Jiří Deliš: Zastavíme drancování majetku města

Jiří Deliš. Jeden z nováčků na Mělnické politické scéně stojí před velkou výzvou - naplnit ambice Hnutí ANO na Mělníku a výrazně uspět ve volbách. Kritizuje rozprodávání městského majetku a hospodaření města. Tvrdí, že od roku 2000 se rozprodal městský majetek za 400 milionů, přesto je město zadlužené. Hnutí ANO je podle něj založeno na nespokojených občanech, a mělničtí kandidáti mají odvahu přijmout za město odpovědnost. Koalici by nechtěl uzavírat s KSČM.

Jaké jsou podle Vás největší problémy města? (max. 3)

Hospodaření města je neefektivní, zadlužující a neudržitelné. Předchozí vedení města neuměla zhodnotit jeho majetek ke svému financování. Pouze ho rozprodávala. Od roku 2000 se prodal majetek města za téměř 400 mil. Kč. Kde ty peníze jsou? Současné vedení radnice tempo ještě urychlilo a od roku 2010 prodalo majetek města za 223 mil. Kč. Od roku 2000 město celkově hospodaří se ztrátou, která představuje dohromady dalších - 65 mil. Kč. Kdyby takto hospodařila domácnost, tak si u ní exekutoři neustále podávají dveře. Kdo myslí na budoucnost, musí hospodařit jinak.

Dále je potřeba vyřešit dopravu a začít s revitalizací náměstí Karla IV a jeho okolí. Oba problémy spolu částečně souvisejí. V centru města je těžké zaparkovat, a když, tak za poplatek. To poškozuje a znevýhodňuje podnikání v centru. Parkovné se musí platit při návštěvě úřadů, při odvádění dětí do škol a kroužků, při nákupech apod. Z centra se parkování přesunulo do přilehlých ulic se všemi důsledky. Parkování se musí vyřešit i na sídlištích. Je nutné urychlit i výstavbu obchvatu nebo průtahu Mělníkem. To se předchozím vedením města nevedlo. Je pravda, že se jedná o státní silnice a o státní Ředitelství silnic a dálnic, které tuto investici budou realizovat. Nedopustíme, aby případný průtah rozdělil či oddělil další části města. Parkování v centru má vazbu na revitalizaci nám. Karla IV. V rámci projektování budeme řešit i parkování a zeleň. Zastáváme názor, že železobetonové stavby nepatří do centra historického města.

Jaké konkrétní řešení těchto problémů nabízíte?

Zastavit drancování majetku města a jeho další rozprodej. Začít zbytek majetku využívat ekonomicky. Připravíme a budeme hlasovat jen pro přebytkový rozpočet. V rámci kraje jsme průměrní v čerpání peněz z operačních programů, dotačních titulů a grantů. Chceme být mezi nejlepšími. Revitalizace nám. Karla IV a parkování v centru musí projít veřejnou diskusí obyvatel i odborníků a musí dojít ke konsenzu mezi všemi politickými subjekty ve městě. Ale musí se již rozhodnout. Konečné rozhodnutí ovlivní vzhled města na desítky let. Jde o řízený proces, který přesahuje rámec jednoho volebního období. Pokud se nám v tomto volebním období podaří přijmout řešení, připravit projekt a zbourat "Teherán", tak budeme spokojeni. Parkování na sídlištích je především problém peněz. Ulice už nejdou rozšiřovat a také nelze zabírat zelené plochy. Zatravňovací dlaždice nejsou řešením. Je nutné připravit projekty na podzemní parkovací stání a být připraveni na vyhlášení nových operačních programů. Očekáváme, že nové programy vyhlásí MMR začátkem roku 2015.

Co podle Vás naopak ve městě funguje dobře?

Je to oblast kultury a sociálních služeb. Ale i tam je nutné provést analýzy a zkontrolovat například, proč už v únoru zastupitelé souhlasili, že letošní Vinobraní bude ztrátové, nebo proč na sociální věci vydáváme mnohonásobně více než Kralupy nad Vltavou či Neratovice.

Proč by občané měli dát ve volbách hlas Vaší volební straně?

Jsme politický celostátní subjekt s jasným programem. Hnutí ANO je založeno na nespokojených občanech. A my si myslíme, že i na nespokojených obyvatelích města. Jsme skupina obyvatel města, která zná řešení problémů v něm, a má odvahu přijmout odpovědnost. Není to ani o věku kandidátů, ani o touze po moci. Mělník potřebuje změnu, nové pohledy na problémy, nová řešení. Úřednické řízení města se ukázalo jako nefunkční. Máme zkušenosti z různých oblastí podnikání, a ty chceme využít ve prospěch města. Chceme, aby vypadalo lépe a také lépe hospodařilo. Vidíme ještě prostor pro zlepšování ve všech oblastech řízení. To se týká i kriminality, problematiky drog a provozování heren. Základní manažerské pravidlo je, že vše lze dělat ještě lépe a vše lze vylepšit. Spoléháme se,

že nám spoluobyvatelé pomohou, a tak svého cíle dosáhneme. Nedopustíme, aby se pokračovalo v zadlužování dalších generací Mělničanů. Každý z voličů by si měl dobře rozmyslet, koho a proč volí, a co jim to přinese do budoucna. Také by se měl podívat zpět a zamyslet se, co všechno mu jednotlivé politické subjekty už několikrát slibovaly a jak to slibují znova. Ale také, proč není vyřešena tranzitní doprava, že zmizely stromy, květiny a zeleň z centra, že není kde zaparkovat, že se na železných lavičkách nedá sedět, že ulice jsou odvodněny do dvorků a na domy, že okrajové části města jsou zanedbané, protože se v centru neustále něco opravuje na náklady města, že chodníky a ulice jsou plné kaluží, že nejsou řádně osvíceny přechody, že není dostatek míst v mateřských školách, že nemáme multifunkční sportovní areál, že město podepisuje smlouvy bez možností odstoupení, že v parcích jezdí auta a motorky, že k zastávce u Nováků nevede od cukrovaru pořádný chodník, že ve městě nejsou cyklotrasy a stojany na kola, že se krade na hřbitovech, že policie z veřejného místa vyvede poškozeného a ne zfetovaného útočníka, že máme jednu z nejdražších vod v republice atd.

Domníváme se, že i komunální politika jde dělat s úsměvem a s nasloucháním potřeb a názorů spoluobyvatel. Nemyslíme si, že všechno víme a známe. Také nebydlíme všude a o některých problémech ani nevíme. Budeme rádi, když společně najdeme řešení problémů. Na webu města budou každému zájemci přístupné informace o příjmech a výdajích, o rozhodování každého úředníka a zastupitele, o záměrech a uzavřených smlouvách. K řízení města budeme přistupovat jako k vedení domácnosti či továrny. Pokud máme naše cíle naplnit, potřebujeme silnou podporu našich voličů. Bez jejich hlasů tyto změny neprosadíme. Kdo chce lepší Mělník, volí kandidátku číslo 9.

Jaké jsou náklady na volební kampaň Vašeho uskupení a jak (kým) jsou hrazeny?

Naši volební kampaň si hradíme výhradně z darů kandidátů a předběžně bude stát do 60 000 Kč. Vše bude k nahlédnutí na naší webové stránce http://melnik.anobudelip.cz. Domníváme se, že volební kampaň je především o našich cílech, kam chceme město dovést, a nikoli o počtu billboardů nebo letáků.

Se kterým z dalších volebních uskupení byste po volbách rádi spolupracovali? A je nějaké, se kterým koaliční spolupráci vylučujete?

Spolupracovat chceme s každým, kdo bude ochoten odkrýt hospodaření města a svá rozhodnutí, především v oblasti výdajů. S každým, kdo se s námi shodne a bude také vyžadovat od každého pracovníka městského úřadu osobní odpovědnost za svá rozhodnutí. S každým, kdo chce naslouchat názorům obyvatel při přípravě, realizaci a přejímkách investičních akcí města. Nechceme spolupracovat s KSČM jako celkem, ale nevylučujeme spolupráci s jedinci.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Kde je ANO? Ve velikých problémech (M. Hrubý, 7.10.2014 10:00:49) Odpovědět

  ANO, máme problém. Tak by se dala popsat jejich situace pár dní před volbami. Když si totiž začali připravovat strategii vyjednávání po volbách, tak zjistili, že jsou téměř rovnoměrně rozděleni na tři skupiny (Delišovce, Mikešovce a Schweigstillovce) a nejsou schopni se domluvit na jednotném postupu. Tak to totiž dopadá, když se do voleb hrne nováček s touhou po vítězství, ale bez jakéholiv pevného základu. ANO, bude s nimi legrace:-)

 2. Samé negace (Markus, 7.10.2014 11:25:04) Odpovědět

  S tímhle chtějí vyhrát volby? Dyť to je samá negace a zloba. Navíc - viděl jsem ve městě komunikovat s občany zástupce ODS, ČSSD i TOP, ale ANO vůbec nebylo mezi lidma. Plakáty jim to nevyhrají

 3. A.N.O. (Petr Birne, 7.10.2014 12:19:20) Odpovědět

  Velice nepřesvědčivé, kandidátka není dobře sestavené , spousta populistických hesel. Jak to myslí pan Deliš se spoluprácí s KSČM?Mohl by mi to někdo z kandidátů za ANO vysvětlit?

 4. tak zbývá KSČM (jarda, 7.10.2014 18:57:18) Odpovědět

  Tak nezbývá než dát hromadně hlas KSČM, jen silná KSČM donutí takové podobné strany ke
  spolupráci. No u nás doma má KSČM hlas jistý stejně jako na isoutok.cz virtuální volby. Lidičky už toho mají plné zuby.

 5. Podvod na volice? (mex, 8.10.2014 13:17:47) Odpovědět

  Zacina se proslychat, ze je Delis domluveny s Schweigstillem na společném vladnuti. Proto by nejen me zajimalo, jak je to s Delisovou spolupráci s STB? Jako chápu, ze kdo chce v ANO uspět musí byt STBak, ale nechápu, jak chce TOP09, která se v zaveru kampaně vymezila prave proti STBkum, fizlum a pidobnemu dobytku, uzavírat s jedním z nich koalici? Nebo se chystá podvod na voliče TOP09? Kazdopadne po volbách bude veselo, tohle se Melnik snad ani nezaslouží.

 6. StB (Petr Birne, 8.10.2014 14:59:18) Odpovědět

  Máte nějaké důkazy, že je pan Deliš spolupracovníkem Stb?Prosím pokud ANO uveďte je...

 7. prosím odkaz (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 8.10.2014 16:21:20) Odpovědět

  Prosím o odkaz, kde je pan Deliš evidován. V oficíálních seznamech spolupracovníků není. Zřejmě se z Vaší strany jedná o omyl, v horším případě o zavrženíhodnou pomluvu.

 8. Kdo hleda, ten najde! (mex, 9.10.2014 6:56:17) Odpovědět

  Asi jste nehledal poradne! Soudruh Schweigstill a jeho banda komsomolcu je uz ted spocena az na zadech, protoze s byvalyma fizlama a STBkama spolupracovat prece nemuze, Kalousek to preci zakazal!! Nebo po honbe za moci se spoji i s domnelym STBakem? Uvidime pristi tyden.

 9. StB (Petr Birne, 9.10.2014 9:29:05) Odpovědět

  Težko říci na svazkách StB jsem nalezl jedno jméno, ale jestli je to kandidát z Mělníka to nevím. Pokud to je tedy mýlka měl by být příspěvek vymazán.....http://www.svazky.cz/test/svazkyMT.php?display=bysvazek&iregcis=20426&utvar=S%20STB%20PRAHA

 10. nezlobte se, ale... (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 9.10.2014 9:32:15) Odpovědět

  Pokud tomu dobře rozumím, tak pan Deliš byl osobou, kteoru naopak STB prověřovala. Není evidován jako spolupracovník, ale jako zájmová osoba. To je, pokud tomu dobře rozumím, setsakra rozdíl...

 11. doplňuji: (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 9.10.2014 9:35:37) Odpovědět

  Co zapsání jména v seznamu znamená?

  Samotný záznam neznamená nic jiného než to, že se StB o uvedenou osobu z jakéhokoliv důvodu zajímala. Nelze z tohoto záznamu odvodit nic jiného.

 12. ANO (marian.x, 12.10.2014 8:44:24) Odpovědět

  A teď může tento pán svůj spolek rozpustit a věnovat se radeji nějaké smysluplnější činnosti.

 13. ANO (mex, 19.10.2014 16:20:02) Odpovědět

  ... a ještě jedna připomínka.Jak chtěl tento pán něco ovlivňovat, a dávat do pořádku, když si nedokáže udělat pořádek ani ve vlastních řadách - spolek ANO - a ani mezi nájemci jím pronajímaneho bytu. Bližší informace do SZ.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz