Jak se změna majitele autobusového přepravce dotkne cestujících?

V tisku probíhaly od loňského roku zmínky o jednáních Deutshce Bahn a Veolia Transport o koupi středoeevropské dopravní divize společnosti Veolia ze strany německého přepravce. Jednání byla úspěšná a změna přepravce se tak dotkne i pasažérů na Mělnicku.

Cestující budou zajímat zejména tato témata:

Jak se změna vlastníka projeví na ceně jízdného?

Dosavadní zkušenosti s působením Deutsche Bahn (DB) na českém trhu ukazují, že nejméně půl roku se nedá očekávat výrazná změna cenové politiky k zákazníkům. Firma si bude sama analyzovat vytížení spojů, ekonomiku, přepravní zvyky pasažérů a teprve poté dojde k úpravám. DB většinou na svých spojích nabízejí i různé zvýhodněné tarify, časem se jich tak můžeme dočkat i na spojích z Mělnicka. Běžné jízdné je pak závislé nejen na cenách pohonných hmot, na rozpočítaných nákladech na autobus, řidiče a dalších nákladů přepravní firmy, ale též na případné dotaci dopravci přidělené krajem.

Budou na linkách jezdit nové autobusy?

Ne. DB koupili od Veolie celou firmu včetně jejího majetku a zaměstnaneckých smluv. Dojde tedy pouze k „přebrandování“ autobusů na loga nového přepravce, tzn. společnost DB a její dceřinou společnost Arriva. Zpočátku tedy budou jezdit stejné autobusy, stejní řidiči. Výměna vozového parku bude pak probíhat standardně, jako tomu bylo u stávajícího přepravce.

Neubyde spojů?

Četnost spojů je již dnes do značné míry závislá na tom, v jaké podobě si je objednají kraj (meziměstská doprava) a město (MHD). Zjednodušeně lze však říci, že snahou každého přepravce je přizpůsobit četnost spojů potřebám cestujících a svým logistickým možnostem tak, aby autobusy jezdily optimálně vytíženy. Problémem u našeho regionu je velký nápor cestujících v ranních hodinách směrem na Prahu a v odpoledních zpět, přičemž trasu z Prahy, odpoledne pak do Prahy jezdí autobusy téměř nevyužité. Pasažér tak v ceně jízdenek musí vlastně za cestu do Prahy a z Prahy financovat čtyři cesty autobusu (do Prahy, zpět prázdný autobus pro další pasažéry, z Prahy, do Prahy zpět prázdný autobus pro další pasažéry).

Veolia zaměstnávala v ČR ve své dopravní divizi 2600 lidí. Hodnota koupě celé východoevropské divize Veolia stála DB 5,1 miliardy korun. DB se chce se svými dceřinými společnostmi stát největším přepravcem osob v Evropě.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz