Jak získat voličský průkaz pro volbu prezidenta?

Dá-li bůh a Ústavní soud, čeká nás již za necelé dva týdny historicky první kolo prezidentských voleb, ve kterých si vybereme novou hlavu státu (a vrchního velitele ozbrojených sil), který bude na Pražském hradě až do roku 2018. Pokud vám hrozí, že v době konání voleb (první kolo 11.1. a 12.1., druhé kolo 25.1. a 26.1.) budete mimo místo svého trvalého bydliště, vyřiďte si voličský průkaz a můžete volit v kterékoliv volební místnosti.

Nejjednodušší cesta k voličskému průkazu je vypravit se osobně na obecní nebo městský úřad v místě, kde máte hlášené trvalé bydliště. Vydání voličského průkazu je pak záležitostí několika málo minut, stačí mít s sebou občanský průkaz. Občanský průkaz nebo pas je pak potřebný i pro samotnou volbu, což je ovšem i podmínkou v místě bydliště a tedy bez voličského průkazu. Voličské průkazy vydává úsek „evidence obyvatel“, voličský průkaz má podobu jednoduchého papíru pohlednicového formátu. Od úřadu obdržíte dva – jeden pro první, druhý pro druhé kolo volby. Poslední den, kdy můžete o vydání voličského průkazu takto požádat je středa 9. ledna do 16.00 hodin. Pokud byste chtěli vydat voličský průkaz pouze pro druhé kolo volby, můžete na úřad dorazit nejpozději do středy 23. ledna do 16.00 hodin.

Na Mělníku bylo pro prezidentskou volbu k dnešku vydáno 14 voličských průkazů. Podobné je to i v Neratovicích a Kralupech. Jedná se zatím o nižší počty, než bylo například u voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2010. Úřady se tak obávají, že ke zvýšenému zájmu o voličské průkazy může dojít ke konci lhůty k prodloužení čekacích dob.

 

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz