Kooperativa se zbavuje nemocnice na Mělníku

To, o čem se šuškalo již několik týdnů, je nyní oficiálně potvrzené. Kooperativa, která před lety v rámci privatizace koupila nemocnici na Mělníku od kraje, se této investice zbavuje. Vzhledem k tomu, že uplynula doba, po kterou byl vlastník vázán provozováním zdravotní péče, mohou místo lékařských pavilonů stát do několika let například byty.

Osudy mělnické nemocnice jsou vůbec pozoruhodné. Nejdelší dobu byla nemocnice OÚNZ, neboli okresním ústavem národního zdraví. Po roce 1989 se stala okresní nemocnicí a právě okresní úřad ji velmi štědře dotoval. Po vzniku krajů a zániku okresů přešla nemocnice do majetku Středočeského kraje, aby v podstatě vzápětí byla zařazena mezi nemocnice určené k prodeji. V prvním kole dala nejvýhodnější nabídku společnost MEDA, cenu 103 milionů korun ale neuhradila. Probíhalo tak druhé kolo privatizace. Ucházeli se o ni tehdy dva vážní zájemci – Kooperativa a město Mělník. Výhodnější nabídku na odkup nemocnice dala Kooperativa (resp. společnost Mělnická zdravotní, jejímž většinovým majitelem je Kooperativa) a tak ji za částku 81 milionů korun získala do vlastnictví. První zmínky o nemocnici lze najít již v roce 1830, kdy bylo zřízeno pět lůžek pro pacienty. Největší rozvoj pak nemocnice zaznamenala v roce 1886, kdy byla otevřena „Všeobecná nemocnice Rudolfova“ se sedmdesátkou lůžek. Rovněž zajímavé je, že po získání nemocnice do vlastnictví Kooperativa uváděla, že je připravena do zařízení investovat 120 milionů korun. Původní plány Kooperativy si stále můžete přečíst ZDE. Obrat nemocnice se blíží půl miliardě korun, aktuálně má 12 oddělení a 385 lůžek, ročně jejích služeb využije přes 12.000 pacientů a hospodaření i po započtení odpisů je mírně přebytkové.

Součástí privatizace byla pětiletá ochranná lhůta, po kterou byl vlastník povinen zachovávat zdravotní péči. Tato lhůta letošním rokem končí, areál nemocnice tak může její vlastník prodat již bez tohoto závazku. Město Mělník prozatím o odkupu areálu do svého vlastnictví zřejmě vůbec neuvažuje.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. plný mailbox (Pavel, 22.5.2013 13:52:54) Odpovědět

    Zpráva pro provozovatele i-soutoku:
    Máte plnou mailovou schránku. Nejde Vám poslat e-mail.

  2. Děkujeme (Jiří Antoš, 22.5.2013 17:05:25) Odpovědět

    Děkujeme za upozornění, již by to mělo být v pořádku. Pošlete nám, prosím, Váš mail ještě jednou, případně využijte kontaktní formulář "Napište nám".


end is near

Kontakt

iSoutok.cz