Fascinující fotografie z opuštěných míst

Objevovat opuštěné. Tak bych dvouslovně nazval aktivitu party, která si říká Urbex team Kralupy. Zajímají vás opuštěné stavby, průmyslové areály nebo jen domy v sousedství? Neodolali jste a vstoupili někdy do opuštěné budovy? Pak jste se nevědomky věnovali urbexu. Přečtete si nesmírně zajímavý rozhovor s členem teamu Michalem a zavítejte na stránky této kralupsko-mělnické party. Fotografie jsou opravdu fascinující.

Urbex Kralupy

zdroj: Urbex team Kralupy

Mohl byste našim čtenářům vysvětlit, co je urbex a jaká má pravidla?

Urbex je zkrácený název anglického pojmenování Urban Exploration, což se dá do češtiny přeložit jako městský průzkum. Takže lidé zabývající se urbexem vyhledávají opuštěné či nevyužívané stavby všeho druhu a v nich následně fotografují, natáčí videa nebo je prostě jen prozkoumávají. Oficiální pravidla nejsou samozřejmě žádná, urbex není fotbal nebo hokej :) . Ale dá se říci, že většina urbexerů se řídí nepsaným pravidlem "Neodnášej nic než fotky, zanech pouze stopy". Jak se říká, pravidla jsou od toho, aby se porušovala, takže to neznamená, že se jimi musí každý řídit v každém případě. Ale to už je každého věc, každý má pravidla svá.

Co vás a další členy kralupského urbex teamu k prozkoumávání opuštěných staveb přivedlo?

Mě osobně vždy fascinoval industrial a jednoho dne mi jeden z našich členů doporučil webovou stránku fabriky.cz. Zde jsem objevil i spoustu opuštěných továren a já zjistil, že právě ta opuštěnost mě na tom bere nejvíce. A tak jsme začali objevovat další a další opuštěná místa, už ne jenom ta industriální a naše závislost byla na světě. Nakazili jsme ještě další dva kamarády a začali si říkat urbex team :) . Následně jsem přišli na to, že tento koníček má u nás i ve světě spoustu příznivců, což dokládá i nepřeberné množství internetových a hlavně facebookových stránek s touto tematikou.

Nepovažujete tuto aktivitu za nebezpečnou?

Tak trochu ano. To je také asi jeden z důvodů proč nás to tak baví - adrenalin. Na druhou stranu v dnešní době je nebezpečné i přejít přes silnici. Říkám, "kdo se bojí, nesmí na urbex". :)

Stalo se vám někdy, že jste vstoupili do budovy, která byla obydlená? Jak na vaši aktivitu nahlížejí policisté a majitelé staveb?

Naštěstí se nám to ještě nestalo přímo, ale zrovna při posledním průzkumu se nám to málem povedlo a mám takové obavy, že se to i jednoho krásného dne povede zcela. Kdo by také čekal, že v omšelém, na první pohled opuštěném domě, bude někdo v únoru větrat hodinu v kuse téměř všemi okny dokořán :) .

Na policii jsme zatím neměli to "štěstí" při urbexu narazit. Ale myslím, že je to hlavně o lidech a tudíž záleží na pochopení každého z nich. Když uvidí fotoaparát a zjistí, že jste jen blázni, kteří mají podivného koníčka, maximálně vás vyprovodí ven z opuštěné stavby. To samé se dá říci o majitelích. Ale na ty nenarazíte tak často, jako spíše na zaměstnance securitas a jiné hlídače. A ti mají většinou také pochopení, když jim vysvětlíte, že zde nekradete.

Jaké opuštěné stavby na vás nejvíce zapůsobily?

Každý máme radši něco jiného, někteří bývalé nemocnice, jiní zas například zchátralé kostely. Když budu mluvit za sebe, tak mě doposud, z toho, co jsme kde prolezli, nejvíce zaujala opuštěná chemická laboratoř plná laboratorního skla a chemických látek.

Urbex Kralupy

zdroj: Urbex team Kralupy

Dá se říci, že Mekkou tuzemského urbexu je opuštěné město Milovice?

Někteří takto Milovice, nebo chcete-li Boží Dar označují. Bude to nejspíš proto, že tam spousta urbexerů zažila svůj první průzkům. Krom nás. My jsme tam nikdy nikdo nebyl :-D Nikoho z nás to tam zrovna dvakrát nelákalo, asi právě proto, že je to nejznámější opuštěné místo u nás. A teď už se tam nepodívá nikdo, jelikož toto město duchů jde právě k zemi a demolice se zdá postupuje velmi rychle.

Navštěvujete také opuštěná místa v zahraničí?

Byli jsme dvakrát v Německu a ještě se tam nejednou chystáme. Je to, tak říkajíc, trochu jiná liga. Místa jsou tam mnohem zachovalejší a nejsou zdaleka tak rozkradená, jako u nás. A řekl bych že je lze najít v honějším počtu než-li u nás. 

Vím, že mezi pravidla urbexu patří neuvádět přesná místa opuštěných staveb, ale pokud by si chtěl některý z našich čtenářů urbex vyzkoušet - je nějaké místo na Mělnicku, které je poměrně bezpečné a člověk si může vyzkoušet, jestli ho urbex "chytne"?

To je pravda, většina urbexerů nezveřejňuje přesné lokace, z prostých důvodů. Bohužel, takové místo mě v našem regionu nenapadá. Ne, že by tu nic opuštěného nebylo, ale řídím se tímto pravidlem taktéž. Ale mohu doporučit nedalekou kladenskou Vojtěšskou Huť nebo-li Koněv.

Kde publikujete fotografie ze svých výprav a jak vás může případný zájemce o urbex kontaktovat?

Kontaktovat nás a případně se i podívat na naše fotografie se čtenáři mohou na facebookové stránce https://www.facebook.com/urbexteamkralupy?ref=hl .

Zdroj fotografií: Urbex team Kralupy

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. - (miros, 25.2.2014 16:49:57) Odpovědět

  Like, like, like. Dávám si kluky do přátel.

 2. - (Mirka, 28.2.2014 16:12:24) Odpovědět

  Urbex je velmi zajímavá věc. Urbexovala jsem po okolí, aniž bych věděla, že urbex dělám. Kluci určitě chodí na zajímavý místa, je škoda, že není nějaká mapa.

 3. Jak ? (Vašek, 11.3.2014 9:55:21) Odpovědět

  Zajímalo by mě, když většina lidí, fotící staré budovy neuvádí přesnou lokaci, jak se o těch budovách dozvídají další lidé, kteří chtějí urbex ,,provozovat". :) ?

 4. pro Vaška (Tomáš Malina - iSoutok, 12.3.2014 11:39:24) Odpovědět

  Dobrý den Vašku. Podle mého neodborného názoru je to tak, že lidi začínají prozkoumávat opuštěné stavby ve svém okolí. když je to chytne, začnou být aktivní v diskuzích - např. na www.urbex.cz , nebo se spojí s ostatními přes facebook (např. s Urbex teamem Kralupy, opuštěné stavby atd.) a když budou mít šzěstí, někdo je přibere, nebo jim poradí, jak adresu místa vyhledat sám...
  Některá místa jsou pak vlastně veřejně známá. Pripjat, nyní bourané Milovice - Boží Dar, ...
  Rozhodně ale nedoporučuji chodit do opuštěných staveb sám. Ideálně alespoň ve třech.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz