Glosy 50. týdne

Lidé si odnášejí stromečky z lesa. Psali to v novinách. Dárky pořídíte v oddělení Ztráty a nálezy. Farář, ten těžkej chleba má. Fašisté našich životů a nejrůznější zapšklá individua chtějí bezdomovcům stavě domy. Bezdomovci v nich nechtějí být. Ptákům, těm bude na Mělníku hej! Dvěstěmetrový komín elektrárny jde k zemi. Ještě, že svět je ještě chvílemi vpořádku a prostitutky vědí, o co si říct Ježíškovi.

veselevanoce

rexo.cz

Kde sehnat stromeček

Novinářka Barbora Tesnerová (kteréžto se tímto omlouváme za nepřesnou citaci v minulém týdnu, protože koleda se opravdu nejmenuje Štědrý den nastal) publikovala v Mělnickém deníku článek: ,,Vánoční stromeček si mohou zájemci vybrat přímo v lese.” Jak ukazují pahýly stromů v městských parcích, článek by si zasloužil pokračování o další alternativě jeho pořízení.

Dovolíme si malou odbočku - Barbora Tesnerová by snad mohla získat dojem, že si jí bereme záměrně na mušku, tak to ale není. Naopak - její práce pozvedla úroveň Mělnického deníku do podoby, kdy se dá chápat, že si ty noviny někdo koupí.

Článek o stromcích z lesa zde: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/vanocni-stromecky-hartman-les.html

Když už máme stromeček, ještě dárečky…

Výhodně se dají pořídit na Městském úřadě na Mělníku v oddělení ,,Ztráty a nálezy.” Co je z letošního roku k mání? Mobilní telefony, platební karty, hotovost, rybářské náčiní, jízdní kolo, brýle, tašky, lyže a mnohé další.

zdroj: http://www.melnik.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=9281&id=4673

Pokud si stěžujete, že Vánoce jsou fuška…

… kvůli nákupu dárků, úklidu domácnosti a dalším tradicím, buďte rádi, že nejste farář. Například ten římskokatolický bude muset za pět dní odsloužit deset mší na šesti místech. O Štědrém večeru odslouží hned tři. V článku Barbory Tesnerové (promiňte, Báro…) nám trochu chybí otázka: ,Pane faráři, těšíte se na Vánoce?” :-)

článek zde: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/farare-ceka-deset-msi-v-peti-dnech.html

Bezdomovci o přístřeší nestojí

K zajímavému zjištění o bezdomovcích došli pracovníci kralupské farní charity. ,,Zajišťujeme jim jídlo, ošacení, mohou se ohřát, zavolat si nebo si u nás nabijí telefon….. O nocleh se ale zatím žádný ze zhruba deseti lidí, kteří k nám denně chodí, nezajímal,” řekla Mělnickému deníku ředitelka kralupské farní charity. I proto byl v Kralupech dům určený původně bezdomovcům (dříve policejní služebna) přestavěn na byty. Na Mělníku, kde je jediná noclehárna pro lidi bez přístřeší na Mělnicku, jsou aktuálně využita tři lůžka ze dvanácti. Zájem dlouhodobě projevuje 3-5 bezdomovců a počet nevzrůstá ani s mrazy. V Neratovicích nabízejí bezdomovcům na přespání městský holobyt, i zde však čtyři úřadu známí bezdomovci volí radši holomráz. O poukázky na teplé jídlo zdarma, které jim město zajištuje, pak zřejmě zájem projevují.

PS: V každém městě najdete nějakého fašistu, zpravilda zapšklého nenávistného vrtala, který bude tvrdit, jak se z vašich daní mají budovy pro bezdomovce postavit. Očividně by to pak dopadlo jako na Mělníku, kde je obsazena třetina, ale hlavně že peníze z rozpočtu potečou a fašista bude mít dobrý vnitřní pocit, že…

Více zde: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/bezdomovci-o-prespani-v-teple-nestoji-ani-v-mrazivych-nocich-20141215.html

Pokácíme stromy a vznikne ptačí park

Tak přesně do tohoto projektu se pustila s podporou EU Mělnická radnice. Kdybyste chtěli vědět, o co přesně jde, představu si uděláte z názvu projektu: ,,Opatření ke zvýšení ekologické stability v nadregionálním biokoridoru číslo 10 Stříbrný roh - Polabský luh.” Anebo z vysvětlení mělnického euromanažera: ,,Pod tímto poněkud krkolomným názvem se skrývá soubor opatření….” Anebo si přečtěte článek: http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/v-parku-na-labskem-brehu-bude-domov-ptaku-a-obojzivelniku-20141217.html

Bagr pojídá jeden z nejvyšších komínů EMĚ

Česká televize zveřejnila reportáž o tom, jak zmizí jedna z dominant Mělnicka - 200 metrů vysoký komín Elektrárny Mělník. Vzhledem k zastavěnosti blízkého prostoru to nebude odstřelem, ale v nitru komína vyzdvižený bagr komín postupně uloupává. Komín bude rozebírán 4 měsíce, reportáž si můžete prohlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ony/295912-v-melniku-rozebiraji-200-metru-vysoky-komin-elektrarny/

A pokud by Vás zajímaly nejvyšší stavby na Mělnicku, tak o nich jsme psali zde: http://www.isoutok.cz/inpage/na-melnicku-jsou-jedny-z-nejvyssich-staveb-v-zemi-ktere-to-jsou/

A co dalšího se dělo v Kralupech?

V Kralupech se cizinec pokusil o znásilnění dvacetileté ženy, naštěstí je již za mřížemi. (http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/cizinec-chtel-znasilnit-divku-ktera-se-vracela-z-diskoteky-20141209.html)

Kralupáci mající naprosto nádherné letní koupaliště, rekonstruují nyní také krytý bazén. Sedmadvacet milionů spolkne druhá etapa, která se týká technologií, šaten, sociáního zařízení a malý bazén. Pro plavce fajn dárek!

O co si řekne prostitutka Ježíškovi?

Baví se dvě prostitutky. Hej, Jarka, vo co si řekneš Ježíškovi? Hanka, vo patnáctset, jako každýmu…

A tak pánbůh s Vámi a vše zlé pryč, přátelé!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Chudák farář (Bunma, 21.12.2014 23:48:24) Odpovědět

  To teda je chudák. Je mi ho nesmírně líto. Za pět dní deset mší, no to musí být hrůza. Jestli se nepletu, mše trvá hodinu, to je dvě hodiny denně. Když zavřu oči a přičtu pět hodin na přípravu celkem, pak je to přímé práce u oltáře tři hodiny. Zbytek je přesun a to se nepočítá. Co je proti tomu taková úča na základce, která denně odučí 5, 6, někdy i 7 hodin a musí být neustále ve střehu, aby ji haranti nezlikvidovali, v lepším případě nenadávali do krav a ženských pohlavních orgánů. Faráře nikdo nevyrušuje, nemusí nic vysvětlovat ani kontrolovat, třeba jestli přítomní dávají pozor, pobožně se modlí a nevynechávají slova. Myslím, že by mnohá úča ráda vyměnila školu za kostel. Jenže katolická církev se brání uvolnit místo ženám u oltáře a nechce ani slyšet o ženách farářkách. Ví proč.

 2. fašisté verssus bezdomovci? (Evina, 22.12.2014 9:12:10) Odpovědět

  Logickou souvislost hledám, ale marně. Ani jako nadsázku nechápu:/. Co chápu je 50,-Kč/noc za vyspání. To bezdomáči nemají nedají. Čili to není o nezájmu, ale o penězích. Jsou i zařízení, většinou o.s., kde je nechají přespat zdarma. Má to "ale" musí být střízliví. Taky občas hlásí, že mají někdy volná lůžka, ale přeci jen tam spíše pořád obsazeno.
  Ideální je pro ně možnost jít na brigádu, výplata po práci denně na ruku, ale práce není...tak to jen na okraji. Všechno si seženou, potřebují peníze na cigarety a alkohol. Když jsou z nich alkoholici, už jim není pomoci a nemá cenu nad tím dumat. Podaří-li se jim se včas jít z ulice, nějakou šanci mají. V tomhle je společensky nedoceněný časopis NP, tam to dělají dobře. To by ale "někdo" musel , kdyby ocenil NP, taky vnímnout, za kolik dělají práci práci streetwokři :(. To se radší dělá,ze strany hlavounů, že nejsou, přitom práce v terénu je asi nejúčinnější a to včetně prevence a hodně náročná. Tudy bych pomoc směřovala především a lidi z terénu zaplatila. S tím tu nic neuděláme. Ty stravenky na jídlo, to je dobrá věc!!

 3. bezdomovci (Anna Spěváčková, 22.12.2014 11:09:02) Odpovědět

  První krok ze strany státu (opakuji státu! ne nějakých nevládek typu Člověk v plísni a pod., které se na tom přiživují) by měl spočívat v tom, že jakmile by se člověk ocitl na ulici, měl by k dispozici KURǍTORA (cikáni je mají) a ten by s ním konzultoval všechny možnost, jak dál důstojně existovat. Okamžitě by dostal místo na ubytovně (třeba typu povodňové buňky), tam by měl k dispozici postel, kuchyňku, společenskou místnost a pod. Práci by mu poskytla OBEC, která by měla povinně vytvářet pracovní místa. Typu pomocná síla v městské jídelně, městské kompostárně, městském komunitním centru, opravy majetku, dozor ve školách, hlídky na přechodech a pod. Okamžitá pomoc člověku bez domova je nutná, aby nepodlehl beznaději a nepropadl alkoholu. Kdybych měla spát venku při -15 jako před lety spali v Neratovicích BD pod mostem u Penny, tak se ze mě také stane alkoholik. Organizace péče o bezdomovce musí být řízená státem, samospráva nemusí mít vůbec zájem o pomoci lidem v nouzi; jsou -li v čele města asociálové jako v Nera, pak nelze očekávat, že budou zaměřeni na pomoc slabším skupinám obyvatel, ale budou vycházet vstříc bohatším vrstvám, jak se zde děje.
  Pokud tady někdo bude povídat, jak je odporné něco někomu nařizovat a rozkazovat, pak je to zcela nutný postup i v demokracii, regulace je nezbytná ve společnosti, aby nedošlo k anarchii a rozvratu státu, jak vidíme nyní. Volná ruka trhu ani systém "postarej se o sebe sám" a "dělej si co chceš" se jaksi neosvědčily.

 4. paní učitelko, (Evina, 22.12.2014 17:52:55) Odpovědět

  Vy byste nechala bezdomovce : "...pomocná síla v městské jídelně, městské kompostárně, městském komunitním centru, opravy majetku, dozor ve školách, hlídky na přechodech a pod."???
  - kuchyň=zdravotní průkaz=placené sociální zabezpečení+doklady;kompostárna neexistuje;komunitní centrum-jaké-existuje?;dozor ve školách!!-nekomentuji, došel dech; přechody-taky bez komentáře.
  Město možná nahrává a stará se jen o pracháče, ale co píšete Vy, má daleko i k utopii. Tak jestli je na straně jedné u vesla učitelský sbor Mrzlíková a straně opozice učitelský sbor Spěváčková, tak pak mě těší a mile překvapuje, že Neratovice akceptují, že auta jezdí vpravo a není kolem toho vážnější diskuze.
  Ani nemám chuť něco napsat k té Vaší plísni. To nemá cenu, význam.
  Sežeňte dotace, postavte buňky-nic Vám nebrání.

 5. žádná utopie (Anna Spěváčková, 22.12.2014 18:26:40) Odpovědět

  V zahraničí města běžně podnikají, i u nás, málo, ale jsou. Ve Vídni jsou městské restaurace a jídelny, existují městské služby pro město i pro občany, městská zahradnictví i městské kompostárny (Písek, Vsetín, Kardašova Řečice, Hrušov...), kdo nepodlehl privatizační infekci a ponechal si městské technické služby, ušetří a může pružně řídit jejích práci. My jsme všechno zprivatízovali a nemáme práci pro naše lidi. Nemáme kompostárnu (bude se budovat u Byškovic a jistě ji bude provozovat nějaký soukromý subjekt.) Je prokázáno a spočítáno, že soukromé subjekty se VELMI, ale VELMI prodraží oproti městským podnikům. Už dávno nikdo nevěří tomu, že soukromý subjekt lépe hospodaří než státní, prý investuje. No, tak tomu už se můžeme jen zasmát, soukromníci mají jen jeden zájem a to je zisk. A propos, proč by čistý a udržovaný bezdomovec nemohl být ZAMĚSTNANEC města se zdravotním průkazem? Mnoho lidí není schpno přehodit výhybku myšlení a začít uvažovat jinak. Samozřejmě, že by musel stát zákonem ošetřit povinnost obcí zabezpečit bezdomovce a přispívat jim na základní vybavení, obec by ovšem musela také přispět z rozpočtu, ale byly rozdávány odměny jen těm, kdo si to zaslouží a ne za běžnou náplň zaměstnání, kdyby zastupitelé dostali odměny jen za účast na zasedání a výbory za odvedenou práci, to by bylo úspor. A ředitelé příspěvkových organizací, kteří automaticky dostávají každý půl rok odměny, na těch by se ušetřilo. Ohledně vašich narážek na učitelské povolání, pak tak jako všude existují učitelé tupí a vzdělaní. Budete se muset rozhodnout, kam zařadit paní Mrzílkovou a moji maličkost.

 6. doplňte si... (Anna Spěváčková, 22.12.2014 18:30:24) Odpovědět

  ....ale byly rozdávány odměny jen těm, kdo si to... vytratilo se kdyby ....Zkuste se více zajímat o to, jak se nyní pohlíží na soběstačnost měst, máme co dohánět. Pokud ovšem město všechno zprivatizovalo a dál privatizuje, je to v háji. Čeká je nevábná budoucnost...

 7. !!! (Karel, 23.12.2014 13:29:04) Odpovědět

  Já myslím, že volby rozhodli a lidé Vás zařadili p. Spěváčková.....

 8. paní učitelko, (Evina, 23.12.2014 20:34:35) Odpovědět

  jediné s čím souhlasím je, že město, resp. MÚ, by mělo samo podnikat v určitých oblastech, jako je především a např. úklid města, celého - denní brigády, výplata na ruku ten den (lepení plakátů ap). Mohli by si tak přivydělat i studenti a město by vydělalo a pomohlo současně. Na to žádný souhlas státu nepotřebuje. Otázka je, zda nejsou natolik soudní, sebekritičtí, že to nechají na soukromnících. Potom postupují rozumně.
  Samozřejmě že bezdomovec může mít zdravotní průkaz, nemá-li dluh na sociálním pojištění a má na průkaz peníze, s koupelí to nemá moc společného, může mít leccos, jen se musí dostat včas z ulice , musí mu být nabídnutý rozumný postup a možnosti, reálné, a musí taky chtít-jinak se musí respektovat, že na ulici žít chce .
  Dá se v obci dělat leccos, chce to jen míň mluvit,polemizovat , filosofovat , zašívat se a víc dělat..
  On taky ten kdo něco dělá moc na řeči nemá čas., to je jasný.


 9. Soukromníci????? (Kolikop, 28.12.2014 21:02:53) Odpovědět

  Ti chudáci nehledí na zisk, jen dřou pro společnost, že?

 10. Koliskope (Evina, 29.12.2014 7:52:00) Odpovědět

  kdo nevytváří zisk v podniku? Je jedno jestli v socialismu nebo kapitalismu. Každý, odpovím si. Jde o to jak. (JAK). O co mu vlastně jde - zda o obživu, rozvoj, investice + pochopení, že v podniku jde o soukolí, kdy 1 nemúže být bez 2. např. zaměstnavatel bez zaměstnance a naopak.Pokud se mu jední jen o vlastní zisk a nechápe potřeby "dole" dříve či později zkrachuje., rozhodně se nebude rozvíjet-kvalita práce, produktivita, okrádání majitele ap. Příklad dobrého podnikání najdeme např. u sklářů na severu.

  K bezdomovcům: potřebují Neratovice shořelou mrtvolu v objektu, kde přespávají (zadarmo) bezdomovci, aby začali chápat, že okrajové skupiny dejme tomu sociálně slabé , nepřizpůsobivé ap. je potřeba řešit komplexně a včas? Co ještě obyvatele čeká?

  Začne být prostor "účko" bezpečné místo k procházení na náměstí? místo s udržovanými objekty-domy? Nájemné platí, tak kde je problém, aby tam nepadala omítka z domů? Kam jdou peníze z fondu oprav? To je práce, podnikání MÚ.
  Musí to smrdět v uličce Za obchody hůř jak na veřejném WC neudržovaného nádraží ? To samé U čerta? Stačí cedule majitele hospody "zde není veřejné WC"? Nebo má majitel povinnost kolem objektu uklízet ? Možná by si pak ohlídal "ožraly", které mj. vyrábí sám. Nebo už neplatí máš dost, už ti nenaleju? Asi ne, měl by míň v peněžence, majite-zisk za každou cenu. Nemůže mu MP odlehčit od zisku pokutou za neudržování prostranství? To je práce, podnikání MÚ- pod ně MP spadá.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz