Glosy 39. týdne

Kolik lidí přišlo na vinobraní? Jak dopadla návštěva Tomia Okamury v Kralupech? Proč tam budou po volbách měřit krevní tlak? Promítnou zastupitelům na Mělníku film Nedotknutelní? Občance se na debatě s lídry mělnických kandidátek dělalo zle. Rozhodnou o hlasech voličů v Neratovicích kozičky? Znají zastánci zákazů fakta? A jaký je rozdíl mezi politikem a zlodějem?

vinobraní

Hezké počasí…

… v sobotu a v neděli přilákalo na vinobraní davy, a tak celkový počet návštěvníků dosáhl 25 tisíc. To je velmi slušný výsledek. Skoro takový, jako byl dříve normou. Jak dopadlo vinobraní po finanční stránce se ještě uvidí.

Tomio v Kralupech

Úsvit Kralupy zval na setkání s Tomio Okamurou. V pozvánce se mimo jiné psalo: ,,Politik Okamura je pověstný svojí výslovně kontaktní kampaní, kdy jej od občanů neoddělují žádní nepříjemní bodyguardi a kdy je tento schopen pohovořit, byť krátce, doslova s každým příchozím.”

Po setkání se k události na kralupském diskuzním fóru vyjádřil Venda: ,,Setkání T. Okamury s kralupskými občany mělo velký úspěch. Oba přítomní občané byli upozorněni, že za jejich posrané životy mohou hlavně cikáni. Dále byli ujištěni, že hnutí Úsvit má připravené řešení tohoto problému, což přinese ráj na zemi ihned po vítězných volbách. Na závěr setkání si všichni společně zahajlovali a pokojně se rozešli do svých obydlí.”

Celou diskuzi si můžete přečíst zde: http://kralupy.cz/forum/read.php?f=3&msg=45657

/pozn. red.: Výše uvedený citát je samozřejmě satirou a nadsázkou. Ve skutečnosti se setkání s panem Okamurou zúčastnila necelá padesátka občanů a výše uvedené tam neproběhlo./

Občanům bude po volbách změřen krevní tlak

Město Kralupy zřejmě očekává u svých občanů nevolnosti a zdravotní problémy, které se dostaví po zveřejnění volebních výsledků. Na nejbližší možný temrín proto pro občany připravili ,,Den pro zdraví,” kde se jim dostane zdravotní péče a sociálního poradenství.

den zdraví

 

Promítnou film také zastupitelům?

Na webu města Mělníka se objevila informace, že koncem září bude v Centru seniorů promítán film Nedotknutelní. Zda se repríza promítání bude konat na radnici, zpráva neuvádí.

Debata s kandidáty

V MKD se dvoukolově konala debata s kandidáty na mělnické zastupitele. Tedy žádné velké ,,maso” to nebylo. Po pár dnech si pamatuji hlavně na paní, která si stěžovala na mořskou nemoc, protože se moderátor klátí. Obě debaty si můžete prohlédnout ze záznamu na http://www.melnicek.tv/index.php?broadcast_detail=12

Politici loví voliče i v Neratovicích. Kozičky z Kamerunu, nesplněné sliby, statistika….

Neratovice jinak hodnotí uplynulé čtyři roky a uvádí zajímavé statistiky. Za 102 pokácených stromů bylo vysazeno tři sta nových. Vybudováno bylo 90 nových parkovacích míst. Rekonstruováno a postaveno bylo 4250 m komunikací, vybudovány 3 km nových chodníků. Celou bilanci najdete na: http://neratovice-jinak.webnode.cz/

To druhá část původních Neratovice jinak (dnes Společně pro Neratovice) láká na jídlo a kozičky. Na náměstí dovezli kandidáti Kamerunské kozičky a za lidové ceny prodávali klobásky či špekáčky. Možná za větší pozornost pak stojí diskuze na facebooku tohoto uskupení, do které se zapojil lídr ČSSD:

krouzecky x sanda

To ODS do sebe šla nezvykle sebekriticky a na svém webu zveřejnila rekapitulaci, co z volebního programu nesplnila a proč. Stáhnout si to můžete zde: http://files.odsneratovice.webnode.cz/200000289-29d9d2bcd9/ODS_splneno.pdf

V Neratovicích proběhlo poslední zastupitelstvo…

… a na pořadu byla opět vyhláška o zákazu hazardu. Předkladatel vyhlášky se podle zápisu pustil do argumentace, že když je příjem města z automatů 8 milionů, dá se násobením vypočítat, že občané utratili v automatech 160 milionů. V diskuzi ho doplnil spoluator petice za referendum o zákazu hazardu v Neratovicích Pavel Šanda, který podle zápisu uvedl, že částku 40 mililonů (prohraných v automatech) použil od zástupkyně hazardní lobby, že se jedná o minimální odhad, naprosté minimum, a že to může klidně být částka 160 milionů, kterou uvádí pan Kocourek.

Člověk by předpokládal, že když dva podnikatelé chtějí zakázat státem uznané podnikání jiným podnikatelům, alespoň si nastudují příslušné předpisy. A člověk by se pletl. O tom, kolik lidé v Neratovicích (nemusí se jednat pouze o občany Neratovic) naházejí do automatů nemůže být totiž sporu a už vůbec ne v rozptylu částky 40-160 milionů. Od 1.1.2012 totiž platí zákon, který jasně stanoví, že provozovatelé VLT zaplatí 55,- korun za každý automat a den + 20% z tržeb jako speciální loterijní daň. Z výsledné sumy pak náleží městu 80% (firmy samozřejmě dále platí daň z přidané hodnoty, daň ze zisku, odvody za zaměstnance atd.). Očividně to ani jeden z pánů nevěděl. Očividně ani jeden z nich nevěnoval dvě minuty hledání této informace a následnému jednoduchému počítání. Zastupitelská demokracie prostě neznamená, že o nás rozhodují ti informovanější. Ikdyž to volič stále tak nějak předpokládá…

PS: Pokud by snad chtěl někdo argumentovat tím, že herní společnosti nemusí všechny tržby přiznat, pak by se opět mýlil. Finanční úřady získávají informace online přímo z ,,mozku” výherních terminálů.

PPS: Vyplývá pro občany něco z toho, že představitelka hazardní lobby dává pravdivé údaje a zastánci zákazu hazardu (shodou náhod před volbami a shodou náhod lídři kandidátek) dávají údaje nesprávné?

PPPS: Pokud by někoho toto téma zajímalo blíže, doporučujeme např. bakalářskou práci ,,zdanění loterijních společností,” kterou naleznete zde: http://is.muni.cz/th/348335/pravf_b/bakalarkamuni_odevzdat_oewlitld.txt 

Rozdíl mezi politikem  zlodějem

V Brazilii, Millor Fernandes (humorista, dramaturg a spisovatel),

vyzval v jednej relácii publikum k diskusii touto otázkou:

"Aký je rozdiel medzi politikom a zlodejom?"

Najviac ho upútala táto odpoveď jedného učiteľa:

" Vážený pán Millor, po dlhšom premýšľaní som prišiel k

nasledujúcemu záveru: Rozdiel medzi politikom a zlodejom je v tom, že toho

prvého som si vybral ja a ten druhý si vybral mňa. Je to správna odpoveď?"

Odpoveď Millora je bola nasledujúca:

" Váženy pane, vy ste génius!! Ako jediný ste dokázali medzi nimi

nájst aspoň jeden rozdiel."

iSoutok dodává: ,,Ještě, že žijeme v Čechách a ne v Brazílii...."

A tak pánbůh s Vámi a vše zlé pryč, přátelé!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. ach ty automaty (:), 29.9.2014 12:50:19) Odpovědět

  To je tím, že jeden má VŠ ekonomickou a druhý matematicko-fyzikální. Jeden ekonom, druhý matematik, různé školy. Proto ty drobné rozdíly. Ale jim jde o lidský faktor. Tak já bych se lidsky zeptala, jestli se v my tady v Byškovicích dočkáme také nějaké té revitalizace. Rozbilo se mi kolo, tak jdu zrovna na vejšlap na nákup do města.

 2. automaty-bylo to jinak (Jan, 29.9.2014 14:05:02) Odpovědět

  "Hned na začátku navrhl Hrodek, aby nebyla projednávána vyhláška o zrušení hazardu. Pro bylo devět lidí (musí jich být min. 11), takže návrh neprošel. Jednalo se tedy později o vyhlášce. Bylo k tomu mnoho připomínek, mnozí vyloženě lobovali pro hazard, někdo spíš proti. Výsledek: proti vyhlášce byli Hrodek, Mrzílková, (Kořanová), tři se zdrželi (nestačila jsem zachytit, kdo, hlasování rychle zmizí, sedm bylo pro vyhlášku za zrušení hazardu. To bylo málo, takže vyhláška neprošla.

  "Proti vyhlášce, zakazující hazard, byli "lidé" starostky. Ale i já jsem té čtené formulaci, dané k závaznému hlasování, neporozuměl. Podobně zákeřně bylo formulováno čtení o povolení lyžování na pískovně, jako poslední bod programu. Byli zde v repre sestavě rybáři, představitelé mlékojedského občanského sdružení, nikdo se k tomu nestačil vyjádřit -takže to zatím dopadlo, že lyžování prošlo"

  více na: http://neratky.cz/discussion/opinions:discussion.discussion.id%281002887%29?uid=76a5a1383165e11b4a4c47ce234ca418

 3. Jméno (Tom, 29.9.2014 14:18:16) Odpovědět

  Představujete se jako Jan ( rod mužský), ale dále píšete ... nestačila jsem zachytit... No jo. Už jsem to jednou psal. Káže vodu, pije víno.

 4. bylo to jinak? (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 30.9.2014 9:06:12) Odpovědět

  Dobrý den Jane,
  přiznám se, že nerozumím Vašemu příspěvku, prosím o konkretizaci - co bylo jinak, než jsme popsali.
  Díky.

 5. jinak... (Jan, 30.9.2014 12:08:20) Odpovědět

  Jinak v tom smyslu, že diskuze na: neratky.cz, odkaz na diskuzi výš + 2 citace ( název diskuze: poslední zastupitelstvo a automaty) spíše budí dojem, že nebyl čas/možnost aby mohli ti, co jsou proti hazardu dostatečně vysvětlit svoje důvody a možná tedy ani "ty" výpočty. To samozř. nic nemění na tom, že rozdíl v odhadu 100 mil. tam nebo taky ne, u radního versus potencionálního radního, je dost divný. Už podle diskuze jen začátek byl zmatený.."
  "Domnívám se, že hlasování o stažení bodu z programu bylo zcela zmatečné.
  Paní starostka formulovala otázku tak, že si evidentně řada zastupitelů myslela, že hlasování PRO znamená hlasování pro ponechání bodu v programu.
  Alespoň to byl můj dojem.
  Nikdo se neohradil, poněvadž to nezměnilo nic na výsledku." P.Šanda příspěvek.
  Je to dlouhá diskuze, tak beru zpět "jinak" a zůstávám na dojmu, že je to nějak všechno kolem heren zmatené.

 6. Člověk by předpokládal (Aleš Kocourek, 30.9.2014 16:27:59) Odpovědět

  Dobrý den

  V úvodu děkuji glosátorovi k jeho komentáři s osobním pohledem na téma vyhláška o zákazu hazardu.

  Pokus autora postavit obecný společenský problém do roviny sporu podnikatelů proti podnikatelům je však od samého počátku nejen mylný, ale mého názoru manipulativní. Podnikání v loteriích a jiných podobných hrách není státem uznané, ale regulované. A část kompetencí státu může od dubna 2013 vykonávat dle rozhodnutí ústavního soudu obec prostřednictvím obecně závazné vyhlášky.

  Pokud měl Váš článek za cíl znevěrohodnit mne jako předkladatele návrhu vyhlášky či samou podstatu návrhu, pak jsem toto v rámci vrcholící předvolební kampaně od osob blízkých ODS schopen pochopit. Neberu to osobně. Zvláště v situaci, kdy na druhém místě kandidátní listy ODS v Neratovicích kandiduje Jan Karel, spolumajitel Oskar restaurant-klub-sushi bar, pronajímatel prostor pro druhou největší hernu ve městě, upřímně jinak skvělý, kreativní, poctivý a pracovitý člověk, kterého znám od školních let a ke kterému chodím rád na jídlo. Diskutovali jsme společně na toto téma mnohokrát.

  Dobrat se přesně částce, kolik v Neratovicích lidé prosázeli ve VHT je pro laika téměř nemožné. Danou problematiku reguluje nejen Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, Zákon č. 586/1992 Sb., o daních, ale i Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, Vyhláška Ministerstva financí č. 259/2011 Sb.. Živnostenský odbor v Neratovicích mi toto číslo nebyl schopný poskytnout. Příslušný odbor MF mi pro jistotu neodpověděl vůbec. Číslo je tedy odhad, ke kterému se dá dojít takto:

  V roce 2012 bylo dle oficiálních informací MF sázejícími vloženo do všech her 135,5 mld. Kč.

  Jenže pozor: "měkký hazard", tedy sportka, další hry Sazky, nebo třeba kurzové sázky u jejích konkurentů na sportovní utkání, v této obří mnohamiliardové sumě hrají jenom menší roli. V loteriích a číselných hrách utratili hráči 6,6 miliard, v kurzových sázkách necelých 6 miliard.

  Největší podíl mezi sázkovými hrami a loteriemi technické hry povolované dle § 2 písm. j), l), n) a § 50 odst. 3 zákona 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Celkový podíl těchto her na vložených částkách byl ze všech her 64,8%. Zdaleka nejvíc lidé naházeli do interaktivních videoloterijních terminálů - 87 miliard.

  Pokud se tedy prosází dle oficiálních zdrojů ve videoterminálech 10 mil obyvatel České republiky (včetně dětí, kojenců) celkem 87 miliard, pak kolik průměrně prosází obyvatelé téměř 17 tisícového města?

  Více informací, dat a grafů je možné nalézt zde http://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/monitoring/vysledky-z-provozovani-loterii/2012/prehled-vysledku-z-loterie-hry-2008-2012-13353

  Do státního rozpočtu a rozpočtů obcí bylo formou odvodů vybráno od provozovatelů loterií a jiných podobných her celkem 7,7 mld. Kč (včetně příjmů ze správních poplatků), tj.9,59% z vložených peněz. Stojí nám tyto peníze do obecních pokladen za tolik lidského neštěstí?

  Diskuze nad konkrétní prosázenou částkou Neratovicích není ve skutečnosti zásadním problémem. I kdyby to byla jen čtvrtina, jak prezentuje v dopisu zastupitelům společnost TIPGAMES a. s., tj 40 mil., změnilo by to na podstatě problému něco? Tato suma místo utopení v hernách mohla být z části utracena u místních obchodníků a v místních obchodech, což by ekonomiku našeho města popohnalo kupředu.

  Podstatné jsou opravdu jiné otázky.

 7. pro pana Aleše Kocourka (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 30.9.2014 18:14:37) Odpovědět

  Dobrý den,

  děkuji za Vaši reakci. Glosy jsou od toho, aby popichovaly.

  K Vaší reakci - spočítat se to samozřejmě dá - podle vzorce uvedeného v zákonu a znalosti výše výnosu města Neratovice to zvládne každý. Průměrovat je metoda, která k objektivitě příliš nevede. K čemu je člověku s minimální mzdou výše průměrné mzdy…

  Snahu o zákaz hazardu považuji za legitimní, neměla by však vycházet z údajů, které mají manipulativní charakter, za což já osobně považuji např. zečtyřnásobení údajné prosázené částky v Neratovicích. To se prostě pro popíchnutí přímo nabízí. Už jen vaše domněnka, že cílem je Vás znevěrohodnit ukazuje, že to osobně berete. Škoda. S tím ale nic neudělám. Na Mělníku se zase setkáváme s názorem, že TOP09 nadržujeme (nebo také Mikešovi). V Kralupech prý fandíme Hnutí ANO… S tím také nic nenaděláme. Kdybychom Vás chtěli před volbami znevěrohodnit, věnovali bychom se např. jiným tématům, hojně propíraným na jiném webu. To bychom se však provinili proti vlastním zásadám - argumentovat k věci, ne ke člověku.

  Hazard je z pohledu státu regulérní podnikání stejně jako jiné loterie. Je vymezen ve stejném zákonu. Nepochybně s ním souvisí negativní jevy. Podle statistik i názoru odborníků je jich však méně, než např. v souvislosti s alkoholem, sběrnami surovin apod. Přísná regulace je určitě žádoucí. A současně je velmi nežádoucí zakázat činnost firmám, které odvádějí daně a poplatky a umožnit vznik nelegálních heren provozovaných cizími státními příslušníky, kteří daně, poplatky a zákony nerespektují. Takové herny se pak stávají skutečnými centry zločinu. Ostatně doporučuji např. naše starší články o hazardu.

  Argument, že prosázené peníze mohly skončit v Neratovických obchodech a službách je argumentem, na který možná část populace slyší, pokud se však podíváte do měst, kde hazard zakázali, v praxi to tak prostě není. Je to stejné jako když nekuřák říká kuřákovi, že za kouření utratil za život tolik, že by si mohl koupit Porsche. A kuřák se na oplátku zapřísálého nekuřáka a abstinenta zeptá - a kde to Porsche máš?

  Pro jistotu dodám, že pana Karla neznám, stejně jako jakéhokoliv jiného provozovatele nebo pronajímatele nemovitostí pro herny. Obecně se v redakci shodujeme na tom, že dobro se blbě páchá pomocí zákazů, příkazů a nařízení. A to ve všech oblastech lidského života. A pokud tak bude chtít někdo ze zastupitelů činit, vždy bude terčem našich poznámek. Jako např. směšná vyhláška regulující v Kralupech pornografii.

 8. pro Jana (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 30.9.2014 18:15:33) Odpovědět

  Dobrý den Jane,
  ano, na tomto závěru se s Vámi shodnu.

 9. pro Tomáše Malinu (Aleš Kocourek, 30.9.2014 20:38:35) Odpovědět

  Dobrý večer.

  Nebudu se s Vámi přít, neboť se evidentně v některých detailech neshodneme. Jste přesvědčen o svojí pravdě, já se s ní neztotožňuji. Považuji ji za mylnou, ale respektuji Váš názor.

  Mám však pocit, že já o voze, Vy o koze. Problém Vaší argumentace spočívá v tom, že 20%, není jak píšete z tržeb – tedy vsazených částek, ale hrubého zisku. Zákon hovoří o poměrné část dílčího základu odvodu z VHP a jiných technických herních zařízení. A dílčí základ je úhrn vsazených částek, který převyšuje úhrn vyplacených výher.
  Je rozdíl, v tom kolik se prosází a kolik se prohraje. Ale pozor!! A pokud nemáte rád průměrování, tak Vám musí být přehledný argument, že průměrná výhernost je také hausnumero, neboť hráči, kteří kasy VHT naplní, je obvykle nikdy nevyhrají.

  Píšete dále: „Hazard je z pohledu státu regulérní podnikání stejně jako jiné loterie“ Tomu nerozumím. Loterie je také hazard, více rozšířený, avšak méně společensky škodlivý, neboť při něm na jednu sázku, v pozdních ranních hodinách, po sedmém levném pivu, během jedné minuty neprohrajete svoji měsíční výplatu.

  Ano, obecně se nejen u Vás v redakci shodujeme na tom, že dobro se blbě páchá pomocí zákazů, příkazů a nařízení. Bohužel prevence v některých ohledech naprosto selhává. Musí být takto vnímán náš domov?
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/233140-cesi-jsou-nejnerestnejsim-narodem-sveta/

  P.S
  Pokud se chcete Tomáši zeptat na jakékoliv otázky, které se propírají na jiném webu, ptejte se. Nemám co tajit. Ale reagovat na anonymní, často vulgární příspěvky, to po mě prosím nechtějte.

 10. pro pana Aleše Kocourka (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 30.9.2014 22:46:07) Odpovědět

  Dobrý večer,
  máte pravdu, že se v některých ohledech neshodneme a z respektu k Vám to nebudu dále pitvat. Neshoda nemění nic na tom, že si Vás jako člověka vážím.
  Máte pravdu, já se dopustil té nepřesnosti, že jsem uváděl ,,z prosázených peněz.” Jedná se o 20% z částky, která ve VLT po hráčích zůstane. Průměrnou výherností jsem nikdy neargumentoval.
  Dále se shodneme.
  Slovo hazard se dnes stalo synonymem pro herny. Pokud sám používáte v tiskové zprávě ,,Stop hazardu v Neratovicích,” beru to jako návrh na zákaz heren, nikoliv kurzových sázek, Sazky atd.
  Jinak také zajímavá statistika - Sazku sází až 55% Čechů, kurzové sázky 26%, výherní automat vyzkoušelo 11%. (dodávám, že obecně jsem k podobným údajům vždy skeptický, protože vycházejí z dotazníků a neobsahují např. možnost uvádět sázky, poker apod. po internetu, což také nedokáže žádná vyhlášky vyřešit).
  Já prostě nevěřím, že gambleři vymizí z města zákazem heren. Chorobné hraní jde ruku v ruce s akloholem, takže z logiky věci si zaděláte na problém s opilci na silnicích…
  Vzpomínám si na Váš postoj, kdy jsem s Vámi byl v absolutní shodě - podomní prodej a Váš komentář k němu.
  Pane Kocourku, kdybych se Vás na některý z těch omýlaných blábolů zeptat chtěl, tak Vám napíšu. Ale přesně z důvodů, jaké uvádíte, k tomu necítím jakoukoliv vnitřní lidskou potřebu. Ostatně věřte tomu, že díky podílení se na tomto blogu jsou i mé (a nejen mé) zkušenosti s některými občany(občankami) Neratovic a jejich předsudky asi tak o 888% bohatší, než o kolik bych stál :-) Však to musíte sám znát :-).
  Hezký večer!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz