Glosy 37. týdne

Kde bydlí zastupitelé? Další článek o obchvatu v Mělníku. Kdo vymýšlí politické reklamy? Opičení s burčákem. Proč se ryby v Kralupech netěší na 19.9.? Jak se v politice říká A a neříká se B. Ty zrůdy jsou málo zrůdné, vraťte nám vstupné! Švejk se prošel Neratovicemi. Cítil se jak doma. Z herny rovnou na lyže. Jo a ty sebevraždy, ty je třeba taky trestat.

ryby vědí

rexo.cz

Kde bydlí zastupitelé a jak to vyřešit?

Na Mělníku a v Neratovicích se rozhořela diskuze o kandidátech, kteří sice splňují zákonem danou podmínku trvalého bydliště v obci, ale ve skutečnosti bydlí jinde. Na jednu stranu je určitě lepší zastupitel, který bydlí jinde ale činí rozhodnutí ve prospěch obce než zastupitel, který je místní blb, na stranu druhou je to prostě fixlování. A fixlovat se nemá. Naštěstí existuje elegantní řešení - například připojit Všetaty k Mělníku a Kly k Neratovicím. Ostatně do Všetat není z Mělníka o moc dál než ze Skuhrova do Vehlovic a z centra Neratovic do Kel dál než do Horňátek nebo autem do Mlékojed…

K tématu zvažujeme vlastní článek. Prozatím si můžete přečíst detektivní práci dvou občanů Mělníka ZDE. A velmi zajímavé bude sledovat jejich další počin - přehled firem, které vyhrávaly zakázky v posledních letech.

Obchvat Mělníka

Zprávu o zahájení výstavby obchvatu (proč se tomu tak stále říká???) Mělníka naleznete na stránkách ČSSD. K zahájení stavby by mělo dojít v říjnu. Úplně se tak nabízí poklepání základního kamene ve volebním týdnu :-). Zpráva uvádí, že stavět se budou dva kruhové objezdy a propojení Pražské a Mladoboleslavské přes řepný plac. Cituje i Ctarada Mikeše, bývalého sociálního demokrata:

,,Dokončení oprav bude nutné zkoordinovat s opravou průtahu městem, týkat se to bude právě i Pražské ulice. "Na ulici Okružní bude zhruba čtyři měsíce fatální situace, kdy bude neprůjezdná a bude tlak na vedlejší komunikace," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (dříve ČSSD). Proto bude třeba opravu Pražské ulice načasovat tak, aby ve městě nezkolabovala doprava. Projekty by měly být dokončeny příští rok.“

Celá zpráva zde:http://www.cssd.cz/aktualne/prave-ted/stavba-obchvatu-melnika-zacne-pravdepodobne-v-rijnu/

Volte lidi, které znáte!

Alespoň Mělničany k tomu vyzývá billboard strany Soukromníků. ,,Vůbec je neznám. Až na jednoho. A toho teda volit určitě nebudu,” pravila sousedka venčící psa, který si na jednu ze stojných noh reklamního zařízení ulevil. No, kde udělal dotyčný politický marketér chybu?

To se musí všichni po Mělníku opičit?

V loňském roce proběhly slavnosti burčáku v Lobkovicích (zda budou letos, nevíme). Nyní se konaly v Kralupech. V zahradě kulturního domu se grilovalo, prodávaly sýry, koláče a další sladkosti. Hrála hudba, šermíři se šermovali, kašpárek ulovil čerta a hosté si po tom všem stežovali na nedostatečnou kapacitu záchodků…

http://www.stredoceskenovinky.cz/zpravy/regiony/v-kralupech-nad-vltavou-budou-slavnosti-burcaku/

Slavný rybář skončí v Kralupech pod mostem

Jakuba Vágnera asi netřeba představovat. V Čechách slavný, v zahraničí ještě víc. Rybář, který snad má mít na Mělnicku rodinné kořeny. 19.9. od třetí odpolední pod nábřežím J. Holuba ho mohou kralupští (nejen ti) spatřit osobně. Jakou radost z toho mají ryby z Vltavy zpráva neuvádí…

Nejen u ryb platí - radost jednoho, starost druhého

Čtenář Luboš z Kralup se pozastavuje nad předvolební propagací ODS, která připomíná, že zrušila poplatek občanů za odvoz komunálního odpadu. Pozastavuje se nad tím, že stejní lidé, kteří byli pro zrušení poplatku, jej dříve formou vyhlášky určovali a…. ,,také zapomněl na jednu skutečnost, že změnou koeficientu pro daň z nemovitosti se totiž podnikatelům, kteří vlastní nějakou nemovitost, zvedla daň z nemovitosti o 100 %. A co více, poplatky za odvoz komunálního odpadu musí kralupští podnikatelé platit dále i když jako občané města je platit nemusí. Takže, kdo na tom vlastně vydělal.” Lubošovi za příspěvek děkujeme. Ostatně je to další doklad toho, jak veřejné dobro pro jedny zaplatí vždy draze ti ostatní… A tak je to se vším, nejen u poplatků za svoz odpadu…

Lidé zklamáni zrůdami

O výstavě ,,Lidské zrůdy” v Kralupech jsme již informovali. Někteří návštěvníci z ní odcházejí zklamáni. Zrůdy se jim zdají málo zrůdné. A vstupné vysoké. ,,Cena 30kč by měla být pro dospělého.Dnes jsme tam s manželkou byli a velice se zklamaly...Pak jsme šli do Penny a tam jsme byli mnohem déle než na výstavě pokud se to tak dá nazvat.Výstava trvala cca 5minut vč. přečtení všech popisů ...Navíc se tam nedalo ani fotit....to aby náhodou figuríny neoslepnuly…” Tolik jeden z komentářů výstavy.

V Neratovicích se pařilo na Jazz, otazníky nad rodinou Vladimíra Hrona zůstávají…

Hudba potlačovaná různými diktátorskými režimy našla své místo ve městě chemie a zeleně (nakonec křivule ve znaku města leckomu připomíná některý z dechových nástrojů). Salon 2014 o víkendu navázal na minulé ročníky, narozdíl od nich mu zcela nepřálo počasí. Přesto vojenské historické kluby předvedly, jak se žilo v zákopech za první světové, kladly se květiny k památníkům, běhala štafeta, zpíval Ivan Mládek a hrála kapela Šlapeto, zařádil si i Vladimír Hron (zda dorazila i jeho druhá/třetí manželka není známo - viz Blesk 28.12.2011: Bavič Hron se potřetí oženil! AHA 28.12.2011: Bavič Vladimír Hron se podruhé oženil!). Vojenský průvod městem vedl voják Švejk. ŠVEJK! Ještě chybí, aby se Švejkem blbli na Mělníku a bude to tady mít komplet obšancovaný…

V Neratovicích nezakázali hazard a povolili vodní lyžování…

… a jak to u všech podobných rozhodnutí zastupitelů bývá, dost obyvatel by si přála rozhodnutí přesně opačná.

Jo a k těm volebním slibům…

 Přespříliš horlivý politik slibuje svým voličům: „A zpřísníme i tresty za sebevraždu!”

A tak pánbůh s Vámi a vše zlé pryč, přátelé!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. cenzura? (MXD, 15.9.2014 18:35:21) Odpovědět

  Hm. Na srandičky dobrý. Ale kdy konečně zveřejníte informace co máte skoro rok v mailu o lídrovi čssd PŠ?

 2. " veřejně známá osoba" (Pavel Nový, 15.9.2014 18:40:40) Odpovědět

  ......jak si říká tenhle člověk. Taky bysme rádi věďeli co je to zač. Jako poslušné ovce se chovají jeho členové ČSSD. To,že je extrémista a učastní se extrémistických srazů to je známá věc,ale zajímalo by nás co ten člověk má v plánu v Neratovicích. Už jeho volební agitační listy plných POPULISTICKÝCH věcí je předzvěst něčeho špatného......

 3. Bydliště (Občan Daniel, 15.9.2014 19:17:21) Odpovědět

  Naprosto souhlasím z názorem,že je to morálni bahno ..... A to, že zastupitel,který trvale nežije ve městě kde kandiduje nemá vůbec se ucházet o kandidaturu. Jmenovitě KOCOUREK a PETER z TOP 09 žijí trvale v Kelskývh Vinicích a fiktivní bydliště mají v Neratovicích. Peter (jeho původní jméno Materna) byl v minulých volbách na kandidátce TOP 09 na 1.místě a do zastupitelstva se vůbec nedostal!!!A to má tu drzost jako "realitní maklěř" se znovu napsat na kandidátku na 3.místo. Proč asi KOCOUREK (stav.firma KASTEN), který nebydlí v NERA a PETER s bydlištěm také ne v NERA chtějí do zastupitelstva......????!!!!

 4. pro MXD (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.9.2014 9:15:22) Odpovědět

  Dobrý den,
  nejste jediný, kdo na tyto aspekty neratovického lídra ČSSD opakovaně upozorňuje. Nicméně myslím, že pokud chce hrát se svými voliči fér, vysloví se k tomu veřejně a sám na svém portálu neratoviny.cz, případně v životopise v tištěném volebním materiálu sociální demokracie či v inzerci v Listech radnice.
  Ostatně je to podobný případ, jako se skutečným bydlištěm některých zastupitelů. Je to věc, kterou by měli voličům férově sdělit. Tzv. se před nimi svléknout do trenek. Pokud to neučiní, velmi silně to naznačuje jejich neupřímnost.

 5. totalita (Anna Spěváčková, 16.9.2014 9:16:34) Odpovědět

  Vážený pisateli, je zřejmé, že jste mladý a nezkušený.Moc mě rozesmála věta:"hudba potlačovaná mnoha diktátorskými režimy". Vy si nemůžete pamatovat, jak v totalitním komunistickém režimu v šedesátých letech jsme v Olomouci navštěvovali půlnoční jazzový jam session, v tanečních se učili charleston, jive a jiné v rytmu jazzového orchestru. Zato nyní v Neratovicích už pomalu nic jiného než jazz neuslyšíte, dechovka je málem na seznamu stejně jako folklor. Nemáme náhodou nyní v Neratovicích diktátorský režim? Pan Fried a Petr Svoboda ze Společenského domu se souhlasem radnice diktují nám občanům, co je a co není pro nás vhodná hudba.

 6. Pro T. Malinu (Pavel Nový, 16.9.2014 9:41:54) Odpovědět

  Nebuďme naivní, těmto lidem (Šanda,Kocourek,Peter apod.) jim jde jen o usokojení své touhy mít moc nad někým..... Z jejich jednání je to zcela zřejmé.....

 7. Jazz (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.9.2014 12:38:01) Odpovědět

  Vážená paní,
  doporučuji k přečtení např.:
  Jazz pod diktaturou moci
  (http://hudebnirozhledy.scena.cz/www/index.php?page=clanek&id_clanku=1624)

  Vydávání jazzových alb za komunismu
  (http://www.casopisharmonie.cz/jazz/vydavani-jazzovych-alb-za-komunismu.html)

  nebo nejlépe Jazz v socialistickém Československu (Masarykova univerzita, brno: https://is.muni.cz/th/399065/fss_b/bakalarska_prace_-_Jazz_v_komunistickem_Ceskoslovensku.pdf)

  O pozici jazzu, na který se v počátku třicátých let minulého století tančilo v Berlíně a o tom, co následovalo asi netřeba se rozepisovat.

  Jinak - věřím Vám, že jste si někde v Olmíku na jazzíku trsla. Nic to však nemění na tom, že určité kulturní proudy, mezi nimi jazz, byly tehdy potlačovány.

  Jsem moc rád, že se nám podařilo Vás rozesmát. Smích, jak známo, prodlužuje život a startuje imunitu!

 8. citace z výše odkazovaného: (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.9.2014 12:41:07) Odpovědět

  V období vlády Klementa Gottwalda nemohly hrát kapely
  jazzovou hudbu v podstatě na ţádných větších vystoupeních, vyjma stylu new orleans, který
  byl jednak srozumitelný a hlavně prvním jazzovým stylem - hudbou „vykořisťovaného
  černého proletariátu“. Z československých autorů bylo moţné hrát hudbu Jaroslava Jeţka.
  Tehdejší dobové styly se hrály málo a spíše za zavřenými dveřmi. Poslední moţností bylo
  komponovat nové skladby jazzem ovlivněné, ale ne příliš moderní a sloţité. Takové
  kompozice měly dle představ tehdejších kulturních autorit vycházet z budovatelského
  nadšení či lidové hudební tvorby, měly slouţit novému státu a jeho ideologii. V tomto směru
  můţeme spatřovat paralelu s omezením repertoáru za druhé světové války. Zhruba od
  poloviny 50. let se postupně zmírňovala rétorika proti jazzové hudbě a s tím bylo čím dál víc
  zařazovat jednak americké standardy a také nové progresivnější styly. Tento trend trval aţ
  do roku 1968, kdy v období Praţského jara bylo moţné hrát v podstatě jakoukoli jazzovou
  hudbu bez omezení. V období nejtvrdší normalizace nebyl repertoár výrazněji omezován.
  Omezením ze strany autorit, které přetrvávalo po celou dobu trvání reţimu, byla preference
  skladeb domácí provenience alespoň v případě větších kulturních akcí, natáčecích frekvencí
  a rozhlasového vysílání, kde byl nastaven poměr mezi skladbami západní a východní
  provenience ve prospěch těch východních. Rovněţ důsledné dodrţování tohoto poţadavku
  se v průběhu let měnilo. Schválením musel také projít repertoár před natáčecí frekvencí
  v rozhlase či televizi a nové kompozice musela před uvedením schválit speciální komise

 9. pokračování (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.9.2014 12:42:21) Odpovědět

  Koncertní činnost byla po celou dobu ze strany státu omezována povinností skládat
  kvalifikační zkoušky, jejichţ neúspěšné absolvování mělo někdy váţné důsledky na ţivot
  jazzmanů, například Vladimíra Ţiţky, který tak díky svému rezervovanému postoji k reţimu
  přišel o desítky tisíc korun, které by si se svou kvalifikační třídou jinak vydělal. Dalším
  omezením byl zákaz vystupování či natáčení v tuzemsku nebo v zahraničí, který postihl
  umělce, jako byl Michal Gera, Luboš Andršt či Vlasta Průchová a to z důvodů emigrace
  jejich kolegů či rodinných příslušníků, přestoţe se to daných umělců přímo netýkalo a
  především zde nebyla ţádná souvislost s kvalitou jejich uměleckých výkonů. Jednalo se o
  diskriminaci. Rovněţ skutečnost, ţe organizování kulturních akcí a záštitu nad kapelami
  měly státní instituce jako krajské agentury a Pragokoncert/Slovkoncert a různé závodní
  kluby, vedla k omezení svobody v pořádání vystoupení a to zejména těch na západě, kdy se
  z vůle orgánů nedostal na účinkování například Zdeněk Pulec, Michal Gera nebo Luděk Hulan. Navíc nutností bylo získat spoustu potřebných potvrzení a umělec musel být
  politicky spolehlivý. Tím, ţe Pragokoncert inkasoval polovinu výplaty hudebníků
  koncertujících v zahraničí, je vlastně okrádal, protoţe jazzmanům ani nepomáhal se
  zprostředkováním.

 10. zkušenosti (Anna Spěváčková, 16.9.2014 13:01:52) Odpovědět

  Vážený pane, na rozdíl od vás si nemusím nic číst ani prostudovávat. Znám to z vlastní zkušenosti a na co mi věk nestačí, pak ze zkušenosti svých rodičů. Mimochodem, nějak vám leží v žaludku pan Šanda. To z něj má jeho konkurence takový strach? Proč? O jaké pohledy čili aspekty, jak to nazýváte, a na jakou skutečnost se jedná? Docela by mě zajímalo, proč tak usuzujete.

 11. Ježíš. . (Aneta, 16.9.2014 14:04:09) Odpovědět

  Jezis to je tady zase flame...to už se budete dohadovat i o jazzu?..

 12. Nevím... (Tom, 16.9.2014 14:35:48) Odpovědět

  ... jak v Olomouci, ale v Neratovicích v sedmdesátých a osmdesátých letech žádný festivaly jazzový, rockový nebo dechovkový nebyly. Možná nějaká usmolená zábava u Šárů, kde se všichni ožrali jak mužici.

 13. ???? (Anna Spěváčková, 16.9.2014 17:19:19) Odpovědět

  Aneto, vy neumíte česky? Proč nenapíšete, že se tady dohadujeme o zbytečnostech nebo něco podobného..? Kdy vy mladí budete přistupovat k rodnému jazyku s úctou....

 14. :) (Aneta, 16.9.2014 20:42:36) Odpovědět

  já si budu psát jak uznám za vhodné...takže bez poznámek k věku ..kdy vy staří pochopíte, že do českého jazyka se stále více implementují slova z cizích jazyků? ten váš hojně užívaný"švajnerajn" je v pořádku? pominu to prasácký přepsání do češtiny magistro..

 15. komentář č. 10 (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.9.2014 23:22:51) Odpovědět

  Dobrý večer,
  tak jistě, mé zkušenosti to nejsou, ale zeptejte se třeba zmíněných hudebníků.
  Pana Šandu nebereme jako konkurenci. Skladba obsahu Neratovin a iSoutoku je odlišná (snad s výjimkou předvolebního období, kdy se i Neratoviny věnují komunální politice). Ostatně můj názor je ten, že nejlepší možnost je, když si čtenáři přečtou co nejvíce zdrojů (tedy nejen iSoutok, ale i Neratoviny, Nerátky, Listy radnice, web města...) a udělají si vlastní názor, případně se obveselí komentáři některých osob.
  K těm aspektům - uvedu příklad - kdyby do strany X přišel v Neratovicích člověk blízký např. hnutí skinheads, během roku se stal jejím kandidátem na starostu, s volební kampaní mu prokazatelně příznivci tohoto hnutí ke kterému by se již veřejně nehlásil pomáhali, prostě by to pozornost všímavých spoluobčanů vzbudilo. Podobně, jako trvalá bydliště některých kandidátů. Nebo nesouhlasíte?

předchozí
1 | 2 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz