Kralupy: Nemocnice vysávala peníze města

Podobné dilema, jako nyní řeší neratovičtí, řešili nedávno v Kralupech. Firma RHG, která dlouhodobě provozovala nemocnici v pronajaté budově od města, navrhla Kralupům, že budovu odkoupí. Zastupitelstvo po jednáních souhlasilo a napříč politickým spektrem odprodej budovy za cenu cca 40 milionů korun schválilo.

Společnost RHG měla budovu v pronájmu již třináctým rokem. Hlavním důvodem, jak řekl pro radio Impuls a Mělnický deník místostarosta Libor Lesák /ODS/ byly finance. „Náklady na provoz nemocnice byly dost vysoké a pro město absolutně nevýhodné," konstatoval Lesák a dodal, že společnost městu platila ročně nájem zhruba 110 tisíc korun, zatímco město podle něj financovalo veškeré opravy v hodnotě nad pět tisíc korun.

„Letos bychom museli za opravy dát asi čtyři miliony korun. Například jen výtah by vyšel na milion," přiblížil místostarosta.

Do vypršení nájemní smlouvy by pak město podle Lesáka do nemocnice, kde je v provozu několik ambulancí, muselo investovat ještě zhruba pětkrát tolik. „Za osm let by to bylo asi dvacet milionů, příjem z nájmu by byl přitom jen zhruba osm set tisíc," poznamenal pro Impuls a Mělnický deník Libor Lesák.

Součástí prodejních podmínek je závazek kupující společnosti zachovat lékařskou péči nejméně na 15 let. RHG také slibuje, že nyní, když bude mít budovu ve svém majetku, bude pro ni snazší do ní investovat a zlepšit tak prostředí, ve kterém se pacienti pohybují. „Je to obdobné, jako u bydlení. Nájemník se o byt stará vždy méně, než ten, kdo domácnost vlastní,“ řekl nám Tomáš Koreš, specialista na realitní trhy. „U komerčních objektů, což všechny nemocnice svoji podstatou jsou, je navíc daňově velmi složité, skoro nemožné, investice do budovy daňově odepisovat. To bývá další příčinou, proč nájemci objektů, jako jsou třeba právě nemocnice, do nemovitého zázemí neinvestují.“

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. několik otázek (Anna Spěváčková, 9.4.2013 21:41:41) Odpovědět

  Co to je "zachovat lékařskou péči"? Co se skrývá pod touto velmi obecnou prodejní podmínkou? A co se stane, když ji společnost nedodrží nebo ji dodrží tak, že ji obejde? Slyšela jsem, že Kralupy chtějí nemocnici využít pro soukromou kliniku asistované reprodukce neboli umělá oplodnění a pod., což prý je finančně velmi lukrativní obor, to je možné si vyložit jako lékařskou péči, ne? Jaké jsou stanovené sankce za nedodržení prodejních podmínek, jsou-li jaké? Děkuji za odpověď.

 2. Dotazy (Tomáš Malina - iSoutok, 10.4.2013 12:17:51) Odpovědět

  Dobrý den paní magistro, dotazy jsme si dovolili zaslat na MÚ Kralupy. Až obdržíme odpovědi, připravíme z nich samostatný článek. Co však z logiky věci považuji za vyloučené - že by Kralupy (jako město) měly zájem o vznik reprodukčního centra v objektu nemocnice. Tento zájem by mohl snad mít provozovatel nemocnice, nikoliv však město.

 3. omyl (Anna Spěváčková, 10.4.2013 22:09:27) Odpovědět

  Děkuji za upozornění. Ach, omlouvám se za nesprávné označení subjektu, správně mělo být: kralupská nemocnice. Tak to dopadá, když se píše v rychlosti....

 4. Reprodukční centra (Tomáš Malina - iSoutok, 11.4.2013 9:48:48) Odpovědět

  Mýlit se je lidské.

  Ad reprodukční centrum - bohužel patřím ke generaci, která z věčného vysedávání u počítače a pojídání nezdravých potravin (protože k počítači se hodí více brambůrky, než okurka či jáhly) má s podobným zařízením zkušenost. A tak vím, že na reprodukční centrum rozhodně nepotřebujete budovu velikosti kralupské nemocnice. Když to hodně zjednoduším, stačí vám dvě ordinace s vybavením, jeden kamrlík a jedna zkumavka. A to píšu o špičkových pražských klinikách (např. Podolí). A za sebe říkám - bylo by fajn, kdyby i tato služba byla dostupná někde u nás na okrese. Jako doplněk, nikoliv jako gró lékařských služeb.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz