Prosinec 2015

Mělničtí strážníci i v posledním měsíci v roce bojovali proti zločinu a za zachování mravnosti. Strýček Sam chtěl bombardovat Kralupy a Neratovice, moc se o tom ale radši mluvit nebude. Povodňová hráz na Mělníku slouží jako obslužná komunikace pro stavbu. je na to stavěná? V Neratovicích se rozdají peníze. Protihazardní lobby v Neratovicích opět neúspěšná. I Mělnicko (Týdeník) má svého lokálního Babiše - podnikatele politika. Kralupská petice, která bude k ničemu. A další události slovem i obrazem.

Policejní akademie Mělník v akci

/29.12./ Blíží se silvestrovské vysílání televizních stanic, které nám budou servírovat stokrát omletou zábavu. Místo televize tak pro pobavení doporučíme spíše články ze zásahů mělnických strážníků. Například 14, prosince se na webu objevil tento: ,,V 07:00 hodin oznámil muž, že v ul. Veslařská jsou ze třetího  patra slyšet nadávky "já tě zabiju" a podobně. Hlídka MP se dostavila do místa, zde byl  vytěžen muž bydlící ve třetím patře. Tento uvedl, že jeho pes v bytě pokálel koberec a on mu nadával.” Dále můžete jen za prosinec vybírat z titulků jako ,,Chtěla vonět,” ,,Spletl si čekárnu s WC,” ,,Měla dvoje kalhoty,” ,,Slaninový den,” nebo ,,Odcizil guláš.” Přejeme příjemnou zábavu a našim hrdinům z ulice mnoho dalších dobrodružství!

(PS: Aby nevznikla mýlka, práce strážníků si vážíme. Jen prostě většina zásahů není jak z akčních filmů a ten, kdo píše zprávy o zásazích na web MP má neobyčejný vypravěčský talent, srovnatelný snad jen s tanečním talentem pana Pavláska.)

Dvojí metr?

/29.12./ Obdrželi jsme několik mailů na téma výstavba u přístaviště na Mělníku. Lidé se podivují nad tím, že se po vrchu protipovodňové hráze prohánějí bagry a další stavební stroje, které realizují rozšíření odstavných ploch přístavů (spíše tedy již jen překladiště). Lidé se podivují, proč, když bylo zakazováno po hrázi jezdit na kolech nebo kolečkových bruslích nikomu z města nevadí, když se po ní prohánějí těžké stroje. Nechápeme to také, tazatelům však doporučujeme obrátit se na radnici nebo zastupitele, kterým dali hlas…

Kralupy a Neratovice cílem jaderného útoku?

/28.12./ Nesmírně zajímavý článek, který by patřil na první stránky zpravodajství, vyšel na Aktuálně.cz. Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil plány USA na jaderné bombardování z roku 1956 pro případ vypuknutí konfliktu mezi tehdejším východním a západním blokem. Ocitujme z článku: ,,Z odtajněných údajů vyplývá, že američtí armádní plánovači se v roce 1956 zaměřili na systematickou destrukci městských a průmyslových cílů včetně výslovného zaměření na civilní obyvatelstvo klíčových měst. … V tehdejším Československu byla hlavním terčem Praha s pořadovým číslem 61 a s 69 cíli určenými ke zničení. Další cíle byly v okolí hlavního města v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném a Štěchovicích. Stojí za zmínku, že Kralupy či Neratovice Američané bombardovali na konci druhé světové války v roce 1945.

No a vidíte, uběhne pár desítek let a jací jsme s amíky kamarádi.

Neratovice rozdají peníze

/28.12./ Málokdy se povede tak výstižný titulek, jako Barboře Tesnerové v Mělnickém deníku s článkem: ,,Neratovice rozdají skoro čtyři miliony.” Udělování městských dotací sportovním, kulturním, sociálním a zdravotním spolkům totiž není nic jiného než rozdávání peněz vybraných od občanů. A skoro by se dalo říci, že platí přímá úměra - čím víc si zastupitelstvo potřebuje koupit loajalitu místních opinion leaderů (tvůrců veřejného mínění či jednotlivých zastupitelů reprezentujících tu sport, tu kulturu tu další oblast), tím víc rozdává. Proto se můžete na srovnání měst a jejich rozdávání peněz brzy na iSoutoku těšit…

Santa Baliset

/26.12./ Někde chodí Ježíšek, někde děděček Mrazíček, někde Santa Claus a někde Santa Baliset… Gratulujeme neznámému autorovi k povedené recesi!

Santa Baliset

Hezké trhy na Mělníku

/21.12./ Před pár dny jsme chválili sváteční výzdobu na Mělníku. Vánoční trhy pak byly přímo báječné. Nevíme, kdo je připravil, udělal to však opravdu dobře. Poznalo se to i na množství lidí, kteří nešetřili krok a do města si na kávu, svařák, trdelník, medovinu, pro víno či ponožky vyšláplo. Co by za takové pěkné trhy například v Ústí dali.

trhy Mělník

Další Waterloo protihazardní lobby

/21.12./ Další fiasko znamenal návrh některých zastupitelů na zákaz výherních automatů v Neratovicích. Návrh omezující vyhlášky předložili v čele s Pavlem Šandou tak, že jej před jednáním posledního letošního zastupitelstva nestihla projednat Rada města. Ve článku na Neratovinách pak hořekoval nad tím, že se přeci Rada mohla sejít mimořádně, nebo že mohlo být projednání vyhlášky zařazeno do programu i bez projednání Radou (což zastupitelé v hlasování odmítli). Nejvtipnější na celé story nám ale přijde, jak v době, kdy sbíral podpisy pro referendum pan zastupitel tvrdil, že tak závažné rozhodnutí musí být podloženo vyjádřením vůle lidu v plebiscitu. Stačilo, aby se pan Šanda dostal mezi zastupitele a místo návrhu na referendum již rovnou navrhuje vyhlášku. Inu politika…

Pozor na fronty v neratovickém infocentru

/21.12./ Davy koupěchtivých turistů i občanů se dají čekat v neratovickém infocentru. Nabízí se zde nově zvonečky s nápisem ,,Krásné Vánoce přeje město Neratovice.” Vždyť kdo by nechtěl mít na stromku přání z Neratovic?

Spokojení občané existují!

/21.12./ Velkou radost nám udělal komentář jednoho čtenáře, který se včera objevil na jedné zapadlé stránce našeho blogu. Ukázal, že spokojení lidé existují. Proto si dovolíme jej ocitovat i zde: ,,Jen obecně podotýkám, že život v Neratovicích je ve své podstatě dobrý, hlavně tím že jsme u Prahy. S fungující Spolanou by to bylo ještě lepší (časově). My, úplně zdraví, pracující, svéprávní chlapy (kteří nemají čas vysedávat po dopoledních veřejných schůzích (pro důchodce a maminky) vám ženám, které řídíte toto město zcela věříme, tak se snažte.” A dodáváme, že vcelku to samé (až na ty dámy) lze napsat i o Mělníku a Kralupech. 

Boj o letiště nebo boj o mediální zájem?

/18.12./ Od roku 2009 se vedení Kralup (a dalších obcí v okolí) snaží zabránit vzniku veřejného mezinárodního letiště ve Vodochodech. Vždycky před volbama jejich povyk zesílil (děláme to přeci pro lidi) a vidět byli nejen představitelé obcí, ale i krajští politici. V ,,aktualitách” sdružení Stop letišti Vodochody naleznete poslední zprávu z června 2014. Přitom už uběhlo několik dní od rozhodnutí soudu, že kladný ekologický posudek na otevření letiště z roku 2013 platí. Obce se však prý již chystají na další postup, kterým chtějí projektu letiště bránit.

Upřímně nevíme, na jakou stranu se přidat. Otevření letiště pro mezinárodní lety by nepřineslo jen nevýhody (zejména ekologická a bezpečností rizika), ale znamenalo by i nová pracovní místa, podnikatelské příležitosti a levnější cestování. Také nevíme, zda starostové skutečně reprezentují svým postojem dominantně většinový názor obyvatel, nebo zda je jejich boj jen politickou hrou.

PS: Před cca rokem jsme zaznamenali informaci, že situace kolem letiště se vyřeší tím, že stát od investora letiště koupí zpět a všichni budou spokojeni - investor něco vydělá a vládní politici se budou moci prsit, jak na rozdíl od komunálních kecalů vyřešili problém. Rozsudek soudu cestu k tomuto řešení otevírá…

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina

/17.12./ Známá hláška z filmu Limonádový Joe se celkem hodí na naše další zjištění kolem balisetů na Mělníku. Pokud by vás zajímalo, zda na firmu instalující dopravní značení bylo děláno výběrové řízení, zda zlou náhodou neexistuje personální propojení mezi dopravní komisí zřízenou Radou města a firmou, které dopravní značení dělala, proč se radnímu začalo přezdívat ,,Schweigstillův mopsík," nebo proč byly instalovány balisety zelené a ne bílé, přečtěte si náš další článek z kampaně Balisety na Mělníku nechceme.

Kuželková dráha za mega…

/15.12./ Když máme tu vánoční atmosféru lásky, porozumění, pochopení a udobření, nastal ten pravý čas nahlas oznámit, kolikže to dopravní značení na Pražské ulici stálo. Tak ta sranda vyšla čistě za dopravní značení na více než milion. Přečtěte si třetí kolo naší války s balisety na Mělníku, dozvíte se víc.

Jak se Vám líbí?

/14.12./ Vánoční výzdoba náměstí Míru na Mělníku se letos opravdu povedla. Souhlasíte?

Vánoční Mělník

Kralupy vykleply Neratovice

/14.12./ Pěkný klepec utržili neratovičtí hokejisté na ledě Kralup, kde podlehli 3:7. Po první třetině svátečního zápasu se skvělou doprovodnou show sice po první třetině vedli 3:1, zbývající dvě třetiny však k nadšení domácího publika výtečně zvládli domácí a šesti góly zdecimovali hockey club Buldoků. Zápas se odehrál v báječné divácké atmosféře a pro hráče i diváky musel být velkým zážitkem.

Hokejový zápas, kde nesmíte chybět

/11.12./ Parádní show se chystá při příležitosti hokejového derby Kralupy vs. Neratovice (12.12. od 18 hod., zimní stadion Kralupy). Již před pátou odpolední začne utkání výběrů Michala Broše proti výběru Martina Chabady. Před mistrovským utkáním bude operním pěvcem přednesena státní hymna. po zápase proběhne setkání současných i bývalých hokejistů s fanoušky. Výtěžek ze vstupného (30,- Kč/os.) dostane kralupský dětský domov. Skvělá věc, kde by příznivci hokeje neměli chybět!

Pozor, pozor, senioři na výjezdu!

/10.12./ Kralupští občané by se dnes měli mít na pozoru. Do jejich města vyrazil zájezd zboží v akci koupěchtivých seniorů z Odolena Vody. Program: Tesco, Lidl, Penny. Doporučujeme se těmto prodejnám v dopoledních hodinách ve vlastním zájmu vyhnout! 

Budou zastupitelé naslouchat někomu, kdo se pořád mýlí?

/10.12/ Neratovický zastupitel Pavel Šanda se nám opět rozhodl páchat dobro ve prospěch lidu a zakazovat ve městě provoz výherních automatů. A vypadá to na další botu, jeho už čtvrtou do páru.

Nejprve neúspěšně sbíral podpisy na vyvolání referenda o zákazu heren ve městě, přičemž otázku do referenda formuloval nezákoným způsobem. Mnozí signatáři petice se cítili podvedeni.

V zastupitelstvu (17.12.2014) přesvědčoval ostatní městské poslance při jednání o rozpočtu, že příjem z hazardu v roce 2015 ve městě bude nižší, než v roce 2014. Navrhoval snížit očekávaný příjem ze sedmi na pět milionů. Již dnes je jisté, že jeho očekávání bylo zcela mylné, město plánované sedmimilionové příjmy překročí.

Na zastupitelstvu v říjnu 2015 přesvědčil zastupitele, aby přijali takové znění vyhlášky regulující výherní automaty ve městě, která, jak byl během jednání upozorněn, je v rozporu se stanoviskem Ministerstva vnitra ČR. Město údajně nyní od ministerstva dostalo nařizení vyhlášku změnit.

No a nyní, když města která dříve vyhlásila ,,nulovou toleranci” přišla na to, že to nebyla dobrá cesta a vedla ke vzniku nelegálních heren, zániku pracovních míst, daňovým únikům, poklesu příjmů městského rozpočtu a provozu tzv. kvízomatů v ,,soukromých klubech” a nulovou toleranci proto ruší (např. Kladno, Jablonec nad Nisou, Mnichovo Hradiště, nulovou toleranci tento týden odmítla také Příbram), přesvědčuje zastupitele, aby Neratovice nulovou toleranci zavedly.

Neustále nás překvapuje logika lidí, kteří se staví do role manželky alkoholika, která chce vyléčit manžela tím, že mu z domova odstraní lahve s alkoholem. Bude zajímavé sledovat, zda neratovičtí zastupitelé poslechnou někoho, kdo se s hazardem už třikrát pěkně seknul…

Týdeník Mělnicko změnil majitele, šéfredaktorem je opoziční zastupitel Mělníka

/9.12./ Týdeník Mělnicko má dlouhou historii a zatím úspěšně zdolává i nástrahy kapitalizmu a internetovou vlnu nových médií a sociálních sítí. Uvidíme, jak si s těžkostmi vydávání tištěného média poradí noví majitelé a šéfredaktor. Tím se stal mělnický zastupitel Petr Kowanda /ČSSD/, společníky firmy JOL, spol. s r.o. (vydavatel týdeníku) jsou od konce listopadu Jiří Váňa z Prahy, Hana Kowandová z Prahy a Petr Tauchman z Lužce nad Vltavou. Vlastnická struktura firmy JOL má v poslední pětiletce vůbec zajímavou historii. V srpnu 2011 koupil 75% podíl Roman Roubíček, aby ho v únoru 2012 prodal za milion korun Luboši Paškovi a Petru Ullrichovi. Od nich podíly odkoupila v květnu 2015 firma J.V.P. Stavební s.r.o. z pražských Vršovic (ve které jsou podílníky Petr Tauchman a Hana Kowandová, jednatelem je Jiří Váňa), aby je v listopadu 2015 prodala současným většinovým spoluvlastníkům (Jiří Váňa, Petr Tauchman, Hana Kowandová). K posledním dvěma převodům podílů nejsou listiny v obchodním rejstříku založeny, stejně tak nejsou do obchodního rejstříky zakládány výsledky hospodaření (což má ze zákona dělat každá firma). Věříme však, že noví vlastníci dají tyto věci brzy do pořádku…

Inspekce zavřela neratovickou Billu

/8.12./ Neratovická prodejna potravin Billa se zapsala do análů díky článku: ,,Rez, hnus a špína, chcíplé myši: Inspekce zavřela dalších 40 podniků.” V článku deníku Blesk se píše: ,,V Neratovicích bylo velké množství prachu a prodejce nezajistil ochranu proti kontaminaci. „Rekonstrukce obchodu nebyla slučitelná s nároky na správné skladování potravin,“ sdělil Kopřiva. Také tato Billa už funguje.”

Pokud Vám při požívání potraviny z neratovické prodejny Billa přišly obzvláště křupavé, nemusely tentokrát být extra vypečené…

Psům choditi na hřbitov se zakazuje

/8.12./ Město Mělník na svém webu uvádí informaci, že podle vyhlášky o veřejném pořádku (9/2014) mají psi na hřbitovy vstup zakázán. Porušení tohoto nařízení bude prý posuzováno jako přestupek.

Pomineme, že vyhláška nemá číslo 9/2014 ale 9/2004, to je detail. Povzdechneme si však nad způsobem, jakým taková opatření vznikají. Je to totiž důsledek netolerance na straně nepejskařů a na druhé straně neschopnosti být ohleduplný na straně pejskařů. Pro řadu starších lidí jsou pejsci jedním ze smyslů života, umožňují jim sociální kontakt a pak je jejich čtyřnohým pozůstalým zakázán kvůli pár netolerantním lidem přístup na hřbitov. A to si nemyslíme, že je dobře.

Nenavštěvujeme hřbitovy často, ale víc než spořádaně se chovající psík na vodítku nám vadí hluční lidé, lidé, kteří zde svačí nebo zde vyzunknou lahváče, lidé, kteří nepořádek z hrobu svých blízkých přemísťují k hrobům sousedním.

Mimochodem, pejskaři by si měli dávat velký pozor - vyhláška nejen, že zakazuje vstup psům na hřbitovy, hřiště a pískoviště, ale také přikazuje mít psa na vodítku v městské památkové zóně (!), u komunikací první třídy (!!), v ulicích Mladoboleslavská, Bezručova, Legionářů, Tyršova, Pražská a Fibichova a na všech plochách parku Na Polabí (!!!).

PS: Naše rada - pořiďte si kočku, fretku, páva nebo prase. S těmi na hřbitov můžete...

Hotel půjde k zemi navzdory petici

/7.12/ Kolem tisícovky podpisů se sešlo na petici za zachování budovy hotelu Praha v Kralupech nad Vltavou. Tedy budovy, která ke Kralupům tak nějak patří, často se ocitala na fotografiích a pohlednicích, ale také je již desítku let prázdná. Je to přesně ta situace, kdy je sice škoda budovy, která jako jedna z mála místních staveb měla nějaký výraz, ale když zůstávala dlouho bez využití, těžko předpokládat, že by našla uplatnění v blízké budoucnosti. Zastupitelé tak vzali petici na vědomí a hotel nechají zbourat.

Někteří to mají těžší…

/7.12/ V Neratovicích vyrostlo workoutové hřiště. Tedy hřiště, které připomíná kdysi rozšířené kovové prolejzačky pro děti, které dnes už kvůli euronormám nikde nenajdete. Podle neratovické starostky Lenky Mrzílkové hřiště rozšíří možnosti sportovního vyžití ve městě a umožní mládeži smysluplné trávení volného času. Za čtvrt milionu se městu takové hřiště určitě vyplatí a snad se moderního způsobu posilování dostatek lidí v Neratovicích chytne. Nutno však podotknout, že někteří lidé mají posilování vlastní vahou o dost těžší, než jiní…

Mikulášká docupohádka

/4.12./ Milí čtenáři, protože uhlí a cibule se po webu blbě doručuje, odměníme Vás na ,,Mikuláše” pohádkou. Pozor, začínáme…

Byla jedna čarodejnice Bruxel a ta se rozhodla věnovat městu až deset stříbrných, když stihne opravit cestu do konce měsíce. A tak páni vládcové rozhodli, že vyberou cestáře, který cestu opraví. A jako správní hospodáři, co i pro pírko přes plot skočí, vyhlásili, že cestu opraví ten z cestářů, který to dokáže nejen do konce měsíce, ale také nejlevněji. A tak se sešly nabídky. Cestář Štrabák se nabídl opravit cestu za šest a půl stříbrných. Cestář Novomužský se nabídl za deset stříbrňáků. Když se dověděl, že Štrabák dal vládcům lepší nabídku, začal se vztekat. ,,Himlhergot, to neni možný, za šest a půl stříbrňáku tu cestu nemůže opravit! A jestli mu věříte, tak já si půjdu k Bruxel stěžovat, že je to nějakej podvod a vy to do konce měsíce nestihnete a o stříbrňáky na opravu přijdete.” Vládcové se lekli. Když Bruxel dává, musíme brát. A tak se sešli s cestářem Štrabákem, řekli mu, že by o stříbrňáky neradi přišli a že budou vybírat cestáře znovu. Štrabák pochopil, ostatně mu vládcové dali k opravě jiné cesty,a podruhé už se do výběru nehlásil. A tak cestu opravil cestář Novomužský a Bruxel vyplatila městu deset stříbrňáků na opravenou cestu. A vládcové se radovali, jak tu šlamastyku vyřešili a lid se blahem tetelil z opravené cesty (která zatím bez zelených trpajzlíků jest). A pokud máte rádi dobré konce, dále už milí čtenáři nečtěte.

A pokud přesto čtete, asi se trošičku naštvinkáte. Protože hádejte kdo zaplatí ty stříbrné navíc? No ano, Vy poddaní ve svých desátkách, které končí u Bruxel. A hádejte co by měli správně vládcové udělat? No správně, měli by cestáře Novomužského z města vyhnat a už mu nikdy žádnou opravu nedat. No a tak alespoň vidíte, že když se berou peníze od Bruxel, dobro moc často nevyhrává…

(Pozn. redakce: Docupohádka je smyšlený příběh po vzoru populárních docureality pořadů. Jakékoliv podobnosti jsou čistě náhodné, dokonce ani s článkem ,,Otázky kolem ulic Legionářů a Tyršova" z měsíčníku radnice to nemá vůbec nic společného)

Světový unikát patří Mělníku

/3.12/ Mělník se může pyšnit světovým unikátem. Slepou ulicí, která je zároveň jednosměrná. Když do ní vjedete, už nikdy nevyjedete. Nevěříte? Věřte…

jednosmerka

V Neratovicích vyrostla budka

/3.12/ … ale nebyla to kadibudka, byla to knihobudka. Stojí v Lobkovicích a funguje na principu půjč si a vrať. S nápadem přišla zastupitelka Michaela Landová, podpořil jí místní patriot Bohdan Kasper, ruku k dílu přiložili dobrovolníci a všichni doufají, že nyní se do díla nepustí vandalové. Velmi trefně to paní zastupitelka nazvala morální testem obyvatelstva. Parádní dílo od všech zůčastněných, mezi které počítáme i Barboru Tesnerovou s jejím článkem v Mělnickém deníku.

Schweigstill se chová jako chlap

/3.12./ V posledních týdnech vedeme kampaň proti balisetům na Mělníku a podle některých reakcí čtenářů soudíme, že to může vyvolávat dojem kampaně proti mělnickému místostarostovi. To by však byl dojem mylný.

Místostarosta nám nevadí. Naopak stojí za povšimnutí, že se k problémům umí postavit čelem. Nebojí se diskuze s občany, nebojí se online rozhovoru. Netváří se, že problém města není jeho problém. A to je třeba ocenit. Nevzal si na sebe jednoduchou agendu a balisety jsou jen drobným zlomkem jeho činnosti a nebylo by fér, jak se říká v Cítově, nevidět kvůli lejnu zralé jahody. Mohl si vzít na starost třeba kulturu (o které se ví, že se tak nějak vždy udělá nakonec ,,sama”) a pohodlně si čtyři roky politicky přežít.

Takže - shrnuto a podtrženo. Jsme rádi, že na radnici sedí chlap. To ale neznamená, že budeme na jeho činnost nahlížet nekriticky a pořád chválit. Ostatně další kolo naší vzpoury proti balisetům právě probíhá…

Glosy můžete komentovat zde.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz