I Mělnicko poslalo na hrad Miloše

Druhé kolo prezidentských voleb máme za sebou a vítězně z něj vyšel někdejší premiér Miloš Zeman. Dvoutýdenní kampaň před druhým kolem se již ani náhodou nenesla ve sportovním duchu a oba kandidáti se dopouštěli vzájemných faulů. Nejvíce neseriózního jednání se ovšem dopustila některá média, která absolutně překročila „nezávislost a nestrannost“. Ale i to je zajímavá zkušenost z těchto voleb. Každopádně výsledek je jasný. A jak se volilo na Mělnicku?

Pohledem celého okresu zvítězil Miloš Zeman s počtem 23.998 hlasů (52,45%). Karel Schwarzenberg získal 21.758 hlasů (47,55%). Volební účast oproti prvnímu kolu mírně poklesla na 56,27%.

Na Mělníku si připsal vítězství Schwarzenberg (51,65%) při volební účasti 58,02%. V Kralupech vyhrál těsně Zeman (50,31%) při účasti 56,47% voličů. V Neratovicích vyhrál Zeman větším rozdílem – získal 51,8% hlasů, k volbám dorazilo 53,29% voličů.

Z prezidentské volby je možné učinit několik závěrů, které se v běžném tisku nedočtete:

-          Volební účast při přímé volbě nepřevýší účast při volbě zastupitelské (ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2010 byla účast voličů dokonce vyšší).

-          Nestraničtí kandidáti neuspějí proti stranickým, pokud jsou straničtí kandidáti osobnosti. Kdo by tipoval, že dva straníci vyřadí již v prvním kole miláčka médií Fischera?

-          Volební kampaň u přímé volby není a nebude vedena s větší slušností, než u volebních kampaní stran.

-          Úspěch Zemana umožnili komunisté tím, že nepostavili vlastního kandidáta. Kdyby postavili, druhé kolo by bylo Schwarzenberg – Fischer.

U Mělnicka se pak potvrdily některé dlouhodobější trendy. Nejpravicověji volí Mělník, nejméně lidí chodí k volbám v Neratovicích, které podruhé za sebou měly nejlevicovější volbu ze tří měst regionu.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz