Kralupy - město moderní architektury?

Centrum Kralup se docela rychlým tempem mění. Před lety bylo ostudou, nyní se v něm začínají prolínat moderní stavby s pozůstatkem pozůstatků dob minulých. Zvládnou Kralupy proměnu? Podle všeho ano. Alespoň začátek se povedl.

radnice Kralupy

radnice Kralupy

Přestavbou bývalého obchodního domu na novou radnici, který z větší části zel prázdnotou a dávno již nepnil svůj původní účel, se město podařilo úspěšně odoperovat jeden z vředů na vzhledu města. Odvaha se vyplatila, nová budova radnice přes svůj moderní vzhled dobře zapadla do okolní výstavby a i sama o sobě je pěkná.

Nedaleko radnice se na místě jedné z továrních hal nachází kralupský technopark. Zde již reakce lidí na jeho vzhled nejsou tak jednoznačně pozitivní, možná by taková budova oprvdu patřila spíše někam na okraj města, ale architektům se nedá upřít docela povedená snaha o aplikaci moderních prvků a naštěstí také odvaze přijít s nevýraznou barvou vnějšího pláště budovy, což vždy lidé ocení spíše časem, než porotci ve výběrové komisi často hledající ,,něco veselýho, ať to není smutný.”

Technopark Kralupy

Technopark Kralupy

Třetí příkladem, který je ve výstavbě, je turistické a společenské centrum v prostoru mostu a nábřeží. Ze zatím nepříliš vzhledné stvaby se po dokončení vyloupne další moderní a vzhledu města prospěšná stavba.

turistické centrum Kralupy

Turistické centrum Kralupy

Za odvahu i rychlost, kterou se daří měnit centrum Kralup, si však určitě všichni zúčastnění zaslouží pochvalu. Možná se díky nim stane město jedním z center moderní architektury v zemi.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. veřejný prostor (Anna Spěváčková, 24.6.2015 22:00:38) Odpovědět

  Jste jist tím, že výstavbou tzv. moderních budov vnikl veřejný prostor, ve kterém budou lidé rádi pobývat, což by měla být podmínka pro architekty? Já tedy ne. Vzniklo zde opravdu centrum města, kde se lidé budou potkávat, komunikovat spolu a trávit zde svůj volný čas ve fyzickém kontaktu s ostatními? Mají důvod zde pobývat nebo jen projdou na úřad, do Technoparku a pak odejdou? Je zde něco, co by je lákalo sem jít jen tak pobýt? Jestli odpovíte ne, pak to není kvalitně vytvořený veřejný prostor. Jestli jste odpověděl ano, pak nepíšete pravdu. Žádná budova neobohacuje město, může to zvládnout jen kvalitní městský prostor. Technopark nemá význam hodnotit, je to nudná hnusná škatule. Městský úřad ční nad okolím jako posvátný chrám byrokracie, v létě na rozpálené ploše nelze pobývat. Uvnitř úřadu jsou klasické neprůhledné dveře, žádný otevřený prostor nabízející pohled do kanceláří, jak by mělo být samozřejmostí na novém moderním úřadě. Mám za to, že město Kralupy prošvihlo nejen šanci na vybudování nového náměstí jako kvalitního veřejného prostoru, ale i nového transparentního úřadu pro lidi. A teď do mě, prosím. Mimochodem, minulý týden proběhla mezinárodní konference reSITE, která se už počtvrté, mimo jiné, zabývala veřejným prostorem měst. Myslím, že bylo možné se inspirovat v mnoha světových městech a u světově proslulých architektů. Zúčastnil se někdo z kralupské radnice? Z neratovické jsem tam nesptřila ani nohu, jak se říká.

 2. ještě malý doplněk (Anna Spěváčková, 25.6.2015 7:17:01) Odpovědět

  Znovu jsem si přečetla svůj příspěvek, omlouvám se za několikeré použití slova pobývat, ale město je pro lidi. Ne pro šílené architekty, kteří na tzv. moderních budovách léčí svoje nabubřelé ego. Kralupy především potřebují napravit hrůzné škody způsobené bombardováním a komunistickými zásahy a mělo se pracovat na vytvoření kvalitního centra pro lidi. To se nestalo.

 3. dotaz na AS (Adam V., 25.6.2015 19:59:38) Odpovědět

  Zdravím paní Spěváčková,
  mohla by jste mi vyjmenovat všechny obory, ve kterých se cítíte specializovaná?

 4. Nejsem anonym jako Vy (Anna Spěváčková, 25.6.2015 21:17:30) Odpovědět

  Mohl byste mi VY nejprve jmenovat alespoň jeden obor, pokud vůbec existuje, ve kterém jste opravdu specializovaný? A prosím, uveďte své skutečné jméno. Děkuji. Otázka: Vy se opravdu domníváte, že tzv. moderní architektura obohatí život lidí v Kralupech?

 5. otázka (Adam V., 27.6.2015 20:01:23) Odpovědět

  Zdravím paní Spěváčková,
  Adam V. je mé skutečné jméno. Po diskutujících na vašich stránkách celá jména nepožadujete.
  Na otázku ste odpověděla otázkou. To je jaká diagnóza?

 6. ne (Anna Spěváčková, 27.6.2015 22:38:16) Odpovědět

  Nemám chuť tady s vámi debatovat o tom, co je to komplexní vzdělání na vysoké úrovni. To byste nepochopil.

 7. styďte se (Adam V., 29.6.2015 9:02:58) Odpovědět

  Styďte se. Jste horší než Mrzílková se svým hmyzu zdar.

 8. máte v tom zmatek (Anna Spěváčková, 3.7.2015 21:29:20) Odpovědět

  Ale pane, já opravdu, ale opravdu nejsem starostka, jsem jen obyčejná občanka a nemusím s vámi debatovat, když nemám chuť. Mohu být proto klidně ještě horší než Hmyzu zdar a nemusím se za to stydět. Mrzílková je veřejný činitel, ne já.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz