Jak na Mělníku řešit parkování na sídlištích? Lídři odpovídají.

Redakce iSoutoku oslovila lídry kandidátek Mé město, ANO, TOP09, ODS a Mělničanů s otázkou: Jak lze podle Vás vyřešit nedostatek parkovacích míst na sídlištích?. Přečtěte si jejich odpovědi! 

Ctirad Mikeš (Mé město)

,,1. Město má v současné době hotový návrh generelu dopravy, který by se měl stát jednou ze základních vrstev nové konceptu územního plánu. Generel řeší v širších vazbách zjednosměrnění a další podstatné změny dopravy na sídlištích.

2. Na generel dopravy navazuje koncept rozšíření parkovacích ploch systémem zatravňovacích  dlaždic do travnatých ploch tak, aby nebyla dotčena vzrostlá zeleň.

3. Součástí konceptu je zprůjezdnění lokalit tak, aby se ke každému domu mohla dostat hasičská technika. Budují se nástupní prostory pro požární techniku.

4. Koncept parkování na sídlištích bude projednáván s bydlícími občany. V současné době probíhá diskuse s občany ulice Sportovní."

Milan Schweigstill (TOP09)

,,Myslím, že stávající situaci je možné zlepšit:

a) dopravními úpravami (jednosměrnost, stání na chodníku) v některých ulicích, kde tato rezerva ještě je. Případně zbudováním krátkých spojek umožnit zjednosměrnění přilehlých ulic, které nyní nelze zjednosměrnit, protože jsou slepé.

b) Další místa je možné získat na kontejnerových stáních s tím, že tyto by byly nahrazeny podzemními kontejnery při komunikacích na okraji zelených ploch.

c) Na křižovatce Nemocniční a O.Wenzla je stále rezerva pro výstavu parkovacího domu.

d) Jako záchytné parkoviště se jeví prostor na bývalém „řepném place“ – je to otázka jednání se stávajícím majitelem.

 Je nutné stále postupně hledat možnosti a situaci zlepšovat, byť je třeba mít na mysli, že aut bude i dále přibývat a problém se bude znovu a znovu objevovat."

Petr Hanuš (ODS)

,,Všechna sídliště a to nejen v Mělníku, byla projektována a budována v minulých desetiletích na potřeby silniční dopravy dané doby a většina komunikací a ploch na mělnických sídlištích je nyní absolutně nevyhovující současným potřebám silničního provozu z důvodu své konstrukce, zatížitelnosti a šířkových poměrů. To všechno v kombinaci s obrovským nárůstem počtu vozidel již dnes neodpovídá potřebám jak provozu osobní dopravy, tak zejména dopravě v klidu, tedy parkování vozidel.

Jako zásadní vidíme, aby řešení nabízená pro jednotlivé lokality byla součástí celkové koncepce dopravy na Mělníku. Máme připravené konkrétní návrhy řešení pro lokality Střed, Polabí, Sportovní a Pivovar, které pomohou dopravně zklidnit jednotlivé lokality formou změn v dopravním režimu, například zjednosměrněním některých ulic a úpravou způsobu parkování (z podélného parkování na kolmé nebo šikmé ). Dalším opatřením je i zpevnění vybraných dosud neupravených ploch, které už řidiči jako plochy pro parkování využívají (využitím zatravňovacích dlaždic, apod.). Je samozřejmé, že všechna opatření  jsou zpracována s ohledem na maximální bezpečnost chodců, zejména dětí.

Domníváme se, že do celkové dopravní koncepce na Mělníku by měla být včleněna i opatření myslící i na ostatní účastníky silničního provozu, tedy na chodce a cyklisty.

A nakonec v našich návrzích také nezapomínáme ani na potřebnou dostupnost vozidel IZS s vyznačením nutných nástupních ploch.

Expertní tým ODS Mělník pro dopravu pod vedením Libora Petřiny je na řešení těchto úkolů připraven."

Petr Volf (Mělničané)

,,Děkuji za možnost se vyjádřit. Především je potřeba (v návaznosti na změnu dopravní situace ve městě kvůli realizaci průtahu) zpracovat studii proveditelnosti, která poskytne aktuální (a reálný) přehled využití ploch na sídlištích, navrhne možné úpravy komunikace (šikmé parkování, zjednosměrnění komunikací či jejich rozšiření apod.) nebo nabídne varianty nových parkovacích míst (parkovací dům, automatizované přidružené garáže, "parkovací družstva" např.). Nejlepší by zřejmě byla výstavba velkokapacitních parkovacích zařízení v adekvátním dosahu se zpoplatněním místem za parkování. Zkušenosti z jiných měst ukazují, že většina obyvatel by byla ochotna za takové parkovací místo platit v řádech stokorun ročně, ale investice do vlastního parkovacího domu je zatím nad možnostmi města. Elegantní a levné řešení, které navěky vyřeší nárůst aut na obyvatele bohužel neexistuje. Navíc s rozšiřováním stávajících parkovacích míst se dá také očekávat případný úbytek zeleně a té je obecně na sídlištích málo. Jako laik nejsem bez hlubší analýzy schopen dát jednoduché a líbivé řešení, ale dovedu si představit, že lze najít kompromis v požadavcích obyvatel, IZS a možnostech města."

Jiří Deliš (ANO)

,,Parkování na sídlištích je všeobecný problém většiny měst v České republice, který vznikl v době, kdy se uvažovalo s vlastnictvím jednoho auta na dvě rodiny. Dnes se  tento poměr otočil. Také došlo ke změnám závazných předpisů. Nedostatek parkovacích míst na sídlištích trvá na Mělníku již 20 let a radnice na něj dosud nereagovala.

Parkování se musí řešit koncepčně, aby nedošlo ke kontraproduktivnímu výsledku. Jde především o správné zadání projektantům, zjištění místních podmínek a zajištění finančních prostředků. Také bude důležitá spolupráce s občany, informovanost a respektování jejich názorů a návrhů.

Vyřešení parkování je během na dlouhou trať, ale pokud se nezačne řešit co nejdříve, budou se problémy navyšovat. Již dnes neprůjezdnost sídlišť komplikuje zásahy vozidlům integrovaného záchranného systému.

Na jednotlivá sídliště je potřeba pohlížet rozdílně.

V prostoru starého sídliště, ulic Revoluční, Dukelská, Studentská, Veslařská, Jezdecká, Sportovní by bylo ideálním řešením zřídit podzemní parkovací stání v prostorech dnešní zeleně mezi domy s následným zpětným ozeleněním povrchu těchto stání.

Řešením parkovacích stání pro sídliště Pivovar je vybudování několikapatrového parkovacího domu v Bezručově ulici.

Na sídlišti Podolí je možné řešit problém parkování obdobně jako na starém sídlišti, také pomocí podzemních parkovacích stání.

Ano, hnutí ANO ví, jak řešit parkování na sídlištích i celém městě. Zlepšení dopravní situace na Mělníku a vyřešení parkování je jednou z našich priorit."


Odpovědi jsou zveřejněny v pořadí, ve kterém je redakce obdržela. Všem osloveným lídrům děkujeme za vstřícnost!

Pokud kandidujete a chcete na iSoutoku rovněž zveřejňovat své názory, kontaktujte nás!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. - (Petan, 20.8.2014 13:44:59) Odpovědět

  Mám radost. Vypadá to na možnou shodu na řešení zlepšení parkování. Ještě odstranit lennost lidí, kteří neujdou od své plechovky více než 100metrů.

 2. neschopnost (Pavel Ondra, 20.8.2014 22:28:41) Odpovědět

  Tak cloveka vlastne irituje cist odpovedi od lidi, kteri s tim mohli 4 nebo 8 let neco udelat a neudelali nic.
  Mikes schoval ocas a nechal Neumannovic firme udelat co potrebovali oni.
  Schweigstill ma uz takovy Stockholmský syndrom. Moc dloho to s nimi pece a prestal rozlisovat co je blbe.
  Volf je kecalista. Nikdy jsem ho nevidet stoupnout na zastupitelstvu a rici svuj nazor, ktery by byl v rozporu s dohodnutym hlasovanim.

  Najdete prosim nekoho, kdo v tom nejel a muze rict neco noveho, co jsme neslyseli.
  Dekuji P.

 3. Ano (Pepa, 20.8.2014 22:32:04) Odpovědět

  Doplnte prosim odpoved od Ano.
  Dekuji. Pepa

 4. Volby (Franta, 21.8.2014 10:36:24) Odpovědět

  Je to pravda ,celé 4 roky současné vední pro lepší parkování na sídlišti neudělalo nic :)

 5. Babiš něco přihodí? (Jirka, 21.8.2014 15:41:12) Odpovědět

  To má pan Deliš z ANO slíbenou aspoň tak miliardu od Babiše, ne?

 6. Ano - jsme ochotni slíbit cokoliv (M. Hrubý, 22.8.2014 14:44:09) Odpovědět

  Odpovědi pana Deliše jsou jak z říše pohádek - ví ten člověk jaký má město Mělník rozpočet???

 7. zpětné ozelenění??? (Anna Spěváčková, 23.8.2014 11:57:51) Odpovědět

  Neznám pana Deliše, ale znám Mělník. Jeho koncept parkování ve městě mi zvedá vlasy na hlavě. Nebudu rozebírat parkovací domy, což je kapitola sama pro sebe, budu se věnovat jen jeho představě likvidace zeleně na sídlišti kvůli podzemnímu parkování. Obávám se, že jen tento záměr by měl být důvodem k jeho nevolitelnosti. Ví ten pán, co to znamená zničit zeleň a pak ji vypěstovat znovu? Tímto poněkud nešťastným označením "zeleň" myslím hlavně stromy. Ví pan Deliš, jaké obrovské problémy se za tím skrývají? Asi ne. Protože už sazenice si mnohé školky dovážejí z Itálie, jsou tedy geneticky připraveny na jiné podmínky. při pikýrování jsou jim uštipnuty hlavní kořeny, další kořeny jsou osekány při vytvoření balu, další problémy nastávají při přesazení, výchovném řezu....to je celá jedna kapitola, na ni zde není místo ani čas. Novým stromům tak dorůstá kořenová soustava bez kůlových kořenů, které si normálně jdou do hloubky za vodou, navíc stromy by měly růst nad podzemními garážemi, i kdyby tam náhodou nějaký kořen byl, není kam. Protože budou mít pod sebou neprokořenitelný prostor, kořeny budou rozloženy při povrchu, aby mohly dýchat a v suchém období začne strom vadnout a schnout nedostatkem vody. Víte, jaký význam mají vůbec stromy? Taková vzrostlá bříza odpaří denně až 1000 litrů vody a tato odpařená voda zchladí a zvlhčí místo, kde žijeme. Pod stromy je až o dvacet stupňů nižší teplota (v létě) než na rozpáleném betonu. Kromě toho, pane Deliši, to budou lidé čekat dalších třicet let, až jim stromy dorostou, tedy pokud se jim to podaří, což je obvykle v dnešní době zázrak. Obyvatelé sídliště budou připraveni o zeleň kvůli autům, plechovým škatulím, které navíc zabíjejí? Všichni boháči bydlí v zeleni, ale socky na sídlišti na ni nemají nárok? Kdybyste navrhoval zlepšení a zlevnění či dokonce bezplatnou veřejnou dopravu, aby lidé nemuseli používat auta, podporu cyklistů a pohodlí a bezpečí pro chodce, kyvadlovou místní dopravu a podobná vylepšení, pak by bylo o čem hovořit. Doporučuji vám prostudovat si koncepci dopravy v Bogotě, jak tam postupoval starosta Enrique Penalosa. Vaše představy o dopravě v pohybu i klidu jsou již ve vyspělých zemích dávno překonány.

 8. Pan Deliš versu reálné plány (M. Hrubý, 23.8.2014 14:47:28) Odpovědět

  Zatím všechny názory, které pan Deliš publikoval zde na iSoutoku, nebo zde: http://www.anobudelip.cz/cs/stredocesky-kraj/o-nas/aktuality/hnuti-ano-v-melniku-predstavuje-svoje-postrehy-a-napady-17344.shtml
  ve mě vyvolávají lehkou neurózu. Opravdu si ten člověk myslí, že negace všeho minulého ve spojením se slibem téměř všeho v budoucnu je program pro Mělník?

  A pro pana Volfa - třeba v Praze se za stání na oploceném parkovišti platí 700 Kč měsíčně - tedy 8.400 Kč za rok - není to levná záležitost.

  Kombinace navržených postupů OSD, Mé město a TOP 09 mi přijde jako nejvhodnější. Postrádám stanovisko ČSSD - proč její lídr mlčí?

 9. otazniky pani Spevackove (Pavel Ondra, 26.8.2014 15:03:39) Odpovědět

  Neznam pani Spevackovou, ale znam Melnik.
  Predpokladam, ze pani Spevackova ma potrebu se vyjadrovat ke vsemu a vsude. Poprosim, aby se venovala sektoru Neratovic do budoucna. Mozna chapu, ze ji irituje nejaka politicka strana (tady ANO) a potrebuje se nekde "vypsat" :-)
  Parkovani na sidlistich je trochu neresitelny orech pro vsechny. Bude dobre, kdyz se tim zacnou panove zabyvat nekdy. Do teto chvile nulova aktivita. Coz je velmi smutne. Hlavne, ze mame vsechny mozne komise atp. Chce to nove lidi proste. P.

 10. sliby chyby (Karel, 30.8.2014 1:27:35) Odpovědět

  na nějakém zastupitelstvu starosta slíbil, že do dalšího zastupitelstva dají návrh jak řešit situaci na sportovní, nebo v přilehlých oblastech. žel, člověk, který tam byl ptát se na to již nepřišel, takže se to znovu neotvíralo, a proč by starosta/rada/ostatní zatupitelé to řešili, když je to netíží, nevyřešilo se nic. ba vyřešilo o prázdniny to bylo v pohodě, ale je konec prázdnin a situace opět tristní. možná horší než dříve. návrh řešení nikde. Ods v radě města 12 let, mělničané 8 let i když za jiného složení, čssd nevím, každopádně poslední čtyři roky měli též možnost /spec.Mikeš/ co udělal nic? po pracovní době sedne do oktávky a odjede si zaparkovat do všetat, tak co by řešil mělník?

  nevěřte slibům a kroužkujte. nejlépe lidi, který tam ještě nebyly. Není to záruka, že se něco změní, ale pokud budete kroužkovat ty co tam jsou, tak se změna konat nebude určitě.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz