J. V. Binder: Stalo se množství pitomostí

Jan Vojtěch Binder je energický člověk se zajímavou kariérou a silným vztahem k rodině. O politice si dlouho myslel, že je to hnus. Došel ale k přesvědčení, že jedině vstupem nových slušných lidí se politika změní. Proto se rozhodl přijmout nabídku kandidovat na poslance za KDU-ČSL. Je na sedmém místě kandidátky.

Mohl byste se čtenářům iSoutoku představit?

Politika je hnus a proto do ní slušní lidé nelezou! Ano, to byl i můj názor, a kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu kandidovat do Poslanecké sněmovny, tak bych se mu vysmál. Po boku našeho místopředsedy Jana Bartoška jsem ale svůj výrok přehodnotil a nyní říkám, že: "Politika je hnus, protože do ní leze málo slušných lidí". Jsem informatik a to mě svedlo s KDU-ČSL dohromady při rozkrývání podezřelých praktik na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Tehdy jsem pochopil, že politika se dá dělat i čestně a smysluplně. Pracuji jako živnostník a i mně dala předchozí vláda mnoho facek například v podobě nemožnosti odpočtu dětí z daňového základu. Velkým vzorem mi vždy byla moje žena, která ač sama matka pěti dětí, dělá svou praktickou politiku (ona to nerada slyší a tvrdí, že ji nedělá) a se svým občanským sdružením dokázala posbírat statisíce korun a vybudovala s kamarádkami již dvě dětská hřiště v naší obci.
Jinak co říct o sobě? Rodina je pro mě vším a neumím si bez ní život představit. Rád jím a vařím a je to na mě vidět, ale také rád plavu, jezdím na kole, plácnu si rád tenis a hraji ochotnické divadlo. Jsem rybář, modelář, fotograf, občasný grafik. Vzděláním jsem strojař, a tak mám rád továrny. Když jsem pracoval ve společnosti Microsoft, tak jsem měl na starost průmysl a hrozně rád jsem navštěvoval své klienty a největší odměna pro mě bylo, když jsem si mohl "prolézt" jejich výrobní haly.

S jakými cíli se ucházíte o hlasy voličů v předčasných volbách do PSP ČR?

V tomto volebním období se stalo neuvěřitelné množství do nebe volajících pitomostí. Nejhorší snad je to, že ministr Drábek zdevastoval roli Úřadů práce a udělal z nich výdejní místo na dávky. Chci se tedy nejvíce zasadit o to, aby se převedla co největší pravomoc na samosprávu, tj. na radnice měst a obcí. Tam sedí místní, znalí a zodpovědní lidé a nejlépe posoudí, jaká pomoc je skutečně účinná. Důsledkem centrální pražské politiky je, že za byt v ubytovně, kam byste nedali ani svého vepříka, vyfasuje nějaký spekulant legálně desítky tisíc měsíčně. Tak ne/funguje centrální politika bez místní znalosti.
Jsem členem celostátní sociální komise KDU-ČSL a věnuji se zejména problematice seniorů. Mimo KDU-ČSLS Nadací Charty 77, konto Bariéry, v rámci programu Senzační senioři se snažíme prosadit do České televize výukový pořad Počítář, který je nejen pro seniory, ale i pro handicapované, a pár mých nápadů potkáte v politice zaměstnanosti pro čerstvé absolventy. Tam velmi sázím na propojení škol a praxe.

Považujete za důležité, aby Mělnický region měl svého poslance?

Mít svého poslance je naprosto zásadní věc. Je to jak s těmi úředníky. Jak může pražský teoretik vědět, co potřebuje Mělnicko a prosazovat to? To, že do sněmovny mohu kandidovat např. na Ostravsku, když jsem tam letos ani nebyl, je pro mě nepochopitelné. Přál bych si, aby poslanci museli být také z místa, kde kandidují a aby povinně spolupracovali se samosprávou. Všichni mají žít s těmi, za jejich práva se mají zasazovat. Jsem sice až sedmý, ale když mi uděláte kroužek, pak moje šance být ve sněmovně nejsou nulové.

Jaké jsou podle Vás nejpalčivější problémy Mělnického regionu?

Některé jsou podobné s celou republikou, tj. nedostatek míst v předškolních zařízeních a v domovech pro seniory. Nedostatek sociálního bydlení a startovacích bytů. Jiné zase specifické jako záplavy a nedostatek prostředků na jejich zásadní řešení. Ono čím více vymazlených opatření mají bohatá města, tím větší dopad je na neošetřené oblasti. Jako další problém vnímám horší dopravní obslužnost, zde bych rád podpořil elektrifikaci a rozšíření okresních tratí. Kdo se někdy svezl City Elefantem, tak ví o čem mluvím. V tom našem motoráčku je v létě pekelné horko a cesta mu zrovna neodsejpá. Naše silnice potřebují také nějaké zásadní drahé zamyšlení. Nebýt Prahy, tak jsme na tom také velmi špatně s nezaměstnaností, takže dlouhodobě potřebujeme podpořit vznik pracovních míst v okrese. Na začátek postačí zarazit šílený dovoz jedovatých potravin z Polska a vrátit se k prodeji našich místních plodin. Vždyť Mělnicko je kus onoho kraje, který upoutal našeho praotce při pohledu z Řípu. Má oplývat mlékem a strdím a ne supermarkety s nekvalitním dovezeným šmejdem, který bere našim lidem práci a zisk.

Více informací o J. V. Binderovi na www.binder.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz