Kraj ustoupil, výroba ve Spolaně pojede dál

Spolaně, na jejíž stranu se přidalo město Neratovice, se ulevilo. Kraj přehodnotil své původní zamítavé stanovisko na prodloužení výjimky na technologii výroby chloru za použití amalgámové elektrolýzy. Spolana se zavázala provoz stávající technologie ukončit do 30.6.2017.

Je to dobrá zpráva zejména pro zaměstnance Spolany. Pokud by kraj trval na svém původním stanovisku, proti kterému se vzbouřila nejen Spolana, ale i město Neratovice a Ministerstvo životního prostředí, bylo by v Neratovicích ohroženo až 700 pracovních míst.

Spolana nalezla kompromis i s ekologickým hnutím Arnika. Nad rámec požadavků pak sama navrhla, že ke konci roku 2013 ukončí provoz zařízení k využívání odpadů s obsahem rtuti.

Důvod k radosti mají i na Městském úřadu v Neratovicích. Jak se pro nás již dříve vyjádřil místostarosta města Tomáš Hrodek /ODS/, existuje mimo rizika skokového nárůstu nezaměstnanosti i další faktor, který přiměl město k protestům proti původnímu stanovisku kraje: „Brzké uzavření provozu by mohlo velmi zkomplikovat a v lepším případě jen prodloužit odstraňování starých ekologických zátěží. V horším případě se obáváme, aby nedošlo k zastavení odstraňování starých ekologických zátěží, což by bylo mnohonásobně horší, než současný, velmi přísně kontrolovaný provoz.“ Toto riziko, zdá se, nyní nehrozí.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz