Jak přežít nepokoje ve městě?

Jakkoliv se zdá z pohledu obyvatel Mělnicka tato otázka zbytečná, nemusí tomu tak být. Není to jen Chánov a České Budějovice, kde proběhly pochody radikálů. Kralupy a Neratovice to mají za sebou také. Není to jen Kyjev, kde došlo k nepokojům, které ochromily město. Podobné události má za sebou v uplynulých měsících Bosna (včetně střelby do demonstrantů) a řada měst v Kyrgystánu. Psycholog Alexandr Nakonechny sepsal zásady, jak se při nepokojích ve městech chovat.

“Tyto rady jsou určeny obyčejným lidem, kteří se shodou náhod ocitli uprostřed nepokojů, rabování a loupeží,” začíná své zápisky psycholog. “Cílem těchto rad je zajištění osobní i kolektivní bezpečnosti pro občany v okamžiku, kdy bezpečnostní složky nemohou nebo nechtějí zajistit pořádek.” A jaké rady psycholog lidem dává?

Zachovejte klid

Není potřeba okamžitě cpát rodinu do auta a mizet. Opuštěný dům či byt bude vyrabován mezi prvními. Pokud byt opustíte, je pravděpodobné, že jej vyberou vaši sousedé. V případě ohrožení domova neutíkejte, braňte se. Zkušenosti ukazují, že se dá konfliktům vyhnout již tím, že ukážete ochotu se bránit. Ale...

Jedinec nic nezmůže

Mnozí zůstanou doma a chtějí bránit svou rodinu a majetek. Podle psychologa je to naprostá hloupost. Pokud by si váš dům nebo byt někdo vyhlédl a chtěl ho vyrabovat obydlený, budete terčem útoku ozbrojené skupiny o velikosti 10-15 lidí. Vytvořte se sousedy domobranu. Zkušenosti z Kyrgystánu ukazují, že kdo se bránil ve skupině, nezemřel ani neutrpěl vážná zranění. Zemřeli pouze sólisté.

Nečekejte, že někdo bude jednat za vás

Pokud budete čekat doma na gauči, až domobranu zorganizuje někdo jiný, možná se nikdo nenajde. Někdo musí začít a jít příkladem. Neřešte, zda vás budou sousedé poslouchat. Lidé jsou v takových situacích ochotni poslouchat kohokoliv, kdo je ochotný je vést a ví co dělat. Velká část obránců se nikdy do žádného střetu nedostane. Ve většině případů stačí k odražení možného útoku rabujících pouze faktická existence skupiny odhodlané k obraně. Ať se rozhodnete bránit cokoliv (svůj obchod, svůj domov, nebo svůj zadek), vždy je lepší aktivní kolektivní obrana.

Jak rozpoznat hrozbu?

Zákadní podmínky pro vznik masových nepokojů jsou tři: velký agresivní dav (původně třeba pokojná demonstrace), chybějící pevná organizace davu (více lídrů) a demoralizace bezpečnostních složek státu. Základními faktory zvyšujícími pravděpodobnost masových nepokojů jsou: vítězství davu (např. obsazení budov, úspěšný státní převrat, odražení snah policie o rozehnání), velký počet lidí pocházejících z jiných měst, výskyt bezdomovců, existence ghett a velkých sídlišť ve městě.

Pokud nese prostředí tyto faktory, nečekejte, že vše proběhne v klidu.

Rady

Zajímejte se alespoň okrajově o politiku. Obvykle se dá vytušit dost signálů o přicházející krizi. Dav se nevytváří sám o sobě, používají se sdělovací prostředky, fóra, blogy, sociální sítě, plakáty. Pokud budete alespoň minimálně pozorní, získáte včas dostatek informací.

Co dělat, když očekáváte nepokoje ve vašem městě?

Dokud nejsou obchody vykoupené, zásobte se potravinami. Obvykle postačí připravit se na 3 dny až týden. Potom se situace buď uklidní, nebo nastane čas město opustit. Jak ukázala praxe, mobilní telefony a internet v prvních chvílích zkolabují, ale po několika hodinách bude vše opět v provozu. Dobijte si proto baterie telefonů, notebook. Pokud můžete, spojte se s příbuznými a ujistěte se, že jsou mimo nebezpečí. V žádném případě se nechoďte ze zvědavosti podívat ven. Dav často útočí na lidi, kteří si jej prohlížejí nebo dokonce fotí a natáčejí na telefon.

Co dělat, když se nepokojům nemůžete vyhnout?

Vyberte si místo, kde se můžete ukrýt nebo bránit. Pokud se potřebujete přesunout autem, snažte se maximálně vyhnout epicentru nepokojů. Pokud se přesto v autě střetnete s davem, za žádných okolností nesmíte zcela zastavit. Každý člen rodiny musí vědět, jaký máte plán pro případ, že byste se při přesunu odtrhli. Zvolte správné oblečení - raději teplejší. Oblečení i obuv musí být pohodlné. Doporučuji vzít si teplou čepici. Nejen, že uchrání před chladem, ale je i minimální ochranou před údery nebo letícím kamením.

Nutné vybavení

Mobil, trochu jídla, doklady, pokud je to možné tak také svítilna, obvaz, zaškrcovadlo, trocha peněz. Neberte s sebou tašku nebo batoh, pouze to, co můžete dát po kapsách.

Vaši nepřátelé

Závisí na okolnostech. Nejčastěji se skládají z jádra demonstrantů a těch, kteří se snaží využít situace ve svůj prospěch. Těch může být mnohem víc, než násilníků z řad demonstrantů. Záleží na schopnosti policie a na velikosti lákadel (obchody lákající k vyrabování atd.) Typicky nejproblémovější jsou mladší kluci (kolem 20ti let), dost možná z okolní vesnice, pohybující se ve skupině. Za cíle nejčastěji volí obchody a obchodní centra, poté vily slibující bohatství. Nejčastěji jsou ozbrojeni kameny, dlažebními kostkami, mají zápalné lahve, násady nebo baseballové pálky. Cíle si vybírají předem a útočí za setmění nebo v noci. Obvykle neútočí na byty.

Jak bránit budovu?

Tvořte barikády u každého vstupu. Použijte nábytek. najděte si zbraně, výborně funguje například proud vody z požární hadice. Preferujte nesmrtící zbraně.

Zdroj: Alexandr Nakonechny

Překlad: postapo.cz

Více informací ZDE a ZDE

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz