Glosy 45. týdne

O pirátovi. O výročí jednoho blogu. O tajemnících. O takřka manifestační volbě vedení města. O čtrnácti kilech na osobu. O tom, zda přijede památník šoa otevřít skinheadská kapela. O tom, jak si pořád stěžujeme, ikdyž studie z Harvardu říká, že bychom měli být šťastní.

národ

Pirát Šuda rozsekal v ringu svého soupeře Kutila

A zatímco minule mu přerazil čelist, tentokrát mu ,,jen” zlomil žebro. V osmém kole tak Luboš Šuda zvaný Pitbull vyhrál na technické KO. Kdo by chtěl vidět, jak si kralupský zastupitel za Piráty se soupeřem poradil, video je dostupné zde: http://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-box/219327/video-poprve-celist-ted-zebro-boxer-suda-opet-zlomil-kutila.html

Soutok.blogspot.cz slaví výročí

Jeden ze svobodných mělnických blogů - soutok.blogspot.cz slaví v těchto dnech tříleté výročí. Všem autorům, kteří se za tři roky na tvorbě Soutoku podíleli gratulujeme ke skvělé práci. A pokud by Vás zajímalo, jaké to je pustit se do autorství regionálního blogu, doporučujeme k přečtení tento článek: http://soutok.blogspot.cz/2014/11/3-roky-soutoku.html

Ti tajemnící

Když jsme krátce po volbách uvedli, že Mělník, Neratovice i Kralupy čekají změny na pozicích tajemníků Městských úřadů, dočkali jsme se dokonce i tvrzení, že se může jednat o poplašnou zprávu a pomluvu. V Neratovicích i Kralupech již probíhají výběrová řízení, na Mělníku …. však to také přjde…

Hlasovat tajně či veřejně?

Ustavující zastupitelstva proběhla již před dvěmi týdny, přesto se stále dají najít některé zajímavosti. Například ta, že na Mělníku a v Kralupech byla volba starosty a místostarostů veřejná (tedy občan ví, jak který zastupitel hlasoval), pouze v Neratovicích byla tajná (občan neví, ale zastupitel mohl skutečně hlasovat podle svého vědomí a svědomí, bez ohledu na dohody). V Kralupech je pak docela sranda, že volba byla takřka manifestační (starosta získal 20 hlasů z 21 /sám Petr Holeček se volby zdržel/, místostarostové byli zvolení taktéž 20 z 21 hlasů /volený místostarosta se vždy zdržel/….)

Neratovičtí vytřídili 236 tun papíru

V Neratovicích, kde stále probíhá soutěž v třídění odpadu, vytřídili v loňském roce 236 tun papíru. Vychází to 14 kilogramů na každého obyvatele. Podle starostky Lenky Mrzílkové bylo tříděným odpadem naplněno přes 12 tisíc kontejnerů. Skoro začínám věřit historce, která traduje o tom jak jeden železničář v sedmdesátých letech daroval neratovickým dětem do sběru lokomotivu…

Více o třídění odpadu v Neratovicích zde: http://strednicechy.regiony24.cz/11-205260-obyvatele-neratovic-vytridili-v-lonskem-roce-pres-236-tun-papiru

Mělničtí Židé oslavují památník šoa parafrází na píseň skupiny Orlík

Lev Heřkowitz napsal v diskuzi na melnicek.cz oslavný text:

,,Památník šoa tady, památník tam, všude kam se podívám!

Hej hej, tora bude zadarmo a šábes každej den, všeobecná pohoda, celé koalice sen,

nechám denně v synagóze tvrdej bigbít hrát, jo, to bude paráda, židovskej stát!”

Schválně, porovnejte s písní skupiny Orlík SKinhedskej stát… Inu jiná doba, jiná móda.

K památníku šoa se nám podařilo vypátrat podrobnosti - měl by nést nápis ,,Židovským spoluobčanům město Mělník,” na pomníku by měla být Davidova hvězda a kolem budou vysázeny stromy. Dodáme ještě takovou zajímavost - pokud si myslíte, že synagogu odstranili během druhé světové války Němci, ak se pletete. Svého účelu pozbyla až za vlády komunistů v roce 1953...

PS: A pokud by vás snad zajímalo, kolik bude podle odhadů stát oprava a zpřístupnění mělnického židovského hřbitova, bude to za hubičku. No skoro… Odhad je 4 miliony korun. To památník šoa bude podle serveru romea.cz stát jen 2 miliony. Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/melnik-chysta-vznik-pamatniku-obetem-holokaustu-a-opravu-zidovskeho-hrbitova

25 let svobody

Je tomu již čtvrt století, co v naší zemi došlo k převratu a národ znovu po desítkách let nabyl svobodu. Za těch 25 let si lidé zvykli hlavně nadávat na poměry. V tomto ohledu je zajímavá studie Harvardské univerzity, V indexu prosperity se řadí ČR na 29. místo (po Slovinsku druhá nejlepší země bývalého východního bloku), před rokem 1989 by bylo Československo v druhé dvoustovce. Obrovské zlepšení nastalo v životním prostředí, kde navzdory hospodářskému růstu vypouštíme méně než 50% škodlivin ve srovnání s rokem 1989. Ještě více se zlepšil stav vodních toků. Podobné zlepšení nastalo u zdraví obyvatelstva, kdy například v počtu výskytu srdečních nemocí nastal v naší zemi pokles ,,který nemá ve světě obdoby.” Při zkoumání kvality bydlení došla studie k závěru, že obytná plocha na obyvatele se za čtvrtstoletí zvýšila v Čr o 99% (v Německu za stejnou dobu o 53%). Index demokracie dosahuje 76 bodů ze 100, před rokem 1989 to bylo bodů 20. Nebojme se tedy přiznat, že navzdory mnohým důvodům k nespokojenosti je Česká republika skvělé místo pro život.

A pokud Vás nedávná historie zajímá, pracujeme na článku o zásazích STB na Mělnicku. Přineseme ho pravděpodobně již tento týden a dočtete se, že například velitel zásahu pořádkových sil proti demonstrantům na Národní třídě byl z Mělnicka.

A tak jeden vtip prachem zavátý…

Zadání slohové práce  z roku 1984:

1. Jaká je vaše nejoblíbenější postava dějin?

2. Proč právě Lenin?

A tak pánbůh s vámi a vše zlé pryč přátelé!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Je po volbách (Pepek VYskoč, 17.11.2014 10:21:29) Odpovědět

  je již 6 týdnů po volbách , ale stále se musím každý den dívat před kralupskou radnicí, na ty tváře oděné v bílých jakoby rubášových košilích. i Kralupské ANO brzy zapomnělo na svoje sliby a jak se dostalo ke korytům, ani ty plakáty nenechalo po sobě zlikvidovat. Páni radní si zřejmě myslí, že se vracíme ke starému heslu s Ano na věčné časy.

 2. sběr papíru (Evička, 18.11.2014 7:30:59) Odpovědět

  je chvályhodná věc. Probíhají ještě soutěže mezi ZŠ o prvenství ve sběru papíru? Možná by se uchytila soutěž mezi městy o prvenství? Svoz na Mělník, je tam víc místa, než v okolí. Nebo papír použít na zateplení městských domů a bytů? Efektivní, levné, potřebné.

 3. sběr a třídění (Anna Spěváčková, 18.11.2014 10:07:29) Odpovědět

  Oboje jsou chvályhodná věc. Jenže...myslící člověk si položí otázku: proč je toho papíru tolik? A pak se podíváte kritickým okem na haldy zbytečných obalů, tuny kancelářských (a také často zbytečných dokumentů), haldy letáků...kovových plechovek od nápojů, pet lahví s pitnou vodou, která teče kohoutku, zbytků jídla v popelnicích atd., atd.....na prvním místě by měla být MINIMALIZACE (vytištěno tučně) odpadů, výzva lidem, aby zbytečně neplýtvali, aby byli hospodární, akce na minimalizaci obalů (viz Albert s balenými sýry a uzeninami), na separaci biologických odpadů - teď se už město dostalo k popelnicím pro biozbytky, ale jen v rodinných domcích, proč nejsou velké hnědé kontejnery na sídlišti, i tady se valí bioodpad do směsných popelnic....A poslední otázka: proč v Nera platíme nejvyšší poplatky za odpad včetně mimin na látkových plínách, stařenek, co spotřebují minimum, lidí co dbají na separaci odpadů????? Proč se stále pořádají akce na propagaci třídění, ale poplatky se nesnižují? (Přesto lidé volili staronovou garnituru....podivné...)

 4. billboard (Tomáš Pekárek, 18.11.2014 15:47:23) Odpovědět

  Pane Vyskoči, sleduji Vás delší dobu a Vaše averze vůči mé osobě je nepřehlédnutelná. Nevím z čeho pramení, ale pokud máte zájem si něco vyříkat, udělejme to osobně. Rád si s Vámi pohovořím, protože ač se snažíte vypadat zasvěceně, evidentně Vás mnoho informací chybí (nebo je zkreslujete záměrně).
  Co se billboardu před radnicí týče, jeho zmizení ovlivnit nemohu - je to soukromý majetek a až se tam majitel rozhodne dát něco jiného, jednoduše nás přelepí tak, jako to obyčejně chodí. Takto je to ještě na jednom domě v Minicích a na některých vývěsných plochách města, kde je správcem KaSS. Ostatní plochy, které jsme měli, jsme vlastními silami uvedli do původního stavu.

 5. Díky. (Standa, 18.11.2014 18:59:56) Odpovědět

  Děkuji jménem Soutoku za gratulaci.

 6. reakce (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 19.11.2014 13:42:57) Odpovědět

  pro Standu:
  Není zač! A hodně chuti do další práce, dalších reportáží! :-)

  ad billboardy ANO:
  Pana Pekárka bych se zastal. Ne, že by se mi pohledy na tváře politiků nějak zamlouvaly, ale výlepové firmy pronajímají plochy standardně na měsíc, tzn. v podstatě nejde objednat billboard ,,do voleb." A většinou, pokud nemají jiného inzerenta, starý billboard nepřelepují. Ostatně ve Skuhrově donedávna krášlil svět Milan Němec jako kandidát do Senátu z roku 2010.

  Třídění odpadu:
  Jednoznačně je fajn, když lidé minimalizují odpad a ten ještě třídí. Proto se snažíme třídění a zodpovědný přístup k životnímu prostřední propagovat.

 7. odpady (Anna Spěváčková, 20.11.2014 9:17:42) Odpovědět

  Lidé budou minimalizovat odpad a třídit, když se tento způsob zacházení s odpadem bude masivně propagovat a budou k tomu vedeni. I ekonomicky. Pokud město naordinuje lidem nejvyšší poplatky jako v Neratovicích a ještě prakticky zruší velkoobjemové kontejnery, pak se nedivte, že do kontejnerů se hází vše, co lidem padne pod ruku. "Co bych se snažil, když platím takové peníze", říkají lidé. Teď se zavádějí v Nera hnědé popelnice na bioodpad, ale jen těm, kdo má zájem. Chyba. Mají je po masivní osvětě dostat všichni, nebo , když už je to dobrovolné, pak ti, co o biopopelnice požádají, by měli dostat nějaký bonus v podobě pytle kompostu a pod. Jenže my ani nevíme, kdo ten bioodpad bude zpracovávat. Zatím 1. Polabská vozí bioodpad kdo ví komu a ten si zpracovává městskou trávu a má z ní zisk. Město nemá nic. To je takové turecké hospodářství, hlavně se podporují soukromníci a jejich zájmy.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz