I vy možná zaplatíte tisíce za nezodpovědnost jiných

O kočičkách, pejscích a veřejném zájmu. O tom, jak si ČEZ zahrává s důvěrou lidí, kterým spalovna nevadí. A o tom, jaké vzpomínky na Mělník má populární zpěvák.

Je útulek věcí veřejného zájmu?

Mělnický strosta nedávno čelil dotazu ohledně vzniku slibovaného nového útulku pro opuštěná zvířata. Odpověděl, že jeho vznik je potřebný, ale představuje při zachování všech platných norem investici 40-50 milionů korun.

Není asi lepšího dokladu, že svět se už opravdu zbláznil. Na Mělníku žije zhruba patnáct tisíc dospělých občanů. Každého by tedy stavba útulku vyšla na tři tisíce korun. Samozřejmě, že nedobrovolně zaplacených v poplatcích a daních, protože dobrovolně by ze své kapsy na takovou investici vydal tuto částku opravdu málokdo.

Za stejné peníze by šlo postavit školku, třicet bytů, nebo třeba kino či další sportovní halu. Za méně než půlku by bylo jak kluziště na náměstí, tak sluneční lázně u řeky.

A je tu i další aspekt - útulek není potřeba kvůli zvýšení kvality života ve městě. Je potřeba kvůli nezodpovědnosti části občanů, kteří si pořídí psa a pak ho odloží, nebo si nevykastrují kočky apod.

Určitá míra solidarity je vždy dobrá. Ale má odrážet potřeby slabších. Ne nezodpovědných. Doufáme, že město za těchto nákladů nikdy nový útulek stavět nebude a peníze použije na jiné účely.

Veřejné projednání spalovny na Mělníku

Po Počaplech se nakonec veřejné projednání záměru spalovny odpadů v EMĚ odehrálo i na Mělníku. Výsledek bude interpretován vždy podle postojů a zájmů zúčastněných, takže ,,vítěze" nechť si určí každý sám.

Co je však jasné - pokud se prokáže, že ČEZ vážně fixloval s údaji o míře znečištění ovzduší ze spaloven odpadů, je to to nejhloupější, co mohla tato státem vlastněná a vládou v demisi ovládaná firma udělat. Důvěra veřejnosti se pro takové projekty těžko,velmi těžko získává, ale velmi lehce ztrácí.

Mimochodem, kdyby někteří z nejhlasitějších odpůrců ,,ZEVO Mělník" fakt spalovnu nechtěli, tak přeci mohou přes své kontakty působit prostřednictvím vlády na samotný ČEZ. Nebo přes prezidenta, když prý dokáží zařídit, jaké dárce přečte v televizi... Jenže pak by ztratili toho tolik kýženého nepřítele, který se před volbami vždy náramně hodí, že? :-)

Jak si slavní vybavují Mělník

Vypadá to, že na Mělníku žijeme tak trochu v bublině. Že by bylo dobré ptát se lidí odjinud, jak vlastně naše město vnímají, co jim utkví v paměti a právě s těmito podněty pracovat. Třeba nedávno se vedly hezké debaty o nové městské grafice, kdy jednu vlnu vystřídaly dvě a začlenění vinné révy do grafiky bylo zamítnuto, protože by nebylo dostatečně odlišující od jiných měst spojených s vínem apod. Tak nechme promluvit výtečného zpěváka Honzu Homolu z hudebního tělesa Wohnout:

Po kolikáté se už vracíte na Mělník?

Tak především my nemělničtí říkáme, že se vracíme “do” Mělníka… a pokolikáté? Je to naše dvacátá druhá koncertní sezóna, nedokážeme si takovéhle počty vybavit.

Znáte vůbec naše město? Co vás na něm nejvíce zaujalo?

Když nám s basákem Zemánkem bylo asi tak třináct, koupili jsme si každý lahev vína značky Ludmila. On červené, já bílé, možná obráceně…no a celé jsme to vyďobli. Na etiketě byl takový kolorovaný zámeček. Tehdy jsme nevěděli, že je v Mělníku…tedy na Mělníku.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://melnicky.denik.cz/kultura_region/honza-homola-z-wohnoutu-se-ve-trinacti-opil-melnickym-vinem-20180303.html

Konec je blízko. Nashledanou za týden.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Poděkování mikešovi (Marek, 17.3.2018 15:09:30) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Chtěl bych poděkovat starostovi za založení sdružení starostů ohledně ZEVA. Skvělý nápad, starosta ví jak na to, jiní jen kecají, hlavně Mělnická opozice, jako Kowandy a spol.

  1. Poděkování opozici (Ivan, 18.3.2018 16:01:38) Odpovědět

   Založení sdružení navrhla opozice, konkrétně Filder z KSČM. Přístě si zjistěte lepší info. Stačí kouknout na záznam ze zastupitelstva.
   Oni to sdružení udělat nemůžou, kdyby mohli, bude tu dřív. Museli starostu vyzvat, jinak by to sám neudělal.

 2. Rudolf Fidler předseda KSČM toho času v opozici (Ondřej Myškyn, 20.3.2018 10:33:43) Odpovědět

  navrhl na únorovém zasedání zastupitelstva Mělníka usnesení, aby vedení města založilo sdružení měst a obcí, které bylo zastupitelstvem schváleno.
  Bohužel zatím toto sdružení založeno nebylo. Věřím, že v nejbližší době založeno bude, pan starosta Mikeš a zejména pan místostarosta Schweigstill se o to postarají. Oni na rozdíl od opozice nekecají, ale usilovně pracují, aby se zlepšila doprava ve městě a byly rozšířeny cyklostezky, jako je třeba na Pražské.
  Moc jim za to děkuji.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz