Hrozí otrava metylalkoholem i na Mělnicku?

chlastAlkoholické nápoje s obsahem jedovatého metylalkoholu má už více obětí, než povodně před deseti lety. Hrozí otrava i na Mělnicku? Jaké jsou příznaky otravy? Jak metanol v pití poznáte?

Pomineme-li možnost zdržet se do zjištění původu kontaminovaného alkoholu jeho konzumace, můžeme téměř s jistotou vyloučit přítomnost metylalkoholu ve výrobcích známých likérek zakoupených v sítích obchodů, jako jsou Tesco, Kaufland, Lidl, Penny market atd. Doposud veškerý kontaminovaný alkohol pocházel z neznačkových prodejen nebo stánků. Pozorní byste měli být u alkoholu stáčeného, nápadně levného (litr lihoviny, pokud jsou řádně zaplaceny všechny daně a dodrženy výrobní procesy těžko seženete pod 100,- korun) Při návštěvě restaurací a hospod doporučujeme nepít lihoviny, protože původ alkoholu nemůžete před konzumací zpravidla zkontrolovat. Nejednoznačný máme názor na bezpečnost alkoholu z vietnamských večerek. Většina tam nabízeného zboží pochází z normálních obchodů z „akcí“. Nemůžeme ale zcela vyloučit, že se v prodejnách nachází i nelegálně stáčený a kolkovaný alkohol, u něj pak riziko velmi vysoké. Podle chuti nebo vůně není možné metanol od alkoholu rozeznat.

Pili jste alkohol a máte některý z těchto příznaků?

-          Bolest hlavy

-          Zvracení

-          Rozšířené zornice, snížení jejich reakce na světlo, rozostřené vidění, zhoršené vnímání barev

Pokud ano, doporučují odborníci ihned vypít bezpečný alkohol (částečně neutralizuje účinky metanolu v organismu), nejvíce však 0,2 litru. Vhodné je také požít vitamin C. Ihned také zavolejte záchrannou službu.

Nejste si jisti, zda ve Vašem zakoupeném pití není metanol? Jak uvedl server www.aktualne.cz : „Odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické nabízí bezplatné prověření domácího alkoholu. Zájemci mohou vzorky přinést na Chemický jarmark, který se koná 13. září od 9 do 17 hodin v Technické ulici v Praze 6. K rozboru stačí vzorek deseti mililitrů lihoviny uzavřené v lahvičce. V pátek a v pondělí mohou přijít zájemci se vzorky na oddělení komunikace budovy A v Technické ulici číslo 5 do místnosti 205.“

Setkali jste se s podezřelým alkoholem na Mělnicku? Pište v diskusi.

Zdroj obrázku: http://nd04.jxs.cz/178/446/6a52c14fea_72876933_o2.jpg

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. - (Daytona, 12.9.2012 12:08:12) Odpovědět

    Byla bych opatrná s těma večerkama. Hodně jich nakupuje v SAPA a tam si o původu iluze nedělám!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz