Jediné Kralupy mají oficiální Facebookový profil

Češi patří k národům, které propadly kouzlu sociálních sítí. Nemít Facebook, Google+, Twitter nebo Instagram je dnes skoro punk:-). Jak jsou na tom Mělník, Neratovice a Kralupy s oficiálními profily měst?

Statistiky, kolik Čechů je aktivních na sociálních sítích se rozcházejí. Například na facebooku je podle Media Research 74% Čechů (na základě odpovědí respondentů průzkumu), podle statistik Facebooku je registrováno 4,2 milionu profilů z České republiky (zhruba 2/3 lidí, kteří v ČR používají internet). Zároveň však statistiky předpokládají, že minimálně 10% profilů je falešných. Ať jsou přesná čísla jakákoliv, jedno je jisté - sociální sítě a zejména Facebook jsou jedním z hlavních komunikačních prostředků v zemi. Podívali jsme se tedy, zda města mají své oficiální profily a jak je spravují.

Nejlépe z našeho hodnocení vyšly Kralupy nad Vltavou. Město má oficiální komunitu (https://cs-cz.facebook.com/kralupy), uživatelé hodnotí stránku 4/5 hvězdiček a stránka se líbí 4.405 uživatelům. Stránka je spravována přímo městem (úřadem) a jsou zde publikovány pozvánky, události, oznámení nebo výběrová řízení na zaměstnance. Stránka je velmi často aktualizována a určitě plní dobře svoji funkci.

Rozpaky budí komunitní stránka Neratovic. Líbí se sice 2.015 uživatelům, nejedná se však o stránku spravovanou městem (přestože na ni městský web odkazuje). Jedná se tedy o podobný konflikt, jako kdyby městský web propagoval neratky.cz, neratoviny.cz nebo iSoutok.cz. Není to chyba těch, kteří se o profil starají (např. podnikatel a zastupitel Aleš Kocourek), ale města. Na profilu, který mnozí uživatelé považují za oficiální městský, se tak objevují nekompletní, selektivně vybrané informace. Město by mělo zjednat nápravu a dohodnout se se správci na převzetí profilu Městským úřadem. Komunitu naleznete zde: https://cs-cz.facebook.com/neratovice

Ještě hůře je na tom Mělník. Oficiální městská komunita na Facebooku neexistuje. Její roli tak suplují komunity Mělník-City, nebo naslepsimelnik. Absence facebookového profilu bude jistě jedním z témat pro místostarostu pro kulturu Petra Volfa a radního pro komunikaci Ondřeje Tichotu.

Facebook přináší i rizika - nezapomínejte na to!

Být na Facebooku je sice módní, ale přináší to také mnohá rizika. Šmejdi nejsou jen prodejci hrnců, ale mohou jimi být i lidé zneužívající informace, které o sobě sami na sociálních sítích poskytnete. Příkladem jsou zloději, kteří si podle vaší aktivity na sociálních sítích vytipují, kdy nejste přítomni v místě bydliště, lidé, kteří dokáží zneužít vaší identity pro nezákonné činnosti. Samotný Facebook pak neblaze proslul prováděním psychologických pokusů na svých uživatelích, ukládáním dat o vašem vyhledávání a stránkách, které navštěvujete nebo několika problematicky formulovanými podmínkami, díky kterým uživatelé nejsou majiteli obsahu, který na facebooku publikují. Výše uvedené patří k důvodům, proč iSoutok formáty sociálních médií ve své publikační činnosti nepoužívá. Více o rizicích facebooku např. zde: http://zoom.iprima.cz/clanky/je-bezpecny-facebook-jen-sen-vime-kde-jsou-nejvetsi-rizika

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Mělník (Ondřej Tichota, 5.11.2014 16:06:41) Odpovědět

  Ano, u mne jste to trefili :)

 2. facebook stránky (Zdenka, 6.11.2014 6:39:08) Odpovědět

  Zapomněli jste na skupinu Mělník pro vás.Ta se snaží přinášet aktuální informace každý den o dění ve městě a jeho okolí.

 3. pro Zdenku (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 6.11.2014 11:47:42) Odpovědět

  Dobrý den Zdenko,
  zapomněli jsme určitě na více skupin, jednoduše proto, že jich řadu ani neznáme. Díky za upozornění na Mělník pro Vás!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz