Kolik stojí informace od města?

Města a obce mají ze zákona povinnost poskytovat informace každému občanovi, spolku nebo firmě, která o to požádá. Většinu informací poskytnou města při zaslání dotazu bezplatně, mohou však, zejména u žádostí o rozsáhlé množství informací, požadovat po tazateli úhradu vynaložených nákladů. Ve kterém městě stojí informace nejvíce?

Mělník, Neratovice i Kralupy učinili zákonu za dost a sazebník poplatků zveřejnili na svých webových stránkách. Nejvíce si půlhodiny práce svého úředníka cení Neratovice, když mohou žadateli účtovat 50,- korun za každou započatou půlhodinu (prvních 10 minut je zdarma). V Kralupech je v sazebníku uvedena cena 38,- korun za každou započatou půlhodinu. Na Mělníku si za každou půlhodinu mohou naúčtovat 32,- korun. V Kralupech Vám však mohou k ceně připočítávat práci počítače (2,- koruny za každou půlhodinu, 10,- korun za každou hodinu na internetu), na Mělníku pak použití internetu (19,- korun za každou započatou hodinu) a práci počítače (1,90 za každou půlhodinu).

Kopírování dokumentů při poskytování informací může žadatele stát 4,- koruny za každou A3 (2,- koruny za A4) v Neratovicích, 3,- koruny za A3 (2,- koruny za A4) na Mělníku, 2,- koruny za A4 (1,60 korun za A4) v Kralupech. V případě nahrání informací na datový nosič by žadateli měla být účtována cena pořízení takového nosiče.

Při hledání odpovědi na otázku, kde jsou informace nejdražší, není odpověď jednoznačná. Pro náš výpočet jsme zvolili model 1 hodiny práce, 10 okopírovaných stránek velikosti A4, přičemž pro práci úředníka byl využíván počítač a přístup na internet.

V Kralupech by tento modelový příklad stál žadatele 120,- korun. Stejně tak v Neratovicích by po žadateli mohlo být požadováno 120,- korun. Na Mělníku by stejný rozsah informací měl stát 106,80 korun.

V praxi však města u běžných dotazů nebo žádostí žádné náklady neúčtují. Výjimkou jsou žádosti o rozsáhlé běžně nezpracovávané informace nebo o tištěné podklady velkých formátů, jako je třeba územní plán města.

Sazebníky naleznete zde:

Mělník: http://melnik.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=9281&id_dokumenty=1463

Neratovice: http://neratovice.cz/sazebnik-uhrad/d-16122/query=sazebn%C3%ADk

Kralupy: http://www.mestokralupy.cz/mestsky-urad/povinne-zverejnovane-informace/

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz