Kolony na staré pražské. Vyplatí se cesta do Prahy po dálnici?

kolonaStředočeský kraj si vybral zajímavou dobu na opravu (chtělo by se napsat každoroční…) silnice mezi Mělníkem a Libiší, po které denně projede 18.000 automobilů. Protože čekací doby v ranní a odpolední špičce dosahují často kolem dvaceti minut, rozhodli jsme se vyzkoušet, zda se nevyplatí cesta do Prahy po dálnici.

Pro zkušební cestu jsme zvolili pondělí a úterý tohoto týdne a cestu od Mělnického Tesca k tomu Letňanskému. Cesta z Mělníka začala vždy v 8.15 hod. I bez částečné uzavírky staré pražské se člověk rozhoduje, zda pojede delší, ale rychlejší a pohodlnější cestu do Prahy přes Novou Ves a dálnici, nebo úspornější, kratší a méně pohodlnou cestu přes Neratovice, Líbeznice (ne přes obchvat, který vás zdrží u kruhového objezdu u Zdib a také je znatelně delší, než přímá cesta přes Líbeznice). A Jak naše srovnání dopadlo?

Na úvod ještě zmíníme, že obě cesty proběhly malým SUV s benzinovým motorem.

Porovnáme-li délky těchto dvou variant, jak dojet do Prahy, vyjde nám, že cesta po dálnici je dlouhá 41 km, cesta po „staré“ má jen 29 km. Pokud porovnáme čas, který jsme v době částečné uzavírky na cestě dosáhli, cesta po dálnici trvala 32 minut (po slánské tempomat a 90 km/h, po dálnici tempomat a 130 km/h), zatímco cesta po staré včetně stání v koloně zabrala 48 minut. Průměrné rychlosti byly 76 km/h po dálnici a 37 km/h po staré. Poslední, co jsme porovnávali, byla spotřeba. S cestou po dálnici jsme dosáhli průměrné spotřeby 7,1l Naturalu 95, po staré (motor byl spuštěný i v koloně) 6,5l. Cena jedné cesty do Prahy po dálnici při ceně 36,50 za litr paliva tak byla 106,- korun, cesta po staré vyšla na 69,- korun. Závěr z naší zkoušky obou variant je ten, že komu jde o čas a chce ušetřit čtvrthodinu a nebude mu vadit, že ta čtvrthodina času ho vyjde 37,- korun, ať jede po dálnici. My, pokud nás nebude tlačit čas, dáme radši přednost cestě po staré…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Slušná darda (Kejta, 19.9.2012 10:28:06) Odpovědět

    Takže při dvaceti cestách do Prahy a zpět po staré místo po dálnici ušetřím měsíčně cca 1400,- na benzínu? Tak to je za rok na dovolenou.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz