Kdy vznikl pomník s tankem na Mělníku? A kde je mu konec?

Mělnický kronikář Martin Klihavec pátrá po vzniku mělnického pomníku s tankem. Možná vůbec nejbizardnější pomník, který na Mělnicku byl a který tak jak podivně vznikl, tak i v roce 1996 podivně zanikl.

Na webu bojovníků za svobodu mělnický kronikář zveřejnil výzvu:

V rámci své kronikářské práce zatím marně pátrám po jakékoliv zmínce o tom, kdy přesně byl v Mělníku v Jungmannových sadech postaven pomník s tankem. Ve všech materiálech, které se mi podařilo sehnat a pročíst je napsáno, že připomíná osvobození Mělníka atd..., ale nikde jsem nenašel žádnou přesnější informaci, jestli ho tam i s podstavcem postavili hned v roce 1945, nebo až po pár letech? Pomůže mi někdo v pátrání?” Připomíná tak, že dosud není v kronikách zaznamenáno jak pomník, podle kterého se dodnes jmenuje ulice “U Tanku” vznikl. V parku není umístěna ani žádná vzpomínková tabule, která by místo označovala, turisté se tak názvu ulice často podivují. Zejména, když zaslechou místní jak se domlouvají, že se “sejdou u tanku.”

Pomník má vůbec zajímavou historii. Na podstavci se totiž nacházel tank s rudou hvězdou, přestože Mělník osvobodila polská armáda a také tank nesl na své věži během bojů polskou orlici. V rámci požadavků tehdejší doby byl tank na pomníku přemalován do sovětských válečných barev a znaků. Po listopadu 1989 začala skupina lidí, mezi nimi například pozdější místostarosta města Zdeněk Koudelka, požadovat odstranění tanku z parku u školních budov. Svého úsilí tato skupina dosáhla a tank se v roce 1996 po odstranění z Mělníka dostal až do sbírky armádního muzea v Lešanech. Zde je k vidění dodnes. Byl opět přemalován, tentokrát zpět do polských barev a dokonce opět zprovozněn.

Tank z mělnického parku byl vyroben v roce 1943. Osvobození Mělníka se v roce 1945 zúčastnil v bojích 1. polského tankového sboru v rámci “Pražské operace”. Byl (a opět je) vybaven diselovým dvanáctiválcem o zdvihovém objemu 38l, výkon má 500 koní a spotřebu kolem 250 litrů nafty na 100 kilometrů. Váha tanku je přes 30 tun. A aby bizarností kolem tanku a pomníku nebylo málo, pak věřte, že předobrazem sovětského tanku T34 byl americký stroj Christie M1940… Podrobný popis rekonstrukce tanku včetně fotografií najdete ZDE.

Pokud je vám něco o vzniku pomníku a okolnostech přemalování tanku známo, kontaktujte kronikáře Martina Klihavce na mailu: klihavec@seznam.cz , nebo nám napište do redakčního mailu.

Zdroj: http://www.zasvobodu.cz/

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz