Konec Ameriky, komunální odpad půjde do pece

Začal nám nový rok a přejeme do něj Vám všem zdraví a radost. A zatímco rodičky se snažily vytlačit ze sebe potomky co nejblíže k k začátku roku (obdarovávat první narozené děti finanční odměnou je dosti divná praxe), kola údalostí běží dál. A je tomu tak se spalovnou, bouráním Ameriky i veřejnou wifi sítí.

Obnova EMĚ

Je tomu asi rok, co někteří místní politici hlásali, že zabrání spalování odpadů v EMĚ. V Labi i Vltavě proteklo od té doby dost vody a libozvučné řeči asi voda vzala s sebou.

Majitel elektrárny totiž předložil plán, jak se promění elektrárna Mělník a se spalováním odpadů zde počítá. Natvrdo. Do roku 2021 bude v EMĚ plynová kotelna, o rok později bude uveden do provozu kotel na fluidní spalování uhlí a spalovna odpadu bude v provozu od roku 2024. Projekt právě prochází posuzováním vlivu na životní prostředí na příslušném ministerstvu.

A než bude rok 2024, to už si na sliby nikdo nevzpomene...

Mimochodem - projekt počítá se snížením emisí CO2 o 56%, u prachových částic až o 85%. Ona ta modernizace elektrárny a její udržení v chodu neznamená jen zlo.

Zastupitelé našli odvahu zbourat Ameriku

Mělnické zastupitelstvo jasně a bez velkých diskuzí rozhodlo o zbourání ,,Ameriky." Svou existenci před zastupiteli neobhájily ani dokončené a funkční části komplexu, kde sídlí fungující společnosti, které městu platí nájem. Lehkost, se kterou zastupitelé rozhodli, je i pro příznivce bourání překvapivá, dříve se vedly vzrušené debaty a dokonce se schválilo a následně zrušilo referendum. K bourání by mělo dojít ještě před podzimními volbami nového vedení města, není tak tedy již pravděpodobně síly, která by rozhodnutí zvrátila.

Na místě by měl vyrůst bytový a komerční komplex a podle našich informací město vede jednání o tom, že by se mohlo jednat o projekt privátního investora. Prozatím však počítá i s variantou, že desetimilionový náklad na zbourání budov bude hradit samo ze svého rozpočtu.

Je možné vést polemiku o správnosti tohoto kroku a věcně argumentovat pro zbourání i pro dostavbu (ikdyž tam by otázky měly mířit spíše na minulá vedení města, proč nikdy k dostavbě po roce 1989 nebylo pokračováno). A tak lze ocenit odvaha zastupitelů k tomuto rozhodnutí. Bude to nejviditelnější změna, kterou se současní zastupitelé na podobě města podepíší.

Veřejná wifi? Ať do toho ty mladý tolik nečučej...

Celkem vtipná rozprava se vedla na prosincovém zastupitelstvu k možnosti rozšířit na Mělníku bezplatnou wifi síť pro veřejnost, bylo by to s malými náklady třeba v okolí městských institucí. Tuto otázku otevřel zastupitel Rudolf Fidler, přičemž přímo zmínil městské parky a dopravní hřiště. Ostatní zastupitelé to smetli argumenty: tuto potřebu nepociťujeme, internet je dneska všude, lidi to maj v mobilu, žádný takový podnět od občanů není, stálo by to nějaký peníze, bavíme se tu o každé tisícikoruně a vůbec, mladý do toho furt čučej, měli by radši sportovat a taky pozor, je tu ta kyberšikana.

Ok, nikomu neupíráme právo na názor. Jen aby se u všech bodů svého rozhodování zastupitelé řídili podněty a potřebami občanů, aby dbali jejich zdraví a uvážlivě obraceli každou tisícikorunu...

Mimochodem, nebylo by pro občanstvo touto optikou zdravé, kdyby místo placení ztrátových autobusů chodili po městě pěšky? Navíc Městská policie varovala občany před chmatáky v prostředcích veřejné dopravy... :-)

Začalo to zostra, co říkáte? Nashledanou za týden, to budeme psát třeba o vlečce...

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Hurá (Květa, 7.1.2018 12:37:17) Odpovědět

  Dobrý den, konečně zajímavé články o dění na Mělníku, doufám, že takhle budete pokračovat celý rok!

 2. Není jen zlo???? Proboha.... (Anna Spěváčková, 7.1.2018 14:23:23) Odpovědět

  Spalování odpadu JE zlo. Odpad není nic, co by se mělo vyhodit nebo dokonce spálit. Odpady jsou suroviny, které lze zužitkovat. Jakou kapacitu má mít spalovna? Kolik odpadu vyprodukuje oblast Mělnicka? Není jej méně než je kapacita spalovny? Nebude snaha tlačit na zvyšování množství odpadu, aby byla spalovna využita na 100%? Jediná cesta, jak řešit množství odpadu, je jej minimalizovat! Nebo se bude nedostatek odpadu řešit dovozem i z velmi vzdálených míst, jako je třeba Německo? Jakým způsobem se bude odpad dopravovat? Co doprava na místních komunikacích? Kolik zbude odpadu ze spalovny a jak se s ním bude nakládat? Pokud se nemýlím, je toxický a radioaktivní. Co emise kromě CO2? Jaké bude jejich složení? Ještě by bylo více otázek, stačí tyto.

 3. Bourat? (Anna Spěváčková, 7.1.2018 14:26:02) Odpovědět

  Bezva. Takže počítejte s tím, že místo sice nezvyklého, ale zajímavého komplexu Ameriky vznikne na náměstí fádní skleněná škatule. To bude radosti na Starém Bělidle. Copak kdo vašim zastupitelům slíbil?

 4. Konec Ameriky? Opravdu víme všechno? (J. Dohnal, 9.1.2018 10:42:51) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  ZM schválilo záměr zbourat "Ameriku". A je potřeba říci, že je to jednoznačně dobře a celá situace se může posouvat konečně kupředu. Ale pozor - je tam mnoho nejasných:

  1. Kdo bude Ameriku bourat - město nebo soukromník?
  2. Co bude na uvolněném místě po Americe?
  3. Kdo zaplatí novou výstavbu? Jeden nebo více investorů?
  4. Jaká bude regulace pro novou výstavbu?

  Zatím více otázek, než odpovědí. A pozor - město asi prohrálo právní spor s St. Wenceslas Melnik! Co to pro město znamená? Další otázka bez odpovědi...

  1. Re: Konec Ameriky? Opravdu víme všechno? (Bla, 11.1.2018 14:16:32) Odpovědět

   Takže vy víte, že to bude krok dopředu, ale nevíte nic o tom kam. Jen aby to nebyl krok do propasti a další tunel.

   1. Re: Re: Konec Ameriky? Opravdu víme všechno? (J. Dohnal, 11.1.2018 15:14:04) Odpovědět

    Jsem přesvědčený o tom, že je to krok správným směrem.
    Před 30 lety se tam postavilo něco, co nesplňuje podmínky urbanismu, památkové péče a narušilo zástavbu celého náměstí. Celých 30 let to nesloužilo a hyzdilo okolí. Teď se to zbourá a naše generace může ukázat, že si s tím umí poradit.

    Já to beru jako velice pozitivní výzvu. Ale pozor - nejprve se musí stanovit podmínky a pak se může vybrat investor. Ne opačně.

    1. Re: Re: Re: Konec Ameriky? Opravdu víme všechno? (Petr, 12.1.2018 10:19:30) Odpovědět

     Urbanismus, památková péče, moderní architektura.....obávám se, aby na místě nevznikla podobná obludnost jako tam je nyní, jen s tím rozdílem, že bude "urbanisticky moderní". Co si budeme povídat, drtivá většina občanů urbanismu nerozumí a tak je dost možné, že to co se navrhne, se bude líbit Vám, několika dalším lidem, kteří tomu rozumí, ale většině se to třeba líbit nebude.

 5. Pan Tichota a wifi (Jarmila, 11.1.2018 11:06:14) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  No nevím, ale veřejná wifi je dobrý nápad, každý data nemá a jinde to města dělají. Navíc je od pana Tichoty směšné když to nechce podporovat, tak proč to mají v koaliční smlouvě. Pan Legner asi taky neví co se tam píše. Mělník nikdy neuměl jít s dobou, to už mi říkala babička.

  1. Re: Pan Tichota a wifi (Tomáš Malina (isoutok.cz), 11.1.2018 12:47:08) Odpovědět

   Vážená paní,
   přesně jste trefila obsah jedné z našich již napsaných glos, které čekají na zveřejnění. Vyjde nejspíše přespříští týden.
   Pobavila i argumentace ve smyslu: je jiná doba, než před třemi lety.
   Ano, je. Například v tom, že datové připojení se stalo ještě potřebnější...
   Hezký den!

 6. to je skvělé (Patrik, 11.1.2018 14:27:32) Odpovědět

  Tak se nejprve zbourá a pak budou přemýšlet, co tam postaví? A co park? nebyl by užitečnější?

 7. spalovna odpadů (Emerich Erdos, 12.1.2018 7:29:48) Odpovědět

  Dobrý den,

  souhlasím, že proměna lokality EMĚ bude mít významný environmentální (nebo chceme-li, tak v širším slova smyslu i ekologický) dopad. EMĚ3 - nejvyšší komín na elektrárně - bude každým dnem, nebo měsícem fakticky zavřena. A dobře jí tak, jede z posledních sil.

  EMĚ2 - plynový kotel a fluidní kotel nahradí současné dva bloky. Pokles emisí je CO2 "normálnímu" člověku asi lhostejný, pokles prachových částic a především NOx jistě mělničany potěší.

  EMĚ1 - je to babička, z padesátých let, podle mě je malý zázrak, že se dožila takhle vysokého věku, ale relativně čistá už je i dnes. Mj. byl nedávno dokončen deNOx (sice ve stylu Pat a Mat, ale dokončen),
  Spalovna - bude velká zhruba jako spalovna v pražských Malešicích. Životní prostředí svými emisemi zatíží daleko méně, než výše uvedené zdroje. Ani odpadů z ní nebude moc (kovová slitina a zvláštně spečená škvára, která je často průhledná), využití bez problémů najdou. Údajná radioaktivita odpadu, zmiňovaná zde jinou diskutující, je ryzí a ničím nepodložená demagogie. Čeho se trochu bojím, je logistika odpadů. Moc nevěřím tomu, že vše půjde vlakem a bojím se, že se Mělníku dále zhorší dopravní situace.

  Toto je osobní názor starého žida, řadu let již vyloučeného z pracovního procesu. Je pravda, že jediný protest zazněl od starosty Mikeše, ale tomu je již drahná řádka let. Mělník má zřejmě podstatnější problémy.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz