Kokořínsko - skvělé místo pro výlet

Kokořínsko je jedno z nejkrásnějších míst pro romantické nebo rodinné výlety v blízkosti Prahy a co by pískovcem dohodil od Mělníka. Najdete zde na malém prostoru koncentrované nejen památky vytvořené lidmi a krásy vytvořené přírodou, ale v létě i příjemné klima dané množstvím zdejších lesů a vodních toků. Ať už radši chodíte pěšky nebo jezdíte na kole, Kokořínsko je místem, kde si určitě „přijdete na své.“

hrad Kokořín

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín se nachází v blízkosti stejnojmenné obce. S parkováním nebývají problémy, v blízkosti jsou dvě placená parkoviště s dostatečnou kapacitou, k hradu však počítejte s menším výstupem (zvládnou i děti). Hrad z roku 1320 má dlouhou a zajímavou historii a jedinečný, pohádkový vzhled. Hrad je veřejnosti přístupný od dubna do října o sobotách a nedělích od 9 do 16 hod. Vstupné pro dospělé s výkladem průvodce je 70,- korun, pro děti do 15ti let 30,- korun. Vstup na věž (doporučujeme pro krásný výhled na kokořínské údolí) je za 20,-/10,- korun.

Hrad Houska

Původně gotický hrad postavený na sklonku 13. Století je opředený mnoha záhadami. Místo, kde byl postaven, není z hlediska obrany obchodních cest logické, obrané prvky směřují do nádvoří hradu, nikoli ven a pod kaplí se údajně skrývá brána do pekel. Hrad je přístupný veřejnosti teprve od roku 1999. Odbočku k němu naleznete na cestě z Ráje do Tubože (odbočka je dobře značená), parkování je placené a dostatečné na louce několik set metrů od hradu. Hrad je přístupný v dubnu a říjnu o sobotách a nedělích, od května d září pak od úterý do neděle vždy 10-17 hod. Čtyřicetiminutová prohlídka začíná vždy každou celou hodinu a vyjde Vás na 70,- korun za dospělého a 50,- korun a dítě do 15ti let. Rodinné vstupné stojí 210,- korun (2 dospělí, 2 děti do 15 let, ušetříte tak 30 korun). Za psa či kočku sice připlatíte 20,- korun, ale v autě je nenechávejte…

Zámek Lobeč a muzeum Eduarda Štorcha

Zámek Lobeč sice nenabízí prohlídky, architektonicky se ovšem jedná o povedenou stavbu s pěkným okolím a příjemnými majiteli (mimochodem shodnými s hradem Houska). Na zámku v Lobči se můžete ubytovat, můžete navštívit místní vinný sklep i se someliérem (sklep vytesaný do pískovcových skal sloužil původně jako přírodní lednice nedalekého, dnes opět fungujícího pivovaru). Zahrát si zde můžete tenis, pro děti zde funguje dětský koutek, majitelé Vám ochotně zajistí jízdu na koni, rybaření nebo lov. Zajímavostí je, že zámek do roku 1989 nuceně obývala řada umělců z Prahy, například skupina Plastic people. Přímo u zámku se nachází muzeum Eduarda Štorcha, které je v Lobči pohřben. Mezi nejlákavější exponáty muzea patří mamut v životní velikosti ze sbírek Národního muzea, obydlí pravěkých lidí a řada prastarých vykopávek. Parkovat je nejlepší u zámku (15,- korun/den) nebo v okolí hlavní silnice. Muzeum se nachází v budově obecního úřadu a je otevřeno od dubna do října středy až neděle 10-16 hod. Vstupné činí pro dospělého 60,- korun, pro děti do 15ti let a 40,- korun, rodinné vstupné (2+2) 150,- korun.

Vrátenská rozhledna

Návštěvu Vrátenské hory a stejnojmenné rozhledny je nejlepší začít v obci Libovice u Mšena. Parkovat se dá na značeném parkovišti v místě bývalého lomu (k rozhledně cca 200m). Druhou, na parkování i výstup náročnější možností je malebná obec Nosálov. Rozhledna byla otevřena v roce 1999, slouží i k účelu vysílače mobilního signálu. Otevřena je od května do září denně 10.00 – 16.00 hod., v ostatních měsících jen o víkendech v případě příznivého počasí. Vstupné činí 20,- korun.

Rozhledna a venkovské muzeum Kadlín

V rámci projektu sedm karlínských zastavení vznikly v Kadlíně místa, jejichž návštěvu Vám můžeme doporučit. Jedná se o venkovské muzeum, naučnou stezku a rozhlednu. Venkovské muzeum představuje návštěvníkům, jak se za starých časů naši prababiček na venkově hospodařilo, jaké stroje a zařízení se na obdělávání pozemků a zpracovávání nejrůznějších plodin používaly. Muzeum se nachází v budově obecního úřadu, od dubna do října má otevřeno. Otevírací hodiny jsou úterý až neděle 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00. Pěšky je to jen kousek po naučné stezce (vysazeny byly různé stromy a rostliny, u každého druhu je popisná tabule) na celodřevěnou rozhlednu, která nabízí klidný pohled po okolních polích, loukách a vsích. A také na Bezděz, Vrátenskou horu, Ještěd a při dobré viditelnosti je možné zahlédnout až úpatí Krkonoš. Rozhledna bývá otevřená úterý až neděle 9.00 až 17.00 hod., vstupné se dá považovat za dobrovolné (dole u vchodu je zavěšena kasička).

Skalní obydlí ve Lhotce

Skalní obydlí v obci Lhotka (považovanou za bránu Kokořínska) je zachovalý byt a hospodářské prostory pro Kokořínsko typicky zatesané do pískovcové skály. Tímto způsobem řešili kdysi zdejší nemajetní obyvatelé svá obydlí a hospodářství. Návštěva obydlí je možná zpravidla od května do října vždy v sobotu a neděli. Návštěvní hodiny bohužel nejsou pevné, nejjistější je návštěva mezi 10.00 až 16.00 hod.

Pokličky

Nacházejí se na půl cesty mezi Kokořínským dolem a Vojtěchovem. Parkoviště má dostatečnou kapacitu a je bezplatné, stejně tak výstup na Pokličky.  Jedná se o skalní útvary pyramidového tvaru zakončené „pokličkou“. Pokličky jsou nejnavštěvovanějším místem Kokořínska, o prázdninách tak občas připomínají "Václavák".

Mšeno

Městečko o necelých 1.500 obyvatelích je možné brát jako centrum Kokořínska. Je sem obstojné dopravní spojení (vlak, autobus) a dostatečná občanské vybavenost. První zmínky o osídlení jsou z počátku 13. století, již v 11. století zde ovšem stával kostelík. Na jeho místě dnes stojí současný kostel sv. Martina. Nejkrásnějším místem zde je ovšem městské koupaliště (viz fotogalerie). Ze Mšena vede mnoho pěších tras a okruhů, informační brožury jsou dostupné za dveřmi Městského úřadu.

Nosálov

Kdysi tato vesnička patřila pod správu hradu Bezděz. Dnes poměrně rozlehlá vesnice má status vesnické památkové rezervace pro svoji zachovalou architekturu roubených uzavřených dvorů. V sezóně i mimo ni to žije v oblíbené hospůdce U Nás.

Liběchov

Liběchovský zámek, který od povodní bohužel není přístupný veřejnosti, stojí i tak za vidění. Jeho parkem protéká Liběchovka, která poté ústí do Labe. V Liběchově je hezká procházka na kopec nad městem, kdy od kostela ke kostelu jdeme po zachovalé křížové cestě. Od horního kostela je pak hezký výhled na tok řeky Labe. V Liběchově je několik možností na ubytování od Campu po relaxační luxusní hotel v prvorepublikovém stylu.

Želízy

Pokud chcete dětem ukázat čerty i mimo jejich listopadovou sezonu, doporučujeme krátký výstup lesem na Čertovy hlavy. Parkoviště i cesta jsou z hlavní silnice dobře značené, výstup je otázkou pár minut. Čertovy hlavy vytesal do skály zdejší sochař Levý. Pokud by se Vám Čertovy hlavy líbily, můžete pokračovat stezkou k jeho dalším dílům (Had, Harfenice,…) V obci se též nachází veřejné koupaliště. Nedosahuje ovšem krásy toho mšenského nebo romantiky rybníka Harasov.

Tupadly

Dominantou Tupadel viditelnou i z hlavní silnice je zámeček Slavín. Původně měl sloužit jako památník českých dějin, dnes je v soukromých rukou a je nepřístupný. Místní povídají o tom, že ho obývají mnichové. Nad Tupadly můžeme po značených stezkách dojít také k Pustému zámku (cca 12 km, skalní hrádek v lese, pozůstatky chodeb a místností). Kdo by nechtěl jít celou cestu pěšky, může dojet autem, autobusem nebo na kole do Zakšína, odtud je Pustý zámek vzdálen necelé dva kilometry.

Vidim

Ve Vidimi se nachází pěkný zámek zřejmě ze 17. století s nádhernými slunečními hodinami. V zámeckém parku v anglickém stylu je pak několik zajímavých soch antických hrdinů a zdobných můstků. Zámek slouží jako domov důchodců, stav bývalých hospodářských budov není nejlepší. Dále v obci najdete Kostel sv. Martina a kapli sv. Václava.

Koupání

Městské lázně Mšeno

Letní koupaliště ve Mšeně se proslavilo dávno předtím, než se na něm natáčely scény filmu Indiánské léto. Zasazení koupaliště do okolní přírody, unikátní architektura stavby pocházející z roku 1932, voda přímo ze skalního pramene a lidové vstupné 40,- korun na celý den (děti 20,-) a občasné kulturní akce jsou dostatečnou pozvánkou. Koupaliště je otevřeno od června do srpna 10.00-19.00, v pracovní dny je otevřeno od 14.00 do 19.00 hod. Parkování bezplatné v blízkých uličkách, případně v okolí mšenského náměstí (v průběhu roku 2012 bude částečně zpoplatněno).

Harasov

Krása rybníka Harasov a jeho blízkého okolí uhranula dokonce i redaktorů iDnes.cz. Opravdu se jedná o jedno z nejmalebnějších míst v celé naší zemi, kde je možné se bezplatně vykoupat v rybníku s písčitým dnem, písčitým i travnatým břehem a při tom obdivovat okolní lesy, skály a skalní obydlí.

Želízy

Koupaliště patří k místnímu campu a je otevřené v letních měsících. Vstupné je 30,- korun, pro děti do 15ti let 25,-, do 3 let zdarma. Parkování je možné v areálu campu za 30,- korun na den.

..další

Na vlastní riziko se můžete vykoupat v kterémkoliv z mnoha rybníků. Spíše Vám to ale nedoporučujeme, protože rybníky slouží spíše rybářům než turistům.

Informační střediska

Turistické informační centrum Mšeno

Adresa: Nám. Míru 1 (Městský úřad), 277 35 Mšeno 
Telefon: 315 693 040 
E-mail: info@mestomseno.cz

Otevírací doba: Pá, So, Ne - 9-12, 13-17 hod. 
(otevřeno od 1. 4. do 30. 10.)

Turistické informační středisko Mělník

Adresa: Nám. Míru 11, 276 01 Mělník 
Telefon:  315 657 503 
E-mail: infocentrum@melnik.cz

Otevírací doba po celý rok: pondělí až neděle od 9.00 do 17.00 hod.

Pokud zjistíte změnu cen, případně otevírací doby, napište prosím správný údaj do komentářů pod článkem. Děkujeme!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz