Kolik Romů pracuje? A kolik jich zde opravdu žije?

,,Nejsem rasista, kvůli Cikánům jsem ale firmu založil, takže bílých zaměstnávám do dvaceti procent.” Julius Bolvan z Mělníka se stal podstatnou součástí článku o Romech, který vyšel v časpoisu Týden. Kolik procent Romů chodí do práce? A kolik jich na Mělníku opravdu žije?

,,Většina Romů nepracuje. A když rozhází dávky, jdou někteří i krást,” začíná obsáhlá reportáž Ivana Motýla. Pro čtenáře z Mělnicka je pak nejzajímavější závěrečná část, kdy redaktor popisuje zkušenosti z Mělníka: ,,Z asi pěti set Romů v Mělníku pracuje desetina. Radnici ale tohle číslo netrápí tolik, jako třiatřicetiletého Julia Bolvana. ,,Makám od patnácti, za celou tu dobu jsem byl na pracáku jediný den,” dušuje se.” A popisuje, jak dostal od mámy tři stovky na boty od Vietnamců, ale protože chtěl lepší, šel si přividělat prací na výkopech. Zvrat v jeho životě přišel v devatenácti, kdy si založil vlastní firmu. Dnes dává lidem práci a organizuje v Mělníku Romské slavnosti. ,,Cikány si ale Bolvan musel vychovat, někdy jsou prý jako děti. ,,Napřed chtěli, ať jim dávám každé ráno stovku na svačinu. Dlouho jsem je učil, že nemůžou každý den utratit tolik peněz,” vypráví v zahradní restauraci u jedné z mělnických čerpacích stanic, v níž si zřídil terénní kancelář. Každý místní Rom prý ví, že tady bývá k zastižení. ,,Také mě to naučil, denně mi teď na sváču stačí čtrnáct korun,” směje se Bolvanův spolupracovník, který rozváží Romy na jednotlivé stavby. ,,Deset deka salámu a tři housky. Napiju se vody,” vypočítává.”

Bolvan si dále v textu postěžoval na samosprávy, které po Romech vyžadují práci za méně peňěz, než kolik nabízí bílým firmám. Zaměstanec pana Bolvana, pan Miroslav Demeter pak pro Týden říká: ,,Chodník dokážeme postavit stejně dobře jako bílá firma nebo třeba Ukrajinci, jen musíme dostat šanci. Třeba tolik Ukrajinců v Česku určitě nepotřebujeme, dávno je mohli nahradit Cikáni. Pak by bylo v Romských rodinách dost peněz a všechno by bylo lepší.”

Co říci závěrem? Snad jen - více Bolvanů. Jeden Bolvan zvládne víc, než jakýkoliv sociální program...

zdroj: Týden  35/2014


end is near

Kontakt

iSoutok.cz