kolik popílku vzniká nyní při spalovní uhlí a jak je dále využit, kolik ho vznikne fluidním spalováním odpadu a jaké bude mít využití?

A možná nejdůležitější dotaz - jak by byl Mělník zásobován teplem, kdyby skončil provoz EMĚ, když za současného starosty byl ČEZu prodán horkovod?

Garantujeme Vám, že když začnete poctivě hledat odpovědi na tyto otázky, možná se dočkáte překvapivých odpovědí. Pokud něco na tématu spalovny mělnickým politikům vyčítat, pak to, že místo věcné debaty založené na argumentech volí laciná hesla a výkřiky, nebo alibistické šíření petice. To si mohou dovolit lidé v nezávazných diskuzích a bez politických funkcí. Ne politici, kteří mají rozhodovat věcně, spravedlivě a pokud možno na zákadě relevantních informací a bez teatrálních emocí. Snaha vytřískat na tématu politický kapitál je špatná a v konečném důsledku proti zájmu občanů.

Zelení jdou proti proudu

Mělnická organizace Strany zelených se nebála vyjádřit ke spalovně odpadů v jiném duchu, než by mnozí očekávali. Ať s jejich postojem souhlasíte, či ne, zaslouží za tuto odvahu jistý obdiv. Zelení ke spalovně uvedli:

,,Záměr vybudovat ZEVO v areálu EMĚ dává smysl. Jednak proto, že se nám za posledních 20 let nepodařilo vymyslet lepší způsob jak likvidovat komunální odpad a stávající skládkování není udržitelné. Nelze mít kolem každé obce skládku a zatěžovat neúměrně životní prostředí (úlety, zápach, zničený krajinný ráz a riziko průsaku do podzemních vod) skládkováním využitelného materiálu. Vyspělejší země to již dávno zjistily. Samozřejmě, spalování odpadu stojí až na konci řetězce oběhu odpadu, přednost musí mít opětovné využití a recyklace, ale i poté ho zbývá dost. Vždyť třeba nevyužitelná složka z třídiček plastového odpadu je až polovinou celého objemu.
Spoustu znečištěných obalů a zkaženého jídla skončí v popelnici i u zuřivých třídičů (za takového se pokládám), přitom je v tomto odpadu uchováno mnoho energie.
Za druhé proto, že areál EMĚ je napojen na horkovod, tudíž vyrobené teplo lze smysluplně využít, jak pro výrobu elektřiny, tak pro dodávky topné vody. Takových míst je v ČR jen málo.
V současném procesu připomínkování studie EIA jistě zazní mnoho námitek a připomínek, ať už k různým druhům emisí, nebo k dopravnímu zatížení lokality.
Z mého pohledu celkovou rekonstrukcí zdrojů v areálu dojde k značnému poklesu emisní zátěže širokého okolí (i u nás na Kokořínsku) a na to se těším."

Celé vyjádření zde: http://melnik.zeleni.cz/stanovisko-melnickych-zelenych-k-pripravovane-spalovne-odpadu-zevo-v-arealu-eme/

Perličky z předvolebních slibů 2014

Současné volební období pomalu spěje do finále, a tak budeme čas od času připomínat, co občanům jednotlivá volební uskupení slibovala. Bohužel, hnutí ANO a KŠČM nemá tehdejší volební sliby lehce dohledatelné na internetu, tak budeme hledat… Prozatím tedy dva sliby jiných kandidátek:

- Vybudovat in-line dráhu pro kolečkové brusle. (Mé město)

- Posílit Městskou policii a upravit koncepci její činnosti tak, aby spíše než dopravní agendu zajišťovala Vaši bezpečnost a ochranu prostředí, ve kterém žijete. (TOP09 a nezávislí)

Nashledanou za týden.

PS: A takto si ten politický boj představují někteří... Takže dejme tomu ještě šanci, pokud se to bude opakovat, nezbyde, než komentáře zrušit či personifikovat.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. EMĚ (Karel, 19.2.2018 7:39:51) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Ač zelené vůbec nemusím, tak s tímhle názorem plně souhlasím. Je logické, že takový areál, jako je EMĚ si nikdo nedovolí zavřít a přestavět třeba na rezervaci pro politiky :-)
  Nějak jsem ale nepochopil otázku " A možná nejdůležitější dotaz - jak by byl Mělník zásobován teplem, kdyby skončil provoz EMĚ, když za současného starosty byl ČEZu prodán horkovod? "
  Vy si vážně myslíte, že kdyby byl horkovod pořád města, tak by město nějak dokázalo zabezpečit teplo, pokud by skončila EMĚ?? Můžete toto upřesnit?? Jako že by na začátku Mělníka město instalovalo kotel a vodu by jím ohřívalo??

  1. Re: EMĚ (Tomáš Malina (isoutok.cz), 19.2.2018 9:23:45) Odpovědět

   Dobrý den,
   ano, pokud by město vlastnilo rozvodnou síť, tak by alespoň teoreticky mohlo vybudovat městskou teplárnu. Takto má ČEZ město v šachu.

   1. Re: Re: EMĚ (Karel, 19.2.2018 11:43:04) Odpovědět

    Tedy spalovna v EMĚ má městu vadit, ale teplárna na kraji Mělníka by byla v pořádku? O jaké investici se tady hypoteticky bavíme?

   2. Re: Re: EMĚ (Emerich Erdos, 19.2.2018 14:14:06) Odpovědět

    Ale pouze teoreticky, tedy pokud Mělník neprodal i sekundární rozvody (čemuž bych snad ani nevěřil). horkovod nahradit lze, resp. městskou teplárnu/výtopnu lze teoreticky postavit i bez horkovodu, který slouží právě pro počapelský zdroj.

 2. k řečnickým otázkám (Emerich Erdos, 19.2.2018 14:21:55) Odpovědět

  O kolik tun víc se bude dovážet odpadu, než se dováží uhlí?
  Zřejmě o něco méně, protože odpad má o dost (například dvojnásobně) vyšší výhřevnost, než nekvalitní hnědé uhlí, které se v EMĚ spaluje dnes. Problém může být v tom, že zatímco dnes se uhlí přepravuje výhradně vlaky, v budoucnu to tak být nemusí.

  Je ekologičtější odpad skládkovat a v elektrárně dál pálit uhlí (a k tomu plyn), aby byla elektřina a teplo?
  Pokud ČR zůstane v EU, není otázka není relevantní, protože skládkování bude zakázáno.

  Neměli bychom, pokud bojujeme proti spalovně, bojovat i proti současnému provozu elektrárny? A proti Kralupské a Malešické spalovně?
  Ano, to bychom měli. Resp. bychom se měli do Malešic jet podívat, jak vypadá čistý provoz. Kralupská spalovna je specifická, spaluje zbytky a nekvalitní produkci z rafinérie a Synthosu.

  Kolik popílku vzniká nyní při spalovní uhlí a jak je dále využit, kolik ho vznikne fluidním spalováním odpadu a jaké bude mít využití?
  Pozor, slučujete dvě věci, fluidní kotel bude spalovat uhlí. Odpady bude spalovat jiný ("nefluidní", možná roštový) kotel, produktem bude pravděpodobně škvára, využitelná např. při stavbách silnic apod. Škváry bude řádově méně než popele z fluidního kotle (spalovna bude proti fluidním kotlům malinká). V Malešicích logistika škváry nepředstavuje vážný problém.

 3. Mám snad příliš sebekritického dvojníka? :) (Petra Cvrková, 19.2.2018 20:36:07) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Dobrý den, jsem tu poprvé, tak snad mi někdo poradí. To, co vidím v rámečku pod diskuzí, jsou za číslem jména komentátorů? Pokud ano, nejspíš se tu někdo vyjadřuje mým jménem. Pokud ano, mohl by se prosím autor příspěvku představit svým pravým jménem a sdělit mi, jakou mají moje aktivity v ochraně zvířat souvislost s projektem ZEVA? Děkuji a přeji krásný zbytek večera. :)

  1. Re: Mám snad příliš sebekritického dvojníka? :) (Tomáš Malina (isoutok.cz), 20.2.2018 11:51:21) Odpovědět

   Dobrý den,
   bohužel tomu tak je. Proto jsme příspěvek odstranili a pokud nebude zbytí, přidávání komentářů zrušíme.
   Děkuji za pochopení.

 4. Zevo s politika (Marek, 20.2.2018 9:07:52) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  ČSSD zatahuje tuto věc do místní politiky, kam to nepatří. Dále je proti ODS. Mikeš to hraje zkušeně na obě strany. Mělničané mlčí a ANO a KSČM spíše budou držet směr středočeského kraje, který bude pro ZEVO. Ono totiž moc variant kraji nezbývá a ZEVO je nejmenší zlo. Kraj bude muset vyřešit dopravu a myslím, že nás i bude čekat provizorium, jelikož se to z dopravou do roku 2024 nemůže stihnout. Mělník by se měl zachovat realistický a žádat kompenzace i finanční. ZEVO má nejmenší finanční náklady, protože umí prodat teplo i v létě. Středočeskému kraji se vůbec nedivím, že se takto rozhodl, i když ještě není vše rozhodnuto.

  1. Re: Zevo s politika (J. Dohnal, 20.2.2018 13:32:12) Odpovědět

   Myslím, že se mýlíte. Otázka ZEVO do místní politiky zcela jistě patří. Bude mít totiž velmi zásadně přímý i nepřímý vliv na naše město.

   1. vliv přímý - doprava přes město, emise, cena nemovitostí, náklady na infrastrukturu atd.
   2. vliv nepřímý - dopravní zatížení celého regionu, nakládání s popílkem, škvárou, emise

   Proto je potřeba, aby se maximum informací dostalo k veřejnosti (četl jste posudky Hnutí Duha a Arniky?) a aby se o to místní politici aktivně zajímali.

   1. Re: Re: Zevo s politika (Karel, 21.2.2018 12:30:05) Odpovědět

    Nejvíce se rozhodně dá ZEVO ovlivnit na kraji a tam by jste měli směřovat svou iniciativu. Ale tam z toho pro Vás vlastně nekoukají politické body do komunálních voleb. Možná by jste ještě od svých spolustraníků dostali přes prsty. A tak tady budete vše svádět na současné vedení města, které s tím bohužel, stejně jako Vy, nedokáže udělat vůbec nic.

    1. Re: Re: Re: Zevo s politika (J. Dohnal, 21.2.2018 14:20:32) Odpovědět

     Máte určitě pravdu, že je potřeba si to hodně odpracovat na kraji. Ale podle mne se na místní úrovni odehrává minimálně 50%, takže bych to vůbec nepodceňoval.

     V žádném svém příspěvku jsem nic nesváděl na současné vedení města, tak mi to ani nepodsouvejte.

     Říkám to jasně - musíme mít maximum dostupných informací a musíme aktivně jednat.

     Nebýt jako ovce.

     1. Re: Re: Re: Re: Zevo s politika (Karel, 21.2.2018 16:20:24) Odpovědět

      Pravda Vy přímo ne, omlouvám se. Vaši spolustraníci však ano. A to aniž by sami prezentovali jakoukoli svoji aktivitu, mimo toho, že pan Kowanda se ukázal v Horních Počaplech.

 5. Volby (Lukaš, 23.2.2018 13:45:26) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Pracuji v Junkru a už se tu mluví, že náš šéf bude kandidovat za Mé město za Mikeše. Nějak jim nedochází, že starosta tu má špatnou pověst.

  1. Re: Volby (Pavel, 23.2.2018 17:21:43) Odpovědět

   Proč špatnou?

 6. kdyby byl mikeš (kibic, 24.2.2018 9:06:21) Odpovědět

  kocourem bylo by lepe jako kdyby onřik zustal v mlade frontě včera ty jejich radoby filosofikce strašaky už chape malokdo a proto nam je strkaji každy měsic do kasliku snad kvuli zvyšeni komunalniho odpadu

 7. petice proti spalovně H. Počaply (jana, 15.3.2018 12:26:58) Odpovědět

  http://arnika.org/spalovna-melnik
  Zde je odkaz na podepsání petice proti velké spalovně, kterou chystají v Horních Počaplech. Komu tato spalovna také vadí, může petici online podepsat


end is near

Kontakt

iSoutok.cz