Kralupy mají dva volební vítěze. STAN a ANO.

Kralupské zastupitelstvo je jediné, kde převážili členové politických stran nad nestraníky. Poměr straníků k bezpartijním je 11:10. Volby ovládla kandidátka starosty Petra Holečka. Ten sám získal o téměř 500 hasů více, než před čtyřmi lety. Hnutí ANO získalo dvojnásobek hlasů, než tradiční ČSSD.

V Kralupech ze zvolených zastupitelů dostal nejvíce hlasů Petr Holeček (2305), nejméně Ladislav Berit (539). K zisku hlasů pro svou volební stranu nejvíce přispěl Luboš Šuda (11,37%). Volič udělil v průměru 19,05 hlasů z 21 možných. Voleb se zúčastnilo 5.159 občanů, Jeden, který si vyzvedl obálku ji do volební urny nevhodil. Do zastupitelstva se dostali všichni lídři stran, které získaly alespoň jeden mandát. Největším skokanem byl Michal Mára (zvolen z 11. místa kandidátky STAN). Sociálním demokratům ubylo od minulých voleb téměř 10.000 hlasů, komunisté jich dostali téměř stejně. Naopak o třetinu (cca 7.000) více hlasů než minule získala kandidátka starosty Petra Holečka. Za zaznamenání stojí výsledek úplných politických nováčků - hnutí ANO. Druhé místo, 17,61% a 17.307 hlasů je excelentní výsledek.

Koalice? Starosta jasný, vše ostatní nejasné.

Za celkem jasné lze považovat, že zachován zůstane model, kdy kromě starosty se na správě města podílejí dva uvolnění místostarostové. Obsazení funkce starosty je dané - bude jím nadále Petr Holeček.

S kým bude vládnout? 

Téměř jistě to nebude pouze s hnutím ANO, se kterým by dohromady měl v zastupitelstvu těsnou většinu. Nabízí se tak dvě základní varianty:

STAN + ANO + Koalice ODS a TOP09 by získala pohodlnou většinu 14ti z 21 zastupitelů. Odrážela by i výsledek voleb. Starostu Holečka by z pozic místostarostů doplňovali zřejmě pánové Pekárek a Lesák.

STAN + Koalice ODS a TOP09 + Česká pirátská strana + PRO Kralupy je druhá pohodlná varianta, která zároveň nejlépe navazuje na současné rozložení sil na radnici a na pozici vedení města by nemuselo dojít k žádné změně. Jako jediná ponechává vítěznému STAN pozici starosty i místostarosty, druhý místostarosta by byl z ODS. Tato koalice by se opírala o hlasy 12ti zastupitelů.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz