Glosy 19. týdne

Nízkoenergetická hala na Mělníku nevznikne. Může za to strach z odposlechů? Piráti vyplouvají do vod komunální politiky již i v Kralupech. Lidé budou o víkendu uklízet svá města. A nový přírůstek na náš blacklist.

Hala za všechny prachy?

V minulých glosách jsme informovali o záměru vybudovat u mělnického gymnázia sportovní halu za částku kolem 40 milionů korun. Za takto vysokými náklady byla snaha postavit halu jako pasivní stavbu, tedy stavbu s minimální energetickou nákladností. Krajští radní, mezi nimiž jako náměstek pro školství, mládež a sport zasedá i mělnický zastupitel Milan Němec /ČSSD/ nebo radní pro oblast zdravotnictví z nedalekých Vraňan Jiřina Fialová /KSČM/ však záměr zamítli. Projekt se tak vrátil k původní podobě. Roční úspora provozu haly jako pasivní stavby by byla kolem půl milionu korun. Zásadní ekonomická informace chybí - o kolik by byla hala jako pasivní dražší? Kolik let by činila návratnost investice do úspornější podoby haly?

Když už píšeme o výstavbě nové mělncké sportovní haly, musíme také uvést i informaci od čtenáře Tomáše, který právě tuto dlouho připravovanou stavbu dává do souvislostí s odposlechy bývalého hejtmana Davida Ratha. A jak tyto věty zanesené v přepisech odposlechů zveřejněných v knize novinářky Sabiny Slonkové znějí?

"Divný, že tam nevyšel ten Mělník," podivuje se Rath. "No to je mně taky divný," přikyvuje Pancová. "To nechápu. No tak Dolejše zpenalizujeme," pronese Rath.

Tragicky zesnulé policistce přispělo i město

Rodině tragicky zesnulé policistky nepřispívají jen kolegové ze sboru a stovky lidí. Přispět se rozhodlo i město Mělník. Ze svého rozpočtu uvolnili zastupitelé všemi hlasy částku 50.000,- korun. Celkem se již vybrala částka vysoce přesahující milion korun. Všem, kteří třeba i díky propagaci sbírky na iSoutoku přispěli, děkujeme.

V Kralupech se dali dohromady Piráti

Politická strana Piráti založila své sdružení nově také v Kralupech nad Vltavou. Na ustavující schůzi bylo přítomno 11 hostů 3 zakládající členové místní pobočky. Vody místní politiky tak budou o Piráty pestřejší a nabídka kandidujících pro volby do zastupitelstva města zřejmě o tuto stranu bohatší. S jakým úspěchem se budou Piráti plavit ve vodách místní politiky předem těžko odhadovat. Bez šancí ale rozhodně nejsou.

Lidé půjdou uklízet svá města

V rámci celostátní akce “Ukliďme Česko” se na úklid veřejných prostor chystají i lidé z Mělníka či Neratovic. Úklid se uskuteční v sobotu 17.5. v odpoledních hodinách. V Neratovicích se bude uklízet břeh Labe mezi železničním mostem a jezem, sraz je v 17.30 hodin u bývalé hospody Žebrák. Organizátory jsou Jana Zahoranská a sdružení Aktivita Neratovice vedené Pavlem Šandou /ČSSD/. Web akce pak uvádí jako organizátora i Město Neratovice a kontaktní osobu kromě zmíněné Jany Zahoranské také starostku Lenku Mrzílkovou /Neratovice - jinak/. Na Mělníku je sraz dobrovolníků ve 14 hodin přímo před radnicí na Náměstí Míru, svolavatelem je Matěj Paděla. Dobrovolníci se mohou hlásit přes web projektu www.uklidmecesko.cz .

Pavel Šanda na blacklistu

Když už jsme zmínili Pavla Šandu, prvního oficiálního kandidáta na starostu v Neratovicích, musíme též zmínit jeho zařazení na náš “blacklist”. Na ten zapisujeme lidi, kteří na jednu stranu usilují o hlasy spoluobčanů ve volbách, na druhou stranu nejsou ochotni odpovědět na otázky jim zaslané. U Pavla Šandy /ČSSD/ nás to mrzí, protože dříve reagoval jak v komentářích na iSoutoku, tak o iSoutoku psal na svých Neratovinách. A určitě je to i škoda pro Pavla Šandu. No nic, zkusíme to zase někdy příště. A na co jsme se ho tázali? Zde je přehled zaslaných otázek:

Mohl byste čtenářům iSoutoku přiblížit svoji dosavadní veřejnou a politickou činnost?

Co se vám v Neratovicích líbí?

V čem podle Vás Neratovice za podobně velkými městy zaostávají?

AKTUALIZOVÁNO: 12.5. se nám Pavel Šanda ozval a omluvil, že z časových důvodů na zaslané dotazy neodpověděl. Věříme, že Vám tak rozhovor s tímto kandidátem na starostu Neratovic brzy přineseme.

A jeden z autoškoly nakonec…

Od čtenářky Jitky jsme obdrželi vtip na téma ženy a plyn. Vzhledm k tomu, že plynu se budeme díky řešení “plynové krize na ZŠ Pšovka” v tomto týdnu vracet, vybrali jsme do glos právě jej:

Instruktor v autoškole povídá žačce: „Tak slečno, přidejte plyn...”

„Ale jděte, pane instruktore,” zasměje se žákyně. „Mě takovou hloupostí nenachytáte. Jsme v autě, a ne v kuchyni u sporáku!”

A tak pánbůh s vámi a vše zlé pryč, přátelé!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Hala (Jirka z Mělníka, 13.5.2014 21:00:07) Odpovědět

  Zdravím, u prvního tématu ohledně pasivní, ale přesto sportovní haly jste použili skladbu věty tak, že to vypadá, jakoby stavbu neschválil hlavně pan Němec a paní Fialová, nebo aspoň nezábránili takovému hlasování - to je záměrně? Jinak samozřejmě souhlasím, měly by se uvádět i údaje o nákladech, divím se, že nejsou k dispozici.

 2. pro Jirku (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 14.5.2014 10:15:13) Odpovědět

  Dorý den Jirko, nejedná se o úmysl. Pouze jsme chtěli upozornit, že Mělnicko má v radě kraje významné zastoupení, což mnoho lidí vůbec netuší (ostatně jako si pamatují pouze hejtmany Bendla a Ratha, paní Moravčíkovou a pana Řiháka většinou vůbec neznají). V zápisech z rady kraje není jmenovitě uváděno, jak kdo hlasoval, proto nevíme, jak hlasovali zmínění radní z Mělnicka.
  Vaše hříčka: "pasivní, přesto sportovní" je skvělá :-) !!!
  Mějte hezký den!

 3. Drogy za volantem (Jirka z Mělníka, 14.5.2014 11:12:21) Odpovědět

  Díky za odpověď i pochvalu :-)
  Ještě jsem chtěl zmínit něco k tématu drog za volantem, nebo spíš nezvládnutí vlastního chování, ať už je pod vlivem čehokoli - divím se, že ta informace celkem zapadla a kromě pořadu ČT "168 hodin" ji nikdo nezmiňuje:
  Společně s obviněným řidičem jel další člověk, který má tři zákazy řízení, a ten boural tři dny po této kostelecké nehodě, tentokrát už jako řidič a - samozřejmě pod vlivem drog.
  Nechci se dožít stavu, kdy stát bude vyžadovat poslušnost přehnanou represí, ale přílišná benevolence k dodržování platných zákonů, včetně policie bez přirozeného respektu, je donebevolající.

 4. pro Jirku (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 14.5.2014 12:47:09) Odpovědět

  Upřímně, i s ohledem na pozůstalé jsme se nechtěli v tomto bezpochyby velmi důležitém tématu ve spojení s tímto konkrétním příběhem příliš pitvat.
  Obecně ale i Vámi zmíněný problém patří mezi témata, která se snažíme redakčně zpracovávat. Jen je to někdy běh na hodně dlouhou trať...

 5. Cena haly (Pepa, 18.5.2014 9:55:38) Odpovědět

  Hala mela stat 33.333.333,-..,ale potom "nasli" Ratha. Musel o tom vedet Nemec i vedeni skoly. Jejda to je trapne..


end is near

Kontakt

iSoutok.cz