,,Jsme úspěšná opozice," říká Ondřej Tichota

Druhá část rozhovoru s nezávislým opozičním zastupitelem z Mělníka Ondřejem Tichotou. Jak hodnotí práci mělnické opozice, o prosazení pořizování videozáznamů z jednání zastupitelů, jeho údajném přestupu do hnutí ANO, jak přišel k přezdívce "Bond" a dalších tématech.

V zastupitelstvu působíte první období. V soukromí jste činorodý a aktivní člověk. Jaké to je být najednou v zastupitelském sboru se svými názory v opozici?

I v opozici jsem činorodý a aktivní :) Věděl jsem, do čeho jdu. Od roku 2007 jsem poměrně často docházel - coby občan města se zájmem o dění v něm – na jednání zastupitelstva a viděl, jak se byť i zcela racionální a pádné argumenty opozice dají jednoduše přebít tak, že se i bez jakékoli diskuse zvedne jedenáct paží koaličních či jinak spřízněných zastupitelů. To už tak je a já to tak beru. V demokracii vítězí většina a to respektuji, ač s kolegy z koalice někdy nesouhlasím. Spolu s kolegy z našeho uskupení se snažíme o změnu, o posun města do 21. století, k modernímu pojetí veřejné služby a rozumnému hospodaření, a je dobré vidět, že to někdy má svůj ohlas i mezi koaličními zastupiteli.

Jak hodnotíte práci Vašeho uskupení TOP 09 a nezávislých v opozici?

Z mého pohledu jsme poměrně úspěšná opozice, která řadu věcí změnila. Podařilo se nám leccos pro město zachránit, účinně upozornit na nedostatky a problémy některých předkládaných materiálů, některé věci jsme zastavili už v zárodku a řadu předkládaných návrhů upravili před hlasováním zastupitelstva tak, aby byly pro město výhodnější, nebo alespoň aby na nich město tolik netratilo. To bylo nejen díky naší pozornosti při studiu podkladů pro rozhodování, ale i díky konzultacím s odborníky na daná témata. Šlo ale spíš o věci malého a středního významu, ty hlavní záležitosti si koalice prosadila svojí většinou. Hodně jsem se v opozici naučil a doufám, že to budu moci využít pro další službu obyvatelům našeho města.

Domnívám se, že právě Vaší zásluhou se začal pořizovat z jednání zastupitelstva veřejně dostupný záznam. Bylo složité to z opoziční lavice prosadit?

Téma pořizování videozáznamů z jednání zastupitelstva jsme opravdu přinesli do předvolební kampaně my a do svého programu ho následně převzaly i některé dnes koaliční strany či sdružení kandidátů. A tak v tomto byla mezi zastupiteli většinová shoda bez ohledu na koalici a opozici. Horší to ale bylo s některými našimi dalšími požadavky na opatření směřující k transparentnosti, jak jsem již uvedl. Např. požadavek zveřejňovat veškeré smlouvy uzavírané městem na internet dopadl tak, že jde jen o smlouvy týkající se částek nad milion korun. Takových smluv je samozřejmě minimum. Aspoň něco než nic, tak jsme byli pro, ale nadále to s kolegy považujeme za nedostatečné.

Za necelý rok budou komunální volby. V minulých jste kandidoval jako nestraník na kandidátce vítězné TOP 09. Budete se opět ucházet o hlasy voličů? Víte, že se o Vás spekuluje jako o možném kandidátovi hnutí ANO?

Kdybych nechtěl pokračovat, považoval bych svoji dosavadní práci pro město za nedokončenou. I když jsme v minulých volbách zvítězili a ostatní uskupení se dohodla bez nás, je potřeba se nadále snažit o změnu, protože jinak změna nepřijde. Ve městě se dá spousta věcí dělat líp, efektivněji, nedostatky vidím mj. ve veřejném prostoru města. A přitom by stačilo např. dodržovat svoje vlastní pravidla, koncepce a strategie, naslouchat odborníkům i ze svých vlastních odborů a poradních orgánů – což se nedělo a neděje. V následujícím volebním období bude potřeba hospodařit velice rozumně a efektivně a doufám, že nám voliči dají možnost zásadní kroky města ovlivňovat z koalice. Tolik k mojí motivaci. A k hnutí ANO… Ani se mnou nikdo nejednal, ani jsem o tom neuvažoval a ani o Vámi zmíněných spekulacích nevím. Zůstávám ve sdružení TOP 09 a nezávislých a doufám, že nás lidé budou volit jako tým, tedy celou kandidátku, protože všichni máme chuť posunout naše město o hodně dál, než kde je teď, a dovedeme to jedině společně. Máme dobrý tým nejen zastupitelů, ale i dalších našich kandidátů, kteří s námi od voleb stále pracují – konzultujeme otázky týkající se nejen jejich oborů. Tím poskytují městu službu, ač nebyli do zastupitelstva zvoleni, a toho si osobně velmi vážím.

Působil jste jako regionální novinář, který se věnoval i místním politickým tématům, účinkoval jste v amatérských filmech, podílel se na řadě společenských akcí zejména pro mladší publikum. Zbývá Vám na tyto společenské aktivity i při nynější roli zastupitele čas?

Vzhledem k tomu, že se co nejvíce snažím věnovat našim dvěma malým dětem a že „zastupiteluji“, na pořádání kulturních akcí čas v současnosti nezbývá. Co to jde, tak navštěvuji pořady MEKUCu a další na Mělníku pořádané akce, které vzhledem k jejich počtu už ani nelze stíhat – což je skvělé a za to patří dík jejich pořadatelům. Působím v dozorčí radě MEKUCu a jsem i v tzv. volnočasové komisi, což je poradní orgán rady města pro sport a kulturu. Takže se ty moje společenské aktivity přesunuly do krapet jiné podoby a tu trochu času, co na kulturu někdy mám, si užívám jako divák.

Máte na Mělníku nějaké své oblíbené místo?

Několik. Vyhlídku u zámku či knihovny, nejlépe o letních večerech s kytarou. Sportovní areál v parku na Polabí, hlavně díky krásným létům dětství a dospívání. Faru

Českobratrské církve evangelické, kde jsem v Ten Singu začínal s hudbou a potkal své nejlepší kamarády a vzácné lidi z tamního sboru. Rádi chodíme do Masarykova kulturního domu, kde je kromě kvalitního programu i dětský koutek v kavárně, stejně jako v Galerii Ve Věži. A mohl bych pokračovat, mám to tady rád.

Mezi přáteli prý máte přezdívku Bond. Mohl byste prozradit, jak jste k ní přišel? :-)

Zeptám se M :) … Máte štěstí, mohu to prozradit. V Ten Singu jsme jednou dělali tanec na hudbu z bondovky. Coby jediného kluka v onom tanci mne holky na konci zlikvidovaly a já padl se závěrečnými slovy písně, „Bond. James Bond.“ Dva kluci, s nimiž jsem se později skamarádil, mne po zhlédnutí toho čísla začali oslovovat Bonde.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz