Kralupy: Opravdu se budeme vracet o 20 let zpátky?

Přestože je duben, článek není bohužel aprílový. Společnost Tamero Invest s.r.o., která je dceřinou společností Synthosu Kralupy a.s. a vlastní a provozuje teplárnu v Areálu chemické výroby v Kralupech nad Vltavou se rozhodla vyměnit své kotle. Ty vyrábějí přehřátou páru o teplotě 540 stupńů C a tlaku 9,6 MPa. Pára je využívána k výrobě elektrické energie pro chemický areál, k technologickým potřebám provozů a k vytápění chemičky i sídliště v Kralupech. 

Záměr firmy však šokuje tím, že hodlá dosavadní ekologické plynové kotle a kotle na těžký topný olej nahradit kotli na černé uhlí. Ty budou v našem regionu spalovat denně 22 vagonů černého uhlí, z kterého bude denně vznikat 5 vagónů popela. Ten se bude častečně odvážet a částečně posílat do vzduchu společně s kysličníkem siřičitým a kysličníky dusíku, abychom si trochu připomněli předrevoluční doby, kdy umyté okno vydrželo čisté necelý týden. Firma tento záměr zdůvodnuje zejména zlevněním parní produkce, čímž si dokáže výrazně navýšit zisk. 

Po té, co Kaučuk investoval 2 miliardy korun do modernizace provozů v porevolučním období, kdy užíval nejmodernější technologie, aby snížil emise tuhých znečišťujících látek a podařilo se mu to skutečně excelentně, je to totální devalvace těchto snah. Firma Tamero s.r.o na životní prostředí ani zdraví našich občanů ohled nebere. Opět nás chce ponořit do smogu a k mému překvapení již má svolení Ministerstva životního prostředí. Opravdu dopustíme, aby se jí tento záměr uskutečnil na úkor všech obyvatel okresu? Vždyť spad popílku se očekává na území 70x70km. Domnívám se,že proti rozhodutí o povolení záměru této stavby by se zastupitelstva ohrožených měst měla radikálně postavit a využít všech dostupných legislativních prostředků k odvrácení této hrozby. Včetně podpůrných akcí peticí obyvatel.

MUDr.Jana Homolová zastupitelka Kralupy

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Bijete na poplach zbytečně. (Jan Jáchymstál, 21.4.2015 12:35:56) Odpovědět

  Vážená paní doktorko.
  Bijete na poplach zbytečně. Moderní kotle spalující uhlí, obzvláště uhlí černé, dosahují dnes co se emisí týká špičkových parametrů. A troufám si tvrdit, že budou vypouštět podstatně méně emisí, než dnes už relativně zastaralé kotle spalující těžký topný olej.
  Nové kotle musí splňovat velmi tvrdé požadavky, stanovené zákonem č.201/2012 Sb. a předpisů souvisících.
  Takže paní doktorko Homolová, Váš článek hraničí se šířením poplašné zprávy.
  Ing Jan Jáchymstál

 2. dotaz (Kanimůra, 21.4.2015 13:54:08) Odpovědět

  A to černé uhlí se bude vozit odkud???? My ještě nějaké těžíme????

 3. souhlas (Emerich Erdos, 21.4.2015 14:17:08) Odpovědět

  Souhlasím s p. Jáchymstálem. Nikdo, kdo se o problematiku jen trochu zajímá, snad se článkem nemůže souhlasit. Trochu odlehčeně - kdyby to nebylo v Kralupech, takbych takto laděný článek čekal od pí Spěváčkové, i když možná má redakce rozum a nedává jí zde prostor.

  Víc než zemní plyn mě překvapuje skutečnost, že nikoliv hnědé, ale černé uhlí, to se mi zdá návrat o 20 let zpět. Ale určitě vědí, co dělají.

 4. Černé uhlé (Jan Jáchymstál, 21.4.2015 16:40:56) Odpovědět

  Černého uhlí je celosvětově nadbytek a tak jeho cena klesá. Vzhledem ke své vyšší výhřevnosti nahrazuje v energetice stále častěji uhlí hnědé.
  Nemusíme chodit daleko - v Kladně Kročehlavech provozuje švýcarská společnost Alpiq 2 elektrárny, spalující převážně černé uhlí. V ČR se černé uhlí stále ještě těží v okolí Ostravy, ale mám dojem, že do Kladna je dováženo převážně uhlí z Polska

 5. fuj (Anna Spěváčková, 21.4.2015 20:26:45) Odpovědět

  Že se pane Emerichu Erdosi nestydíte...jestli jste to opravdu vy.

 6. Za co jako? (Ehm, 21.4.2015 20:55:15) Odpovědět

  To se má jako stydět za co? Že nemá názor jako vy, dámo?

 7. přesně tak (Evžen lovec žen, 22.4.2015 8:41:22) Odpovědět

  Ano, jelikož pouze můj názor,jakožto vystudovaný Mgr za min.režimu je jediný správný :)
  Ale to snad každý ví...

 8. Re: AS (Emerich Erdos, 22.4.2015 11:18:40) Odpovědět

  Nestydím se, paní Spěváčková. Možná na Vás mám pifku za to, že mažete (resp. mazala jste, začal jsem ten server ignorovat) všechny mé příspěvky na neratky.cz.

 9. HU vs. ČU (Emerich Erdos, 22.4.2015 11:23:28) Odpovědět

  "Černého uhlí je celosvětově nadbytek a tak jeho cena klesá." Ano, to je pravda, klesá také cena silové elektřiny, o něco rychleji než cena ČU, tedy klesají i marže výrobců elektřiny.

  "Vzhledem ke své vyšší výhřevnosti nahrazuje v energetice stále častěji uhlí hnědé."
  Myslím si, že to není pravda, resp. si myslím, že pravdou je opak, a že se od ČU (přes pokles ceny) masivně ustupuje. Energetického HU by mělo být pro teplárny dost i pokud se neprolomí územně-ekologické limity. Vzdálenost Most-Kralupy není zase tak extrémně velká, aby hrála roli v nákladech na palivo.

 10. HU vs ČU (Jan Jáchymstál, 22.4.2015 13:34:41) Odpovědět

  Nechci se hádat. Ale pokud vím, o tuzemské hnědé uhlí se vedou dost tvrdé konkurenční boje. Proč by se poměrně nedávno vozilo do Počerad a Opatovic uhlí z německého Mibragu?

 11. mibrag (Emerich Erdos, 22.4.2015 13:57:54) Odpovědět

  tuzemského hnědého uhlí je docela dost,boje se vedou možná trochu "na papíře" kvůli prolomení limitů na lomu ČSA.
  Mibrag se dnes určitě nevozí do Počerad (ani do jiného zdroje ČEZ), do Opatovic možná. Není drahý a má slušnou výhřevnost.

 12. co tomu říkáte. pane Malino (Janinka, 23.4.2015 12:53:27) Odpovědět

  Mrtvý Emerich Erdos píše ze záhrobí:... takbych takto laděný článek čekal od pí Spěváčkové, i když možná má redakce rozum a nedává jí zde prostor.
  Pane Malino, vy byste to udělal? Vy přece odmítáte diskriminaci svých čtenářů.Jste prý demokrat.

 13. proč ze záhrobí? (Emerich Erdos, 23.4.2015 13:16:54) Odpovědět

  Narozen 1935 v Praze, dětství prožil v Terezíně / Ravensbrucku, od 1947 žiji převážně v Izraeli, pokud se vyskytuji v Čechách, tak na mělnicku. Ano, můj stejnojmenný otec již nežije. Já jsem naštěstí zdráv, dokonce mám tři dospělé děti - Methusalem, Ónan a Ester.
  Prostorem pro pí Spěváčkovou bylo míněno aktivní autorství článků, nikoliv omezování příspěvků v diskuzi. Šalom alejchem!

 14. E.E. (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 23.4.2015 15:55:21) Odpovědět

  Napsat o osmdesátiletém váženém pánovi, že píše ze záhrobí, považuji za nevhodný pokus o vtip.
  Paní Spěváčková má na tomto blogu prostor naprosto stejný, jako jiní. Byl jí např. nabídnut předvolební rozhovor, čertužel nabídky nevyužila.

 15. reakce na komentář (MUDr.Jana Homolová, 28.4.2015 13:38:51) Odpovědět

  Vážený pane inženýre Jáchymstále, když jste s parametry fluidních kotlů tak spokojený, doufám, že popílkoviště umístí poblíž Vašeho bydliště, abyste si ten pokrok užil !!!

předchozí
1 | 2 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz