Glosy - Leden 2016

Najdi rozdíly

/29.1./ Soukromý dům pro seniory místo ostudy Mělníka již stojí. Oproti vizualizaci zveřejněné v květnu 2013 na melnicek.cz však vidíme pár rozdílů. Najdete je také?

dum senioru Melnik

Vizualizace zveřejněná v roce 2013 majiteli objektu na melnicek.cz

dum senioru Melnik

Skutečnost 2015.

Chcete zaplatit na úřadě kartou?

/29.1./ V Kralupech bez problémů už několik let. V Neratovicích od loňského roku. Na Mělníku máte smůlu. Proč? Ve článku Jiřího Říhy v Mělnickém deníku se píše: ,,Prováděli jsme mezi občany průzkum, z jehož výsledku vyplývalo, že o platby kartou velký zájem nemají," informovala vedoucí oddělení účtárny Zdeňka Šrámková, podle níž by se platby kartou uplatnily zřejmě jen na stavebním úřadu, kde lidé hradí vyšší částky.” Tak teď už to víte.

Územní plán provázely emoce a střety zájmů

/28.1./ Projednání nového územního plánu města Mělníka skončilo velkým fiaskem. Střet různých zájmů města a majitelů pozemků podpořený chybami (z) radnice přerostl v absurdní divadlo, které odkrylo dosud spíše tušené osobní vazby a politické souvislosti. Zmapovali jsme pozadí jednání a přinášíme Vám na toto téma článek: ,,Územní plán skončil fiaskem. Bude se trapas opakovat?"

Co uděláte, když vám bude někdo dlužit čtvrt milionu?

/26.1./

a) nájem mu vypovíte a dlužnou částku budete vymáhat

b) smlouvu mu prodloužíte a za dlužné nájemné si pronajmete část svého majetku zpět?

Šesti mělnickým radním přišla správná varianta b) (jednání Rady města 7.12.2015). Firma P+J Mělník s.r.o. si pronajala od města pozemek (5.115m2) na provozování hlídaného parkoviště. Nájemné však neplatila, a tak ke konci roku 2015 dosáhl její dluh vůči městu 256.235,- korun. Město místo nalezení nového nájemce uzavřelo s dlužníkem nové smlouvy - prodloužilo mu platnost nájemní smlouvy (smlouva uzavřena 14.12.2015) o další dva roky a zároveň si od něj pronajalo 10 parkovacích míst za přesnou polovinu dlužné částky - 128.117,50 korun na 18 měsíců. Za tři roky se tak firmě odmaže celý dluh na nájemném (smlouvu totiž město uzavřelo na dobu neurčitou). Nechce se nám přitom věřit, že by se odtažená auta nemohla umístit například do areálu technických služeb…

PS: Jak je patrné ze zápisu z jednání Rady města Mělníka ze dne 18.8.2014, firma si odpuštění plateb nebo kompenzace po městu nevyžádala poprvé. V roce 2014 nárokovala po městu ,,kompenzace vynaložených nákladů,” a to v naprosto stejné výši 256.235,- korun. Bohužel, zápisy za zastupitelstva z tohoto období na webu města nejsou.

PPS: Proč jsou dlužníci nájemného za byt vystaveni ze strany města exekuci (což je správné) a u dluhu z nájmu pozemku město nepostupuje stejně? Je jedno dlužné nájemné jiné než druhé?

smlouva p+j

Kopii smlouvy máme k dispozici. Sice nekvalitní, ale dostatečně čitelnou.

Na Mělníku možná vznikne prostor pro sluníčkáře

/25.1./ Ne, nebojte se, tohle nemá se sluníčkáři z refugees welcome nic společného. Na břehu Labe by mohly vzniknout prostory určené pro volný čas a slunění. Prostor mezi vinařstvím paní Lobkowiczové a přístavištěm by mohl zaplnit kurt na beachvolejbal, dětské hřiště, záchody se sprchami, šatny a plocha pro slunění s lehátky. K dispozici by byla i místa na parkování automobilů i jízdních kol. To vše bratru za šest milionů korun.

Se zpřístupněním Labe pro koupání se zde nepočítá, místo je kvůli silnějšímu produ vody pro koupání nevhodné.

Nezní nám to jako špatná myšlenka. Došlo by k oživení zajímavého a dosud nevyužitého prostoru na břehu Labe a také by se navázalo na tradici slunečních lázní, které byly na našem území populární zhruba od poloviny devatenáctého století.

Opět se hledají nájemníci startovacích bytů

/22.1./ Město Mělník opět vypsalo řízení pro žadatele o tzv. startovací byt. byty se nacházejí u hotelu Ludmila, mají velikost 2+1 a pronajímají se na dobu pěti let. Město předpokládá, že se pro nové žadatele uvolní jeden byt. Pokud Vás nabídka zajímá, přečtěte si tento článek, kde naleznete více podrobností a odkaz na příslušný dokument z úřední desky.

Fandíte levici? Utíkejte pro americkou vlajku!

/21.1./ Bezvadnou radu dal příznivcům levice neratovický zastupitel za ČSSD Pavel Šanda na svém blogu:

Šandova vlajka

zdroj: http://pavelsanda.blog.idnes.cz/

Zaprvé bychom byli rádi, kdyby příznivci jakéhokoliv politického směru v České republice vyvěšovali vlajku českou, když už tedy budou chtít, aby se jim nějaká před domem třepotala. A zadruhé - co s tou vlajkou příznivci levice udělají, když překvapivě vyhraje Trump? :-)

Perné dny starosty Mikeše

/20.1./ Zatím nejméně příjemné chvilky v současném volebním období zažívá tento týden mělnický starosta Ctirad Mikeš. Nejprve se opět začal veřejně propírat jeho vztah k městskému bytu (kdy údajně Rada města pronajala městský byt jeho přítelkyni, ke které se vzápětí nastěhoval), na zastupitelstvu pak zažíval těžkou sodu od občanů kvůli novému územnímu plánu města.

Zatímco bydlení starosty v řádně pronajatém městském bytě s řádnou soutěží o nejvyšší nabídnuté nájemné nepovažujeme za žádný problém, spíš naopak nás mrzí, že ze starosty je dělán člověk nižší kategorie, který by neměl mít nárok na stejná práva pronájmu městského majetku jako jakýkoliv jiný člověk (a co si budeme povídat, stav, kdy starosta bydlí v městském bytě za který je řádně hrazeno nájemné je mnohem lepší, než kdyby bydlel někde na vesnici nebo v pronájmu u městského právníka), s územním plánem to byl fakt průšvih (chystáme o tom samostatný článek). A tak, jak starosta nechával nelibost občanů za balisety přistát na místostarostovi, nyní se mu tu od koaličních partnerů vrátilo při projednání územního plánu a nelibost lidí ulpěla na něm. Přitom váha každého hlasu v Radě města byla stejná… Inu koaliční partner nerovná se kámoš…

Mělník řidiče nešmíruje

/20.1./ Aniž by to český občan tušil, zažívá zas jeden nádherný příklad zásahu moci státu do svého soukromí. Policisté na několika místech země (včetně např. Prahy) začali využívat radary, kamery a zařízení pro úsekové měření rychlosti ke sledování všech projíždějících automobilů. A takovéto záznamy uchovávají až 180 dnů (Ústecký kraj). Zeptali jsme se proto Městské policie Mělník, zda k podobné věci nedochází na Mělníku. A k naší radosti zde politici i policisté prokázali zdravý rozum - dokumentace je prováděna opravdu pouze u vozidel jedoucích příliš rychle. Mělník slušné řidiče nešmíruje. A za to má od nás palec nahoru.

Další důkaz, že když se chce…

/19.1./ Neratovicko - Byškovická ,,Sorbona” (místní název pro zvláštní školu) otevře novou výuku speciálně zaměřenou na studenty s mentálním postižením, kteří tak získají možnost středoškolského vzdělání. Ředitelka Ivana Pechová tak vyšla vstříc zájmu rodičů, ochotu vzít na sebe další náročnou práci projevili i kantoři školy. V celém Středočeském kraji dosud fungují jen dvě střední školy pro mentálně postižené.

Ředitelka si za svůj krok zaslouží pochvalu. O co jednodušší by bylo požadavky rodičů odmítnout, než se pustit do byrokratického boje…

Nepovedený boj nebo nepovedené PR?

/19.1./ Kralupský, městem vydávaný zpravodaj (mimochodem, obdobný zpravodajský webový portál Mělník ani Neratovice nemají), přinesl zkraje ledna fotogalerii: ,,jak Holdery i Mercedesy Technických služeb města Kralupy nad Vltavou bojují s čerstvou sněhovou nadílkou.” Z jedenatřiceti fotografií je na sedmi vidět snaha motorové brigády o úklid, na zbylých jsou pak snímky například neuklizených schodů, neuklizeného přechodu pro chodce či neuklizených ulic. Tak nevíme. Buď ten boj lidí a strojů se sněhem nic moc, nebo poněkud nepovedený pokus o PR…

Kolikrát se sešlo zastupitelstvo?

/18.1./ Zajímá Vás, kolikrát se za rok ve vašem městě sešli zastupitelé a jakou měli nejdelší pauzu? Nejpilněji se zastupitelstvo scházelo na Mělníku, za rok 2015 celkem dvanáckrát, nejdelší pauzu mezi jednáním měli zastupitelé 35 dní.

V Kralupech i v Neratovicích se zastupitelé sešli sedmkrát, v Neratovicích byly letní ,,prázdniny” 77 dní, v Kralupech dokonce 91 dní.

O čem tato čísla svědčí? O ničem. Je to jen statistika.

Hledá se osobnost. Zn. bereme vše.

/15.1./ Město Neratovice se rozhodlo obnovit po dlouhých letech udělování Ceny města Neratovice. Cena je určena osobnostem nebo spolkům zeména z oblastí jako vědecká činnost, hudba, literatura, žurnalistika, sport, podnikání, kultura, záchrana životů nebo péče o životní prostředí. Oceněný dostane pamětní list, upomínkové dílo se znakem města a peněžní dar. O udělení ceny rozhoduje zastupitelstvo.

Nejsme proti takové aktivitě. Ať město ocení mimořádné výkony a zásluhy svých občanů. Upřímně však přebytek osobností ve městě nevidíme a bojíme se, aby ceny nedopadly jak státní vyznamenání na Hradě… A tajně doufáme, že město dokáže ocenit některé z místních podnikatelů. Například pana Kocourka, který je mimořádně úspěšný podnikatel (a bohužel také málo úspěšný politik). Nebo někoho, kdo dosáhl mimořádných úspěchů v sociálních službách - jako bývalá úřednice paní Brodilová.

Kdyby se město rozhodlo udělit cenu obecního blba, to bychom měli návrhů fůru. Takové ocenění se však udělovat jistojistě nebude, protože žhavých kandidátů by ze členů zastupitelstva bylo hned několik :-)

Místo ostudy nový domov pro seniory

/13.11./ Na Mělníku vznikl z ostudy města - nedostavěného hotelu u zimního stadionu - soukormý domov pro seniory. Jeho provozovatel, firma Senior komplex na svém webu tvrdí, že se do něj od 1.12.2015 stěhují obyvatelé (bohužel, my jsme si nevšimli, že by stavba již byla obydlena), město firmě, která objekt vlastní vrátilo část peněz za zakoupené pozemky (konkrétně bylo vráceno 1.806.600,- korun, firma zaplatila městu v roce 2013 4.817.600,- korun). A tak je dobré připomenout všem Mělničanům článek z melnicek.cz z roku 2013. Například tyto pasáže:

,,Pozemky o jejichž prodej žádáme, jsou nezbytně nutné pro realizaci našeho projektu, bude na nich vybudováno parkoviště k objektu, vstupní zóna s pergolou a kašnou, okrasná zahrada a zahrádky pro aktivní seniory, lesopark se senior fit parkem, odpočinkovou zónou a jezírkem, vstupy a vjezd do areálu.

Do uvedeného zařízení budou přednostně přijímáni občané Mělníka. … V neposlední řadě dojde i k vytvoření přibližně padesáti nových pracovních míst pro občany Mělníka.”

,,Bohužel již od počátku, projekt provází nepřízeň některých zastupitelů. Nejprve Mgr. Schweigstill rozporoval náš záměr, když nevěřil, že chceme skutečně postavit Domov seniorů a podmiňoval prodej tím, že po dobu výstavby Domova seniorů, složíme na účet Města částku ve výši trojnásobku tržní ceny pozemků.”

Slibujeme, že to není náš poslední příspěvek na téma nového domu pro seniory na Mělníku, prozatím si můžete přečíst celý článek od majitele budovy na Mělníčku. Jo a pokud byste chtěli být mezi těmi přednostně ubytovanými občany Mělníka, registrujte se na www.senior-komplex.cz 

Mělník bude mít nový územní plán

/12.1./ Město Mělník se rozhodlo pořídit po letech nový územní plán. Místní šíbři zpozorněli a tak můžete potkávat na některých místech města zajímavé dvojičky a trojičky na kafíčkách. Bude zajímavé sledovat, které nedávno skoro nehodnotné ,,cípečky” a různě směněné pozemky se přemění na pozemky stavební… A pro ty, co se na žádostech o změnu územního plánu domlouvají - zkuste se alespoň bavit tak, ať vás neposlouchá půl restaurace...

Malý návod pro technické služby

/12.1./ Kralupské technické služby s nástupem nového ředitele začaly ve velkém stylu - noví zaměstnanci, nový styl komunikace s občany, jednodušší systém hlášení nedostatků ve městě… A jak rychle to začalo, tak rychle to nadšení jakoby vyhaslo. Aby pracovníci technických služeb rozptýlili dohady občanů kde se chodníky proti námraze sypou a kde ne, úplně by stačila jedna fotečka z telefonu z každé posypané části města…

U Mělníka vyroste největší spalovna

/11.1./ Společnost ČEZ se rozhodla vybudovat u Mělníka největší spalovnu odpadů v zemi s kapacitou 400.000 tun odpadu. Kromě spalovny bude vybudováno 17 překládacích stanic. Podle našich výpočtů by se do Mělníka mohlo vozit a ve spalovně pálit až 10% veškerého odpadu vyprodukovaného ve Středočeském kraji.

Z hediska města se však asi jedná o naprosto nepodstatnou věc, a tak o ní občany, pokud se nepleteme a někde jsme to nepřehlédli, neinformuje…

Kde končí vánoční stromky?

/11.1./ Prostory kolem popelnic a kontejnerových stání se začínají plnit vyhazovanými stromky (mimochodem, do popelnice opravdu nepatří). Stromky z Mělníka jsou sváženy speciálním vozem a vzniká z nich štěpka, která poslouží například jako palivo.

Neratovická radnice pak dává příležitost na nový život stromkům, které si občané pořídili v květináčích - občané je mohou dát do sběrného dvora u Spolany a poté bude vysazen někde ve městě.

Za obě řešení si města zaslouží pochvalu.

Nesmějte se starým lidem

/7.1./ Probíhající soudní líčení s panem Petrem Kramným a příběh úmrtí matky s dcerou na dovolené v Egyptě asi neminul nikoho, kdo si občas pustí televizi nebo přečte zpravodajství. Možná jste také zaznamenali příběh soudního znalce obhajoby pana Štefana, který jako první ze znalců přišel s tvrzením, že příčinou úmrtí nemusel být elektrický proud. Starý pán se stal terčem kritiky a zesměšnění ze strany některých aktérů soudního procesu, některých médií a mnoha internetových diskutérů. A co to má společného s Mělnickem? Soudní znalec v oblasti lékařství pan Štefan (který před několika týdny zemřel) totiž asi nebyl takový nýmand, jak se z něj snažila udělat obžaloba. Jak nás upozornil bývalý policista, právě pan Štefan velmi přispěl k vyřešení dvojnásobné vraždy mladých dívek, která se odehrála v roce 1990 nedaleko Neratovic (konkrétně u bažantnice nedaleko čerpací stanice AGIP na silnici Praha - Mělník). Z vyšetřování vzniklo instruktážní video, které se dodnes používá při výuce na policejních školách a několik textů do učebnic a příruček pro kriminalisty. Poučení? Nesmějte se člověku proto, že je starý, špatně slyší, mluví a působí jako zmatený stařík. V hlavě toho může stále mít víc než ten, kdo se mu vysmívá…

Cena vodného a stočného ve Středočeském kraji a Praze

/6.1./ Porovnali jsme cenu vodného a stočného v okresech našeho kraje a v Praze. Hodila by se věta Jirky Paroubka: ,,Dámy a pánová, kdo z vás to má?”

Mělník - 92,92 Kč

Kladno - 92,92 Kč

Beroun - 92,63 Kč

Mladá Boleslav 90,14 Kč

Kutná Hora 87,12 Kč

Nymburk 82,98 Kč

Praha 79,00 Kč

Rakovník 76,89 Kč

Příbram 75,37 Kč

Benešov 73,61 Kč

Kolín 69,75 Kč

Pro srovnání ještě dodáme nejdražší a nejlevnější vodné a stočné v zemi:

Nejdražší: Semily - 102,01 Kč 

Nejlevnější: Klatovy - 61,70 Kč

Členové představenstva Vodáren Kladno - Mělník (z Mělníka, Kralup a Neratovic): Miroslav Lid, Petr Holeček, Ctirad Mikeš, Milan Schweigstill, člen dozorčí rady: Petr Patera. Členové dozorčí rady Středočeských vodáren a kanalizací z Mělníka a Kralup: Ondřej Tichota, Libor Lesák. K uvedeným jménům je třeba dodat, že letos díky nim cena vody nevzrostla, ovšem ani neklesla (např. v Kolíně klesla letos cena o 8,29 korun, celorepublikově cena spíše mírně rostla nebo stagnovala). A také, že možnosti zástupců měst a obcí ovlivnit cenu vody je omezená. A také, že je s podivem, proč Mělník má v orgánech VKM a SVAS čtyři zástupce, Kralupy dva a Neratovice pouze jednoho (a v případě Neratovic se navíc jedná o jediného zástupce, který není zastupitelem).

Ceny za celou zemi můžete porovnat v přehledné mapce na skrblik.cz

Miliardáři sedli podvodníkům na mák

/5.1./ Firma s areálem v Neratovicích - Byškovicích je zapletena do stamilionového podvodu na miliardáře Komárka a Čmejlu. Příběh sahá do doby invaze vojsk do Afgánistánu, tedy do roku 2005. Tehdy byli miliardáři osloveni s nabídkou výhodné investice do českého máku a ořechů, který měl na světovém trhu obsadit pozici vyklizenou dodavateli z války zmítané země. Miliardáři do obchodu vložili s vidinou rychlého zisku přesně neurčenou částku (odhady jsou od 400 milionů do skoro čtyř miliard) a z první obrátky jim skutečně přišel vyplacený zisk. Investovali tedy dál, jenže při fyzické kontrole skladu firmy Agrobyškovice v Neratovicích v roce 2011 zjistili, že se zde skoro žádný mák a ořechy nenachází a sklady jsou plné pytlů pilin. A že vyplacený zisk byl pravděpodobně jen imaginární vratkou části jimi vložených peněz, jejichž zbytek zatím zmizel neznámo kam. Celý článek si můžete přečíst na Lidovkách, firma Agrobyškovice je od půli roku 2013 v úpadku, přestože v tomto roce vykazovala tržby 313 milionů (o rok dříve 465 milionů).

A pak se lidi diví, že důchodci kupují hrnce za desetitisíce, když miliardáři se dají zlákat na lehký zisk z obchodu s mákem… pardon, s pilinami.

Nejvýznamnější události na Mělnicku v roce 2015 podle rozhlasu

/4.1./ Český rozhlas zveřejnil přehled nejvýznamnějších událostí Mělnicka 2015. Jsou to:

- opravená střecha bazénu na Mělníku

- rekonstrukce bazénu v Kralupech

- vytvoření společných převlékáren v bazénu v Neratovicích

- zahájení výstavby ,,obchvatu” Mělníka

- vznik hnízda pro sokoly na jednom z komínů elektrárny

Přijde vám to taky ujetý? Nám jo. Ale možná je vlastně dobře, že za hranicemi našeho regionu považují za náš největší problém uspokojení potřeb milovníků plováren…

Před 100 lety byla krize a Lobkowicz dobrá značka

/4.1./ Zajímavý odkaz na 100 let starý inzerát v dobové Národní politice podaný knížetem Jiřím Lobkowiczem připomněl časopis Týden: ,,Bylo zjištěno v mnohých případech, že cizí vína pochybné jakosti prodávají se v originálních lahvích Mělnického zámeckého. Zárukou pravosti není jen láhev, jež se dá snadno opatřiti. Plnou jistotu poskytuje pouze knížecí znak na staniolové záklopce." Otázkou dneška je, jakou prestiž a jak dobrou značkou po sto letech knížepán z Mělníka je…

Den otevřených dveří na radnici

/4.1./ Kralupská radnice uspořádala dnes den otevřených dveří. Můžete si tedy prolézt úřednický palác, který byl nejen velmi drahý, ale je naštěstí i velmi povedený (kombinace drahý a hnusný by byla horší…). Na jednu stranu fajn akce, na druhou by asi neměl být problém občana budovou provést kdykoliv, protože ne zastupitel, ne úředník, ale občan má být ve městě král.

Mělník a Kralupy na webu lidem nepopřáli

/4.1./ Před rokem jsem si toho všimli a všimli jsme si i letos. Neratovice svým občanům na oficiálním webu města do nového roku popřály. Mělník i Kralupy ne. Mělník také navzdory materiálu zpracovanému komisí pro komunikaci zůstává bez oficiálního profilu na Facebooku. Nepodstatné drobnosti? Kdo ví…


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz