Glosy 40. týdne

Dnešní glosy nečtěte. Jsou o politice. Řekneme vám v nich koho volit a koho ne. A proč. A jak volit. A proč. A nevíme, jestli to chcete vědět. Každopádně jde o pokud ovlivnit vaši volbu. Čtetě tedy jen na vlastní nebezpečí.

dovolena

rexo.cz

Dnešní glosy budou opravdu jiné. Normálně vznikají tak, že celý týden jednotlivý redaktoři zapisují jednotlivé odstavce do našeho interního vzkazníku, pak je dáme dohromady a část vyškrtneme. Vznikaly tak i v průběhu minulého týdne. Ale pak jsme řekli NE!

Tento týden bude jiný. V jeho závěru rozhodnete o tom, na koho budete moci příští čtyři roky nadávat, nebo v lepším případě psát oslavné a vděčné vzkazy do internetových fór. Právě jejich obsah nás přiměl tento týden ke změně.

Zatímco jindy slouží naše glosy k popichování dění ve městech, tentokrát se o to dostatečně starají diskutující ve svých příspěvcích na různých webech sami. A často je to smutné počtení.

Někdy je diskuze vedena jen a pouze s cílem někoho poškodit. Bez argumentů, zdrojů, faktů. A to je hnus, ale ještě to není chucpe. (Co je chucpe mi vysvětlil jeden Žid následovně: ,,Když jde někdo ve dvě v noci ze zábavy a přepadne ho hnačka a vydělá se ti pod okno, to je hnus, ale ještě to není chucpe. Ale když ti zaklepe na okno, probudí tě a požádá o papír, to už chucpe je.”)

Někdy pak pod dojmem těchto diskutérů i na obyčejnou (a férovou) kritiku reagují politici podráždě a hned za ní hledají útok (a útočící stranu). Začnou řádit jak toledský býk na červenou flagu. Tím často nevědomky odhalí, jak moc jim na úspěchu záleží. Proč? To je opravdu tolik o co stát? Proč??? Není za tím nakonec něco jiného, než jen touha pomoci svému městu či vlastní ego? V některých případech kdoví…

Pak ale narazíte na něco, co není pouhý hnus. Je to chucpe. Absolutní chucpe. Nepochopení toho, co je rolí zastupitele. Lidé, kterým opravdu záleží na zlepšování podmínek pro občany přináší své nápady, sdělují je, sdílí a hledají nejlepší možné řešení. Co si myslet o tom, když se občan zeptá kandidáta a jako odpověď se mu dostane: ,,nebudeme to říkat před volbami, co kdybychom nevládli a kdyby si náš návrh někdo jiný přivlastnil.” Ne, pro takové kandidáty není občan a jeho podmínky pro život na prvním místě. Pro toho je důležité jen politikaření.

Koho tam tedy v pátek nebo v sobotu hodit či nehodit? Máme jasno. Byli jste spokojeni s tím, jakým směrem se vaše město posunulo v uplynulých čtyřech letech? Pak dejte své hlasy těm, kteří se o to podle Vás zasloužili. Nejste spokojeni? Pak dejte hlas jejich kritikům, pokud podle Vás nabízejí reálný a lepší model fungování města. Dejte jim šanci ukázat, co umí. Co ti, kteří jsou tak nějak mezi? Na ty kašlete. Ty jsou prodejní jak housky na krámě, jak dívky nevalné pověsti,… Ti půjdou s každým…

Volit celou kandidátku, nebo volit konkrétní lidi? Komunální volby jsou jedinými volbami, ve kterých máte možnost vybírat kandidáty napříč stranami. A tuto šanci si nenechte ujít. Volební systém Vám sice nezaručí, že v zastupitelstvu bude 21 lidí s největším počtem hlasů, ale věřte tomu, že jedině při takovémto způsobu volby se jich tam dostane nejvíce. 

Závěrem těchto glos bychom rádi poděkovali všem zastupitelům v Mělníce, Neratovicích i Kralupech za práci, kterou pro svá města odvedli a všem kandidujícím popřáli úspěchy při prosazování dobrého a spravedlivé tresty za páchání špatného. Přestože si z Vás střílíme, přestože vás někdy kritizujeme, neznamená to, že bychom si Vás, kteří se dle svých schopností snažíte snažíte pracovat na rozvoji svých měst, nevážili. Naopak. Česká republika a města v našem regionu jsou pro život občana skvělá místa. Máme pocit, že se na to často zapomíná, či si to nechceme přiznat…

A tak přátelé, v pátek a v sobotu všichni k volbám a pečlivě vybírat. Je z čeho. Jinak pánbůh s Vámi a vše zlé pryč…

Nakonec nám to nedalo a pár poznámek si k probíhajícím kampaním neodpustíme:

- Co je to za zvláštní módu, mít svou mordu na bilbórdu? Jeden stojí 5-7 tisíc (výroba + měsíční pronájem plochy).

- Stále platí staré přísloví: ,,Jména (weby) hloupých, na všech sloupích?” (Tohle míří do konkrétního města na konkrétní vandalismus.)

- Politické strany ze zákona musí veškeré výdaje na kampaň protočit přes účetnictví. Všechny sponzory proto naleznete nejpozději ve výroční zprávě, tzn. na jaře. Nezávislá uskupení žádnou takovou povinnost nemají. Díra v zákoně?

- Některé celostátní strany mají transparantní účty. Na mnohé k financování kampaní na Mělnicku se tam dá nalézt odpověď… Některé (jedna) šla ještě dál - ČSSD Mělník má již všechny příjmy i výdaje na kampaň na webu. Dobře vy!

- Obecné fráze a sliby vítězí, konkrétních návrhů, že by to člověk za všechna města a všechny kandidáty na rukou spočítal. Škoda.

- Jedinou kampaní, kterou shledáváme v každém případě prospěšnou, jsou uklízecí akce kandidáta z Mělníka. Nevíme, kolik hlasů nasbírá ve volbách Matěj Paděla, odpadků pod DBK a na Chloumku nasbíral s dalšími nadšenci dost. Jistý sociální rozměr pak mají kampaně, kdy kandidáti zvou na jídlo a pití (např. Společně pro Neratovice) nebo na kávu či pivo (např. ODS v Kralupech).

- Po některých kampaních zbydou jen faktury. Po jiných alespoň pexeso, placka na bundě, hezké fotky na facebooku, …

- Máte pocit, že diskuze kandidátů na Mělníku a v Kralupech byly prospěšné? Podle nás moc nepřinesly. Nejslabší ohlas měli zástupci nováčků na politické scéně. Logicky. Nemohli matadorům ve znalostech chodu města konkurovat, v konečném důsledku tak z diskuzí vyšli nejhůř. Možná škoda.

- Také vám přijde, že některé subjekty ze zoufalství, aby naplnili celou kandidátku, tam nakonec napsali úplně každého, koho ,,překecali?”

- Všimli jste si, že některé koalice jsou zřejmé již před volbami? Někdy je to táááák nenápadné :-))))) (To zas bude od naivních voličů v álejích po uzavření koalic nablito...)

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. volte ty, co mají svědomí (anonym, 6.10.2014 12:56:11) Odpovědět

  ..."Zajímavou studii o tom zveřejnili psychiatr Robert Hare a psycholog Paul Babiak. Zjistili, že mezi vysokými manažery a politiky je mnohem větší procento nebezpečných psychopatů, než mezi vězni ve federálních věznicích USA. A to nebyli u nás. Ti lidé mají podobný osobnostní profil jako zloději nebo vrazi. Dají se ale jen těžko odhalit. Jsou inteligentní, schopní, jazykově vybavení, dokonale oblečení. Na druhou stranu egocentričtí, arogantní, bezohlední a bezcitní. Hare s Babiakem jim říkají „hadi v oblecích“. Mudr. Hnízdil
  ..."Takoví psychopaté nikdy neuznají své chyby, nikdy se za nic neomlouvají a nikdy nenapravují své špatné činy, naopak vždy se snaží je hodit na ty druhé. Neznají žádný stud. Zatímco zdravý člověk svět sleduje a zaujímá k němu postoje, oni světu přikazují, co má dělat. Realitou je pro ně jen to, co za realitu sami prohlásí. Považují se za neomylné a dokonalé. Tam, kde by jiného hanba fackovala, bezostyšně lžou. S odzbrojující lehkostí dokážou popřít to, co dříve tvrdili a nevidí na tom nic divného. Stačí jim krátký okamžik vědomé ignorace a k úžasu všech přítomných jedou vesele dál." DanSed

 2. :) (Adam, 6.10.2014 14:20:55) Odpovědět

  Pobavilo jako vždy, díky :)

 3. Volební sliby (pepek vyskoč, 6.10.2014 18:29:08) Odpovědět

  Slibuji co jsme odvolal a odvolávám co jsme slíbil, řekl jeden starý král v známé pohádce. Procházel jsem si dnes volební programy v Kralupském zpravodaji a mám jasno.
  Starostové vedení nedostudovaným penzionovaným učitelem jsou muži činu, tedy aspoň to o sobě tvrdí. Neslíbili raději nic, než to co se udělat dá. Škody nadělali dost, tak se drží při zemi. Kolik stála z městského rozpočtu akce stop letišti se zase nedozvíme. to pan starosta úzkostlivě tají. Jeho slova , že letiště je zastaveno je pouhý kec. Penta nyní může žalovat stát za zmařenou investici a zase to zaplatíme my všichni. EIA totiž byla řádně schválena a to co se dělo potom už budou jenom řešit soudy.
  ODS a TOP sami by asi neuspěli a proto se spojili. Jejich tým ani neumí pravopis protože v jejich prvním předvolebním plátku bylo pět hrubých pravopisných chyb.
  Beritovci, to je rodinný klan, který musí udržet svoje místa v dobře placených funkcích městských organizací.
  Úsvit - možná dobrý pokus nahradit starou vládu, ale program je stejný jako u všech ostatních .
  ČSSD- je v zastupitelstvu již řadu let a jenom čeká na svojí příležitost, Spojí se s každým, kdo jim nabídne koryto.
  KSČM- z jejich řad pocházela slavná MATA Hari neboli Mgr. ředitelová ze školky, který zmizela z ostudou a to prosím dělala v kontrolní komisi. A kdo vlastně kontroloval jí. Slyšel jsem, že pan starosta jí šel na ruku a vždy se jí zastával. Co tak najednou, že al ruce pryč.
  ANO - hesla typu prostě to zařídíme , prostě na to dohlédneme. Na co chtějí dohlédnou, když nemají vlastní myšlenky, ale nechali si celou volební kampaň vnutit mužem, který prý nepotřebuje peníze jak mají prohlašovat. A z čeho zaplatí těch 25 mld. co jeho firmy dluží bankám to už nikde neříká. Jejich vizáž na fotkách mi připomíná film Anděl páně, kde také andělé chodili v bílých košilích , akorát je měli delší než pánové na fotografiích. Proto se jim možná ztrácejí.
  Piráti, neboli kralupská sportovní. Dobře zorganizovaná skupina kolem jednatele Lánského, který dnes rozhoduje o kralupském sportu. Co asi chtějí manažeři koupaliště a bazénu prosazovat. to aby je nikdo nekontroloval . jak hospodaří.
  Ostatní strany a hnutí budou působit pouze jako kompars, pro to to, aby se hlasy co nejvíce rozhodily .
  Proto je potřeba si vybírat jednotlivé lidi a ne strany, protože tam zase bude jenom politika a ne práce pro občana.

 4. pepek vyskoč (Anna Spěváčková, 6.10.2014 22:45:50) Odpovědět

  Není to sice můj obor, ale pravopisné chyby ve vašem příspěvku bijí do očí i biologa, chemika a ekologa v sukni, kromě toho mám na hledání chyb zdatnějšího pomocníka. Kritizujete jiné, ale sám máte máslo na hlavě.
  Správně má být:
  Slibuji, co jsem odvolal...odvolávám, co jsem...vedeni...letišti, se...zastaveno, je...potom, už...ODA a TOP samy by asi neuspěly, a proto se spojily...pravopis, protože...s ostudou, a to prosím...kontroloval ji...atd.

  Dále už mě to nebaví. Jen se sluší upozornit pány a dámy voliče, že sestavit si své zastupitelstvo, tak jak se zde doporučuje, tj. křížkováním jednotlivých kandidátů napříč stranami, je podvod. Při použití této metody se může stát, že někdo dostane spoustu hlasů, ale jeho strana nedosáhne potřebných 5% a on se do zastupitelstva nedostane. Účinnější je označit křížkem celou stranu. Voliči velkých stran a hnutí to vědí a také to dělají, čímž zlikvidují sice lidmi oblíbené, ale osamocené, politiky obávané bardy z ostatních kandidátek.

 5. Mě to baví (prokop buben, 7.10.2014 6:07:27) Odpovědět

  :-D..snad nemyslíte někoho konkrétního magistro..:-D..


end is near

Kontakt

iSoutok.cz